Prawda

Piątek, 29 wrzesnia 2023 - 01:40

« Poprzedni Następny »


Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów


Amir Taheri 2022-11-10

<span>Demokracje świata stoją przed wyzwaniami przewidzianymi przez Thomasa Hobbesa w jego </span>Lewiatanie<span>: pojawienie się małych, ale potężnych grup interesu, które wykorzystują władzę państwa do realizacji swoich wąskich celów. Na zdjęciu: fragment strony poprzedzającej kartę tytułową </span>Lewiatana<span>; rycina Abrahama Bosse z 1651 r. (Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons)</span>
Demokracje świata stoją przed wyzwaniami przewidzianymi przez Thomasa Hobbesa w jego Lewiatanie: pojawienie się małych, ale potężnych grup interesu, które wykorzystują władzę państwa do realizacji swoich wąskich celów. Na zdjęciu: fragment strony poprzedzającej kartę tytułową Lewiatana; rycina Abrahama Bosse z 1651 r. (Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons)

Podczas gdy dzisiejsza debata polityczna koncentruje się na powolnym, ale stałym rozpadzie tak zwanego porządku światowego, kryzysy dotykające koncepcję państwowości, fundament każdego porządku światowego, mogą nie uzyskiwać takiej uwagi, na jakie zasługują.


Odkąd państwowość pojawiła się we wczesnych i niejasnych zarysach, była kwestionowana jako koncepcja przez szereg czynników – od pogaństwa i jego rytuału po zorganizowaną religię, ideologię, despotów, prywatną władzę finansową, a ostatnio globalizację.


Państwowość musiała przezwyciężyć plemienność i przyjąć szerszą koncepcję „ludu” jako bloku założycielskiego. Musiała wtedy odeprzeć wyzwanie ze strony zorganizowanej religii i rozwinąć koncepcję obywatelstwa. Powstał świat państw narodowych, które mogły współistnieć, choć nie zawsze w pokoju, w ramach porządku światowego opartego na prawie międzynarodowym.


Dziś jednak większość państw narodowych stoi w obliczu kryzysów, które na swój sposób mają wpływ na porządek światowy jako całość. Po pierwsze, dzisiaj mamy 16 terytoriów bez rządów lub upadłych państw, (najwięcej w ciągu ostatnich 150 lat), zmieniających się w miejsca niestabilności i terroru dla części zachodniej Azji i Afryki.


Następnie mamy państwa narodowe, w tym Chiny, Rosję, Koreę Północną i Iran, które zostały zamienione w wehikuły kultu jednostki.


Wszystkie takie państwa, a także kilka innych, takich jak Kuba, Wenezuela, Nikaragua i Erytrea, gdzie kult jednostki jest mniej wyraźny, stosuje ideologiczną okleinę, by wypolerować wizerunek elity rządzącej.


Ideologia, czy to religijna, czy świecka, zawsze była wrogiem państwa. Często państwo uważa, że posługuje się ideologią w swojej służbie, jak to miało miejsce, gdy cesarz rzymski Konstantyn ogłosił chrześcijaństwo religią państwową. Z czasem jednak to Cesarstwo Rzymskie stało się sługą Kościoła, a saga zakończyła się rozpadem cesarstwa i lilipucimi Państwami Kościelnymi w niektórych częściach Włoch.


W ZSRR ideologia bolszewicka trzymała Rosję i jej zniewolone narody z dala od normalnej historii ludzkości przez ponad siedem dekad, z tragicznymi konsekwencjami, które wciąż dotykają Rosję, a także resztę świata.


Dziś również tak zwane demokracje przeżywają kryzys, czasem o charakterze farsowym, jak to ma miejsce w Wielkiej Brytanii.


Demokracje stoją przed wyzwaniami przewidzianymi przez Thomasa Hobbesa w jego Lewiatanie: pojawienie się małych, ale potężnych grup interesu, które wykorzystują władzę państwową do realizacji swoich wąskich celów.


Staje się to możliwe, gdy większość, to znaczy wyborcy, którzy mają wybierać rządzących, albo nie jest zainteresowana procesem politycznym, albo sympatyzuje z grupami jednej sprawy, lobby i innymi koteriami aktywistów.


W 30 zachodnich demokracjach frekwencja wyborcza w ciągu ostatnich 20 lat oscylowała wokół 55 procent.


Przez dziesięciolecia żaden prezydent USA ani Francji, ani premier Wielkiej Brytanii nie został wybrany głosami co najmniej 50% uprawnionych do głosowania.


Ze względu na proporcjonalną reprezentację większość zachodnich demokracji wypracowała różne wzory koalicji, w tym farsę, jaka jest obecnie w Niemczech.


W takim systemie tokenizm staje się koniecznością, a gabinety stają się polityczną wersją szwedzkiego bufetu.


Trzeba uważać na to, co mają do powiedzenia celebryci, od prezenterów telewizyjnych, ekspertów prasowych i prezenterów radiowych po promotorów alternatywnych stylów życia, Gretę Thunberg lub George'a Clooneya. Za kulisami trzeba słuchać miliarderów w niebieskich dżinsach i bankierów w butach do koszykówki.


Kiedy tradycyjne partie polityczne zamieniają się we własne cienie, wszystko to oznacza wzmacnianie małych, ale aktywnych grup kosztem państwa. Ale to nie wszystko.


Państwo narodowe straciło już część swojej władzy na rzecz ponadnarodowych lub międzynarodowych organów, takich jak ONZ, NATO, Unia Europejska, Światowa Organizacja Handlu i dziesiątki innych biurokracji ukrywających się za akronimami.


W kraju to, co nazywa się społeczeństwem obywatelskim, prowadzi własną, równoległą politykę z setkami, a czasem tysiącami organizacji pozarządowych, nie wspominając o dobrze finansowanych lobby, których zadaniem jest zabicie „Lewiatana” tysiącem uderzeń, a każde z nich odcina kawałek ciała.


Przeciętnie demokratyczne państwo kontroluje ponad połowę produktu krajowego brutto i tym samym przekształca się w mechanizm redystrybucji, rodzaj bankomatu, przed którym stoi długa kolejka grup interesu czekających na włożenie swoich kart debetowych do otworu.


W ramach bardzo nienaukowego eksperymentu śledziłem przez tydzień francuską politykę parlamentarną. Odniosłem wrażenie, że byłem na bazarze, gdzie cała rozmowa dotyczy pieniędzy. Ceny benzyny są wysokie? Państwo wysyła czek. Nie możesz zapłacić rachunku za prąd? Kolejny czek jest już w drodze. Każdy problem jest spowodowany "brakiem zasobów", a ten zwrot oznacza pieniądze z publicznej kasy.


Było wielkie starcie o to, czy Francuzi powinni przechodzić na emeryturę dwa lata później niż teraz i jak dać niektórym kategoriom większy czek.


Debata o wojnie w Ukrainie i astronomicznych sumach przeznaczonych na jej kontynuację? Nie ma mowy. A co z opłakanym stanem francuskich szkół, gdzie nawet 30 procent uczniów pozostaje bez nauczycieli przynajmniej przez część roku szkolnego? Nic. Nie było też żadnej debaty na temat nacisków wywieranych przez fanatyków religijnych na francuskie uczennice pochodzenia północnoafrykańskiego, aby nosiły dziwaczne stroje, które bardziej pasują na Halloween.


Koncepcja państwa zawsze była atakowana zarówno z lewicy, jak i z prawicy. W praktyce jednak prawie wszystkie partie lewicy i prawicy uznawały specyfikę państwa jako instytucji. Państwo mogło działać dobrze lub źle, w zależności od tego, kto osądzał czyn, ale zawsze działało jako państwo. Teraz jednak mamy rażące przykłady państw, które zamieniają się w państwa zbójeckie i działają jak wehikuły fantazji przywódcy. Sądząc po XX Kongresie Narodowym Komunistycznej Partii Chin, Chiny pod rządami Xi Jinpinga mogą stać się kolejnym przykładem.


Killing the Leviathan with a Thousand Cuts

Gatestone Institute, 3 listopada 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2452 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dyproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk