Prawda

Piątek, 23 lutego 2024 - 21:35

« Poprzedni Następny »


Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy


Amir Taheri 2022-12-20

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz. (Zdjęcie: Wikipedia)

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz. (Zdjęcie: Wikipedia)Czy porządek świata zmierza do tektonicznych przesunięć? A jeśli tak, to jak będzie wyglądała ta zmiana?


Takie pytania zadaje kanclerz Niemiec Olaf Scholz w artykule w amerykańskim czasopiśmie „Foreign Affairs”, opublikowanym niemal natychmiast po jego błyskawicznej wizycie w Chinach. Słowo, którego Scholz używa do opisania zmiany, to „Zeitenwende” czyli „przełom”, ale ton artykułu jest bardziej zgodny z europejskim pesymizmem podobnym do  opinii prezydenta Francji Emmanuela Macrona i odzwierciedlającym obecny Zeitgeist czyli „ducha czasu” w zachodnich demokracjach.


Scholz mówi o „wielobiegunowym” porządku świata, ale nie mówi, gdzie znajdują się jego wyimaginowane bieguny. Następnie przechodzi do zobrazowania czegoś, co można by opisać jedynie jako system półtorabiegunowy, w którym jednym biegunem są Stany Zjednoczone jako „decydująca potęga XXI wieku” wraz z Unią Europejską i „anglosaskim” światem, to znaczy Wielką Brytanią, Kanadą, Australią i Nową Zelandią, z dodatkiem Japonii, Korei Południowej i Tajwanu. Razem reprezentują „liberalny demokratyczny kapitalizm”. Pozostała połowa bieguna to Chińska Republika Ludowa, którą Scholz uważa za udany przykład „autokratycznego kapitalizmu”.


Analiza Scholza kończy się nową wersją „Zachodu i reszty”, w której Rosja reprezentuje „kapitalizm kleptokratyczny”, a pozostałe plus minus 150 narodów rozsianych po całym świecie reprezentuje nową wersję Trzeciego Świata, gdzie trzy rodzaje wspomnianego kapitalizm będą konkurować o biznes, interesy bezpieczeństwa i wpływy polityczne.


Analiza Scholza zawiera szereg interesujących punktów.


Po pierwsze, Scholz przyznaje, że kolejni niemieccy kanclerze, w tym co najmniej jeden z jego własnej Partii Socjaldemokratycznej (SPD), nie mieli racji, uzależniając Niemcy od Rosji w zakresie energii. Dystansuje się także od antymilitarnej i atakującej NATO narracji europejskiej lewicy, by podkreślić kluczową rolę sojuszu w zapewnianiu bezpieczeństwa i zapobieganiu „nowej zimnej wojnie”. Co być może ważniejsze, wzywa do naprawienia błędów globalizacji.


Tym, czego nie zauważa lub świadomie postanawia pominąć, jest konieczność uznania powrotu państwa narodowego za kluczową siłę zdolną do naprawienia tych błędów.


Tym, co muszą rozważyć narody, które nazywa krajami „liberalno-demokratycznego kapitalizmu”, jest zakrojony na szeroką skalę program reindustrializacji, zadanie, które wymagałoby od nich zrozumienia, że do zapewnienia im wolności, dobrobytu i bezpieczeństwa potrzebne jest coś więcej niż marża zysku.


Mimo, że niemieccy naziści dali państwu narodowemu złą sławę w ubiegłym stuleciu, nie wolno zapominać, że w świecie różnorodności, państwo narodowe jest najbardziej praktycznym modelem organizacji społeczno-politycznej i gospodarczej.


Świat państw narodowych nie oznacza państw cały czas realizujących wąskie i egoistyczne „interesy narodowe”. Stowarzyszenia państw narodowych, takie jak NATO czy Unia Europejska, opierają się na wspólnych interesach wszystkich państw członkowskich z zachowaniem ich prawa do rezygnacji lub weta w pewnych kwestiach, co Scholz chce, aby UE zniosła.


Ostrzegając przed zbliżającą się zimną wojną, Scholz wydaje się zagubiony, jeśli chodzi o gorącą wojnę toczącą się w sercu Europy w Ukrainie. Nie oferuje żadnej mapy drogowej prowadzącej do zakończenia tej wojny, co sprawia wrażenie, że jedyną opcją pozostaje podpisywanie czeków i dostarczanie „broni obronnej” Wołodymyrowi Zełenskiemu.


Podsycanie niepokoju nie powinno odwracać uwagi od rzeczywistych problemów, z jakimi borykają się dzisiaj narody „liberalno-demokratycznego kapitalizmu”.


Za dramatyczny wzrost inflacji po prawie trzech dekadach względnej stabilności cen nie można winić wyłącznie cen energii. Twierdzenie, że inflacja odzwierciedla niedobór podaży ma na celu zdyskredytowanie teorii monetarystycznych Miltona Friedmana.


Dziś jednak produkcja energii, w tym ropy naftowej i gazu ziemnego, jest na rekordowo wysokim poziomie. Niedobór dostaw niektórych towarów rolnych może być częściowo spowodowany wojną w Ukrainie, a Covid-19 dotknął także produkcję przemysłową w Chinach.


Jednak prawdziwą siłą, która popycha inflację w górę, może być decyzja rządów „liberalno-demokratycznego kapitalizmu” o drukowaniu pieniędzy tak, jakby jutro miało nie nadejść. Nawet jeśli Scholz, będąc socjaldemokratą, nie może występować jako jeden z Chicago Boys, może przynajmniej rozważyć możliwość, że obecna spirala inflacyjna może wynikać z połączenia niedoborów podaży towarów rolnych i przemysłowych oraz wzrostu podaży pieniądza, zarówno w UE, jak i w USA.


Scholz powinien również ponownie rozważyć swoje słabo zamaskowane lekceważenie „innych”, to znaczy małych, średnich i dużych narodów, które razem tworzą większość Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tutaj znowu traktowanie świata jako rodziny państw narodowych może pomóc każdemu członkowi rodziny zdolnemu do wniesienia ważnego, czasem decydującego wkładu w światowy pokój i dobrobyt.


Innymi słowy, hasła rozpoznawcze, takie jak „liberalna demokracja” czy „autokratyczny kapitalizm”, mogą być użytecznymi narzędziami analitycznymi dla decydentów, ale nie muszą dzielić świata według linii ideologicznych. W świecie państw narodowych nie wszystkie różnice muszą być postrzegana jako sprzeciw, nie mówiąc już o wrogości. Dobrą wiadomością jest to, że Scholz wydaje się porzucać ostatnie złudzenia co do niemieckiego elektoratu centrolewicy, kończąc pracę rozpoczętą w Bad Godesberg w szczytowym okresie zimnej wojny. Kolejną dobrą wiadomością jest to, że kanclerz bardzo ostrożnie dystansuje się od federalistycznego projektu niektórych założycieli Unii Europejskiej w jej wcześniejszej wersji jako Wspólnego Rynku.


W przeciwieństwie do Macrona, który głosi „koniec obfitości”, Scholz utrzymuje swój pesymizm w granicach politycznego realizmu; i to też jest dobra wiadomość.


Przypominanie Europejczykom, że nie ma pokoju bez bezpieczeństwa i nie ma bezpieczeństwa bez pewnego stopnia samowystarczalności w strategicznych dziedzinach, stanowi aktualny wkład w obecną debatę na temat przyszłości demokracji w coraz bardziej złożonym świecie.


Pamiętam lunch z Angelą Merkel, poprzedniczką Scholza na stanowisku kanclerza Niemiec, podczas którego półżartem poinformowała gości, że połowę swojego czasu i energii poświęca na utrzymanie spójności dwupartyjnej koalicji. Mając koalicję trzech partii, Scholzowi jeszcze trudniej jest stawić czoła globalnym wyzwaniom.


To, czy Scholzowi uda się utrzymać razem swoją rozpadającą się koalicję, nie mówiąc już o zdobyciu pozycji lidera w Unii Europejskiej, dopiero się okaże. Jednak teraz uderza we właściwe tony.

 

Global Prospects: German View

Gatestone Institute, 18 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2552 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk