Prawda

Sobota, 28 maja 2022 - 16:56

« Poprzedni Następny »


Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”


Amir Taheri 2021-01-22

(Zdjęcie –  policja przygląda się jak tłum szturmuje Kapitol. Zrzut z ekranu z wideo, które jakoś znika z Facebooka bez informacji dlaczego  https://www.israelunwired.com/never-before-seen-footage-police-let-crowd-walk-into-the-capitol-building/ )
(Zdjęcie –  policja przygląda się jak tłum szturmuje Kapitol. Zrzut z ekranu z wideo, które jakoś znika z Facebooka bez informacji dlaczego  https://www.israelunwired.com/never-before-seen-footage-police-let-crowd-walk-into-the-capitol-building/ )

Napaść motłochu na Kapitol w Waszyngtonie dodała nowej energii tłumkowi wieszczącemu “koniec Ameryki” na całym świecie. W Chinach i w Rosji dyskusje koncentrują się wokół twierdzenia, że amerykańska demokracja nie jest dłużej modelem dla nikogo. Dla Chomeinistów w Islamskiej Republice Iranu i dla wyznawców Chaveza w Wenezueli to wydarzenie oznaczało „początek końca” „Wielkiego Szatana”. Część gęgaczy w Europie ponowiła spekulacje o końcu Ameryki jako przywódcy na międzynarodowej arenie.

Także w samych USA komentatorzy przedstawiali ten incydent jako historyczny punkt zwrotny. Richard Haas z Council on Foreign Relations, okrzyczany przez teherańską gazetę “Kayhan” za “największego stratega Ameryki”, uznał te rozruchy za punkt startowy “postamerykańskiego” porządku świata.   


Teza, że Ameryka jakoś się “kończy” lub traci pozycję przywódcy, nie jest nowa. Emerytowany amerykański lingwista, Noam Chomsky, i dr Hassan Abbasi, znany jako "dr Kissinger islamu" od lat starali się rozpowszechniać tę opowieść. Indyjsko-amerykańska gwiazda telewizji amerykańskiej, Fareed Zakaria, napisał nawet książkę o tym, że “amerykańskie marzenie” jest na łożu śmierci.   


Co jednak, jeśli cała ta gadanina o “końcu Ameryki” i o “śmierci amerykańskiego marzenia” oparte są na częściowo lub wręcz całkowicie złym odczytaniu i złym opisaniu minizamieszek w Waszyngtonie?


BBC zatytułowała artykuł o wypowiedzi prezydenta-elekta Joego Biden, że zamieszki w Waszyngtonie były „najczarniejszym dniem w naszej historii”. Kiedy jednak czytasz samą wypowiedź Bidena, odkrywasz, że mówił o: “jednym z najczarniejszych dni”. Londyńskie gazety wybiły “potępienie” przez Bidena odmiennegotraktowania zamieszek w Waszyngtonie i protestujących z Black Lives Matters. Wiele gazet cytowało anonimowego aktywistę BLM, który mówił, że “gdybyśmy to byli my, wszyscy już bylibyśmy martwi”. (Fakt, że w 2020 roku rozpętali rozruchy w ponad 20 miastach amerykańskich i nadal cieszą się dobrym zdrowiem, zignorowano.) Jednak Biden opisał odmienne traktowanie przez policję zamieszek z 6 stycznia i zamieszek aktywistów BLM tylko jako „nieakceptowalne”, co jest najsłabszym określeniem w leksykonie nadąsania.


Komisarz d/s polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Josep Borrell, opisał te zamieszki jako „bezprecedensowe w demokracji” i, przypuszczalnie, oznakę upadku Ameryki. Powinien nieco odświeżyć swoją znajomość europejskiej historii, by pamiętać, jak francuski prezydent, Charles De Gaulle, musiał uciekać z Paryża i szukać schronienia w bazie francuskich żołnierzy w Niemczech Zachodnich w 1968 roku, nie mówiąc już o zajęciu hiszpańskiego parlamentu w Madrycie przez zbrojny gang podpułkownika Antonio Tejero w 1981 roku.


Niektórzy komentatorzy porównywali waszyngtoński szturm z “Marszem na Rzym” Mussoliniego w 1922 roku i mówili o próbie puczu, jeśli nie o pełnym zamachu stanu.   Jednak, choćby tylko dlatego, że Ameryka jest Ameryką, widzenie Donalda J Trumpa jako nowego Mussoliniego jest równie komiczne, jak postrzeganie Josepha R. Bidena jako nowego Stalina.


To, co się zdarzyło, wydaje się jednak być znacznie mniej dramatyczne niżby życzyli sobie tego ludzie nienawidzący Ameryki.


Szef policji na Kapitolu, Steven Sund (który zrezygnował potem ze stanowiska), powiedział na dwa dni przed zaplanowanym sfinalizowaniem zwycięstwa Bidena przez Kongres, że niepokoi go spodziewany “rozmiar tłumu zwolenników Trumpa”. Jednak, z nieznanych jeszcze powodów, większość z ponad 2200 członków policji Kapitolu otrzymała informację, że mają pozostać w domu tego dnia.


Tak więc, kiedy wybuchły rozruchy, policja na Kapitolu miała pod ręką tylko 400 policjantów. Czy był to spisek machiny Trumpa? Ponieważ nadzór nad policją stolicy sprawuje burmistrz miasta, żarliwy przeciwnik Trumpa, a Demokraci mają większość w Izbie Reprezentantów, trudno zrozumieć, jak Trump mógł spiskować i zrealizować scenariusz „pozostania w domu” dla służby bezpieczeństwa.


Ale i tak tłum zwolenników na wiecu Trumpa, który policja Waszyngtonu ocenia na około osiem tysięcy w pierwsze fazie, był chyba mniejszy niż „Marsz Miliona” Mussoliniego. W końcowej fazie demonstracji około 2,5 tysiąca ludzi dołączyło do marszu na Kapitol, a około 150 rzeczywiście przedarło się do środka budynku. Z tych 53 aresztowano i w momencie pisania tego tekstu 13 z nich oskarżono o “bezprawne wkroczenie”. Innymi słowy, policja nie widzi rozruchów jako wielkiej próby przechwycenia władzy siłą, kwestionując w ten sposób twierdzenie, że Stany Zjednoczone stały się „bananową republiką”, w której zbrojne grupy ludzi zajmują rządowe budynki i sadowią się u władzy przez pronunciamento.


Określenie "zwolennicy Trumpa” używane jest jako skrót służący do opisania uczestników rozruchów. Jednak, jeśli bierzemy miary wyborcze, zwolenników Trumpa jest około 74 miliony, bo tyle ludzi na niego głosowało.  Nie ma żadnych dowodów, że wielu, nie mówiąc już o większości z nich, aprobuje taktyki użyte przez uczestników rozruchów w Waszyngtonie, tak samo, jak byłoby niesłuszne twierdzenie, że anty-Trumpowskie tłumy, które rabowały sklepy i paliły dzielnice w zeszłym roku, reprezentowały większość głosujących na Demokratów.


Atak na Kapitol nie był Marszem na Rzym. Ani nie było to ludowe powstanie takie jak na  Placu Tiananmen, które zakończyło się masakrą ponad 15 tysięcy protestujących. Ani ten atak nie był powstaniem przeciwko despotyzmowi, jak widzieliśmy w ostatnich kilku latach między innymi w Teheranie i Caracas, gdzie tysiące ludzi zginęło na ulicach.


Cały ten epizod zakłócił demokratyczny proces sformalizowania zwycięstwa Bidena tylko na kilka godzin, po czym ustawodawcze ciało kraju wznowiło pracę w pełnym spokoju.


Niestety, ten incydent kosztował życie pięciu osób. Jeden policjant zmarł z powodu odniesionych ran. Jedna demonstrująca kobieta została zastrzelona, podczas gdy trzech innych protestujących zmiażdżono w panicznej ucieczce.


Kluczowym pytaniem jest to, czy Trump był odpowiedzialny za “podżeganie do przemocy”, co jest poważnym oskarżeniem wobec każdego, nie mówiąc już o prezydencie Stanów Zjednoczonych. Najlepszym sposobem znalezienia odpowiedzi na to pytanie jest zwrócenie się policji Kapitolu do prokuratora Waszyngtonu o otwarcie śledztwa, zebranie dowodów, wysłuchanie świadków i, jeśli to konieczne, wniesienia do sądu sprawy przeciwko odchodzącemu prezydentowi. Innymi słowy, amerykańska demokracja jest żywa i zdrowa, z silnymi instytucjami, które są zdolne do poradzenia sobie z każdym politycznym kryzysem w ramach Konstytucji.  


Spisywanie Ameryki na straty, czy to jako demokracji, czy jako światowego przywódcy, jest obsesją, którą lepiej zostawić Chomsky’emu i Abbasiemu.


Washington Riot and ‘End of America’ Crowd

Gatestone Institute, 17 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Tymczasem w Portland i w Denver... Marek Eyal 2021-01-22


Notatki

Znalezionych 2125 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk