Prawda

Niedziela, 13 czerwca 2021 - 09:27

« Poprzedni Następny »


Wyzwanie dla Europy: jak zapobiec wpuszczeniu ekstremistów islamskich razem z ich ofiarami


David Horovitz 2015-09-10

Uchodźcy syryjscy lądują na wybrzeżu greckiej wyspy Lesbos w nadmuchiwanym pontonie, którym przepłynęli Morze Egejskie z Turcji, 3 września 2015. (AFP/Angelos Tzortzinis)
Uchodźcy syryjscy lądują na wybrzeżu greckiej wyspy Lesbos w nadmuchiwanym pontonie, którym przepłynęli Morze Egejskie z Turcji, 3 września 2015. (AFP/Angelos Tzortzinis)

To jest początek nowego kryzysu migracyjnego, jaki czeka Europę. Może on urosnąć i przyćmić jego obecną skalę. Ryzykując, że zadam więcej pytań niż odpowiedzi, zastanawiam się nad następującymi sprawami:  


1. Czy Europa płaci dziś wysoką cenę za wysiłki trzymania się z dala od niedawnych i trwających kryzysów na Bliskim Wschodzie, szczególnie od wojny domowej w Syrii?


Zachód wiedział cały czas – razem z straszliwymi, krwawymi szczegółami – że prezydent Baszar Assad masakruje własny naród. Niemniej, ku swojej hańbie moralnej, pozwolił mu na kontynuowanie tego.


Nie ma panaceum na syryjską wojnę domową. Łatwo jest żądać interwencji militarnej i narzekać na jej brak, ale dużo trudniej ułożyć plan takiej interwencji z realistyczną szansą sukcesu. Niemniej pozwolono Rzeźnikowi z Damaszku przyćmić poprzedniego Rzeźnika z Damaszku (jego ojca) i to niemal bezkarnie, pozwolono mu nawet zabijać własną ludność trującymi gazami bez jakiejkolwiek konsekwencji.


Europa z pewnością nie nalegała na prezydenta Baracka Obamę, by ukarał Assada za użycie broni niekonwencjonalnej; w rzeczywistości, to parlament brytyjski, który zebrał się na sesji nadzwyczajnej w sierpniu 2013 r., by odrzucić obiecaną przez Obamę akcję karną pod przywództwem USA, dał prezydentowi przynajmniej częściowy pretekst do wycofania się z tej obietnicy.


2. Przed czym, właściwie, uciekają migranci z Bliskiego Wschodu?


Wśród czynników powodujących ten olbrzymi przypływ rozpaczliwych wysiłków ucieczki z niebezpiecznego rejonu są: morderczy reżim Assada i inne jemu podobne; reżimy, które są “zaledwie” represyjne; brutalność Państwa Islamskiego, Al-Kaidy i innych islamistycznych grup terroru; bieda i nierówność; i cały szereg pokrewnych przyczyn.


Przy najlepszej woli na świecie – a jest bardzo wielu Europejczyków, włącznie z niektórymi rządami europejskimi, którym nie brak dobrej woli – takie podstawowe przyczyny nie dadzą się rozwiązać w krótkim czasie. Ale trwa uporczywa niechęć Zachodu do zabrania się za zbójeckie reżimy i zajęcia się samymi podstawami islamskiego ekstremizmu – te podstawy to polityka przywódców, media, edukacja i nauczanie duchownych – i one pogorszają kryzys. To samo dotyczy kwestii nieudzielenia pomocy w ustabilizowaniu państw, które chwieją się, ale jeszcze nie upadły.


Na przykład, Egipcjanie jeszcze nie próbują masowo uciekać, ale można tego oczekiwać, jeśli załamie się ich gospodarka. A jednak starania Zachodu, by pomóc uratować gospodarkę Egiptu, żądać większej przejrzystości i w ten sposób ułatwić wiarygodne inwestycje, są zdecydowanie rozczarowujące.


3. Przepraszam za wspomnienie Izraela, ale czy mógłbym zapytać, czy gdyby pewni przywódcy i fora światowe mieli nieco mniejszą obsesję na punkcie koncepcji, że Izrael jest źródłem wszelkiego zła na Bliskim Wschodzie i skupili się nieco bardziej na tyranii i ekstremizmie religijnym jako źródle większości zła na Bliskim Wschodzie, może zachodni dyplomaci i naciski ekonomiczne mogłyby pomóc w złagodzeniu przynajmniej niektórych koszmarów, przed którymi próbują teraz uciekać ludzie z tego regionu?


4. I, przepraszam raz jeszcze, czy przywódcy mocarstw światowych naprawdę wierzą, że ich najnowszy akt - nagrodzenie Iranu za jego zbójecki program nuklearny umową, która wsypuje biliony do kufrów reżimu, umacniając tym samym pazernych, łamiących prawa człowieka ajatollahów u władzy – da w wyniku większą stabilność w tej części świata?  


5. Czy Europa nie powinna już od dawna mieć jakiejś koherentnej polityki imigracyjnej?


Wydaje się, że oglądamy tysięczny przykład przywódców światowych jawnie niezdolnych do sformułowania strategii i zmuszonych do podejmowania działań ad hoc w momentach krytycznych. Na przykład, co zrobią Niemcy, gospodarcza lokomotywa Europy, w obliczu tego, co z pewnością będzie eskalacją żądań uciśnionych tego świata, by pozwolono ich dołączyć do obywateli Niemiec? Jak mogą Niemcy z ich historią XX wieku pozwolić sobie na zamknięcie bram przed potrzebującymi i prześladowanymi?


Równocześnie jednak, jak uniknąć ostrego wzrostu prawicowego ekstremizmu w reakcji na ten napływ? I jak zapewnić, że ci, którzy dzisiaj szukają schronienia i nowych możliwości, naprawdę pragną zintegrować się, nie zaś wypaczyć otwarte społeczeństwa Europy? Jak zapobiec wejściu zła islamskiego ekstremizmu wraz z jego ofiarami?


6. Wracając na własne podwórko: jak powinien działać Izrael? Czy państwo żydowskie powinno otworzyć granice dla ludzi z północy, których wychowano w nienawiści do nas? Najwyraźniej, nie. Mamy jednak pewne obowiązki wobec prześladowanych mas wokół nas. Może Druzowie z Syrii są specjalnym przypadkiem, na rzecz którego powinniśmy działać energiczniej?


Trudno wyobrazić sobie teraz Zachód, potępiający nas za podejmowane w ostatnich kilku latach decyzje o zamknięciu granicy z Egiptem w celu zapobieżenia, by dziesiątki tysięcy afrykańskich uciekinierów, którzy dotarli do tej jednej jedynej dostępnej drogą lądową demokracji w okolicy, powiększyły się do milionów. Trudniej teraz lekceważyć tych przywódców izraelskich, którzy utrzymywali, że migracja przez nieszczelną granicę może zmienić równowagę demograficzną Izraela.


Czy powinniśmy pozwolić ludziom palestyńskiego pochodzenia na przejście z Syrii i Libanu do Zachodniego Brzegu, jak zażądał tego prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas? Byłoby to zdecydowanie łatwiejsze, gdybyśmy mieli pokój z Palestyńczykami, zamiast martwego punktu i gdyby Abbas publicznie zrzekł się żądania „prawa powrotu”, który wymachuje demografią jako bronią przeciwko Izraelowi.


Zbyt wiele pytań i zbyt mało odpowiedzi. I uzasadnienie znanego powiedzenia: Bliski Wschód jest jak gość na obiedzie, który nigdy nie idzie do domu. Ignoruj go albo staraj się od niego odsunąć, a zgotujesz sobie własną zgubę.


Europe’ s challenge: How to prevent islamic extremism entering along with its victims

Times of Israel, 6 września 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDavid Horovitz

Izraelski pisarz i dziennikarz, redaktor naczelny „The Times of Israel”. W latach 2004-2011 kierował „Jerusalem Post” Autor takich książek jak: Still Life with Bombers" (2004) and A Little Too Close to God" (2000), współautor "Shalom Friend: The Life and Legacy of Yitzhak Rabin (1996).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. tolerancja dla łamania prawa przez islamistów mieczysławski 2015-09-10


Notatki

Znalezionych 1850 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk