Prawda

Piątek, 31 marca 2023 - 08:39

« Poprzedni Następny »


Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela


Phyllis Chesler 2023-01-18


Czy sprawy naprawdę przedstawiają się tak źle, jak myślę, jeśli chodzi o propagandę przeciwko Izraelowi i Żydom, a ten temat zaczęłam uważnie śledzić od 2001 roku?

 

Ostatnio zapytałem pięciu wykształconych pro-izraelskich ludzi: „Jak myślisz, ile artykułów na temat Izraela i judaizmu ukazało się na pierwszych stronach w ‘New York Timesie’ w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 2022 roku?”

 

Odpowiedzieli: „Prawdopodobnie około 30 lub 40, może mniej”.


Odpowiedź brzmi: 127! Tak, dokładnie je policzyłem. Daje to średnio pięć negatywnych artykułów tygodniowo w jednym dziale. Biorąc pod uwagę, że Izrael jest wielkości stanu New Jersey, „New York Times” wydaje się mieć na jego punkcie patologiczną obsesję. Chociaż od czasu do czasu publikują neutralne lub pozytywne artykuły, przynajmniej 95% ich artykułów z pierwszych stron koncentruje się na rzekomych niedoskonałościach Izraela i fałszywie wyolbrzymia je jako „okrucieństwa”.

 

Te antyizraelskie artykuły są również zwykle znacznie dłuższe niż inne artykuły. Według badania z 2012 roku opublikowanego w „Sociology Mind”, większość artykułów w „New York Timesie” zawiera średnio 622 słowa. Każdy ze 127 antyizraelskich artykułów zawiera przeciętnie około 1700 słów, często pojawia się na pierwszej stronie, jest kontynuowany na jednej lub dwóch wewnętrznych stronach i zawiera wiele zdjęćTylko w ubiegłym sierpniu artykuły te zawierały łącznie ponad 43 tysiące słów.

 

„New York Times” również szeroko wykorzystuje swoje konto na Twitterze, publikując do 100 postów dziennie dla swoich 54,8 milionów obserwujących. Artykuł z 24 października o szkołach chasydzkich i oszustwach finansowych zebrał 3687 polubień i został przesłany dalej 1728 razy. Również w październiku zarzut, że Izrael zmusza Palestyńczyków do życia w jaskiniach, zebrał 6111 polubień i 3432 retweety.

 

Wyobraź sobie psychologiczny efekt zasypywania taką ilością propagandy każdego dnia, miesiąca i roku. I to tylko z jednej gazety.


Co więcej, „New York Times” konsekwentnie publikuje tytuły, które są rażąco stronnicze, jeśli nie sprytnie zwodnicze.

 

Na przykład tytuł z 5 sierpnia brzmiał: „ Izrael uderza w Gazę, wywołując ostrzał rakietowy i kończąc względny spokój”. Fakt, że Izrael próbował zapobiec zbliżającemu się atakowi Islamskiego Dżihadu na izraelskich cywilów, został schowany.

 

Tytuł z 28 września „ 4 Palestyńczyków zabitych na Zachodnim Brzegu podczas izraelskiego rajdu”. Dopiero na końcu artykułu ujawniono, że zabici Palestyńczycy byli uczestnikami walki lub, jak to ujął „New York Times”, „bojownikami… uzbrojonymi w karabiny szturmowe”.

 

Tytuł z 9 października krzyczał: „Śmiertelna strzelanina na izraelskim punkcie kontrolnym stawia Jerozolimę na krawędzi”. Na podstawie tytułu nikt nie wiedziałby, że zabójcami było trzech Palestyńczyków, a ofiarami izraelski żołnierz i ciężko ranny ochroniarz.

 

Antyizraelskie i antyjudaistyczne uprzedzenia „New York Timesa” wykraczają daleko poza tytuły. Ignorując alarmujący wzrost incydentów antysemickich i eskalację fizycznych ataków na wyraźnie ortodoksyjnych Żydów, głównie ze strony afro-amerykańskich mężczyzn, „New York Times” wybrał zamiast tego demonizowanie Żydów i judaizmu.

 

W 2022 roku w ciągu czterech miesięcy pojawiło się co najmniej 12 artykułów, w których krytykowano szkoły chasydzkie za niskie wyniki ich uczniów w testach, podkreślając to, że są one finansowane przez rząd; za tworzenie „fikcyjnych” miejsc pracy i przekierowywanie pieniędzy przeznaczonych na edukację; za priorytetowe traktowanie przedmiotów religijnych nad świeckimi; i za homofobię w ich społecznościach. W tym samym okresie „New York Times” nie opublikował ani jednego artykułu na temat programu nauczania religii, podejrzeń o korupcję, seksizm czy homofobię w szkołach islamskich lub chrześcijańskich.

 

Kiedy fakty bezpośrednio kłócą się z narracją redaktorów „New York Timesa” o Izraelu jako uosobieniu zła, takie fakty są minimalizowane lub nawet pomijane w artykułach.

 

Artykuł z 14 października zatytułowany „Niepokoje rosną na Zachodnim Brzegu w najbardziej śmiercionośnym roku od 2015 r.” wymienił wiele incydentów, w których Izrael „zastrzelił” Palestyńczyków, fałszywie sugerując, że Izrael rutynowo morduje niewinnych ludzi. Dopiero na samym końcu artykuł znalazło się przyznanie, że podczas poszukiwań terrorysty w Dżeninie „palestyńscy napastnicy strzelali do [izraelskich] żołnierzy, co doprowadziło do strzelaniny, w której dwóch uzbrojonych Palestyńczyków zostało zastrzelonych”.

 

24 grudnia artykuł zatytułowany: „Choinka ożywia zniszczoną palestyńską wioskę” obwiniał Izrael za kurczącą się populację chrześcijańską na terytoriach kontrolowanych przez Palestyńczyków. Jednak według Raymonda Ibrahima to głównie muzułmanie nękają, aresztują, prześladują i mordują chrześcijan w Betlejem i w jego pobliżu. Pozostali chrześcijanie boją się mówić cokolwiek przeciwko Autonomii Palestyńskiej (w Judei i Samarii) lub Hamasowi (w Gazie).

 

W artykule z 31 grudnia, „Palestyńczycy ścigają się by przyznać się do ‘męczenników’ zabitych przez Izrael” twierdzono, że Izrael, być może nawet celowo, zabija cywilów, których Hamas i Fatah, w chorej rywalizacji, (fałszywie) ogłaszają jako swoich męczenników.

 

Zastanawiałam się: czy „Washington Post” ma taką samą obsesję na punkcie Izraela? Gorszą. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2022 roku „Washington Post” publikował średnio osiem takich artykułów tygodniowo – łącznie 96.

 

Chociaż tytuły były nieco dokładniejsze, same artykuły były równie stronnicze. Chociaż „Washington Post” donosił o aktach antysemityzmu i przyznał, że takie incydenty rosną, wielokrotnie obwiniał za nie Donalda Trumpaprawicowych ekstremistów i Partię Republikańską jako całość, a także Kanye Westa.

 

„Washington Post” nazwał także nowy demokratycznie wybrany rząd Izraela „nieliberalną demokracją” i „najbardziej skrajnym”, „najbardziej prawicowym” rządem w historii Izraela. Ponadto zrównał premiera Benjamina Netanjahu i innych izraelskich przywódców z Trumpem i Republikanami.

 

W maju 2022 r. „New York Times” miał prawie 10 milionów płatnych subskrybentów na platformach cyfrowych i drukowanych, przy średnio 130 milionach unikalnych odwiedzających miesięcznie. „Washington Post” miał prawie trzy miliony płatnych subskrybentów i średnio około 65 milionów unikalnych użytkowników witryny miesięcznie.

 

Według eksperta ds. Bliskiego Wschodu, dr Mitchella Barda, „niewiele mediów (w tym serwisów prasowych) może zajmować się sprawami zagranicznymi, więc przedrukowują artykuły z ‘New York Timesa’Sytuacja pogorszyła się, gdy lokalne gazety znalazły się w trudnej sytuacji finansowej”.

 

Te dwie gazety nie są jedynymi redakcjami, które mają obsesję na punkcie Izraela. Według artykułu Matti Friedmana w „Tablet”: „Kiedy byłem korespondentem w Associated Press, agencja zatrudniała ponad 40 pracowników zajmujących się Izraelem i terytoriami palestyńskimi. To znacznie więcej pracowników niż AP miało w Chinach, Rosji czy Indiach, czy we wszystkich 50 krajach Afryki Subsaharyjskiej razem wziętych”.

 

Nie mamy jeszcze odpowiedniej nazwy na to, co dzieje się, gdy od dawna zaufane media, Internet, nauczyciele i profesorowie, a także program akademicki, przywódcy religijni, antyizraelscy aktywiści na kampusach i na ulicach, organizacje międzynarodowe, w tym grupy praw człowieka i grono znajomych powtarzają to samo w kółko przez 22 (lub 50) lat, aż wszyscy uwierzą, że narracja jest prawdziwa.


Ten rodzaj warunkowania, w połączeniu z nagrodami („przyjaciele”, dobra ocena, praca) i karami (utrata przyjaciół, denuncjacje w Internecie lub wyrzucenie z pracy), wykracza daleko poza zwykłe „pranie mózgu”, jak to wcześniej rozumiano. I dzieje się to na masową, globalną skalę i w wielu językach.


Jak działa propaganda? Czasami składa się z wielkich, rażących kłamstw, opartych raczej na narracji niż na faktach, zawsze ze złowrogim celem. Częściej jest to stała, skromna dieta bitów informacyjnych, które mają na celu normalizację większych kłamstw.


Dziś największe kłamstwa, znane również jako „mowa nienawiści”, kiedy są stosowane wobec niektórych grup, ale nie wobec Żydów i Izraela, są postrzegane jako największe prawdy. Propagandyści twierdzą, że takie kłamstwa są chronione przez doktryny wolności słowa lub wolności akademickiej.


Zatem Izrael jest państwem „apartheidu” (nie jest); Izrael jest „państwem osadników kolonialnych” (nie jest); Izrael jest rasistowski i homofobiczny (nie jest); Izrael nie jest demokracją (jest); Izraelczycy prześladują Arabów i muzułmanów (nie prześladują); a „Palestyna” i „Palestyńczycy” są jedynymi rdzennymi mieszkańcami Ziemi Świętej (w dużym stopniu kłamstwo). „Rozwiązanie w postaci dwóch państw” jest postrzegane jako „sprawiedliwe”, mimo że jest ścieżką prowadzącą do eliminacji Izraela.


Jesteśmy pogrążeni w tak śmiercionośnych kłamstwach od tak dawna i bombardowani nimi z tak wielu różnych, ale równoczesnych stron (zachodni „postępowcy”, świat islamu itp.), że obecnie prawie niemożliwe jest oddzielenie kłamstwa od prawdy. Czy zajmie to kolejne 22, a nawet 50 lat? Czy mamy tak długo czekać?


Ktoś znany jako Emmanuel Goldstein, fikcyjna, nieistniejąca postać Orwella z Roku 1984, jest przedstawiany jako wróg państwa – kozioł ofiarny za wszystko, co idzie nie tak.

 

Izrael to „Goldstein” Orwella.

Toniemy w ściekach.

Dziękuję mojej asystentce, Amandzie Barsky, za pracę ze mną nad tym artykułem.  

 

The New York Times Orwellian obsession with Israel

JNS Org., 10 stycznia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Phyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2351 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk