Prawda

Piątek, 29 wrzesnia 2023 - 02:18

« Poprzedni Następny »


Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza


Amir Taheri 2022-12-31

<span>Jeśli zostanie zrealizowany „plan pokojowy” Henry'ego Kissingera dla Ukrainy, może to stać się wstępem do niekończącej się wojny zimnej, letniej i gorącej w Europie, i najbardziej katastrofalną próbą ugłaskania od czasu wyprawy duetu Chamberlain-Daladier do Monachium. Na zdjęciu: Kissinger i prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiają podczas spotkania w 2012 roku w Petersburgu. (Źródło zdjęcia: Alexei Nikolsky/RIA Novosti)</span>
Jeśli zostanie zrealizowany „plan pokojowy” Henry'ego Kissingera dla Ukrainy, może to stać się wstępem do niekończącej się wojny zimnej, letniej i gorącej w Europie, i najbardziej katastrofalną próbą ugłaskania od czasu wyprawy duetu Chamberlain-Daladier do Monachium. Na zdjęciu: Kissinger i prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiają podczas spotkania w 2012 roku w Petersburgu. (Źródło zdjęcia: Alexei Nikolsky/RIA Novosti)

Rosyjska tradycja wojskowa jest pełna odniesień do nadchodzących mroźnych miesięcy w tej części Europy, z nadziejami związanymi z „Generałem Mrozem”. Nic więc dziwnego, że prezydent Władimir Putin, rozczarowany osiągnięciami swoich generałów, patrzy na „Generała Mroza”, by pomógł mu wyrwać zwycięstwo z paszczy klęski, tak jak pomogło to Kutuzowowi przeciwko Napoleonowi.


Interpretacja historii przez Putina skłania jednak do złudzeń. W wojnie napoleońskiej „Generał Mróz” był po stronie obrońców, a nie agresora. Ponieważ „Generał Mróz” raczej nie będzie pracował dla Putina, być może będzie musiał spojrzeć na innego wielkiego starca, tym razem dyplomatę, aby pomógł mu wyjść z jamy, którą wykopał dla Rosji.


Podczas gdy doniesienia wskazują, że Rosja mobilizuje ogromne siły do nowej próby demontażu Ukrainy jako państwa narodowego, były sekretarz stanu USA Henry Kissinger, nazywany przez swoich wielbicieli „wielkim mistrzem dyplomacji”, rozmawia o pokoju z Władimirem Putinem.

artykule opublikowanym 17 grudnia Kissinger pisze:

„Zbliża się czas, by budować dalej na zmianach strategicznych, które zostały już dokonane i zintegrować je w nową strukturę w celu osiągnięcia pokoju poprzez negocjacje… Proces pokojowy powinien łączyć Ukrainę z NATO, niezależnie od formy. Alternatywa neutralności nie ma już sensu…”

Cytowany akapit pokazuje, że Kissinger jest niechętny lub wręcz boi się powiedzieć, czego tak naprawdę żąda, a mianowicie ugłaskania Rosji.


Mówi „zbliża się czas”, ale nie mówi, z jaką prędkością lub, skoro się zbliża, dlaczego nie czekać, aż nadejdzie. Mówi o „strategicznych zmianach, które już zostały dokonane”, ale nie mówi, jakie to zmiany i kto je realizował. Czy uważa aneksję Krymu i obecność wojsk rosyjskich na około 20% terytorium Ukrainy za osiągnięcie?


Wielki starzec amerykańskiej dyplomacji twierdzi, że bełkot, który właśnie z siebie wyrzucił, w jakiś sposób stworzy „nową strukturę prowadzącą do osiągnięcia pokoju poprzez negocjacje”. Później jednak redukuje „pokój” do „procesu pokojowego”, takiego jak ten, który zapoczątkował na Bliskim Wschodzie prawie 50 lat temu i który ma nadal posuwać się szybko donikąd.


Kissinger demonstruje swoją niezdolność do myślenia, a przynajmniej do jasnego wyrażania swoich myśli, pisząc: „Proces pokojowy powinien łączyć Ukrainę z NATO, niezależnie od formy. Alternatywa neutralności nie ma już sensu”.


Jeśli ktoś rozumie, co ma na myśli poczciwy doktor Kissinger, proszę dać mi znać.


W maju Kissinger zaproponował zawieszenie broni, na mocy którego Rosja wycofałaby się na linie przed inwazją lutową, ale Krym byłby przedmiotem „negocjacji”.


Opisał wojnę jako „konflikt terytorialny”, nieświadomie lub celowo przekłamując jej naturę.


W tej wojnie nie chodzi o terytorium.


Rosja ma więcej „terytoriów” niż jakikolwiek inny naród na świecie. Niektórzy twierdzą, że aneksja Krymu była konieczna do utrzymania rosyjskiej obecności morskiej na Morzu Azowskim i Morzu Czarnym. Ale i to twierdzenie można odrzucić jako usprawiedliwienie dla agresji.


Ukraina udzieliła rosyjskiej marynarce wojennej 40-letnie pozwolenie na dalszą obecność na Krymie, czego chroni 20 tysięcy  rosyjskich żołnierzy. Aby zapewnić Putinowi dalsze gwarancje, Ukraina zgodziła się również na przedłużenie dzierżawy po zakończeniu obecnej umowy.


Kissinger może popełniać kolejny błąd w analizie, utożsamiając Rosję z Putinem.


W nowej autobiografii Michaił Chodorkowski, niegdyś bliski towarzysz Putina i czołowy oligarcha, sugeruje nawet, że jeśli chodzi o stosunki międzynarodowe, Rosji nie należy traktować jako jednego podmiotu.


Sugeruje, że na rozległym obszarze między Europą a Oceanem Spokojnym, wciśniętym między nimi Syberię, istnieją obok siebie trzy Rosje. Pierwsza to Sankt-Petersburg, Moskwa i kilka dużych miast, w których poziom życia, kultura społeczno-polityczna i wspólne aspiracje są zbliżone do średnich europejskich standardów.


W tej Rosji rządy Putina są tolerowane, po części dlatego, że oferowały wzrost gospodarczy i dobrobyt, (przynajmniej do tej pory). Jednak ta Rosja nie podziela ekspansjonistycznej strategii Putina i niepokoi ją wojna na Ukrainie. Większość z tysięcy Rosjan, którzy opuścili kraj od czasu ogłoszenia przez Putina częściowej mobilizacji, pochodziła właśnie z tej Rosji.


Następna Rosja składa się z tego, co Chodorkowski nazywa „sułtanatami”, skrawków terytorium rządzonych przez gubernatorów mianowanych przez Putina i odpowiedzialnych tylko przed nim. W wielu z tych „sułtanatów” etniczni Rosjanie stanowią mniejszość populacji. Niektóre „sułtanaty”, jak Czeczenia, popierają wojnę Putina, ale inne, jak Tatarstan czy Dagestan, starają się trzymać z dala od rozpoczętej przez Putina awantury wojennej.


Trzecia Rosja składa się z licznych miast, miasteczek i wiosek, rozsianych po rozległym terenie jak archipelag, inspirujący i podtrzymujący poczucie izolacji „z dala od tego wszystkiego”.


Rosja Putina jest imperium i, jak wszystkie imperia, żyje w strachu przed utratą terytorium z ciągłą chęcią zdobycia nowego terytorium, aby zachować stare. Rosja, jako ZSRR, straciła ogromne połacie ziemi, kiedy imperium upadło w 1991 roku. Inwazja Putina i aneksja Osetii Południowej, okupacja Abchazji i stworzenie konia trojańskiego we wschodniej Mołdawii były oznakami tego strachu i tego pragnienia.


Inne znaki to stacjonowanie wojsk rosyjskich w Armenii, Azerbejdżanie i Tadżykistanie.


Imperia nie stają, dopóki nie zostaną zatrzymane.


Przypominają wilka stepowego, który w opowiadaniu Czechowa ściga mężczyznę jadącego w śnieżycy saniami ciągniętymi przez psy. Mężczyzna próbuje powstrzymać wilka, rzucając mu żywność, aż nie ma jej już więcej. Wtedy rzuca swoje psy nienasyconemu wilkowi, który pozostaje w pościgu. Na koniec pozostaje tylko sam człowiek jako pożywienie dla zdeterminowanego prześladowcy.


Swoją polityką odprężenia za rządów Nixona i Forda, Kissinger prawdopodobnie przyczynił się do przedłużenia życia imperium sowieckiego, traktując je jako równorzędnego partnera, odgrywając wiodącą rolę w porozumieniach helsińskich i zapewniając dostęp do światowych rynków kapitałowych, wśród innych udzielonych imperium łask i korzyści.


Gdyby Kissinger przejrzał kremlowskie media, zobaczyłby, że Putin nie zadowoli się tylko kawałkiem Ukrainy, jak wielokrotnie powtarzał. Już poruszył temat „ochrony naszych krewnych” w Mołdawii i Estonii, z mniej bezpośrednimi przemyśleniami na temat pansłowiańskiego imperium, które mogłoby obejmować Polskę, Bułgarię, Serbię i Czarnogórę.


Jeśli zostanie zrealizowany „plan pokojowy” Henry'ego Kissingera dla Ukrainy, może to stać się wstępem do niekończącej się wojny zimnej, letniej i gorącej w Europie, i najbardziej katastrofalną próbą ugłaskania od czasu wyprawy duetu Chamberlain-Daladier do Monachium.


Ukraine: A Recipe for Appeasement

Gatestone Institute, 25 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Amir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Przedziwny pociąg do fiaska Marek Eyal 2022-12-31


Notatki

Znalezionych 2452 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dyproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk