Prawda

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 - 17:33

« Poprzedni Następny »


Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina


Amir Taheri 2022-04-19

Co zrobiłby rosyjski prezydent Władimir Putin, gdyby Chiny najechały Rosję, by odzyskać panowanie nad terytorium, które kiedyś było chińskie? Na zdjęciu: Putin (po lewej) i chiński prezydent Xi Jinping spotykają się w Pekinie 4 lutego 2022 r. (Źródło: Wikipedia)
Co zrobiłby rosyjski prezydent Władimir Putin, gdyby Chiny najechały Rosję, by odzyskać panowanie nad terytorium, które kiedyś było chińskie? Na zdjęciu: Putin (po lewej) i chiński prezydent Xi Jinping spotykają się w Pekinie 4 lutego 2022 r. (Źródło: Wikipedia)

Kto twoim zdaniem jest winien wojny w Ukrainie?


Dla Międzynarodówki Obwiniania Ameryki odpowiedź jest prosta: winowajcą są Stany Zjednoczone.


Na jednym krańcu Międzynarodówki Obwiniania Ameryki (MOA) znajdujemy tych, co zawsze: chomeistycznych mułłów, sudańskich i birmańskich żołdaków, maoistów z Erytrei, klan Assada z Damaszku i zbirów z Białorusi. Można byłoby ich zbyć, gdyby tylko ich status najemników był jasny.


Na drugim końcu spektrum znajdujemy potencjalnie bardziej niebezpieczną narrację w czasie, o którym eufemistycznie mówi się, że stanowi największe wyzwanie dla światowego porządku od II wojny światowej. Tu bowiem znajdujemy osoby i grupy, które starają się użyć, lub raczej nadużyć, takich etykietek jak “publiczni intelektualiści” i/lub “starsi mężowie stanu” do legitymizowania inwazji Putina.  


Tę narrację szerzą ludzie tacy jak były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Lord Owen, profesorzy John Mearsheimer i Stephen Walt, francuscy kandydaci na prezydenta Marine Le Pen, Éric Zemmour i Jean-Luc Mélenchon, brytyjski publicysta Peter Hitchens i szereg mniej znanych postaci w Europie i w Stanach Zjednoczonych.


Wszyscy oni budują swoją narrację wokół trzech oskarżeń.


Pierwszym jest twierdzenie, że trzeba widzieć Putina i Rosję jako ofiary nienasyconego dążenia Stanów Zjednoczonych do światowej hegemonii przez nieustanne próby umniejszania statusu Rosji.


Drugim jest, że przez próby włączenia Ukrainy w swoje szeregi NATO stanowiło bezpośrednie zagrożenie narodowego bezpieczeństwa Rosji, a takiej groźby żaden rosyjski przywódca nie mógł zignorować.  


Trzecim argumentem jest to, że ukraińscy przywódcy, podbechtywani przez Waszyngton, odmówili uznania prawa Rosji do “ponownej integracji” Krymu, części rosyjskiej ojczyzny, którą Nikita Chruszczow, ukraiński szowinista przebrany za bolszewika, ukradł Matce Rosji.


Jeśli chodzi o pierwsze oskarżenie, bliżej prawdy może być jego odwrotność.


Cztery kolejne administracje USA, poczynając od George’a WH Busha, robiły, co mogły, nie tylko by złagodzić szok spowodowany przez upadek sowieckiego imperium, ale także, by uznać Rosję jako pełnoprawnego dziedzica ze statusem „supermocarstwa”.


Chociaż posowiecka Rosja był zmniejszona demograficznie, ekonomicznie, dyplomatycznie i militarnie, wszystkie traktaty i proceduralne porozumienia zawarte z ZSRR pozostały w mocy. USA blisko współpracowały z Moskwą, by ułatwić Europie trudne przejście, przed jakim stanęła, kiedy rozwiązał się Pakt Warszawski i rozszerzała Unia Europejska.  


Zatroskani o to, by utrzymać Rosję “na pokładzie” USA prowadziły kampanię na rzecz członkostwa Rosji w G7 (które stało się G8) i Światowej Organizacji Handlu (WTO), pomogły otworzyć rynki kapitałowe dla Rosji i zachęcały amerykańskie przedsiębiorstwa do wielkich inwestycji w rozwijającą się, posowiecką gospodarkę.  


Nie jest przesadą twierdzenie, że amerykańska pieczęć aprobaty odegrała kluczową rolę w zachęcaniu innych zagranicznych inwestycji, szczególnie europejskich, po których nastąpił największy transfer technologii, jaki kiedykolwiek widziano w historii Rosji.


Drugie oskarżenie, o rzekomy pęd NATO do włączenia Ukrainy czyli tego, co Mearsheimer nazywa "lekkomyślną ekspansją", który sprowokował Putina, jest równie absurdalne.  


Zacznijmy od tego, że NATO nigdy nie zaprasza państw, by do niego dołączyły. To państwa składają podania o członkostwo, a do dnia dzisiejszego Ukraina tego nie zrobiła. Jeśli by zrobiła, jest jasne, że według dzisiaj obowiązujących reguł jej podanie byłoby nie do przyjęcia, bo reguły NATO wykluczają możliwość przyjęcia kraju z nierozwiązanymi problemami, takimi jak wewnętrzny ruch o wyzwolenie narodowe i/lub terytorialne spory z innym krajem.


Przez niemal dwadzieścia lat Rosja nie czyniła żadnych zastrzeżeń do powiększania NATO, które objęło byłych członków Paktu Warszawskiego. Za czasów Putina Rosja nawet zawarła umowę o współpracy z NATO w kwestiach wzajemnego bezpieczeństwa, z porozumieniami z Helsinek jako historycznym punktem odniesienia. W 2002 roku Putin spotkał się z sekretarzem generalnym NATO, Georgem (Lordem) Robinsonem i dowcipkował: „może pora, by NATO zaproponowało Rosji członkostwo”.


Robinson nie był pewien, czy było to poważne, czy też był to rosyjski czarny humor, ale przypomniał Putinowi, że NATO nigdy nie wysyła zaproszeń, ale, jeśli Rosja złoży podanie,  to je rozważy.


Na szczycie NATO w 2008 roku w Bukareszcie zarówno Gruzja, jak Ukraina wyraziły pragnienie starania się o członkostwo, ale powiedziano im po cichu, by nie składały formalnego podania. Niewypowiedzianym powodem były trwające problemy graniczne, jakie oba te kraje miały z Rosją. Putin zinterpretował to jako odmowę NATO wobec Kijowa i Tbilisi, i najechał na Gruzję, zabierając Osetię Południową i Abchazję.  


Wreszcie, oskarżenie o "prowokację" jest równie nonsensowne.


Jednak, nawet gdyby była prowokacja, czy nie należy podzielić winy między prowokatora i sprowokowanego? Czy gwałciciel, który twierdzi, że jego ofiara nosiła prowokujący ubiór, nie jest przynajmniej tak samo winny jak ofiara?


Nie mówiąc tego wyraźnie, proputinowski chór oręduje teraz za nową koncepcją ograniczonej suwerenności dla krajów, które kiedyś były częścią imperium carskiego i/lub sowieckiego. Ta koncepcja miałaby stosować się nie tylko do Ukrainy i Gruzji, ale także do republik bałtyckich i wschodnioeuropejskich członków rozwiązanego Paktu Warszawskiego. W najnowszych wypowiedziach Putin rozszerzył tę koncepcję na republiki Azji Środkowej,  Serbię, Macedonię, Kosowo i Albanię na Bałkanach.  


Co być może ważniejsze, czy “zagrożenie bezpieczeństwa narodowego” powinno być uznane za wystarczającą wymówkę tylko dla Władimira Putina?


Konwencja Montevideo z 1933-34 w Artykule 8 określa, że “żadne państwo nie ma prawa interweniować w wewnętrzne lub zagraniczne sprawy innego państwa”. Później stało się to fundamentalną zasadą Narodów Zjednoczonych i porządku świata, jaki kształtował globalny system przez siedemdziesiąt lat.


Na szczęście nawet Éric Zemmour nie powtarza absurdalnego twierdzenia Putina, że w Ukrainie rządzą neonaziści, sugerując, że obecna wojna jest ciągiem dalszym II wojny światowej.


Jednak twierdzenie, że odmowa Ukrainy zaakceptowania utraty Krymu, a przypuszczalnie również Donbasu, nie pozostawiła Putinowi wyboru poza inwazją, jest równie wątpliwe. Co zrobiłby Putin, gdyby Chiny najechały Rosję, by odzyskać panowanie nad terytorium, które kiedyś było chińskie?  


Jeśli zaakceptujemy, że to co raz należało do jednego kraju, nigdy nie może należeć do innego, Krym należy oddać Turcji, jako dziedziczce kalifatu Imperium Osmańskiego, albo – jeszcze lepiej – tatarskim chanom, którzy rządzili nim przed Osmanami. Kiedy Donbas i kawałki południowej Rosji wracają do “pierwotnych właścicieli”, oznacza to odrodzenie kozackiego państwa, które kiedyś tam było.  


Szkoda, (żeby nie powiedzieć hańba), że nienawiść do Ameryki doprowadziła tak wielu skądinąd psychicznie zdrowych ludzi do popierania wielkiej tragedii sprokurowanej przez Putina.


Points that Putin Apologists Miss

Gatestone Institute, 10 kwietnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. @Jańcio Hal 2022-04-20
1. Kto Jan 2022-04-19


Notatki

Znalezionych 2153 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk