Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 01:57

« Poprzedni Następny »


Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?


Phyllis Chesler 2022-11-08

[Zamów książkę Roberta Spencera: Who Lost Afghanistan?</a>]
[Zamów książkę Roberta Spencera: Who Lost Afghanistan?]

Nigdy nie zapomnę, jak haniebnie Ameryka wycofała się z bazy lotniczej Bagram w Afganistanie 1 lipca 2021 roku, w zupełnej ciemności i bez powiadomienia naszych sojuszników – a prawie dwa miesiące później, cały świat obserwował, jak opuściliśmy Kabul i lotnisko w Kabulu.


Moja afgańska „podopieczna” była już w samolocie po wielu dniach piekła w rosnącym tłumie, kiedy ludzka bomba – zamachowiec samobójca, Abdul Rahman Al-Logari, którego talibowie właśnie wypuścili z więzienia, wysadził w powietrze trzynastu amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej i dziesiątki afgańskich cywilów. Meena widziała wszystko z okna swojego samolotu.


Jak można było tak źle zorganizować wyjście Amerykanów z Afganistanu? Robert Spencer w swojej nowej i ważnej książce Who Lost Afghanistan? opisuje go jako „Saigon na sterydach”, „koszmar, którego świadkiem był przerażony świat”.


Spencer przypomina nam, że prezydent Biden obiecał, że „nie będziemy prowadzić pospiesznego wyjścia. Zrobimy to odpowiedzialnie, celowo i bezpiecznie. I zrobimy to w pełnej koordynacji z naszymi sojusznikami i partnerami”.


Spencer cytuje również sekretarkę prasową Bidena, Jen Psaki, która upierała się, że „katastrofalnie źle przeprowadzonej operacji ewakuacji nie można nazwać 'inaczej niż sukcesem'”.


Czy mamy im wierzyć, czy naszym kłamliwym oczom?


Książka Spencera przenosi nas z powrotem do 1998 roku, do oświadczenia bin Ladena zatytułowanego „Dżihad przeciwko Żydom i krzyżowcom” oraz do 11 września, po którym prezydent Bush pojawił się z dwoma zaufanymi muzułmańskimi doradcami, Nihadem Awadem, współzałożycielem Council on American-Islamic Relations i Abdurrahmanem Alamoudim, który siedzi teraz w więzieniu za finansowanie Al-Kaidy. Stali tam razem z Bushem, podczas gdy prezydent twierdził, że „te akty przemocy wobec niewinnych naruszają fundamentalne zasady wiary islamskiej… Twarz terroru nie jest prawdziwą wiarą islamu… Islam jest pokojem”.


To prawda, że prezydent Bush również czasami określał islam jako „islamofaszyzm” i mówił o „radykalnych fundamentalistach islamskich”.


Prezydent Obama jednak „rozszerzył i pogłębił (takie) fałszywe twierdzenia o islamie”. Obama powiedział: „Nie tylko islam i zachodnie wartości były zgodne w Afganistanie, ale islam był rdzenną częścią amerykańskiego społeczeństwa i wzbogacał amerykańskie społeczeństwo od samego początku istnienia narodu”.


Obama nie sądził, że kiedykolwiek uda nam się pokonać talibów (miał rację) – dlatego chciał z nimi negocjować, dawać sobie z nimi radę. Jego wiceprezydent, Joe Biden, powiedział: „Widzisz, talibowie per se nie są naszym wrogiem”.


Ten spór o naturę islamu od dawna szaleje wśród inteligencji, rządów, organów międzynarodowych, sił zbrojnych, mediów i w środowisku akademickim. Niektórzy byli muzułmanie nie wierzą, że islam można zreformować. Oni – mój bardzo dobry przyjaciel, Ibn WarraqAyaan Hirsi AliNonie DarwishYasmine Mohammed – zostaliby zabici za opuszczenie islamu; Taslima Nasreen została napadnięta i zmuszona do życia na wygnaniu jako dysydentka, Salman Rushdie  przez wiele lat musiał żyć pod ochroną policji, a ostatnio próbowano go zamordować za krytykę islamu.


Muzułmańscy reformatorzy, tacy jak dr Zuhdi JasserSoraya DeenRaheel RazaAsra NomaniAliya Abbas i mój drogi przyjaciel Imam Seyran Ates, wszyscy oni wierzą, że islam może i musi zostać zreformowany i są zaangażowani we wspieranie islamu w jego ewolucji, by stał się bardziej demokratyczny, oświecony i przyjazny kobietom.


Jednakże, jak już wielokrotnie powiedziano: chociaż nie wszyscy muzułmanie są terrorystami dżihadu, wszyscy terroryści dżihadu są muzułmanami.


Dlatego też, jako dodatek do najnowszej pracy Spencera, gorąco polecam odważną nową książkę Cynthii Farahat, The Secret Apparatus: The Muslim Brotherhood’s Industry of Death [Tajna machina: przemysł śmierci Bractwa Muzułmańskiego].Większość cywilów nie ma pojęcia, jak dobrze zorganizowane, jak niebezpieczne i jak potężne jest to stuletnie Bractwo; jak bardzo jest zaangażowane we współpracę z Iranem i w ataki terrorystyczne Hamasu na Izrael; i jak zaplanowało islamizację całego świata wszelkimi możliwymi sposobami, zwłaszcza przez kłamstwo i oszukiwanie niewiernych.


Farahat jest egipską dysydentką, która odważyła się walczyć o pokój z Izraelem i o rozdział meczetu i państwa. Dostała zakaz przebywania w Libanie, trafiła na listę śmierci Al-Kaidy, codziennie otrzymywała groźby śmierci, została prawie zamordowana i ostatecznie wyemigrowała do Ameryki. Podobnie jak Spencer, Farahat krytykuje sposoby, na jakie amerykańska polityka zagraniczna „ugłaskuje” dżihad i daje się oszukać.


W szokującym filmie dokumentalnym Steve'a Emersona Jihad in America: The Grand Deception [Dżihad w Ameryce: wielkie oszustwo”] widzimy Siraja Wahhaja, imama meczetu Al-Taqwa na Brooklynie, ze skromnością wygłaszającego inwokację przed Kongresem jako pierwszy muzułmański duchowny, który to zrobił – a potem widzimy go ponownie w swoim meczecie na Brooklynie, plującego jadowitą nienawiścią do Ameryki i nie-muzułmanów. „Ten kraj to kubeł na śmieci” i modli się, by Ameryka „rozpadła się i została zastąpiona przez islam”. Widzimy również, jak Alamoudi, przebywający w więzieniu za finansowanie Al-Kaidy, publicznie twierdzi, że „jesteśmy przeciwni wszelkim formom terroryzmu”, a następnie wzywa swoich zwolenników do przekształcenia Ameryki w „kraj muzułmański, nawet jeśli zajmie to 100 lat”. Z podsłuchu FBI słyszymy, jak Alamoudi narzeka, że „Al-Kaida nie zabiła wystarczającej liczby Amerykanów podczas bombardowań afrykańskiej ambasady”.


Choć byłam częścią międzynarodowego zespołu, który uratował 400 afgańskich kobiet, nie wierzę, że Ameryka jest moralnie zobowiązana do zrobienia tego, czego zrobić nie można, a mianowicie przekształcenia Afganistanu w nowoczesną demokrację, która wierzy w prawa jednostki, zwłaszcza w prawa kobiet i prawa dzieci oraz w rozdział meczetu i państwa. Wiejskie regiony kraju są zubożałe, a mieszkający tam ludzie są bezsprzecznie religijni i często niepiśmienni. Wojny i okupacje pogorszyły sytuację.


W dodatku (bez obcej interwencji) w kraju roi się od ludzi nienawidzących kobiet i niewiernych, a także od homoseksualnych pederastów, którzy gwałcą młodych chłopców. Kiedy jeden dzielny marine, Dan Quinn, uratował chłopca i pobił afgańskiego dowódcę, który przykuł go do łóżka, Quinn został zdegradowany i pozbawiony dowództwa.


Nie zgadzam się jednak ze Spencerem, że amerykańska i europejska obecność na tej ziemi nic nie dały. Przez dwadzieścia lat dziewczęta i kobiety mogły zdobywać wykształcenie i zostawały sędziami, prawniczkami, lekarkami, właścicielkami firm, artystkami, dyplomatkami i psychologami; otworzono także schroniska dla maltretowanych i zgwałconych kobiet.


Czy to wystarczy, aby usprawiedliwić nasz wydatek krwi i pieniędzy? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.


Spencer zebrał ogromną ilość informacji i przedstawił je po mistrzowsku. 


Zgadzam się z wieloma wojskowymi, których cytuje Spencer, którzy nie mogą zrozumieć, dlaczego nie znaleźliśmy bin Ladena wcześniej w Abottabad w Pakistanie, gdzie chroniła go  pakistańska elita; dlaczego właściwie zostaliśmy tak długo w Afganistanie; jak mogliśmy minimalizować lub usprawiedliwiać „ataki „zielonych-na-niebieskich” (ataki żołnierzy afgańskich wyszkolonych i uzbrojonych przez Amerykę), którzy zamordowali 152 żołnierzy amerykańskich i zranili dalszych 193; dlaczego wymieniliśmy znanych terrorystów na amerykańskiego dezertera Bowe Bergdahla; i dlaczego właściwie wyjechaliśmy w tak niezorganizowany i okrutny sposób.


Gorąco polecam zarówno pracę Spencera, jak i Farahat.


Reflections on Robert Spencer’s ”Who Lost Afghanistan?”

Frontpage Mag., 31 października 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Phyllis Chesler
Emerytowana profesor psychologii i praw kobiet na City University w Nowym Jorku. Profesor Chesler opublikowała setki badań i tysiące artykułów, koncentrując się w ostatnich latach na problemach przemocy i tzw. zabójstw honorowych. Niektóre z jej książek, takie jak
 Women and Madness, należą już do klasyki. Jej opublikowana w 2013 roku piętnasta książka, An American Bride in Kabul, zdobyła National Jewish Book Award w kategorii pamiętników.

 

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2377 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk