Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 15:54

« Poprzedni Następny »


Władcy na glinianych nogach


Alberto M. Fernandez 2021-10-22

Proirański “protestujący” używa wyrzutni rakietowej w Bejrucie 14 października 2021 r.  
Proirański “protestujący” używa wyrzutni rakietowej w Bejrucie 14 października 2021 r.  

Paralele są niesamowite. W tym samym tygodniu w październiku, kiedy ciężko uzbrojony „protest” Hezbollahu i jego sojuszników w Bejrucie przeciwko niezależnemu sędziemu zamienił się w orgię przemocy, inna kontrolowana przez Iran milicja w Iraku – Kataib Hezbollah – grozi irackim sędziom z powodu zatwierdzenia wyników wyborów, które nie w pełni zadowoliły grupy najbliższe Iranowi.

Wstępne wyniki wyborów w Iraku ogłoszone 10 października pokazały, że koalicja najbardziej proirańskich milicji/szwadronów śmierci/partii – Sojusz Fatah – wypadła marnie, tracąc wiele miejsc w parlamencie. Domniemani “zwycięzcy” także mają jednak związki z Iranem; sojusz Muktady al-Sadra zajął pierwsze miejsce i Koalicja Państwo Prawa ponownie nieco wzrosła po katastrofalnym wyniku, jaki miała w wyborach z 2018 r.[1]


Ruch Muktady Al-Sadra dostarczył niejakiej przykrywki dla demonstrantów w Iraku w 2019 r. i wojownicy Al-Sadra starli się, a nawet zabijali zwolenników kontr-demonstracji proirańskich milicji, takich jak Asaib Ahl Al-Hak. Poparcie Al-Sadra dla demonstrantów nie było jednak pełne, szczególnie kiedy wydawali się przyjmować wyraźniejsze, antyirańskie tony. Ten charyzmatyczny duchowny wyraźnie przybiera pozę irackiego nacjonalisty, kiedy trzeba, ale wydaje się niezawodnie uległy wobec życzeń Iranu, kiedy jest to naprawdę konieczne. Al-Maliki, wieloletni kolaborant z Amerykanami, jest także wieloletnim kolaborantem z Iranem. Także sunnickie i kurdyjskie partie, które zdobyły miejsca w parlamencie, mają historię współpracy z irańskimi hegemonami, choć mogą nie robić tego  chętnie. Można postawić tezę, że większość przywódców w Iraku była w mniejszym lub większym stopniu kooptowana przez Iran. Jedni są niechętnymi partnerami, podczas gdy inni są entuzjastyczni.


Mimo tej ponurej rzeczywistości, faktu, że Iran pociąga za wiele sznurków w Iraku, w tym tygodniu Abu Ali Al-Askari, przywódca siejącego strach szwadronu śmierci Kataib Hezbollah, w mediach społecznościowych ostrzegł irackich sędziów o problemach z maszynami do głosowania i potrzebie utrzymania przez sędziów ich czystej karty. Oskarżył także członków irańskiej służby wywiadowczej o rozdmuchanie liczebności ruchu Emtidad – który jest związany z głównie szyickimi protestującymi przeciwko Iranowi i z pewnością stanowi polityczne wyzwanie dla irańskiego projektu w Iraku.  Emtidad prawdopodobnie zdobył 10 miejsc w organie ustawodawczym Iraku, liczącym 329 członków, pięcioro z nich z głównie szyickiej (i bardzo biednej) prowincji Dhi Kar w południowym Iraku.[2] Z pewnością jest to mała liczba głosów, ale są to głosy, których Iran nie kontroluje.[3] Sojusz Fatah nie skończył z próbami zmuszenia władz do przydzielenia im większej części politycznego tortu w Iraku, mimo że Iran może stworzyć nowy rząd przyjazny Iranowi używając Al-Sadra lub Al-Malikiego, albo nawet obecnego premiera, Mustafę al-Kadhimiego.[4]


Jeśli marionetki Iranu w Iraku niepokoiły się z powodu 10 parlamentarzystów, w Libanie marionetki Iranu wydają się zaniepokojone jednym sędzią. Sędzia Tarek Bitar przejął sprawę eksplozji w porcie w Bejrucie na początku roku po tym, jak poprzedni sędzia został usunięty na żądanie dwóch byłych ministrów rządowych związanych z partią Amal bliskiego sojusznika Hezbollahu, Nabiha Berriego.[5] Chociaż wielu Libańczyków już wierzy, że jest związek między Hezbollahem a eksplozją (jednym z wyjaśnień jest, że była to dostawa azotanu używanego w bombach beczkowych przeciwko syryjskim miastom podczas wojny domowej w tym kraju), myśl, że sędzia rzeczywiście wyjaśni sprawę i wskaże kilku skorumpowanych oficjeli – wydaje się być dla Hezbollahu nie do przyjęcia. Doprowadziło to do pełnych przemocy prowokacji w Bejrucie 14 października, kiedy grupy Hezbollahu i Amalu otworzyły ogień na niezidentyfikowanych napastników, włącznie ze strzelaniem granatami z granatników do budynków biurowych. Przywódca Sił Libańskich, Samir Geagea, sarkastycznie zauważył na Twitterze, że myślał, iż Hezbollah nie miał nic wspólnego z eksplozją, ale po tych wydarzeniach już nie jest taki pewny.


Fakt, że zbiry z Hezbollahu i Amalu próbowały agresywnie pokazać swoją siłę w chrześcijańskich częściach Bejrutu, obwiniały chrześcijańską stronę o eskalowanie napięcia i, jak się wydaje, zostały odparte (fakty nie są jasne), nasilił sekciarskie nastroje, choć całe wydarzenie daje poczucie sfabrykowanego teatru.[6] “Starcia” z pewnością jednak podniosły napięcie między chrześcijanami i szyitami, co wywiera niesłychany nacisk na zdziecinniałego, jak się wydaje, prezydenta, Michela Aouna i jego ambitnego zięcia, Gibrana Bassila, który ma ambicje zostania (z pomocą Hezbollahu), prezydentem w 2022 r. Ich Ruch Wolnych Patriotów (FPM) jest w ścisłym sojuszu z Hezbollahem i pozuje na wielkiego protektora pozostałych chrześcijan w Libanie. Starcia i retoryka utrudniają utrzymanie tego wizerunku.[7] Oczekuje się, że rząd w jakiś sposób zamknie dochodzenie sędziego Bitara (może przez przekazanie sprawy do sądownictwa wojskowego), co byłoby zwycięstwem dla Hezbollahu.


Dlaczego Hezbollah w Libanie i jego odpowiednicy w Iraku, niemal hegemoni w obu krajach, reagują z taką gwałtownością na to, co dla obserwatora z zewnątrz wydaje się stosunkowo małymi porażkami? Jest tak, ponieważ te marionetki Iranu w obu krajach istotnie są niemal wszechmocne, ale są bardzo silne tylko relatywnie. Nastroje przeciwko irańskiemu reżimowi w Libanie, Iraku i Syrii są silne (i są silne także wewnątrz Iranu). Poza fanatycznym i ciężko uzbrojonym trzonem – zasadniczo, pachołkami irańskiej hegemonii – nikt specjalnie nie lubi Iranu, nawet jeśli nie lubią także USA i Izraela. Ten mały i fanatyczny trzon narzuca swoją władzę poprzez politykę, propagandę i terror na znacznie większą populację, która w efekcie służy irańskiej hegemonii z różnym stopniem gotowości z powodu strachu, słabości lub chciwości.


Kluczowym elementem takiego podejścia jest postrzeganie sytuacji jako nieuniknionej oraz aura bezkarności sprawców. Te elementy w połączeniu z rzeczywistą przemocą ogólnie utrzymują masy w posłuszeństwie. Dlatego jeden sędzia w Libanie, zaledwie garść posłów w Iraku lub jeden samotny głos taki jak Lokmana Slima, stanowią zagrożenie.[8] Rozbijają narrację o nieuniknioności.


Iran jest równocześnie domninujący i kruchy w niemal totalnej dominacji nad większością poddanych sobie arabskojęzycznych populacji. Zorganizowane przez Iran represje i pandemia w końcu uciszyły protesty przeciwko Teheranowi i przeciwko systemowi w obu krajach w 2020 r., ale nic naprawdę nie zmieniło powszechnych, negatywnych postaw. Nie ma właściwie dowodów, by w tych krajach istniało poparcie dla Iranu poza małym, ale fanatycznym trzonem i umożliwiającymi jego działanie skorumpowanymi politykami. To jednak może wystarczyć. Iran i jego marionetki mają nadzieję, że połączenie represji, odwracania uwagi i emigracji pomoże im utrzymać status quo. I tak prawdopodobnie jest. Będzie to działać, aż przestanie, aż jakaś iskra spowoduje, że cała budowla załamie się.

 

*Alberto M. Fernandez jest wiceprezesem MEMRI.

 


[1] Al-monitor.com/originals/2021/10/sadr-and-independents-biggest-winners-under-iraqs-new-election-law, October 13, 2021.

[2] Youtube.com/watch?v=SlMnjyuxx_k, uploaded October 10, 2021.

[3] https:// www. emtidadiraq.com/, March 3, 2021.

[4] Carnegie-mec.org/diwan/85555, October 13, 2021.

[5] Icj.org/lebanon-stop-attacking-and-threatening-judge-investigating-the-beirut-blast, October 13, 2021.

[6] Janoubia.com, October 14, 2021.

[7] Mtv.com.lb/news/article/1224481/app?webview=true, October 14, 2021.

[8] Skeyesmedia.org/en/News/Reports/30-09-2021/9579, September 30, 2021.


Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/

MEMRI, Daily Brief Nr 326, 15 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1967 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk