Prawda

Niedziela, 13 czerwca 2021 - 10:03

« Poprzedni Następny »


O intersekcjonalności i faktycznym ucisku


Ryan Bellerose 2016-03-14


Intersekcjonalność jest pojęciem coraz częściej używanym w krytycznych teoriach dla opisania sposobów, na jakie idee dyskryminacji (rasizm, seksizm, homofobia, transfobia, ableizm, ksenofobia, uprzedzenia klasowe itp.) są wzajem powiązane i nie można ich badać w oddzieleniu od siebie.

Oryginalna teoria była dość solidna, ale została wypaczona i zatruta, oznaczając teraz, że wszystkie formy dyskryminacji są powiązane i w jakiś sposób są tym samym. Obecnie jest to zaledwie wymówka, by zawłaszczyć prawdziwą dyskryminację dla poparcia walki z dyskryminacją urojoną.


Kiedy chodzi o struktury i instytucje, jest to zasadne, ale zostało rozciągnięte poza oryginalną, zasadną teorię i pociągnięte do skrajności, która nie tylko dewaluuje ideę, ale zamienia samą teorię w kłamstwo.


Spójrzmy tylko na jeden przykład.


Geje są uciskani na Bliskim Wschodzie. Nie mogą być otwarcie gejami, bo zostaną albo uwięzieni, albo zabici. W Gazie członkowie Hamasu filmowali, jak zrzucają gejów z dachów, by dokonać ich egzekucji. W Autonomii Palestyńskiej geje są traktowani straszliwie i często zabijani przez własne rodziny, chyba że otrzymają azyl w Izraelu. 


A teraz powiedzcie mi, że ci sami ludzie, którzy uciskają i ZABIJAJĄ gejów, są w tej samej co oni sytuacji, kiedy w rzeczywistości Izrael traktuje gejów przyzwoicie. Byłem tam i widziałem „punkty kontrolne” i „mur”. Widziałem także lepsze warunki życiowe w Autonomii Palestyńskiej niż w rezerwatach indiańskich w Kanadzie.


Indianie są uciskani w Ameryce Północnej. Nie mamy niemal żadnej reprezentacji w rządzie. Otrzymujemy mniej niż połowę pieniędzy na głowę w świadczeniach niż inni obywatele Ameryki Północnej, a żyjemy w tych samych krajach, co ludzie, którzy nas uciskają. W Kanadzie rządzą nami inne prawa w tym samym kraju, co jest rzeczywistą zjawiskiem zgodnym z definicją apartheidu. Nie przeprowadzamy ataków pełnych przemocy na innych Amerykanów. W rzeczywistości znacznie częściej jesteśmy ofiarami przestępstw niż sprawcami.


Powiedzcie mi, jak ucisk Indian, którzy ogólnie nie są antagonistyczni i którzy od blisko 200 lat żyją cicho i spokojnie w Ameryce Północnej, w jakikolwiek sposób przypomina sytuację Arabów w Palestynie. Po prostu nie jest to porównywalne i nie jest „intersekcjonalne”. Nie mamy reprezentacji w rządzie i nie mamy ziemi, na której wolno nam osiąść i budować poza „rezerwatami” wydzielonymi dla nas na naszej skradzionej nam ziemi.


Arabowie palestyńscy mają własny rząd w Autonomii Palestyńskiej, mają reprezentację w rządzie izraelskim z kilkunastoma posłami w Knesecie, mają MILIARDY dolarów ze środków pomocowych, mają własny organ ONZ im poświęcony i mają olbrzymie ilości otwarcie dostępnej ziemi, gdzie mogą osiedlić się LEGALNIE. Jest to niezmiernie ksenofobiczne i homofobiczne społeczeństwo, które odmawia zmodernizowania się. Nie są to rdzenni mieszkańcy walczący z kolonizatorami, w rzeczywistości są sami potomkami kolonizatorów i często zachowują się jak kolonizatorzy, jeśli chodzi o dojście do miejsc świętych. Nie jestem całkiem pewien, w jaki sposób ustalono, że są uciskani, skoro zachowują się raczej jak ciemiężcy. Na terenach kontrolowanych przez Palestyńczyków jest obecnie 0% Żydów (pomyślcie o tym), że dzieje się to na terenie, którego nazwa brzmi Judea. W Izraelu natomiast 18% populacji jest albo muzułmańskimi Arabami, albo innymi muzułmanami. Już samo to sugeruje, że ten mit o ucisku jest po prostu absurdalny. Powiedzcie mi, w jakim innym kraju ciemiężca pozwala, by go wyczyszczono etnicznie, nie mówiąc już o tym, że ta czystka odbyła się na terenach, które w sposób oczywisty są ziemiami jego przodków?


Nie jestem pewien, dlaczego geje pozwalają na bezpodstawne porównania, które zwiększają ich marginalizowanie przez lekceważenie sytuacji gejów na Bliskim Wschodzie. Ale to ich sprawa. Sami mogą przemówić w swoim imieniu.


Ja jestem Indianinem, więc mogę mówić o Arabach uprawiających gimnastykę intelektualną  próbując doczepić swój wagon do sprawy mojego ludu, by mogli wygrać złoty medal na Olimpiadzie uciskanych.


Oczywistą prawdą jest, że jeśli spojrzy się na fakty i liczby, cały mit „ucisku” rozlatuje się na kawałki. Ich własne, ewidentnie zawyżone, statystyku podają, że mniej niż 50 tysięcy „palestyńskich” Arabów zginęło w konflikcie z Izraelem przez 68 lat. To obejmuje trzy wojny, wiele konfliktów zbrojnych i nieustanny terroryzm przeciwko Izraelowi. Więcej „palestyńskich” Arabów zabili Jordańczycy podczas Czarnego Września w jeden miesiąc, a wielokrotnie więcej ludzi zginęło w mniej niż trzy lata w Syrii. Nie będę już wdawał się w dane o odsetku ludzi otyłych w Autonomii Palestyńskiej, który dorównuje najbogatszym państwo na świecie. Ich populacja powiększyła się od 650 tysięcy w 1947 r. do ponad 3 milionów w Autonomii Palestyńskiej i 6 milionów na świecie – cóż za ludobójstwo! Jestem pewien, że Indianie w Ameryce Północnej z radością chcieliby mieć takie wyniki dyskryminacji.


W odróżnieniu od Palestyńczyków, mój lud był ofiarą rzeczywistego ludobójstwa. Nasza populacja zmniejszyła się drastycznie i niemal zniknęliśmy, od szacowanych 30 milionów w Ameryce Północnej do poniżej 2 milionów. Jest nam ciężko i większość rezerwatów żyje dużo poniżej warunków w trzecim świecie. Nie mamy olbrzymiej liczby milionerów, otrzymujemy mniej niż 3% środków pomocowych, jakie idą do „Palestyńczyków” i – w przeciwieństwie do Arabów „palestyńskich” – jesteśmy rdzennym ludem tej ziemi. Nie jesteśmy potomkami kolonizatorów/okupantów, którzy mówią światu, że ziemia, którą ukradli, jest teraz ich. Jesteśmy wywłaszczeni, nie zaś wywłaszczającymi.


Jedynymi ludźmi, jakich widzę, którzy odnoszą korzyści z tego argumentu o intersekcjonalności, są ci, którzy w rzeczywistości nie muszą borykać się z uciskiem. Mogą przyczepić swoją sprawę do tych z nas, którzy faktycznie są w paskudnej sytuacji i czuć się lepiej z tym, że mogą występować w roli ofiar. Czują się zirytowani i sfrustrowani bez doświadczania prawdziwego ucisku. Gwarantuję, że nie są atakowani za to, kim są. To oni atakują; są płaczliwymi zbirami, którzy chowają się z okrzykami o „białym przywileju” i „bezpiecznych miejscach i ostrzeżeniach”. Gdyby byli naprawdę uciskani, wiedzieliby, że dla tych z nas, którzy mają do czynienia z rzeczywistym uciskiem, nie ma bezpiecznych miejsc i że ludzie uciskający nas z cholerną pewnością nie dają żadnych ostrzeżeń.


Dlatego są tak obraźliwi dla ludzi i dlatego niektórzy z nas rozumieją, że całe dokooptowanie przez nich intersekcjonalności jest kompletną brednią i w rzeczywistości szkodzi nam, którzy doświadczamy prawdziwego ucisku.


On Intersectionality

Israellycool, 6 marca 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRyan Bellerose


Kanadyjski działacz na rzecz praw Indian, studiował również historię Bliskiego Wschodu i rozpoczął ruch przeciwstawiania się kłamliwemu porównywaniu sytuacji amerykańskich Indian i Palestyńczyków.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1850 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk