Prawda

Czwartek, 23 marca 2023 - 08:13

« Poprzedni Następny »


Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym


Jeff Jacoby 2022-12-29

Zrzut z ekranu
Zrzut z ekranu

Dwudziestegodrugiego grudnia 1941 roku, dwa tygodnie po japońskim ataku na Pearl Harbor, który spowodował przystąpienie Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej, Winston Churchill przybył do Norfolk Navy Yard w Wirginii na pokładzie Duke of York. Stamtąd udał się do Waszyngtonu, gdzie do początku następnego miesiąca miał być goszczony w Białym Domu przez prezydenta Franklina D. Roosevelta. Obaj przywódcy wykorzystali ten czas na zaplanowanie operacji wojskowych i scementowanie „szczególnych relacji” między czołowymi anglojęzycznymi narodami świata.

Dla Wielkiej Brytanii wojna trwała już od dawna. Niemcy rozpoczęły „blitzkrieg” we wrześniu 1940 roku bombardowaniem Londynu, Coventry, Birmingham i innych miast noc po nocy przez wiele tygodni. Do wiosny 1941 roku niemieckie naloty zabiły ponad 43 tysiące obywateli brytyjskich i zraniły niezliczoną liczbę innych. Kiedy więc Churchill udał się do Waszyngtonu w Boże Narodzenie 1941 roku, był to premier kraju, który od miesięcy był narażony na mordercze ataki ze strony bezwzględnego totalitarnego wroga. Aby uświadomić, że sytuacja jest pilna, Churchill pojawił się w Białym Domu w wygodnym — mało efektownym jednoczęściowym stroju, który można było szybko założyć, gdy zabrzmiała syrena przeciwlotnicza i trzeba było szybko znaleźć schronienie.Pamięć o tym symbolicznym wyborze ubrania Churchilla wróciła w zeszłym tygodniu, kiedy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pojawił się przed wspólną sesją Kongresu w swoim symbolicznym stroju na czas wojny: w swetrze khaki i bojówkach, w których przewodził obronie swojego obleganego narodu przez minione 10 miesięcy. Podobnie jak Churchill, Zełenski przewodzi narodowi walczącemu z pozbawionym sumienia wrogiem, który zaatakował bez prowokacji i usprawiedliwienia. Do tej pory zginęło już 13 tysięcy ukraińskich żołnierzy. Zginęły również tysiące ukraińskich cywilów – kobiet, dzieci, osób starszych – ponieważ Rosja celowo bombarduje cele niezwiązane z walką: szpitale, przedszkola, urzędy pocztowe, stacje kolejowe.

Polowy mundur Zełenskiego, podobnie jak strój Churchilla, stanowił wizualne przypomnienie okrucieństwa, z jakim zaatakowano jego naród. Podkreślał, jaką stawką jest dla cywilizowanego świata zapobieżenie rosyjskiemu zwycięstwu. Wzmocnił również to, co Zełenski powiedział członkom Kongresu: Ukraińcy walczą samotnie. Nie proszą Ameryki i Zachodu o wysłanie żołnierzy do walki za nich. Ich prośba dotyczy tylko sprzętu i amunicji. Jak ujął to Churchill w lutym 1941 r.: „Dajcie nam narzędzia, a dokończymy robotę”.

Emocjonalne przemówienie Zełenskiego do Kongresu było jednym z najbardziej znaczących przemówień, jakie kiedykolwiek wygłosił nękany przez wroga zagraniczny przywódca. „Ta walka określi, w jakim świecie będą żyły nasze dzieci i wnuki, a potem ich dzieci i wnuki” – powiedział.

Tak jak dzielni żołnierze amerykańscy, którzy utrzymali swoje linie i walczyli z siłami Hitlera podczas Bożego Narodzenia 1944 roku, dzielni ukraińscy żołnierze robią to samo walcząc z siłami Putina w te Święta Bożego Narodzenia – Ukraina trzyma swoje linie i nigdy się nie podda. . . . Rosja mogłaby powstrzymać agresję, gdyby chciała, ale wy możecie przyspieszyć nasze zwycięstwo. Wiem to. I udowodni to każdemu potencjalnemu agresorowi, że nikt nie może odnieść sukcesu przez łamanie granic narodowych, popełnianie okrucieństw i panowanie nad ludźmi wbrew ich woli.

Zełenski wielokrotnie dziękował Kongresowi i narodowi amerykańskiemu za ich dotychczasowe hojne wsparcie. Jednocześnie dał do zrozumienia, że Ukraina potrzebuje więcej pomocy finansowej i sprzętu, jeśli ma pozostać przy życiu. „Wasze pieniądze to nie jałmużna” – powiedział prezydent Ukrainy Kongresowi. „To inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację”.

Większość Amerykanów zgadza się. Ostatnie sondaże pokazują, że 65 procent dorosłych Amerykanów popiera wysłanie pomocy wojskowej i gospodarczej na Ukrainę; jeszcze większy odsetek respondentów opowiada się za przyjęciem ukraińskich uchodźców do Stanów Zjednoczonych.


Z okazji  przemówienia w Kongresie Prezydent Wołodymyr Zełenski wręczył przewodniczącej Izby Nancy Pelosi flagę podpisaną przez żołnierzy ukraińskich.
Z okazji  przemówienia w Kongresie Prezydent Wołodymyr Zełenski wręczył przewodniczącej Izby Nancy Pelosi flagę podpisaną przez żołnierzy ukraińskich.

Z okazji  przemówienia w Kongresie Prezydent Wołodymyr Zełenski wręczył przewodniczącej Izby Nancy Pelosi flagę podpisaną przez żołnierzy ukraińskich.


Niemniej, jak zawsze w przypadku konfliktów zagranicznych, istnieje również izolacjonistyczny sprzeciw wobec jakiegokolwiek zaangażowania USA. Czasami ta opozycja wyraża się jako pryncypialny libertarianizm „żadnych angażujących sojuszy”; czasami jako „skupiony na niezaspokojonych potrzebach tutaj w kraju” progresywizm. Jednak jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, najbardziej zaciekły amerykański sprzeciw wyrażają zagorzali populiści z obozu Trumpa. Od samego początku okazywali sympatię dla Władimira Putina i kipieli pogardą dla walczących Ukraińców stawiających opór rosyjskiemu naporowi.

Wystąpienie Zełenskiego przed Kongresem w zeszłym tygodniu spowodowało, że ten prawicowy fanatyzm MAGA wykipiał. Jeden po drugim rzucili się do mediów społecznościowych i rozgłośni radiowych, by dać wyraz wściekłości na przywódcę Ukrainy, zaciekle kpiąc z niego — przede wszystkim — za wybór stroju.

W Fox News Tucker Carlson oświadczył, że Zełenski przybył do Waszyngtonu „przebrany za kierownika klubu ze striptizem” i nazwał jego obecność na amerykańskiej ziemi „upokarzającą” zniewagą wobec „najwspanialszego kraju na Ziemi”. Gospodarz telewizji Newsmax, Benny Johnson, powiedział swoim 1,2 milionom obserwujących go na Twitterze, że Zełenski, „to niewdzięczne g… [przekleństwo], nie ma na tyle przyzwoitości, by założyć garnitur do Białym Domu – nie szanuje kraju, który finansuje jego przetrwanie”. Charlie Kirk, pochlebca Trumpa, który prowadzi Turning Point USA, opisał Zełenskiego jako „tego punka, będącego zagraniczną królową zasiłku”, który nosił „kostium”, aby promować „wielomiliardowe wymuszenie pieniędzy od amerykańskich podatników”. Melissa Mackenzie z „American Spectator” spojrzała na Zełenskiego i zobaczyła „mafioso” zaangażowanego w „szantaż” wobec prezydenta Bidena i Kongresu.

Polityczną dojrzałość osiągnąłem w latach 70. i 80., kiedy konserwatyści bronili odważnych zagranicznych przywódców, którzy stawiali opór brutalności Moskwy. Wtedy prawica uważała za bohaterów pro-wolnościowych, prozachodnich niezłomnych przywódców, takich jak Lech Wałęsa z Polski, Vaclav Havel z Czechosłowacji i Andriej Sacharow ze Związku Radzieckiego. Dla tych z nas, których wartości polityczne pozostały niezmienne, Zełenski idzie w ich ślady i budzi ten sam podziw.

 

Ale to nie są wartości wyznawane przez dzisiejszych populistów MAGA. Wielu nazywa siebie „narodowymi konserwatystami”, ale nie ma nic konserwatywnego w odrzuceniu przez nich liberalnych, demokratycznych ideałów, które obaliły żelazną kurtynę i zapewniły wielkie zwycięstwo w zimnej wojnie.

„Na pytanie, dlaczego populistyczna prawica Trumpa jest tak pochłonięta nienawiścią do Ukrainy. . . nie ma prostej odpowiedzi” – napisała Cathy Young w wnikliwym eseju w „Bulwark”.

Częściowo jest to po prostu stronniczość: jeśli liberałowie są za tym, my jesteśmy przeciwko, a im bardziej obrażająco, tym lepiej. A jeśli republikański establishment sprzed Trumpa również jest za tym, to jesteśmy temu jeszcze bardziej przeciwni…. Częściowo jest to niechęć „narodowych konserwatystów” do liberalizmu – nie tylko w jego amerykańskiej progresywnej wersji, ale w bardziej fundamentalnym sensie, który obejmuje konserwatystów takich jak Ronald Reagan i Margaret Thatcher: światopogląd oparty na indywidualnej wolności i osobistej autonomii, równości wobec prawa, ograniczonym rządzie i międzynarodowym porządku zakorzenionym w tych wartościach. Wielu NatConów jest o wiele bardziej przychylnych rosyjskiej krucjacie przeciwko świeckiemu liberalizmowi niż dążeniu Ukrainy do integracji z liberalną, świecką Europą.

Na szczęście zdecydowana większość Amerykanów stłumiła antyukraińską żółć skrajnie prawicowych populistów. Większość Amerykanów nie tylko popiera prawo Ukrainy do obrony swojej niepodległości, ale rozumie okropności, jakie nastąpiłyby, gdyby Stany Zjednoczone porzuciły Ukrainę. W wojennym przywódcy, który przybył na Kapitol w swetrze i spodniach khaki, dostrzegli postać odwagi, honoru i charyzmy – postać przypominającą korpulentnego brytyjskiego przywódcę podczas II wojny światowej, którego odwaga i klarowność pomogły zmobilizować Zachód przeciwko nazistowskiej tyranii.


„Stoimy, walczymy i zwyciężymy, ponieważ jesteśmy zjednoczeni – Ukraina, Ameryka i cały wolny świat” – powiedział Zełenski wiwatującemu Kongresowi w zeszłym tygodniu. Trumpowscy agitatorzy wściekają się, ale ich nienawiść nie może pokonać oczywistego bohaterstwa Zełenskiego. Dwa dni po jego przemówieniu Kongres zatwierdził prawie 50 miliardów dolarów dodatkowej pomocy, aby pomóc w doprowadzeniu do zwycięstwa, dla którego on i jego ludzie ryzykują życiem. Amerykanie są głęboko podzieleni w wielu kwestiach, ale to nie jest jedna z nich. Слава Україні.


The message in Zelensky’s fatigues

Arguable, 27 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Jeff Jacoby - amrykański dziennikarz, wieloletni publicysta "Boston Globe". 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2343 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk