Prawda

Piątek, 29 wrzesnia 2023 - 02:44

« Poprzedni Następny »


Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela


Phyllis Chesler 2023-01-18


Czy sprawy naprawdę przedstawiają się tak źle, jak myślę, jeśli chodzi o propagandę przeciwko Izraelowi i Żydom, a ten temat zaczęłam uważnie śledzić od 2001 roku?

 

Ostatnio zapytałem pięciu wykształconych pro-izraelskich ludzi: „Jak myślisz, ile artykułów na temat Izraela i judaizmu ukazało się na pierwszych stronach w ‘New York Timesie’ w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 2022 roku?”

 

Odpowiedzieli: „Prawdopodobnie około 30 lub 40, może mniej”.


Odpowiedź brzmi: 127! Tak, dokładnie je policzyłem. Daje to średnio pięć negatywnych artykułów tygodniowo w jednym dziale. Biorąc pod uwagę, że Izrael jest wielkości stanu New Jersey, „New York Times” wydaje się mieć na jego punkcie patologiczną obsesję. Chociaż od czasu do czasu publikują neutralne lub pozytywne artykuły, przynajmniej 95% ich artykułów z pierwszych stron koncentruje się na rzekomych niedoskonałościach Izraela i fałszywie wyolbrzymia je jako „okrucieństwa”.

 

Te antyizraelskie artykuły są również zwykle znacznie dłuższe niż inne artykuły. Według badania z 2012 roku opublikowanego w „Sociology Mind”, większość artykułów w „New York Timesie” zawiera średnio 622 słowa. Każdy ze 127 antyizraelskich artykułów zawiera przeciętnie około 1700 słów, często pojawia się na pierwszej stronie, jest kontynuowany na jednej lub dwóch wewnętrznych stronach i zawiera wiele zdjęćTylko w ubiegłym sierpniu artykuły te zawierały łącznie ponad 43 tysiące słów.

 

„New York Times” również szeroko wykorzystuje swoje konto na Twitterze, publikując do 100 postów dziennie dla swoich 54,8 milionów obserwujących. Artykuł z 24 października o szkołach chasydzkich i oszustwach finansowych zebrał 3687 polubień i został przesłany dalej 1728 razy. Również w październiku zarzut, że Izrael zmusza Palestyńczyków do życia w jaskiniach, zebrał 6111 polubień i 3432 retweety.

 

Wyobraź sobie psychologiczny efekt zasypywania taką ilością propagandy każdego dnia, miesiąca i roku. I to tylko z jednej gazety.


Co więcej, „New York Times” konsekwentnie publikuje tytuły, które są rażąco stronnicze, jeśli nie sprytnie zwodnicze.

 

Na przykład tytuł z 5 sierpnia brzmiał: „ Izrael uderza w Gazę, wywołując ostrzał rakietowy i kończąc względny spokój”. Fakt, że Izrael próbował zapobiec zbliżającemu się atakowi Islamskiego Dżihadu na izraelskich cywilów, został schowany.

 

Tytuł z 28 września „ 4 Palestyńczyków zabitych na Zachodnim Brzegu podczas izraelskiego rajdu”. Dopiero na końcu artykułu ujawniono, że zabici Palestyńczycy byli uczestnikami walki lub, jak to ujął „New York Times”, „bojownikami… uzbrojonymi w karabiny szturmowe”.

 

Tytuł z 9 października krzyczał: „Śmiertelna strzelanina na izraelskim punkcie kontrolnym stawia Jerozolimę na krawędzi”. Na podstawie tytułu nikt nie wiedziałby, że zabójcami było trzech Palestyńczyków, a ofiarami izraelski żołnierz i ciężko ranny ochroniarz.

 

Antyizraelskie i antyjudaistyczne uprzedzenia „New York Timesa” wykraczają daleko poza tytuły. Ignorując alarmujący wzrost incydentów antysemickich i eskalację fizycznych ataków na wyraźnie ortodoksyjnych Żydów, głównie ze strony afro-amerykańskich mężczyzn, „New York Times” wybrał zamiast tego demonizowanie Żydów i judaizmu.

 

W 2022 roku w ciągu czterech miesięcy pojawiło się co najmniej 12 artykułów, w których krytykowano szkoły chasydzkie za niskie wyniki ich uczniów w testach, podkreślając to, że są one finansowane przez rząd; za tworzenie „fikcyjnych” miejsc pracy i przekierowywanie pieniędzy przeznaczonych na edukację; za priorytetowe traktowanie przedmiotów religijnych nad świeckimi; i za homofobię w ich społecznościach. W tym samym okresie „New York Times” nie opublikował ani jednego artykułu na temat programu nauczania religii, podejrzeń o korupcję, seksizm czy homofobię w szkołach islamskich lub chrześcijańskich.

 

Kiedy fakty bezpośrednio kłócą się z narracją redaktorów „New York Timesa” o Izraelu jako uosobieniu zła, takie fakty są minimalizowane lub nawet pomijane w artykułach.

 

Artykuł z 14 października zatytułowany „Niepokoje rosną na Zachodnim Brzegu w najbardziej śmiercionośnym roku od 2015 r.” wymienił wiele incydentów, w których Izrael „zastrzelił” Palestyńczyków, fałszywie sugerując, że Izrael rutynowo morduje niewinnych ludzi. Dopiero na samym końcu artykuł znalazło się przyznanie, że podczas poszukiwań terrorysty w Dżeninie „palestyńscy napastnicy strzelali do [izraelskich] żołnierzy, co doprowadziło do strzelaniny, w której dwóch uzbrojonych Palestyńczyków zostało zastrzelonych”.

 

24 grudnia artykuł zatytułowany: „Choinka ożywia zniszczoną palestyńską wioskę” obwiniał Izrael za kurczącą się populację chrześcijańską na terytoriach kontrolowanych przez Palestyńczyków. Jednak według Raymonda Ibrahima to głównie muzułmanie nękają, aresztują, prześladują i mordują chrześcijan w Betlejem i w jego pobliżu. Pozostali chrześcijanie boją się mówić cokolwiek przeciwko Autonomii Palestyńskiej (w Judei i Samarii) lub Hamasowi (w Gazie).

 

W artykule z 31 grudnia, „Palestyńczycy ścigają się by przyznać się do ‘męczenników’ zabitych przez Izrael” twierdzono, że Izrael, być może nawet celowo, zabija cywilów, których Hamas i Fatah, w chorej rywalizacji, (fałszywie) ogłaszają jako swoich męczenników.

 

Zastanawiałam się: czy „Washington Post” ma taką samą obsesję na punkcie Izraela? Gorszą. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2022 roku „Washington Post” publikował średnio osiem takich artykułów tygodniowo – łącznie 96.

 

Chociaż tytuły były nieco dokładniejsze, same artykuły były równie stronnicze. Chociaż „Washington Post” donosił o aktach antysemityzmu i przyznał, że takie incydenty rosną, wielokrotnie obwiniał za nie Donalda Trumpaprawicowych ekstremistów i Partię Republikańską jako całość, a także Kanye Westa.

 

„Washington Post” nazwał także nowy demokratycznie wybrany rząd Izraela „nieliberalną demokracją” i „najbardziej skrajnym”, „najbardziej prawicowym” rządem w historii Izraela. Ponadto zrównał premiera Benjamina Netanjahu i innych izraelskich przywódców z Trumpem i Republikanami.

 

W maju 2022 r. „New York Times” miał prawie 10 milionów płatnych subskrybentów na platformach cyfrowych i drukowanych, przy średnio 130 milionach unikalnych odwiedzających miesięcznie. „Washington Post” miał prawie trzy miliony płatnych subskrybentów i średnio około 65 milionów unikalnych użytkowników witryny miesięcznie.

 

Według eksperta ds. Bliskiego Wschodu, dr Mitchella Barda, „niewiele mediów (w tym serwisów prasowych) może zajmować się sprawami zagranicznymi, więc przedrukowują artykuły z ‘New York Timesa’Sytuacja pogorszyła się, gdy lokalne gazety znalazły się w trudnej sytuacji finansowej”.

 

Te dwie gazety nie są jedynymi redakcjami, które mają obsesję na punkcie Izraela. Według artykułu Matti Friedmana w „Tablet”: „Kiedy byłem korespondentem w Associated Press, agencja zatrudniała ponad 40 pracowników zajmujących się Izraelem i terytoriami palestyńskimi. To znacznie więcej pracowników niż AP miało w Chinach, Rosji czy Indiach, czy we wszystkich 50 krajach Afryki Subsaharyjskiej razem wziętych”.

 

Nie mamy jeszcze odpowiedniej nazwy na to, co dzieje się, gdy od dawna zaufane media, Internet, nauczyciele i profesorowie, a także program akademicki, przywódcy religijni, antyizraelscy aktywiści na kampusach i na ulicach, organizacje międzynarodowe, w tym grupy praw człowieka i grono znajomych powtarzają to samo w kółko przez 22 (lub 50) lat, aż wszyscy uwierzą, że narracja jest prawdziwa.


Ten rodzaj warunkowania, w połączeniu z nagrodami („przyjaciele”, dobra ocena, praca) i karami (utrata przyjaciół, denuncjacje w Internecie lub wyrzucenie z pracy), wykracza daleko poza zwykłe „pranie mózgu”, jak to wcześniej rozumiano. I dzieje się to na masową, globalną skalę i w wielu językach.


Jak działa propaganda? Czasami składa się z wielkich, rażących kłamstw, opartych raczej na narracji niż na faktach, zawsze ze złowrogim celem. Częściej jest to stała, skromna dieta bitów informacyjnych, które mają na celu normalizację większych kłamstw.


Dziś największe kłamstwa, znane również jako „mowa nienawiści”, kiedy są stosowane wobec niektórych grup, ale nie wobec Żydów i Izraela, są postrzegane jako największe prawdy. Propagandyści twierdzą, że takie kłamstwa są chronione przez doktryny wolności słowa lub wolności akademickiej.


Zatem Izrael jest państwem „apartheidu” (nie jest); Izrael jest „państwem osadników kolonialnych” (nie jest); Izrael jest rasistowski i homofobiczny (nie jest); Izrael nie jest demokracją (jest); Izraelczycy prześladują Arabów i muzułmanów (nie prześladują); a „Palestyna” i „Palestyńczycy” są jedynymi rdzennymi mieszkańcami Ziemi Świętej (w dużym stopniu kłamstwo). „Rozwiązanie w postaci dwóch państw” jest postrzegane jako „sprawiedliwe”, mimo że jest ścieżką prowadzącą do eliminacji Izraela.


Jesteśmy pogrążeni w tak śmiercionośnych kłamstwach od tak dawna i bombardowani nimi z tak wielu różnych, ale równoczesnych stron (zachodni „postępowcy”, świat islamu itp.), że obecnie prawie niemożliwe jest oddzielenie kłamstwa od prawdy. Czy zajmie to kolejne 22, a nawet 50 lat? Czy mamy tak długo czekać?


Ktoś znany jako Emmanuel Goldstein, fikcyjna, nieistniejąca postać Orwella z Roku 1984, jest przedstawiany jako wróg państwa – kozioł ofiarny za wszystko, co idzie nie tak.

 

Izrael to „Goldstein” Orwella.

Toniemy w ściekach.

Dziękuję mojej asystentce, Amandzie Barsky, za pracę ze mną nad tym artykułem.  

 

The New York Times Orwellian obsession with Israel

JNS Org., 10 stycznia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Phyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2452 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dyproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk