Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 22:19

« Poprzedni Następny »


Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani


Jerry A. Coyne 2021-03-03

- Zdumiewające. Nigdy nie prosiliście Izraela o szczepionki, a Izrael i tak jest szkalowany.- Tak! Czy to nie jest wspaniałe?

- Zdumiewające. Nigdy nie prosiliście Izraela o szczepionki, a Izrael i tak jest szkalowany.

- Tak! Czy to nie jest wspaniałe?Powszechne twierdzenie, że Izrael jest nikczemny, ponieważ nie wykonuje swojego rzekomego moralnego obowiązku dostarczenia szczepionek przeciwko Covid-19 Palestyńczykom, jest przykładem totalnego niezrozumienia, jak również obłudnej palestyńskiej kampanii demonizowania Izraela. Pokazuje także, jak nienawidzący Izraela, wśród których jest wielu ludzi z lewicy, nigdy nie pozwalają, by fakty zagrodziły drogę ich uprzedzeniom.

Bernie Sanders jest tylko jednym z wielu udzielających Izraelowi ostrej nagany za to, że nie daje Palestyńczykom szczepionek przeciwko koronawirusowi. To samo sugerowano w NBC Evening News, gdzie do informacji, że Izrael jest krajem o najwyższym odsetku zaszczepionych obywateli na świecie (jest mały i sprawny), dodano: “Palestyna nie dostała wiele szczepionek”. Oskarżenia, że Izrael jest albo prawnie, albo moralnie zobowiązany do przekazania szczepionek Palestyńczykom, przyszły też z “New York Times”, „Washington Post”, CNN, „Guardian”, Human Rights Watch, Amnesty International i BBC.


Tutaj jest “J’accuse” Berniego:

 

Bernie Sanders

@SenSanders

As the occupying power, Israel is responsible for the health of all the people under its control. It is outrageous that Netanyahu would use spare vaccines to reward his foreign allies while so many Palestinians in the occupied territories are still waiting.

[Jako mocarstwo okupacyjne Izrael jest odpowiedzialny za zdrowie wszystkich ludzi pod swoją kontrolą. Jest skandaliczne, że Netanjahu użyje dodatkowych szczepionek, by nagrodzić swoich zagranicznych sojuszników, podczas gdy wielu Palestyńczyków na okupowanych terytoriach nadal czeka.]

New York Times World

@nytimesworld

 · 24 lut

Israel's vaccine donations to faraway countries have angered Palestinians who say Israel is responsible for the well-being of Palestinians in the occupied territories, where vaccines are scarce https://nyti.ms/3dFdQ8t

[Darowanie przez Izrael szczepionek odległym krajom zagniewało Palestyńczyków, którzy mówią, że Izrael jest odpowiedzialny za dobrostan Palestyńczyków na okupowanych terytoriach, gdzie szczepionek jest mało.

11:33 PM · 24 lut 2021·Twitter Web App

To oskarżenie jest błędne z dwóch powodów i chybione z kolejnego powodu. Pierwszym błędem jest twierdzenie, że Izrael jest “odpowiedzialny” według umów międzynarodowych za dawanie szczepionek (lub dostarczanie opieki zdrowotnej) Palestyńczykom. To zupełnie nie jest prawdą. W pierwszej Umowie z Oslo z 1993 roku, Autonomia Palestyńska zgodziła się na przejęcie całej odpowiedzialności za własną opiekę zdrowotną, jak również za wiele innych spraw. Tutaj jest stosowny fragment tekstu tej umowy:


[2. Natychmiast po wejściu w życie tej Deklaracji Zasad i wycofaniu się z Gazy i okolic Jerycha, z wizją promowania rozwoju ekonomicznego na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, władza zostanie przekazana Palestyńczykom w następujących dziedzinach: edukacja i kultura, zdrowie, opieka społeczna, bezpośrednie podatki i turystyka. Palestyńczycy]
[2. Natychmiast po wejściu w życie tej Deklaracji Zasad i wycofaniu się z Gazy i okolic Jerycha, z wizją promowania rozwoju ekonomicznego na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, władza zostanie przekazana Palestyńczykom w następujących dziedzinach: edukacja i kultura, zdrowie, opieka społeczna, bezpośrednie podatki i turystyka. Palestyńczycy]

Mimo tego porozumienia, które jest uznawane nawet przez Wikipedię, żadne z mediów powyżej - poza BBC, która wreszcie przyznała, że nie miała racji – nie zauważyło, że Palestyńczycy są odpowiedzialni za zabezpieczenie własnych szczepień i za własną opiekę zdrowotną. Palestyńczycy, na samym początku kryzysu z Covid-19, zapewniali, że nie chcą żadnej pomocy Izraela w tym kryzysie. Powiedzieli to jednak sotto voce, i ochoczo dołączyli potem do twierdzeń świata, że Izrael zaniedbał dostarczenia szczepionek Palestyńczykom. (Jest oczywiste i właściwie nie trzeba by było tego powtarzać, że Izrael szczepi wszystkich swoich obywateli, tak samo Arabów, jak Żydów, jak również Palestyńczyków, którzy pracują w Izraelu i palestyńskich Arabów, którzy mieszkają w Izraelu, głównie we wschodniej Jerozolimie. To dopiero jest apartheid!) I po cichu poprosili Izrael o szczepionki (patrz następny punkt):   


Błędne twierdzenie Nr 2: Nie jest trudno odkryć, że Palestyńczycy (po cichu) poprosili Izrael o szczepionki dość wcześnie, jak twierdzili, dla pracowników służby zdrowia, ale prawdopodobnie dla palestyńskich przywódców. W rzeczywistości nie wiemy, dokąd poszły te darowane szczepionki, ale Izrael już dał Palestyńczykom 3000 dawek, choć nie był do tego zobowiązany. A teraz Izrael zaproponował ustanowienie punktu szczepień przeciwko Covid-19 na Wzgórzu Świątynnym, gdzie Palestyńczycy i inni Arabowie gromadzą się en masse i byłoby łatwo ich zaszczepić (patrz artykuł poniżej). Takie masowe zgromadzenia mogą prowadzić do masowego szerzenia się choroby.


Palestyńczycy odrzucili ofertę Izraela (kliknij na link pod zrzutem z ekranu):


W artykule czytamy:

Kanał 11 poinformował w środę, że prezydent AP, Mahmoud Abbas, sprzeciwia się tej inicjatywie, mówiąc, że dałoby to Izraelowi “przyczółek” w kompleksie Al-Aksa.   (Jerozolima przedstawiła pomysł umieszczenia dyskretnego punktu szczepień w aptece na Wzgórzu Świątynnym.)


Izrael próbował także przekonać Palestyńczyków przez propozycję, że tylko Arabowie będą podawać szczepionki i będą ubrani normalnie, bez niczego, co identyfikowałoby ich jako członków izraelskiej organizacji zdrowia. AP pozostała stanowczo przeciwna temu pomysłowi.

Nie ma mowy; Abbas myśli, że Izrael (który ma suwerenność nad ziemią Wzgórza Świątynnego, chociaż zgodził się, by ten obszar był administrowany przez Palestyńczyków i innych muzułmanów) próbuje użyć szczepień jako sztuczki, by zyskać więcej kontroli nad Wzgórzem Świątynnym. Nie ma na to żadnych dowodów, a fakt, że Izrael obiecał, iż szczepienia będą wykonywane przez Arabów, raczej temu przeczy. Tak więc Palestyńczycy stracili szansę na zaszczepienie tysięcy swoich ludzi. 


Jeszcze jedna rzecz: w oparciu o Umowy z Oslo Izrael nie ma żadnego obowiązku dostarczania Palestyńczykom opieki szpitalnej. Ale robią to: na dużą skalę! Jedynymi Palestyńczykami, którzy nie otrzymują pozwolenia na leczenie w izraelskich szpitalach, są znani terroryści. Izrael leczy nawet krewnych i potomstwo terrorystów. W 2010 roku 180 tysięcy Palestyńczyków otrzymało leczenie w Izraelu. Niedawno jeden z najwyższych przywódców palestyńskich, Saeb Erekat, był leczony na Covid w izraelskim szpitalu, dokąd wolał udać się zamiast pójść do palestyńskiego szpitala. (Niestety zmarł, bo miał wiele chorób współwystępujących. Oczywiście, ludzie oskarżyli Izrael o zabicie go!). Dlaczego Izrael robi to dla swoich przysięgłych wrogów: mieszkańców terytoriów, gdzie uczą nienawiści do Żydów i przysięgają zlikwidować państwo Izrael? Ponieważ Izraelczycy są życzliwi. To nie wygląda na państwo apartheidu!


Jeśli chodzi o etyczne obowiązki, na jakim świecie kraj jest zobowiązany do dbania o zdrowie wroga, który go atakuje, strzela do niego rakietami i jest zdecydowany wymieść go z powierzchni ziemi? Czy jakikolwiek inny kraj na  świecie poza Izraelem robiłby to? Nie potrafię wymienić ani jednego. Niemniej, mimo tego wszystkiego, Izrael jest nadal demonizowany przez świat. Dodam tu jeszcze, że wśród wszystkich arabskich terytoriów i krajów na Bliskim Wschodzie [poza kilkoma bogatymi krajami Zatoki. przyp. tłum.], palestyńskie terytoria przodują w zamawianiu i otrzymywaniu szczepionek. Syria, Liban, Irak i inne kraje? Zapomnijcie o tym, właściwie nawet nie zaczęli. Ale świat koncentruje się na Palestyńczykach z powodu ich domniemanego braku szczepionek. Czy ludzi nie martwią się o inne państwa bliskowschodnie? Oczywiście, że nie. I dobrze wiecie, dlaczego.


Na zakończenie: jest ironią, że Bernie Sanders, który, gdyby żył w Izraelu, byłby uważany za Żyda zasługującego na zabicie przez muzułmanów, jest takim dobrym przyjacielem palestyńskich dyktatorów. Niezależnie od ironii świeckiego Żyda – sądzę, że Bernie jest ateistą – wychwalającym ludzi, którzy podcięliby mu gardło, gdyby tylko mogli, wydaje się on nie wiedzieć niczego o Umowach z Oslo, szczepionkach, które Izrael już dał Palestyńczykom, o ofercie dostarczenia ich więcej ani o opiece zdrowotnej, jaką Izrael regularnie daje tysiącom Palestyńczyków.


To dziwne: nigdy nie myślałem wiele o Izraelu ani nie byłem jakimś wielkim zwolennikiem Izraela, ale sposób, w jaki świat, a szczególnie moja ukochana lewica, demonizuje kraj na kompletnie fałszywych podstawach, zamienił mnie w obrońcę Izraela. Oczywiście, nie bronię wszystkiego: nie podoba mi się okupacja Zachodniego Brzegu i zawsze byłem zwolennikiem obecnie konającego “rozwiązania w postaci dwóch państw” (jest konające niemal całkowicie, ponieważ Palestyńczycy wielokrotnie odrzucili propozycje takiego rozwiązania). Jednak hipokryzja świata, ONZ i lewicy w sprawie Izraela i ich gotowość do całkowitego ignorowania faktów na rzecz uprzedzeń w wypadku tego jednego małego kraju, wydaje mi się zrozumiała tylko w świetle dziedzictwa antysemityzmu.

 

World criticizes Israel for not giving vaccines to Palestine, even though they do

Why Evolution Is True, 26 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". (Jest już polskie wydanie - "Wiara vs Fakty", wydawnictwo "Stapis".) Jerry Coyne jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk