Prawda

Wtorek, 6 czerwca 2023 - 18:49

« Poprzedni Następny »


Wojna zmienia ludzi w bestie


Andrzej Koraszewski 2022-04-12

Bucza. Dziecko przy grobie matki.
Bucza. Dziecko przy grobie matki.

Mam wrażenie, że to stwierdzenie jest tylko w części prawdziwe. Być może wojna nie tyle zmienia ludzi w bestie, ile raczej ujawnia bestie ukryte w ludziach. W młodości, w rozmowach z ojcem wracałem często do pytania o okrucieństwo. Lektury z tamtej wojny skłaniały do pytań. Ojciec powtarzał, że armia jest taka, jaka jest jej kadra oficerska. „Za każdą zbrodnią wojenną stoi oficer albo ksiądz. Prawda o ludziach ujawnia się w strasznych czasach.” Dlaczego właśnie te zdania przypomniałem sobie na marginesie doniesień z Buczy?

Rosja nie zamierza prowadzić dochodzenia w sprawie zbrodni popełnionych przez jej żołnierzy. Przeciwnie, już ogłosiła, że przedstawione dowody są prowokacją. To wykluczenie możliwości popełnienia zbrodni, mimo przytłaczających dowodów, oznacza państwową osłonę zarówno żołnierzy-bandytów, jak i żołnierzy zbrodniarzy wojennych. Tym samym dzisiejsza Rosja staje się w pełni dziedzicem zbrodniczej tradycji ZSRR.


Pierwsze doniesienia z tej wojny sprawiały wrażenie, że rosyjskie wojsko mimo wszystko stara się unikać atakowania cywilnej ludności. W miarę jak Rosjanie natrafiali na coraz silniejszy opór armii ukraińskiej, stawało się jasne, że na kolejnym etapie stosowany będzie terror wobec cywilów. Nadal docierają niepewne informacje o zbiorowej odmowie udziału w wojnie, o dezercjach, samookaleczeniach, o poddawaniu się bez walki. Poszukiwanie chętnych do walki z Ukraińcami w Czeczenii i w dalekiej Syrii wydaje się wskazywać na pełną świadomość dowództwa rosyjskiej armii, że rosyjski żołnierz może być niepewny. Trudno powiedzieć, ile jest prawdy w doniesieniach, że w Buczy stacjonowały jednostki, w których zarówno oficerowie, jak i szeregowi żołnierze pochodzili z regionów graniczących z Chinami, jak również, że byli tam Czeczeńcy Kadyrowa. Samo pochodzenie żołnierzy nie jest tu jednak najważniejsze. Istotna jest świadomość bezkarności oraz tak lub inaczej przekazane przyzwolenie na grabież, gwałt i morderstwa. Wypowiedzi najwyższych przedstawicieli rosyjskiego rządu w sprawie zbrodni w Buczy, jak również poświęcone tej sprawie publikacje w prorządowych mediach są zaproszeniem do kolejnych zbrodni, są zapewnieniem, że każde bestialstwo będzie chronione przez władze wojskowe i polityczne.     


Nie ma narodów, które nie mają czarnych kart w swojej historii. Ta wojna będzie kolejną mroczną kartą w historii Rosji. Zbyt wcześnie na zastanawianie się, czy Bucza może stać się odpowiednikiem Mỹ Lai, amerykańskiej zbrodni, która przyczyniła się do zakończenia wojny w Wietnamie. 


Oficerem odpowiedzialnym za zbrodnię w Mỹ Lai dokonaną 16 marca 1968 roku był porucznik William Calley, który w trzy lata po masakrze mieszkańców wietnamskiej wioski przez żołnierzy pod jego dowództwem skazany został przez amerykański sąd wojskowy na dożywocie i w dwa dni po rozprawie zwolniony z więzienia na mocy dekretu prezydenta Nixona. W efekcie jego jedyną karą był ponad trzyletni areszt domowy. W tej sprawie prawdziwym bohaterem był pilot helikoptera, chorąży Hugh Thompson, który kiedy po wylądowaniu w wiosce zorientował się, co się dzieje, zażądał natychmiastowego przerwania masakry, grożąc użyciem pokładowych karabinów maszynowych przeciwko amerykańskim żołnierzom. Thompson (nie tylko przerwał masakrę, nie tylko uratował 11 rannych wieśniaków, ale wraz z dwoma pozostałymi członkami helikoptera złożył zeznania na temat zbrodni popełnionej przez żołnierzy dowodzonych przez porucznika Calley’a) dopiero trzydzieści lat później został nagrodzony medalem za odwagę.


Nie wiemy, czy był w Buczy jakikolwiek rosyjski żołnierz, który protestował, ani tym bardziej, czy świat kiedykolwiek usłyszy świadectwo tych, którzy odmówili udziału w barbarzyństwie.


Dziś wiemy z całą pewnością, że zbrodnia w Buczy nie była odosobniona, a rosyjskie władze nie zamierzają zrobić niczego, by zapobiec dalszym tego rodzaju zbrodniom w przyszłości.       


Zdaniem brytyjskiego eksperta, pułkownika Richarda Kempa (byłego dowódcy wojsk brytyjskich w Afganistanie), dziś najbardziej moralną armią jest armia izraelska, gdzie każda informacja o naruszeniu regulaminu jest skrupulatnie badana, a każdy stwierdzony przypadek wykroczenia surowo karany.    


Ben-Dror Yemini w książce Industry of Lies zaczyna jeden z rozdziałów od przypomnienia, że wojna 1948 roku była najbardziej brutalna i kosztowna. Była to wojna o przetrwanie i nie była wolna od zbrodni. Były przypadki atakowania cywilów przez żołnierzy izraelskich. Jeden z takich przypadków opisany został w wierszu przez znanego poetę, Natana Altermana. Niezwykle drastyczny opis zastrzelenia pary starych ludzi przez młodego izraelskiego żołnierza. Wiersz został opublikowany w związanej z rządzącą partią gazecie „Davar”, Ben Gurion napisał do autora list:

„Gratulacje za twoją moralną siłę i niezwykłą ekspresję w twoim najnowszym wierszu w ‘Davar. Jesteś głosem, czystym, lojalnym głosem ludzkiego sumienia. Jeśli dziś to sumienie nie będzie działało i biło w naszych sercach – nie będziemy zasługiwać na wielkość, którą cieszyliśmy się dotychczas. Proszę o pozwolenie na wydrukowanie tego ‘artykułu’ przez nasze Ministerstwo Obrony do przekazania każdemu członkowi naszej armii, nie ma bowiem potężniejszej broni w naszych siłach zbrojnych.” D. Ben-Gurion

Ben-Dror Yemini pisze, że trudno mu sobie wyobrazić kraj, w którym armia rozdaje żołnierzom wiersz protestujący przeciw wykrytej w jej szeregach zbrodni. Wtedy, podobnie jak i dziś, w warunkach wojny i emocjonalnego napięcia zdarzały się przypadki, które nie powinny się zdarzyć. Izrael jest normalnym krajem, a Żydzi takimi samymi ludźmi jak wszyscy inni. Zło było i jest piętnowane, a nie chowane pod dywan. 


Kilka lat temu izraelska opinia publiczna była podzielona w sprawie żołnierza, który dobił rannego terrorystę. Żołnierz tłumaczył, iż podejrzewał, że ranny może mieć na sobie pas samobójczy i strzelił do leżącego na ziemi Palestyńczyka w obawie, że ten może detonować ładunek wybuchowy. (Podobne przypadki zdarzały się wcześniej.) Sąd nie wykluczył zasadności takich obaw, skazał jednak żołnierza na 18 miesięcy więzienia, uznając, że te obawy nie miały dostatecznych podstaw.


W każdej wojnie zdarzają się przypadki zbrodniczych zachowań. Pytanie, czy są piętnowane, badane i osądzane, czy ukrywane bądź wręcz nagradzane. Kiedy w latach siedemdziesiątych po raz pierwszy odwiedziłem Niemcy, instynktownie patrzyłem podejrzliwie na twarze starszych ludzi, zastanawiając się, co robili podczas wojny. Hitler zmienił niemal całe społeczeństwo niemieckie w bestie. Spotykałem potem Niemców, którzy robili co w ich mocy, żeby wiedzieć jak najmniej o przeszłości swoich rodziców i dalszych krewnych oraz usprawiedliwiać to, o czym wiedzieli. Nieliczni chcieli dotrzeć do całej prawdy i ratować swoje człowieczeństwo przez otwarte stawienie czoła mrocznej przeszłości.      


Wspominałem w innym miejscu najnowszą książkę Anny Bikont Cena, opowieść o żydowskich dzieciach, które przeżyły wojnę w polskich rodzinach. Przerażające świadectwo zbiorowego bestialstwa, morderczej nienawiści, która przetrwała wojnę i odarła z człowieczeństwa tak wielu. Nienawiść wychodowana przez religię, kapłanów, przez narodową i faszystowską propagandę.


Anna Bikont rozmawia po dziesięcioleciach z tymi, którzy cudem przetrwali, uzupełnia te rozmowy dokumentami, przywołuje prace historyków, spisane wspomnienia świadków. To jest książka o zbiorowym obłędzie i masowym bestialstwie. Każda strona tej książki pokazuje jak wojna ujawnia bestie ukryte w ludziach.


Na stronie 176 czytamy:

Jerzy Tchórzewski, po wojnie profesor ASP w Warszawie, który urodził się w Węgrowie i spędził tam okupację, pisze w autobiograficznej książce o egzekucji Żydów – odbyła się jakieś trzydzieści metrów od jego rodzinnego domu, mieszkał tuż obok rynku: „Oglądam z domu jak gromadzili Żydów, jak ich na miejscu zabijali. Strzelający z pistoletów przykładali broń prawie do głowy, odchylając i zasłaniając drugą ręką twarz, żeby nie obryzgał ich mózg ofiary. Przerywali ‘pracę’ , odpoczywali rechocząc hałaśliwie – pozostałe jeszcze przy  życiu ofiary kaźni czekały na swoją kolej”.

Dalszy fragment tych wspomnień profesora Tchórzewskiego jest, jeśli to możliwe, jeszcze bardziej przerażający.

Kilka minut po odejściu żandarmów zaczęły się ostrożnie wychylać zza okolicznych domów sylwety jakichś postaci. Były to przerażające pary. Hieny. Upewniwszy się, że w pobliżu nie ma żywej duszy, podchodziły do zamordowanych (raczej skradały się ostrożnie), a następnie z cyrkową zręcznością rozbierały ich do  naga. Z czego? Z tych łachmanów? Ze wszystkiego. Te hieny to były przypuszczalnie małżeńskie pary.

Potem pozostałych w Węgrowie Żydów zapędzono na stację w Sokołowie i wywieziono do Treblinki, ale jeszcze przez miesiąc miejscowa ludność wyszukiwała Żydów ukrytych w kryjówkach, a złapanych zabijano na miejscu, w biały dzień, na oczach wszystkich. Patrzyła na to młodzież, patrzyły dzieci. Inny autor opisuje jak małe dzieci szydziły z wywleczonych z kryjówek przerażonych Żydów.


Za każdą wojenną zbrodnią stoi oficer lub ksiądz, czasem jeden i drugi. Bucza zmienia się dziś w symbol rosyjskiego bestialstwa, przyzwolenie ujawnia w ludziach bestie, bestie wrócą do swoich domów, będą czułymi rodzicami, ich dzieci będą pielęgnowały obraz kochanych rodziców. Czasem znajdą w szufladzie jakiś przedmiot i dostaną wykrętną odpowiedź na pytanie o jego pochodzenie.


Przeglądam strony amerykańskich nazistów. Ogromne zainteresowanie wojną w Ukrainie. Zwęszyli krew, wielu chce się zaciągnąć. Wszystko jedno po której stronie.                 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2383 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk