Prawda

Sobota, 24 lutego 2024 - 22:38

« Poprzedni Następny »


Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego


Eugene Kontorovich 2023-11-01

Na zdjęciu mieszkańcy Gazy, którzy uciekli z obszaru działań wojennych w obozie namiotowym zorganizowanym przez UNDP. (Zrzut z ekranu wideo)
Na zdjęciu mieszkańcy Gazy, którzy uciekli z obszaru działań wojennych w obozie namiotowym zorganizowanym przez UNDP. (Zrzut z ekranu wideo)

Każdy większy konflikt w ostatnich dziesięcioleciach – od wojen w Afganistanie i Iraku, przez ludobójstwo dokonane przez ISIS, po rosyjską inwazję na Ukrainę – powodował, że duże grupy cywilów przepływały przez granice w poszukiwaniu schronienia przed walkami. Kraje w tych regionach i daleko poza nimi otworzyły swoje drzwi dla dużej liczby uchodźców, często z wyraźnie odmiennych środowisk kulturowych, co jest polityką gościnności akceptowaną przez liberałów.

Niewiele osób powiedziałoby, że cywile powinni być skazani na uwięzienie w strefach konfliktu – aż do obecnej wojny w Gazie. 


Egipt zamknął granicę ze Strefą Gazy dla setek tysięcy cywilów szukających bezpieczeństwa. Wyjaśniając tę decyzję, egipski prezydent Abdel Fattah al-Sisi powiedział , że zawróci Gazańczyków z granicy, ponieważ ich ucieczka, zapewniając im bezpieczeństwo, zaszkodziłaby jednak sprawie państwowości palestyńskiej.


Krótko mówiąc, Sisi odmawia bezpieczeństwa osobom ubiegającym się o azyl ze względów geopolitycznych. Kategoryczna odmowa Egiptu przyjęcia tych uchodźców stanowi naruszenie prawa międzynarodowego i jest sprzeczna z przytłaczającą praktyką kilkudziesięciu państw uczestniczących w konfliktach w ciągu ostatniej dekady. 


Najbardziej wyraźny obowiązek Egiptu wynika z Konwencji dotyczącej uchodźców Organizacji Jedności Afrykańskiej (OJA), do której Egipt dołączył w 1980 r. Porozumienie to podaje szeroką definicję uchodźcy jako: każdą osobę, która „w wyniku zewnętrznej agresji, okupacji, obcej dominacji lub wydarzeń poważnie zakłócających porządek publiczny” jest „zmuszona do opuszczenia miejsca zwykłego pobytu w celu poszukiwania schronienia w innym miejscu poza granicami swojego państwa”. 


Traktat zawiera wyjątki, np. wyłącza zbrodniarzy wojennych, co może mieć zastosowanie do niektórych mieszkańców Gazy. Nie usprawiedliwia to jednak utrudniania dużej masie niewinnych ludzi, w tym kobiet i dzieci, poszukiwania bezpiecznego schronienia w Egipcie. Jeśli chodzi o prawo dotyczące uchodźców, jedno zgniłe jabłko nie dyskwalifikuje całego kosza. Egipt nie może kategorycznie odebrać wszystkim mieszkańcom Gazy statusu uchodźcy. 


Ponieważ cywile Gazy mają status uchodźcy na mocy konwencji OJA, od Egiptu wymaga się dołożenia wszelkich starań, aby ich „przyjąć” i „zapewnić” im bezpieczne osiedlenie się w Egipcie lub gdzie indziej. Konwencja OJA mówi całkowicie jasno, że Egipt nie może narażać Gazańczyków na „odepchnięcie na granicy, powrót lub wydalenie”, jeżeli skutkowałoby to zmuszeniem ludności cywilnej do powrotu do rozdartej wojną Strefy Gazy. Rzeczywiście Unia Afrykańska, następczyni OJA, stwierdziła w 2022 r., że „wszyscy ludzie mają prawo przekraczać granice międzynarodowe podczas konfliktu”. Fakt, że mogą być setki tysięcy uchodźców z Gazy ubiegających się o azyl, nie jest dla Egiptu usprawiedliwieniem. 


Konwencja OJA zabrania Egiptowi wyrzucania uchodźców. Zamiast tego Egipt powinien zwrócić się do innych krajów OJA – z których wiele stanowią kraje o większości muzułmańskiej – by podzieliły się ciężarem, tak jak zrobiły to kraje europejskie w przypadku uchodźców z Bliskiego Wschodu.


Egipt ma również obowiązek utrzymania otwartych granic zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych dotyczącą uchodźców z 1951 r. i późniejszym protokołem do niej z 1967 r. Instrumenty te podają nieco węższą definicję uchodźcy niż konwencja OJA. W przeciwieństwie do konwencji OJA, konwencja i protokół ONZ nie łączą statusu uchodźcy z konfliktem lub wojną. Jednak zgodnie z wytycznymi ONZ kraje muszą udzielić azylu w przypadku „przyjazdów na dużą skalę osób uciekających przed obiektywnymi okolicznościami, takimi jak konflikt”. Aby ten obowiązek zaistniał, wystarczą „łatwo widoczne, obiektywne okoliczności” w państwie macierzystym, które mogą uzasadniać taki status uciekającej grupy. Gazańczycy, ze względu na swoją narodowość, uciekają przed obiektywnie brutalnymi okolicznościami. 


Egipt ma swobodę sprawdzania osób ubiegających się o azyl na granicy pod kątem powiązań z grupami radykalnymi lub stosującymi przemoc, ale jeśli prezydent Biden ma rację, że większość mieszkańców Gazy nie popiera Hamasu, nie ma uzasadnienia dla nadzwyczajnego uszczelniania granicy.


W istocie w przypadku Gazy status uchodźcy już został określony. W 2023 r. UNRWA – organ ONZ działający w Gazie – oszacował, że 1,7 miliona mieszkańców Gazy (ponad 80 procent populacji) to „uchodźcy”. Z pewnością UNRWA uważa tych ludzi za uchodźców z wojny arabsko-izraelskiej w 1948 roku. Ale jak ONZ może utrzymywać z powagą, że ci Gazańczycy są uchodźcami z wojny, która miała miejsce 75 lat temu, niemniej nie są to uchodźcy z konfliktu, który toczy się właśnie teraz?


Organizacje praw człowieka, które potępiają „nielegalne pushbacki na granicy” zarówno w USA, jak i w Europie, dziwnie milczą na ten temat. Z pewnością Egipt nie powinien być zmuszany do dźwigania tego ciężaru – ponad 13 krajów europejskich przyjęło co najmniej 10 tysięcy syryjskich uchodźców, podczas gdy państwa arabskie, takie jak Irak i Liban, przyjęły wiele setek tysięcy. Dlaczego Egiptowi należy pozwolić na zamknięcie się kosztem cierpień ludności cywilnej? Odmowa Egiptu prawdopodobnie posłuży jako precedens dla innych krajów i z okazji innych konfliktów, zasadniczo podważając prawo dotyczące uchodźców. 


Stany Zjednoczone zapewniają Egiptowi pomoc w wysokości 3 miliardów dolarów rocznie i dzięki temu mogą wywierać na niego presję, aby wywiązał się ze swoich międzynarodowych zobowiązań. Ci, którzy wierzą w obowiązek niesienia pomocy uchodźcom, powinni wywierać szczególny nacisk. Kiedy społeczność międzynarodowa zaakceptuje pogląd, że przed wojną w Gazie nie ma ucieczki, łatwiej będzie zaakceptować wezwania do zamknięcia innych granic międzynarodowych dla osób ubiegających się o azyl.


Link do oryginału: https://thehill.com/opinion/international/4275122-egypts-border-closure-flouts-international-law/

The Hill, 25 października 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Eugene Kontorovich


Profesor prawa, specjalista w dziedzinie prawa konstytucyjnego, prawa międzynarodowego i prawa gospodarczego. Wykładowca Northwestern University School of Law w Chicago. Obecnie przeniósł się na stałe do Izraela.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2553 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk