Prawda

Niedziela, 7 sierpnia 2022 - 20:21

« Poprzedni Następny »


Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo


Adam Levick 2022-06-19

Masafer Jatta, Źródło: Wikipedia.
Masafer Jatta, Źródło: Wikipedia.

Podcast Guardiana w sprawie ponad 1000 Palestyńczyków żyjących na obszarze 8150 akrów znanym jako Masafer Jatta, na wzgórzach Południowego Hebronu, w kontrolowanej przez Izrael Strefie C na Zachodnim Brzegu, jest kolejnym przykładem promowania przez tę gazetę „sprawy palestyńskiej”, które w niczym nie przypomina uczciwego dziennikarstwa.


Obszar, o którym mowa – osiem osad, głównie kolekcje niskich chałup z prowizorycznymi dachami – przyciągnął wiele uwagi mediów od czasu, gdy w zeszłym miesiącu izraelski Sąd Najwyższy zakończył dwudziestoletni spór prawny między mieszkańcami a państwem. Sąd w decyzji 9-0 orzekł (informacja w języku hebrajskim), że składający petycję Palestyńczycy nie udowodnili, że mieszkali w osadach jako stali mieszkańcy, zanim armia ogłosiła ten obszar poligonem wojskowym (znanym jako Strefa strzelania 918) w początku lat 80. XX wieku i tylko sporadycznie wchodzili na ten obszar podczas sezonowych migracji. Tak więc, nie mają prawa do tej ziemi.


Raport dźwiękowy „Guardiana” („Życie w strefie strzelania: okupacja Masafer Jatty”, 13 czerwca), autorstwa ich korespondentki z Jerozolimy Bethany McKernan i Nosheen Iqbal, prezenterki podcastu „Guardiana” Today in Focus, kontynuacja artykułu McKernan na temat, na który odpowiedzieliśmy tutaj, oczerniał Izrael przez większość trzydziestoczterominutowego programu.


Po dwóch minutach słuchacze dowiadują się od Iqbal (jakby był to niekwestionowany fakt i wbrew ustaleniom Sądu Najwyższego), że palestyńscy mieszkańcy mieszkają tam (w Masafer Jatta) od „pokoleń”. Po trzech minutach Iqbal wspomina orzeczenie sądu w sprawie oskarżenia, że eksmisje Palestyńczyków stanowią naruszenie Konwencji Genewskiej: „W bezprecedensowym posunięciu sąd orzekł, że Konwencja Genewska, która powstrzymuje przymusowy transfer ludności pod okupacją, nie ma zastosowania i że prawo Izraela jest nadrzędne wobec prawa międzynarodowego”.


Jednak sąd orzekł, że „celem IV Konwencji Genewskiej było zapobieganie wypędzeniu ludności z okupowanego obszaru w celu eliminacji lub pracy przymusowej lub dla celów politycznych/państwowych – co nie ma miejsca w tym przypadku”. Rzeczywiście, Palestyńczycy, o których mowa, nie są „przenoszeni” z Zachodniego Brzegu w jakimkolwiek tego słowa znaczeniu, ale stoją przed eksmisją z określonych budynków na tym terytorium.


Po ośmiu minutach McKernan – zapytana przez Iqbal o pewne informacje na temat Zachodniego Brzegu – opisuje Obszar C Zachodniego Brzegu jako reprezentujący „najbardziej brutalne aspekty okupacji”, fałszywie twierdzi, że osadnicy rutynowo „przejmują prywatne ziemie Palestyńczyków” za przyzwoleniem IDF, a następnie mówi, że w przeciwieństwie do osadników, Palestyńczykom na tym obszarze „nie wolno podłączać się do systemu wodociągowego”.


Jednak tylko nielegalnie zbudowane budynki i/lub osady nie są podłączone do systemu wodociągowego i stanowią one niewielką część budynków należących do palestyńskiej populacji w Strefie C. Dziennikarka „Guardiana” nie podejmuje żadnych starań, aby dokonać tego ważnego rozróżnienia.


Iqbal pyta następnie McKernan o historię deklaracji Izraela, że ten obszar będzie strefą strzelania (poligonem), na co ta odpowiada, cytując spotkanie ministrów rządu z 1981 r., na którym (ówczesny minister rolnictwa) Ariel Szaron „wyraźnie zaproponował utworzenie strefy strzelania w tym obszarze przeznaczonej specjalnie do wypędzenia Palestyńczyków z ziemi”. Znowu jest to kłamstwo, które już głosiła w swoim poprzednim artykule.


Jak zauważyliśmy w naszym poprzednim poście, faktyczne protokoły z omawianego spotkania pokazują, co Szaron w rzeczywistości, powiedział:

„Chcę powiedzieć przedstawicielom sztabu generalnego, że chcemy zaoferować wam dodatkowe obszary szkoleniowe. Dodatkowe obszary muszą być zamknięte na granicy, [pomiędzy] podstawą Wzgórz Hebronu i Pustyni Judzkiej w świetle  zjawiska – rozprzestrzeniania się arabskich mieszkańców wsi na zboczu góry w kierunku pustyni”.

Najwyraźniej Szaron powiedział, że celem było zapobieżenie rozprzestrzenianiu się arabskich wiosek na omawiany obszar. Nie powiedział nic o „wyrzucaniu [istniejących] miejscowych Palestyńczyków z ich domów”, jak twierdzi „Guardian”, ponieważ – zgodnie z ustaleniami sądu – przed 1980 r. na tym obszarze nie było żadnych stałych mieszkańców. Mimo to McKernan kilkakrotnie w trakcie transmisji opowiada słuchaczom, że rodziny Masafera Jatta mieszkały tam „pokolenie po pokoleniu”.


Po 19 minutach McKernan mówi o przemocy ze strony osadników wobec Palestyńczyków, a potem wspomina przemoc Palestyńczyków, ale przedstawia to w ten sposób: „Czasami Palestyńczycy reagują przemocą w walce. Na przykład, zaledwie w zeszłym roku osadnik został zabity w drodze do domu z osady Homasz na północy Zachodniego Brzegu”.


Jednak ofiara izraelska, dwudziestopięcioletni Jehuda Dimentman, który zostawił żonę i małe dziecko, nie zrobił nic trzem sprawcom palestyńskim, z których dwóch było członkami grupy terrorystycznej Palestyński Islamski Dżihad, więc nie była to „reakcja na przemoc w walce”. McKernan przedstawiła zamordowanie z zimną krwią niewinnego izraelskiego cywila przez członków antysemickiej grupy terrorystycznej jako zrozumiały atak zemsty.


Zapytana ponownie przez Iqbal o sprawę sądową i o to, czy składający petycję Palestyńczycy dostarczyli dowody posiadania ziemi, McKernan stwierdziła, że istotnie „przedstawili dokumenty i papiery [sądowi] datujące się z czasów mandatu brytyjskiego… w niektórych przypadkach z Imperium Osmańskiego. Przedstawili również zdjęcia satelitarne pokazujące, że na tym obszarze wyraźnie mieszkali ludzie… a mieszkańcy osady Dżinba mówią, że ich rodzina mieszkała tam od czasów imperium osmańskiego…”.


Przeczył temu jednak wyroku sądu, gdzie na stronie 11 w punkcie 26 czytamy: (Tłumaczenie z hebrajskiego przez CAMERA UK):

Powodom, którzy nie dołączyli żadnego dokumentu, zgodnie z którym mają prawo do gruntów w strefie strzelania, wydano nakaz eksmisji ze strefy.

Punkt 46 wyroku stanowi:

Powodowie nie mogli udowodnić swojego roszczenia stałego pobytu przed ogłoszeniem strefy strzelania.

Pod koniec podcastu McKernan odpowiada na pytanie Iqbal o to, dokąd pójdą Palestyńczycy z Masafer Jatta, jeśli i kiedy zostaną eksmitowani, mówiąc stanowczo i wyzywająco, w sposób, w jaki powiedziałaby aktywistka, że „nigdzie się nie wybierają”. Słuchaczom nie powiedziano, że podobno spośród 49 rodzin wymienionych w petycji co najmniej 38 zostało zidentyfikowanych jako stali mieszkańcy pobliskiej wsi Jatta lub innych okolicznych wsi [dokąd mają wrócić] – co oznacza, że jeśli zostaną wyeksmitowani, nie będą bezdomni ani nie będą podróżować bardzo daleko.


Wreszcie w całym podkaście McKernan używała określeń „niesamowici”, „odporni” i „inspirujący”, aby opisać Palestyńczyków z Masafer Jatta. A w jednym z wiele mówiących fragmentów powtarza słowa Palestyńczyka o imieniu Mohammed, który odmawia opuszczenia wioski, ponieważ, jak mówi, „on wie, że ziemia jest jego”, nie dodając, że jest to opinia Mohammeda, że ziemia jest jego, w przeciwieństwie do ustalonego faktu. To tak, jakby dla McKernan decyzja izraelskiego Sądu Najwyższego – choć chwalonego na całym świecie za jego niezależność – była całkowicie nieistotna i uznana za bezprawną.


W przeciwieństwie do tego, Izraelczycy są w dużej mierze przedstawiani jako nikczemni i podczas całego podcastu dziennikarka „Guardiana” unikała prezentowania choćby jednego izraelskiego głosu, który mógłby odpowiedzieć na sprzeczne z faktami zarzuty.


Podcast „Guardiana” nie jest dziennikarstwem w jakimkolwiek sensownym znaczeniu tego słowa, gdzie twierdzenia są weryfikowane, zapewnia się równowagę, przynajmniej dąży do obiektywności, a reporter stara się zachować zawodowy dystans między sobą a sprawą, jaką relacjonuje. To po prostu trzydzieści cztery minuty anty-izraelskiej propagandy.


Guardian podcast: 34-minutes of Palestinian Advocacy Presented as Journalism

Camera UK, 14 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Adam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "Camera UK" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach brytyjskiej prasy.

 Strona www autora

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2186 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk