Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 10:50

« Poprzedni Następny »


Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie


Majid Rafizadeh 2021-11-06

UE dokonała wielu ustępstw wobec Iranu, takich jak zgoda na włączenie klauzul wygaśnięcia umowy nuklearnej, która wkrótce umożliwi mułłom posiadanie tylu bomb jądrowych, ile zechcą. (Zdjęcie: zrzut z ekranu wideo)
UE dokonała wielu ustępstw wobec Iranu, takich jak zgoda na włączenie klauzul wygaśnięcia umowy nuklearnej, która wkrótce umożliwi mułłom posiadanie tylu bomb jądrowych, ile zechcą. (Zdjęcie: zrzut z ekranu wideo)

Przez niemal sześć lat od "umowy nuklearnej", Wspólnego Wszechstronnego Planu Działania z 2015 roku, Unia Europejska ugłaskiwała rządzących Iranem mułłów. Czego jednak UE nie widzi, to tego, że jej miękka polityka wobec mułłów była całkowitą katastrofą i jest niebezpieczna.


Tuż po osiągnięciu “umowy nuklearnej – której, nawiasem mówiąc, irański reżim nigdy nie podpisał – UE wraz z administracją Obamy znieśli niemal wszystkie ekonomiczne sankcje. Był to dar, który pomógł irańskiemu reżimowi w reintegracji do globalnego systemu finansowego. UE uczyniła także wiele ustępstw wobec Iranu, takich jak zgoda na włączenie klauzul wygaśnięcia umowy nuklearnej, która wkrótce umożliwi mułłom posiadanie tylu bomb jądrowych, ile zechcą.


Niemcy i Francja należeli do pierwszych, którzy pospieszyli, by ponownie ożywić biznes z mułłami rządzącymi Iranem. Bezpośrednio po połowicznym podpisaniu umowy nuklearnej (przez zachodnią połowę) były minister gospodarki i wicekanclerz Niemiec, Sigmar Gabriel, razem z delegacją składającą się z przedstawicieli Siemens, Linde, Mercedes i Volkswagen, odwiedził Iran, a wiele dużych europejskich firm, takich jak Royal Dutch Shell, BP i Eni zaczęło szkicować plany robienia interesów z Iranem. Od tego czasu niemal 30 irańskich banków ponownie dołączyło do SWIFT, a handel między UE i Iranem wzrósł niemal o 43%.


Tymczasem UE, która nigdy nie przestaje prawić morałów innym krajom o tym, jak powinny się zachowywać, przymyka oczy na wiarygodne raporty o ciągłym łamaniu umowy nuklearnej i prowadzeniu potajemnych działań nad budową bomb nuklearnych. W lutym 2016 roku Iran już po raz drugi przekroczył dozwoloną ilość ciężkiej wody. Rok po umowie nuklearnej niemiecka krajowa agencja wywiadowcza, Biuro Federalne Ochrony Konstytucji, ujawniło w dorocznym raporcie, że rząd irański działał “potajemnie” podczas porozumień nuklearnych, by zdobyć zakazaną nuklearną technologię i wyposażenie od niemieckich firm „na - także według międzynarodowych standardów – ilościowo wysokim poziomie”. W raporcie wywiadu podano także, że "można z pewnością spodziewać się, że Iran będzie kontynuował intensywną działalność zaopatrzeniową w Niemczech, używając potajemnych metod do osiągnięcia swojego celu”.


Po tym raporcie USA wycofały się z tej umowy za czasów administracji Trumpa i ponownie narzuciły sankcje. UE jednak, dawny transatlantycki sojusznik Waszyngtonu, poszła inną drogą niż jej zachodni partner – drogą faworyzowania mułłów. UE odmówiła ponownego narzucenia sankcji na Iran, a następnie zabrała się do utrzymywania interesów przy życiu. Trzy europejskie rządy – Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii -- stworzyły mechanizm, Instrument in Support of Trade Exchanges (INSTEX), z bazą w Paryżu, zaplanowany przede wszystkim do obejścia sankcji USA.  Były minister spraw zagranicznych Niemiec, Heiko Maas przyznał: "Stawiamy jasno sprawę, że nie tylko rozmawialiśmy o utrzymaniu przy życiu umowy nuklearnej z Iranem, ale teraz tworzymy możliwość prowadzenia transakcji biznesowych”.


Jaki jest wynik ugłaskiwania przez UE mułłów w Iranie? Biznes dla Europy. Tymczasem przywódcy Iranu są obecnie bliżej zdobycia broni nuklearnej niż kiedykolwiek. Teokratyczny establishment jest obecnie bliski wystarczającej ilości wzbogaconego uranu, by wzbogacić go do potrzebnego stopnia i zbudować co najmniej jedną bombę jądrową, bo wymaga to tylko około 1000 kg uranu wzbogaconego do zaledwie 5%.


Równocześnie, jeśli chodzi o terroryzm, obywatele UE mogą być wśród głównych celów terrorystycznych spisków Iranu. Irański reżim był zamieszany w serie zabójstw, porywanie europejskich zakładników i inne wrogie działania na terenie Europy, jedne udane, inne nie, które prześledzono do Teheranu. Europejscy funkcjonariusze byli w stanie udaremnić zamach terrorystyczny na wielkie zgromadzenie "Free Iran" w Paryżu w czerwcu 2018 roku, w którym uczestniczyło wielu znanych mówców, włącznie z byłym spikerem Izby Reprezentantów USA, Newtem Gingrichem i byłym kanadyjskim ministrem spraw zagranicznych, Johnem Bairdem. W 2020 roku w Belgii jeden z czynnych dyplomatów Iranu, Assadollah Assadi, został skazany na 20 lat więzienia za próbę podłożenia bomby.


UE powinna także dostrzec, jak militarne awanturnictwo Iranu nasilało się na Bliskim Wschodzie – i może nadal się nasilać. Od kiedy UE zaczęła ugłaskiwać irański reżim, w regionie nasiliły się ataki rakietowe Hutich na cywilne cele w Arabii Saudyjskiej, wysłano tysiące żołnierzy Hezbollahu do Syrii i finansowany przez Iran Hamas bombardował Izrael.


Czy zyski i biznes naprawdę są ważniejsze dla UE niż zatrzymanie tego, kogo Departament Stanu USA nazywa “najgorszym na świecie państwowym sponsorem terroryzmu", przed zdobyciem broni jądrowej? Czy UE nadal przymila się do Iranu, ponieważ sądzi, że ośmielony i uzbrojony w broń jądrową Iran nie będzie zagrożeniem dla UE, a tylko dla krajów regionu, takich jak Izrael i Arabia Saudyjska? Od 2015 roku UE ugłaskiwało mułłów, traktowało ich z życzliwością i elastycznością na każdym kroku. To wyłącznie wzmocniło irański reżim i doprowadziło go bliżej do państwa nuklearnego. UE mogłaby przypomnieć sobie słynne ostrzeżenie Winstona Churchilla: "Każdy ma nadzieję, że jeśli będzie karmił krokodyla, krokodyl zje go ostatniego. Wszyscy mają nadzieję, że sztorm minie zanim przyjdzie ich kolej na pożarcie. Obawiam się jednak – bardzo obawiam się – że sztorm nie minie”.


Jeśli Iran zdobędzie broń jądrową, nie będzie nawet musiał dłużej używać terroryzmu ani chwytania zakładników – ani nawet swoich nowych bomb – żeby szantażować Europę: sama groźba użycia jednej z bomb powinna wystarczyć.


Czy UE obudzi się i zmieni swoją niebezpieczną politykę wobec Iranu?


The EU’s Dangerous Policy Towards Iran’s Mullahs

Gatestone Institute, 30 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMajid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk