Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 11:35

« Poprzedni Następny »


Wyzwanie dla Europy: jak zapobiec wpuszczeniu ekstremistów islamskich razem z ich ofiarami


David Horovitz 2015-09-10

Uchodźcy syryjscy lądują na wybrzeżu greckiej wyspy Lesbos w nadmuchiwanym pontonie, którym przepłynęli Morze Egejskie z Turcji, 3 września 2015. (AFP/Angelos Tzortzinis)
Uchodźcy syryjscy lądują na wybrzeżu greckiej wyspy Lesbos w nadmuchiwanym pontonie, którym przepłynęli Morze Egejskie z Turcji, 3 września 2015. (AFP/Angelos Tzortzinis)

To jest początek nowego kryzysu migracyjnego, jaki czeka Europę. Może on urosnąć i przyćmić jego obecną skalę. Ryzykując, że zadam więcej pytań niż odpowiedzi, zastanawiam się nad następującymi sprawami:  


1. Czy Europa płaci dziś wysoką cenę za wysiłki trzymania się z dala od niedawnych i trwających kryzysów na Bliskim Wschodzie, szczególnie od wojny domowej w Syrii?


Zachód wiedział cały czas – razem z straszliwymi, krwawymi szczegółami – że prezydent Baszar Assad masakruje własny naród. Niemniej, ku swojej hańbie moralnej, pozwolił mu na kontynuowanie tego.


Nie ma panaceum na syryjską wojnę domową. Łatwo jest żądać interwencji militarnej i narzekać na jej brak, ale dużo trudniej ułożyć plan takiej interwencji z realistyczną szansą sukcesu. Niemniej pozwolono Rzeźnikowi z Damaszku przyćmić poprzedniego Rzeźnika z Damaszku (jego ojca) i to niemal bezkarnie, pozwolono mu nawet zabijać własną ludność trującymi gazami bez jakiejkolwiek konsekwencji.


Europa z pewnością nie nalegała na prezydenta Baracka Obamę, by ukarał Assada za użycie broni niekonwencjonalnej; w rzeczywistości, to parlament brytyjski, który zebrał się na sesji nadzwyczajnej w sierpniu 2013 r., by odrzucić obiecaną przez Obamę akcję karną pod przywództwem USA, dał prezydentowi przynajmniej częściowy pretekst do wycofania się z tej obietnicy.


2. Przed czym, właściwie, uciekają migranci z Bliskiego Wschodu?


Wśród czynników powodujących ten olbrzymi przypływ rozpaczliwych wysiłków ucieczki z niebezpiecznego rejonu są: morderczy reżim Assada i inne jemu podobne; reżimy, które są “zaledwie” represyjne; brutalność Państwa Islamskiego, Al-Kaidy i innych islamistycznych grup terroru; bieda i nierówność; i cały szereg pokrewnych przyczyn.


Przy najlepszej woli na świecie – a jest bardzo wielu Europejczyków, włącznie z niektórymi rządami europejskimi, którym nie brak dobrej woli – takie podstawowe przyczyny nie dadzą się rozwiązać w krótkim czasie. Ale trwa uporczywa niechęć Zachodu do zabrania się za zbójeckie reżimy i zajęcia się samymi podstawami islamskiego ekstremizmu – te podstawy to polityka przywódców, media, edukacja i nauczanie duchownych – i one pogorszają kryzys. To samo dotyczy kwestii nieudzielenia pomocy w ustabilizowaniu państw, które chwieją się, ale jeszcze nie upadły.


Na przykład, Egipcjanie jeszcze nie próbują masowo uciekać, ale można tego oczekiwać, jeśli załamie się ich gospodarka. A jednak starania Zachodu, by pomóc uratować gospodarkę Egiptu, żądać większej przejrzystości i w ten sposób ułatwić wiarygodne inwestycje, są zdecydowanie rozczarowujące.


3. Przepraszam za wspomnienie Izraela, ale czy mógłbym zapytać, czy gdyby pewni przywódcy i fora światowe mieli nieco mniejszą obsesję na punkcie koncepcji, że Izrael jest źródłem wszelkiego zła na Bliskim Wschodzie i skupili się nieco bardziej na tyranii i ekstremizmie religijnym jako źródle większości zła na Bliskim Wschodzie, może zachodni dyplomaci i naciski ekonomiczne mogłyby pomóc w złagodzeniu przynajmniej niektórych koszmarów, przed którymi próbują teraz uciekać ludzie z tego regionu?


4. I, przepraszam raz jeszcze, czy przywódcy mocarstw światowych naprawdę wierzą, że ich najnowszy akt - nagrodzenie Iranu za jego zbójecki program nuklearny umową, która wsypuje biliony do kufrów reżimu, umacniając tym samym pazernych, łamiących prawa człowieka ajatollahów u władzy – da w wyniku większą stabilność w tej części świata?  


5. Czy Europa nie powinna już od dawna mieć jakiejś koherentnej polityki imigracyjnej?


Wydaje się, że oglądamy tysięczny przykład przywódców światowych jawnie niezdolnych do sformułowania strategii i zmuszonych do podejmowania działań ad hoc w momentach krytycznych. Na przykład, co zrobią Niemcy, gospodarcza lokomotywa Europy, w obliczu tego, co z pewnością będzie eskalacją żądań uciśnionych tego świata, by pozwolono ich dołączyć do obywateli Niemiec? Jak mogą Niemcy z ich historią XX wieku pozwolić sobie na zamknięcie bram przed potrzebującymi i prześladowanymi?


Równocześnie jednak, jak uniknąć ostrego wzrostu prawicowego ekstremizmu w reakcji na ten napływ? I jak zapewnić, że ci, którzy dzisiaj szukają schronienia i nowych możliwości, naprawdę pragną zintegrować się, nie zaś wypaczyć otwarte społeczeństwa Europy? Jak zapobiec wejściu zła islamskiego ekstremizmu wraz z jego ofiarami?


6. Wracając na własne podwórko: jak powinien działać Izrael? Czy państwo żydowskie powinno otworzyć granice dla ludzi z północy, których wychowano w nienawiści do nas? Najwyraźniej, nie. Mamy jednak pewne obowiązki wobec prześladowanych mas wokół nas. Może Druzowie z Syrii są specjalnym przypadkiem, na rzecz którego powinniśmy działać energiczniej?


Trudno wyobrazić sobie teraz Zachód, potępiający nas za podejmowane w ostatnich kilku latach decyzje o zamknięciu granicy z Egiptem w celu zapobieżenia, by dziesiątki tysięcy afrykańskich uciekinierów, którzy dotarli do tej jednej jedynej dostępnej drogą lądową demokracji w okolicy, powiększyły się do milionów. Trudniej teraz lekceważyć tych przywódców izraelskich, którzy utrzymywali, że migracja przez nieszczelną granicę może zmienić równowagę demograficzną Izraela.


Czy powinniśmy pozwolić ludziom palestyńskiego pochodzenia na przejście z Syrii i Libanu do Zachodniego Brzegu, jak zażądał tego prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas? Byłoby to zdecydowanie łatwiejsze, gdybyśmy mieli pokój z Palestyńczykami, zamiast martwego punktu i gdyby Abbas publicznie zrzekł się żądania „prawa powrotu”, który wymachuje demografią jako bronią przeciwko Izraelowi.


Zbyt wiele pytań i zbyt mało odpowiedzi. I uzasadnienie znanego powiedzenia: Bliski Wschód jest jak gość na obiedzie, który nigdy nie idzie do domu. Ignoruj go albo staraj się od niego odsunąć, a zgotujesz sobie własną zgubę.


Europe’ s challenge: How to prevent islamic extremism entering along with its victims

Times of Israel, 6 września 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDavid Horovitz

Izraelski pisarz i dziennikarz, redaktor naczelny „The Times of Israel”. W latach 2004-2011 kierował „Jerusalem Post” Autor takich książek jak: Still Life with Bombers" (2004) and A Little Too Close to God" (2000), współautor "Shalom Friend: The Life and Legacy of Yitzhak Rabin (1996).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. tolerancja dla łamania prawa przez islamistów mieczysławski 2015-09-10


Notatki

Znalezionych 2187 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk