Prawda

Czwartek, 23 marca 2023 - 08:21

« Poprzedni Następny »


Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia


Burak Bekdil 2022-12-15

<span>Islamistyczny przywódca Turcji, prezydent Recep Tayyip Erdoğan, wydaje się być w trakcie kolejnej ofensywy mistyfikacji: udaje przywrócenie stosunków dyplomatycznych z Izraelem i Egiptem. (Zdjęcie: Wikipedia)</span>
Islamistyczny przywódca Turcji, prezydent Recep Tayyip Erdoğan, wydaje się być w trakcie kolejnej ofensywy mistyfikacji: udaje przywrócenie stosunków dyplomatycznych z Izraelem i Egiptem. (Zdjęcie: Wikipedia)

Islamistyczny autokrata Turcji, prezydent Recep Tayyip Erdoğan, wydaje się być w trakcie kolejnej mistyfikacji: udaje przywrócenie stosunków dyplomatycznych z Izraelem i Egiptem, a także sygnalizuje pokój z reżimem prezydenta Baszara al-Assada w Syrii – oprócz jego wcześniejszych starań na rzecz pojednania z Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA). Musi wyglądać ładnie dla swoich nemezis z Bliskiego Wschodu, aby: a) uniknąć dalszych zachodnich sankcji, b) mrugnąć do Waszyngtonu i c) pozyskać trochę międzynarodowych przepływów pieniężnych do bardzo chorej tureckiej gospodarki, której upadek grozi końcem jego panowania po dwóch dekadach nieprzerwanych rządów.

To prawda, że w polityce zagranicznej często bardziej chodzi o interesy niż o miłość i nienawiść. Erdoğan reprezentuje jednak własną szkołę: pragmatyzm w trudnych czasach miesza się z dużą dawką ideologii i emocji. Kiedyś powiedział, że syjonizm należy uznać za zbrodnię przeciwko ludzkości. Cywilizowany świat był w szoku.


W 2018 roku nazwał
 także ówczesnego premiera Izraela Benjamina Netanjahu „najeźdźcą, terrorystą, prześladowcą i złodziejem”. Minister spraw zagranicznych Erdoğana, Mevlüt Çavuşoğlu, aby nie dać się prześcignąć, nazwał Netanjahu „zabójcą dzieci .


W 2018 roku Erdoğan powiedział, że nie uważa Hamasu, palestyńskiej grupy terrorystycznej, która rządzi Strefą Gazy, za organizację terrorystyczną i powtórzył swoje wcześniejsze słowa:

„Nasze poparcie dla oporu Palestyńczyków denerwuje ich [Izraelczyków i Zachód]. Ale w tym kontekście nie uważam Hamasu za organizację terrorystyczną. Hamas jest jednym z ruchów oporu działających na rzecz wyzwolenia okupowanych terytoriów Palestyńczyków”.

Maj 2010 roku był przełomem, którego konsekwencje prawdopodobnie nieprędko uda się zamazać. Pro-palestyński Ruch Wolnej Gazy i pro-hamasowski Turecki Fundusz Pomocy Humanitarnej zorganizowały flotyllę składającą się z sześciu statków, aby dostarczyć pomoc humanitarną do Gazy, by przełamać izraelską blokadę terytorium, której celem jest zapobieganie przemytowi zakazanej broni ofensywnej. Statki odmówiły przyjęcia izraelskiej propozycji, by towary dostarczyć przez port w Aszdodzie. 31 maja izraelskie siły specjalne marynarki wojennej przechwyciły konwój na wodach międzynarodowych. Bez oporu przejęli kontrolę nad pięcioma statkami. Jednak niektórzy aktywiści na Mavi Marmara, dużym tureckim promie pasażerskim, który był głównym statkiem flotylli, zaatakowali izraelskich komandosów. Starcie spowodowało śmierć dziewięciu Turków i jednego Amerykanina pochodzenia tureckiego, ponad 20 pasażerów i 10 izraelskich komandosów zostało rannych. Oczywiście Mavi Marmara okazał się wyładowany bronią ofensywną.


Erdoğan zarządził karę dla Izraela: „Dziś (30 maja) jest punkt zwrotny. Po raz kolejny pokazali swoją zdolność do dokonywania rzezi… Izrael musi ‘bezwzględnie zostać ukarany wszelkimi sposobami’”- powiedział.


Ówczesny prezydent Turcji Abdullah Gul, powtarzając za nim, dodał : „Od teraz stosunki turecko-izraelskie już nigdy nie będą takie jak wcześniej”.


Erdoğan i jego ministrowie zobowiązali się do izolowania Izraela na arenie międzynarodowej. Zamiast tego to Turcja została odizolowana przez społeczność międzynarodową, w tym Unię Europejską, USA, Izrael, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię Saudyjską. Erdoğan obiecał również, że Turcja otworzy w Jerozolimie ambasadę [upragnionego] państwa Palestyny.


W rzeczywistości w ostatniej dekadzie tureckie starania o międzynarodową izolację kraju w regionie zakończyły się spektakularnym sukcesem; ale tym krajem nie był Izrael. Zamiast tego Erdoğan znalazł się w całkowitej izolacji międzynarodowej, ponieważ jego regionalni rywale, w tym Izrael, Cypr, Grecja, Izrael i Egipt, połączyli siły wokół eksploatacji gazu ziemnego we wschodniej części Morza Śródziemnego, pomijając Turcję. Bardzo niechętnie Erdoğan poczuł się zmuszony do zwrotu.


W lutym Erdoğan gościł w Ankarze prezydenta Izraela Isaaca Herzoga. Wkrótce potem Turcja i Izrael zgodziły się mianować ambasadorów, kończąc trwający od 2018 roku okres stosunków dyplomatycznych bez ambasadorów. Jak na razie jest dobrze. Niemniej pojawił się nowy parametr, zaś marzący o pokoju po obu stronach przedwcześnie świętowali.


Kierowana przez Netanjahu konserwatywna partia Likud oraz jej religijni i prawicowi koalicjanci odnieśli wyraźne zwycięstwo w izraelskich wyborach 1 listopada, głównie w reakcji na wzmożony terroryzm palestyński. 25 listopada Likud podpisał pierwszą umowę koalicyjną z prawicową partią Żydowska Siła Itamara Ben-Gwira. Pomimo początkowych oznak spokoju w Ankarze i Jerozolimie, napięcia między Erdoğanem a Netanjahu mogą zagrozić wznowionym relacjom dyplomatycznym.


Bez względu na to, jak bardzo Erdoğan próbuje ukryć swoje animozje i kierować się tylko interesami politycznymi, prawdopodobnie te osobiste niechęci będą miały wpływ jak długo on sam pozostaje u steru.


Pod koniec października, podczas wizyty w Ankarze, izraelski minister obrony Benny Gantz wezwał Erdoğana do wydalenia przywódców Hamasu, którzy osiedli w Turcji. Hamas, klient Iranu, został oficjalnie oznaczony przez Stany Zjednoczone jako Zagraniczna Organizacja Terrorystyczna w 1997 roku, a jego jawnym celem jest zniszczenie Izraela.


W listopadzie Turcja odmówiła spełnienia prośby Izraela o wydalenie mieszkających tam przywódców Hamasu. Odpowiadając na pytanie posłów, minister spraw zagranicznych Çavuşoğlu powiedział, że Ankara nie postrzega Hamasu jako grupy terrorystycznej i odmówiła wydalenia jego członków. „Nie spełniliśmy żadnej [izraelskiej] prośby o wydalenie ludzi Hamasu, ponieważ nie postrzegamy Hamasu jako grupy terrorystycznej” – powiedział Çavuşoğlu.


Zawsze będzie istniało ryzyko tarć turecko-izraelskich, w tym możliwość nowego zerwania stosunków, jak długo reżim islamistyczny w Turcji odmawia pełnego poszanowania suwerenności państwa żydowskiego i przyznania, że Hamas jest organizacją terrorystyczną, której celem jest unicestwienie Izraela wszelkimi niezbędnymi środkami (patrz karta Hamasu).


W maju 2023 roku, w dniu upamiętniającym „Nakbę” („katastrofę”) – oznaczającą przegraną przez pięć najeźdźców arabskich armii w wojnie, którą zainicjowali w celu zniszczenia Izraela w 1948 roku – prawdopodobnie nastąpi nowa eskalacja działań wojennych z nową falą przemocy Hamasu i odpowiedź Izraela na tę przemoc, a następnie odpowiedź Turcji na odpowiedź Izraela. Erdoğan będzie próbował to wykorzystać w czerwcowych wyborach prezydenckich w Turcji.


Po raz kolejny Erdoğan zamierza zabłysnąć jako antysyjonistyczny, islamistyczny neoosmański sułtan, zbawca uciskanych muzułmanów!


To turecka opera buffa, która się zestarzała, zatęchła i jest nudna.


Turkey and Israel: ‘On’ Again, Only to Be ‘Off’ Again

Gatestone Institute, 8 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Burak Bekdil

Wieloletni publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News", w 2017 zwolniony za publikowanie artykułów na Zachodzie, wyemigrował z Turcji w obawie przed aresztowaniem.

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2343 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk