Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 04:28

« Poprzedni Następny »


Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”


Amir Taheri 2021-01-22

(Zdjęcie –  policja przygląda się jak tłum szturmuje Kapitol. Zrzut z ekranu z wideo, które jakoś znika z Facebooka bez informacji dlaczego  https://www.israelunwired.com/never-before-seen-footage-police-let-crowd-walk-into-the-capitol-building/ )
(Zdjęcie –  policja przygląda się jak tłum szturmuje Kapitol. Zrzut z ekranu z wideo, które jakoś znika z Facebooka bez informacji dlaczego  https://www.israelunwired.com/never-before-seen-footage-police-let-crowd-walk-into-the-capitol-building/ )

Napaść motłochu na Kapitol w Waszyngtonie dodała nowej energii tłumkowi wieszczącemu “koniec Ameryki” na całym świecie. W Chinach i w Rosji dyskusje koncentrują się wokół twierdzenia, że amerykańska demokracja nie jest dłużej modelem dla nikogo. Dla Chomeinistów w Islamskiej Republice Iranu i dla wyznawców Chaveza w Wenezueli to wydarzenie oznaczało „początek końca” „Wielkiego Szatana”. Część gęgaczy w Europie ponowiła spekulacje o końcu Ameryki jako przywódcy na międzynarodowej arenie.

Także w samych USA komentatorzy przedstawiali ten incydent jako historyczny punkt zwrotny. Richard Haas z Council on Foreign Relations, okrzyczany przez teherańską gazetę “Kayhan” za “największego stratega Ameryki”, uznał te rozruchy za punkt startowy “postamerykańskiego” porządku świata.   


Teza, że Ameryka jakoś się “kończy” lub traci pozycję przywódcy, nie jest nowa. Emerytowany amerykański lingwista, Noam Chomsky, i dr Hassan Abbasi, znany jako "dr Kissinger islamu" od lat starali się rozpowszechniać tę opowieść. Indyjsko-amerykańska gwiazda telewizji amerykańskiej, Fareed Zakaria, napisał nawet książkę o tym, że “amerykańskie marzenie” jest na łożu śmierci.   


Co jednak, jeśli cała ta gadanina o “końcu Ameryki” i o “śmierci amerykańskiego marzenia” oparte są na częściowo lub wręcz całkowicie złym odczytaniu i złym opisaniu minizamieszek w Waszyngtonie?


BBC zatytułowała artykuł o wypowiedzi prezydenta-elekta Joego Biden, że zamieszki w Waszyngtonie były „najczarniejszym dniem w naszej historii”. Kiedy jednak czytasz samą wypowiedź Bidena, odkrywasz, że mówił o: “jednym z najczarniejszych dni”. Londyńskie gazety wybiły “potępienie” przez Bidena odmiennegotraktowania zamieszek w Waszyngtonie i protestujących z Black Lives Matters. Wiele gazet cytowało anonimowego aktywistę BLM, który mówił, że “gdybyśmy to byli my, wszyscy już bylibyśmy martwi”. (Fakt, że w 2020 roku rozpętali rozruchy w ponad 20 miastach amerykańskich i nadal cieszą się dobrym zdrowiem, zignorowano.) Jednak Biden opisał odmienne traktowanie przez policję zamieszek z 6 stycznia i zamieszek aktywistów BLM tylko jako „nieakceptowalne”, co jest najsłabszym określeniem w leksykonie nadąsania.


Komisarz d/s polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Josep Borrell, opisał te zamieszki jako „bezprecedensowe w demokracji” i, przypuszczalnie, oznakę upadku Ameryki. Powinien nieco odświeżyć swoją znajomość europejskiej historii, by pamiętać, jak francuski prezydent, Charles De Gaulle, musiał uciekać z Paryża i szukać schronienia w bazie francuskich żołnierzy w Niemczech Zachodnich w 1968 roku, nie mówiąc już o zajęciu hiszpańskiego parlamentu w Madrycie przez zbrojny gang podpułkownika Antonio Tejero w 1981 roku.


Niektórzy komentatorzy porównywali waszyngtoński szturm z “Marszem na Rzym” Mussoliniego w 1922 roku i mówili o próbie puczu, jeśli nie o pełnym zamachu stanu.   Jednak, choćby tylko dlatego, że Ameryka jest Ameryką, widzenie Donalda J Trumpa jako nowego Mussoliniego jest równie komiczne, jak postrzeganie Josepha R. Bidena jako nowego Stalina.


To, co się zdarzyło, wydaje się jednak być znacznie mniej dramatyczne niżby życzyli sobie tego ludzie nienawidzący Ameryki.


Szef policji na Kapitolu, Steven Sund (który zrezygnował potem ze stanowiska), powiedział na dwa dni przed zaplanowanym sfinalizowaniem zwycięstwa Bidena przez Kongres, że niepokoi go spodziewany “rozmiar tłumu zwolenników Trumpa”. Jednak, z nieznanych jeszcze powodów, większość z ponad 2200 członków policji Kapitolu otrzymała informację, że mają pozostać w domu tego dnia.


Tak więc, kiedy wybuchły rozruchy, policja na Kapitolu miała pod ręką tylko 400 policjantów. Czy był to spisek machiny Trumpa? Ponieważ nadzór nad policją stolicy sprawuje burmistrz miasta, żarliwy przeciwnik Trumpa, a Demokraci mają większość w Izbie Reprezentantów, trudno zrozumieć, jak Trump mógł spiskować i zrealizować scenariusz „pozostania w domu” dla służby bezpieczeństwa.


Ale i tak tłum zwolenników na wiecu Trumpa, który policja Waszyngtonu ocenia na około osiem tysięcy w pierwsze fazie, był chyba mniejszy niż „Marsz Miliona” Mussoliniego. W końcowej fazie demonstracji około 2,5 tysiąca ludzi dołączyło do marszu na Kapitol, a około 150 rzeczywiście przedarło się do środka budynku. Z tych 53 aresztowano i w momencie pisania tego tekstu 13 z nich oskarżono o “bezprawne wkroczenie”. Innymi słowy, policja nie widzi rozruchów jako wielkiej próby przechwycenia władzy siłą, kwestionując w ten sposób twierdzenie, że Stany Zjednoczone stały się „bananową republiką”, w której zbrojne grupy ludzi zajmują rządowe budynki i sadowią się u władzy przez pronunciamento.


Określenie "zwolennicy Trumpa” używane jest jako skrót służący do opisania uczestników rozruchów. Jednak, jeśli bierzemy miary wyborcze, zwolenników Trumpa jest około 74 miliony, bo tyle ludzi na niego głosowało.  Nie ma żadnych dowodów, że wielu, nie mówiąc już o większości z nich, aprobuje taktyki użyte przez uczestników rozruchów w Waszyngtonie, tak samo, jak byłoby niesłuszne twierdzenie, że anty-Trumpowskie tłumy, które rabowały sklepy i paliły dzielnice w zeszłym roku, reprezentowały większość głosujących na Demokratów.


Atak na Kapitol nie był Marszem na Rzym. Ani nie było to ludowe powstanie takie jak na  Placu Tiananmen, które zakończyło się masakrą ponad 15 tysięcy protestujących. Ani ten atak nie był powstaniem przeciwko despotyzmowi, jak widzieliśmy w ostatnich kilku latach między innymi w Teheranie i Caracas, gdzie tysiące ludzi zginęło na ulicach.


Cały ten epizod zakłócił demokratyczny proces sformalizowania zwycięstwa Bidena tylko na kilka godzin, po czym ustawodawcze ciało kraju wznowiło pracę w pełnym spokoju.


Niestety, ten incydent kosztował życie pięciu osób. Jeden policjant zmarł z powodu odniesionych ran. Jedna demonstrująca kobieta została zastrzelona, podczas gdy trzech innych protestujących zmiażdżono w panicznej ucieczce.


Kluczowym pytaniem jest to, czy Trump był odpowiedzialny za “podżeganie do przemocy”, co jest poważnym oskarżeniem wobec każdego, nie mówiąc już o prezydencie Stanów Zjednoczonych. Najlepszym sposobem znalezienia odpowiedzi na to pytanie jest zwrócenie się policji Kapitolu do prokuratora Waszyngtonu o otwarcie śledztwa, zebranie dowodów, wysłuchanie świadków i, jeśli to konieczne, wniesienia do sądu sprawy przeciwko odchodzącemu prezydentowi. Innymi słowy, amerykańska demokracja jest żywa i zdrowa, z silnymi instytucjami, które są zdolne do poradzenia sobie z każdym politycznym kryzysem w ramach Konstytucji.  


Spisywanie Ameryki na straty, czy to jako demokracji, czy jako światowego przywódcy, jest obsesją, którą lepiej zostawić Chomsky’emu i Abbasiemu.


Washington Riot and ‘End of America’ Crowd

Gatestone Institute, 17 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Tymczasem w Portland i w Denver... Marek Eyal 2021-01-22


Notatki

Znalezionych 1966 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk