Prawda

Poniedziałek, 17 maja 2021 - 05:12

« Poprzedni Następny »


Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać


Elder of Ziyon 2020-12-23


Network Contagion Research Institute (NCRI) jest neutralną i niezależną organizacją, której misją jest śledzenie ujawnianie i zwalczanie dezinformacji, oszustwa, manipulacji i nienawiści na kanałach mediów społecznościowych.  


NCRI właśnie opublikowała raport o antysemityzmie online i teoriach spiskowych, używając najlepszej metodologii, jaką widziałem dla ilościowego określania trendów w mediach społecznościowych, włącznie z grafiką:


W celu ujawnienia zakodowanego języka i podwójnego znaczenia antyżydowskich memów spiskowych na czterech platformach online użyliśmy mieszanki badania (manualnego) otwartych źródeł mediów społecznościowych, przetwarzania maszynowego  uczenia/naturalnego języka, algorytmów rozpoznawania twarzy, rozpoznawania optycznego, analiz osi i częstotliwości hasztagów oraz analizy rankingu. Dla naszego zestawu danych zebraliśmy ponad 237 milionów komentarzy z trzech ekstremistycznych społeczności: 4chan, Gab, Reddit’s The_Donald, jak również z Twittera, i 10 milionów obrazów memów z tych społeczności. Nasza próbka memów z Twittera była zebrana tylko od rosyjskich trolli.  

Raport bardzo starannie identyfikuje prawicowy i lewicowy antysemityzm, i opisuje, kiedy krytyka Izraela skręca na teren antysemityzmu. Zawiera znakomity opis antysemityzmu i tego, jak popularne memy można prześledzić wstecz do biblijnych faraonów w Egipcie:

Antysemityzm jest najbardziej uporczywą, nienaruszoną i szeroko krążącą teorią spiskową wszechczasów. Można także patrzeć na niego jak na zbiór teorii spiskowych, które zawsze adaptują się do obaw i trosk moralnych każdej grupy. Antyżydowskie teorie spiskowe, zaczynając od biblijnej narracji i trwające przez wieki aż do dzisiaj, obejmują zestaw wątków, włącznie z oszustwem i udawaniem; podwójną lojalnością; chciwością; zdradą; ludobójczą krwiożerczością; nadnaturalnym złem; zagarnianiem ziemi, tożsamości i przywileju; i zastąpieniem tych, którzy są u władzy, Żydami i innymi imigrantami i mniejszościami (nie ograniczają się jednak do tego). Nasz otwierający epigraf pokazuje starożytny wzór antysemickich wątków – wątków, które nasza komputerowa analiza znajduje dzisiaj w mediach społecznościowych.

 

 Na przykład, z Księgi Wyjścia 1:8: 

 

Lecz rządy w Egipcie objął nowy król [polityczne przywództwo], który nie znał Józefa [żydowskiego obcego, który stał się potężnym i wpływowym w rządzie człowiekiem]. I rzekł do swego ludu [szerząc antysemicką dezinformację], “Oto lud synów Izraela jest liczniejszy i potężniejszy od nas [strach przed żydowskim spiskiem, by opanować Egipt]. Roztropnie przeciw niemu wystąpmy [przywódcy i lud] ażeby oni [żydowscy outsiderzy, żyjący wśród nas] przestali się rozmnażać [strach przed zastąpieniem]. W wypadku bowiem wojny [nas przeciwko nim] oni [outsiderzy] mogliby się połączyć z naszymi wrogami [obawa przed zmową Żydów z cudzoziemcami] w walce przeciwko nam [strach przed ludobójstwem] i podnieść się z ziemi [niezadowolenie na myśl o Żydach wznoszących się ponad swoją zmarginalizowaną i uciskaną pozycję.]

Autorzy następnie mapują te memy teorii spiskowej w różnych antysemickich grupach w najlepszych tabelach na ten temat, jakie kiedykolwiek widziałem:Ta tabela pokazuje (całkowite) pokrywanie się tych teorii spiskowych lewicy, prawicy, jak też islamistów:Ta praca pełna jest przekonujących obserwacji.

 

Tutaj jest krótki, znakomity opis, dlaczego nazywanie Izraela państwem apartheidu jest antysemityzmem:  

Analiza hasztagów związanych z słowem “apartheid” na Twitterze z okresu od 4 do 18 listopada pokazała, że Izrael/Palestyna występowały najczęściej w związku z tym słowem na Twitterze. Apartheid jest definiowany jako systemowe pozbawienie przez państwo praw i ochrony swoich obywateli w oparciu o ich etniczność. Status Zachodniego Brzegu jest sporny i mieszkający tam Palestyńczycy nie są obywatelami Izraela – etykieta “apartheid” jest więc, w najlepszym przypadku, kontrowersyjna i kwestionowana w tej sytuacji. W najgorszym przypadku, jest przekonująco uważana za retorykę demonizacji i potępienia.

 

Jednak, choć oskarżenia o apartheid niekoniecznie są dowodem antysemickiej dyskryminacji, miliony Romów, którzy są obywatelami zachodnich, uprzemysłowionych krajów, cierpią z powodu systemowej dyskryminacji w edukacji i gospodarce mieszkaniowej oraz cierpią w obozach dla uchodźców w całej Europie – którą to sytuację dyrektor ds. Romów z Open Society Foundation nazywa “niezadeklarowanym apartheidem”. Podobnie, muzułmanie Rohingja w Miamnie (Birmie) żyją w wyraźnych warunkach apartheidu, a obecnie toczy się dochodzenie w sprawie ludobójstwa. Niemniej, w połączeniu z apartheidem te grupy nie zasłużyły nawet na honorową wzmiankę. To sugeruje, że użycie słowa apartheid znajduje gotowy, polityczny rynek – nie dla tych zatroskanych o apartheid, ale dla podsycania tego, co Jeffery Goldberg nazywa „pornograficznym zainteresowaniem” moralną porażką Żydów.

Tutaj jest początek końcowej partii tej analizy:

Zarówno “Soros”, jak “Izrael” wydają się być sygnałami, które wyłaniają się podczas płynnej sytuacji, by rozgraniczyć grupy własne i obce. Dla ekstremistów na skrajnej prawicy Soros jest przykładem zła globalizmu, międzynarodowej korupcji i żydowskiego wpływu korporacyjnego, oraz reprezentuje moralne zagrożenie. Powołanie się na teorię spiskową o Sorosu sygnalizuje moralną cnotę białym suprematystom i innym podobnie myślącym grupom. Dla ekstremistów na skrajnej lewicy Izrael jest przykładem ucisku, rasizmu, białej supremacji, kolonializmu, i reprezentuje moralne zagrożenie. Powołanie się na teorię spiskową o Izraelu sygnalizuje moralną cnotę orędownikom sprawiedliwości społecznej i innym podobnie myślącym grupom.

 

Ludzie mogą mieć racjonalne zastrzeżenia do sposobów, na jakie George Soros używa swojego olbrzymiego majątku, by wspierać politycznie postępowe sprawy i mogą zasadnie krytykować sposoby, w jaki rząd Izraela zarządza stosunkami z palestyńską populacją i jak ich traktuje. Niemniej, przez zbijanie kapitału na tej uzasadnionej krytyce, propagandziści odmalowują Żydów jako postaci w teoriach spiskowych, co szerzy antyżydowską dezinformację i antysemityzm online. Najlepsza propaganda często bazuje na wypaczeniach prawdy, dając jej tym samym pozory wiarygodności. Żyd, czy jest przedstawiony jako osoba, czy jako naród, jest wzorem moralnego zanieczyszczenia i jest używany do ucieleśniania moralnego zagrożenia, a przez wybór pojedynczego Żyda lub państwa żydowskiego, jako sygnał dla grupy, do której mówiący należy. 

Ta praca zawiera również rekomendacje, włącznie z tą bardzo ważną sprawą o potencjalnych niebezpieczeństwach tego, jak programy szkolne studiów nad etnicznością mogą mimowolnie być używane do promowania antysemickich teorii spiskowych: 

W naszym obecnym środowisku wiele systemów szkolnych wprowadza programy studiów nad etnicznością. Jest istotne, by – jako minimum – lekcje o Żydach nie szerzyły antysemickich wątków o żydowskim przywileju i władzy. Zamiast tego lekcje muszą pomóc uczniom w rozpoznawaniu antysemickiej dezinformacji i antyżydowskich teorii spiskowych wokół „przywileju”. W dyskursie o intersekcjonalności Żydzi znajdują się w miejscu, w którym samo mówienie o przywileju zapowiada katastrofalne i ludobójcze rezultaty. Zrozumienie długiej historii tych wątków w podważaniu nie tylko akceptacji Żydów jako równych członków społeczeństwa, ale akceptacji różnic w ogóle, może wzbogacić rozmowę o przywileju i zaletach oraz wartościach liberalnej, pluralistycznej demokracji.  

To jest bardzo ważne praca o antysemityzmie i liczy tylko 25 stron włącznie z aneksami. To jest obowiązkową lektura. 

 

New report on online antisemitism is a must-read

Elder of Ziyon, 17 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Elder of Ziyon

Amerykański badacz i bloger śledzący gównie antysemityzm w mediach.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1840 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk