Prawda

Środa, 7 czerwca 2023 - 11:38

« Poprzedni Następny »


Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie


Andrzej Koraszewski 2023-03-20

Michel Foucault. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)
Michel Foucault. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

Guru, człowiek „który prowadzi z ciemności do światła”, (a częściej odwrotnie). Zazwyczaj powołuje się na związki z siłami nadprzyrodzonymi, ale racjonalizm osłabił atrakcyjność sił nadprzyrodzonych, otwierając bramy raju dla mistyków kroczących śladami Friedricha Nietzschego, wiernych zasadzie „Bóg umarł, ale bełkot jest nadal święty”. Michel Foucault wielkim guru był, a dla wielu jest nadal, o czym zaświadcza amerykańska filozofka Angela Davis, w niedawnym artykule o konieczności likwidacji więzień i zaprzestania finansowania policji, która sama w sobie jest rasistowska i przestępcza.

Jej guru Michel Foucault, chodził do jezuickiego gimnazjum, potem studiował filozofię, ale magisterskie studia robił z psychologii, doktoryzował się z transcendentalności, wędrując po bezdrożach fenomenologii ducha, który doprowadził go do Komunistycznej Partii Francji.


Po kilku latach wystąpił z partii, ale marksistą chyba pozostał, (piszę chyba, bo nie wszystko z jego wynurzeń dawało się zrozumieć). Jego dzieło Nadzorować i karać, podobno traktujące o tym, że przestępcy to nie przestępcy tylko rewolucjoniści, w polskim przekładzie ukazało się w 1993, drugie wydanie w 1998, trzecie w 2009 roku i czwarte w 2020 roku. Co może świadczyć o dużym popycie na myśli tego jednego z Ojców Założycieli filozofii „woke”.


Osobiście twórczość tego filozofa znam tylko z drugiej ręki, ponieważ nie zdołałem przebrnąć przez żadną z jego książek, a wszystkie próby studiowania jego myśli kończyły się niepowodzeniem.


Prawicowi publicyści ucieszyli się, kiedy przed rokiem pojawiło się oskarżenie, że Michel Foucault był jak ten nasz arcybiskup Józef Wesołowski, seksualnym drapieżnikiem, polującym na małych chłopców.


Sprawa arcybiskupa Wesołowskiego jest, jak się wydaje, lepiej udokumentowana. Nie wiemy dlaczego został nuncjuszem papieskim w Dominikanie, czy był to awans, czy raczej karne przeniesienie na odległą plebanię, bo kuria wiedziała o jego skłonnościach? Wiemy, że dominikańska policja ma nagrania nuncjusza w dzielnicy męskiej prostytucji, że w jego komputerze znaleziono dziesiątki tysięcy zdjęć i filmów z dziecięcą  pornografią, a wreszcie, że przekazane do Watykanu dowody skłoniły kurię do jego natychmiastowego odwołania, pozbawienia kapłaństwa i rozpoczęcia procesu, podczas którego oskarżony zmarł w Watykanie 27 sierpnia 2015 roku.  


Oskarżenia Michela Foucault mają zdecydowanie słabsze podstawy, opierają się bowiem wyłącznie na opowieściach innego francuskiego intelektualisty, który po dziesięcioleciach przypomniał sobie, że odwiedził Foucaulta w Tunezji w końcu lat sześćdziesiątych i był świadkiem jak Foucault rzucał małym chłopcom pieniądze, krzycząc: „spotkamy się tam gdzie zawsze o dziesiątej wieczorem”. Guy Sorman dodaje, że Foucault uprawiał seks z tymi dziećmi na lokalnym cmentarzu.


Trudno się nie zastanawiać, dlaczego Sorman potrzebował pół wieku, żeby sobie o tym przypomnieć, więc podniecenie prawicowych publicystów zlekceważyłem, ale z ciekawości postanowiłem sprawdzić, jak też przed tym szkalowaniem bronią swojego guru, ci którzy w niego wierzą.

 

Najbardziej spodobała mi się obrona w wykonaniu brytyjskiej woke-feministki, specjalistki od seksu, gender, medycyny, etyki i Michela Foucaulta.


Heather Brunskell-Evans równo rok temu wystąpiła z druzgoczącą krytyką tych oskarżeń, stwierdzając, że francuski intelektualista oskarżający drugiego francuskiego intelektualistę jest całkowicie niewiarygodny.       

Faktycznie Foucault podpisał list domagający się obniżenia wieku przyzwolenia, ale był tylko jednym z sygnatariuszy i nie prowadził żadnej kampanii. Przebudzona feministka łapie byka za rogi i stawia pytanie wprost: „Czy Foucault był podłym pedofilem, gwałcicielem dzieci i apologetą wykorzystywania seksualnego dzieci?” Wydaje się odpowiadać, że nie jest to takie proste. Owszem jest w jego pismach scena, w której opisuje, jak wieśniak chce zapłacić dziewczynce za to, żeby go onanizowała, ignoruje to jako trywialną scenę „sielskich przyjemności”. Scena jest z początków drugiej połowy XIX wieku, a Foucault przywołuje ją pokazując jak „pedofilię” próbowano zdefiniować jako chorobę i analizując, jak religijną władzę nad seksem pod koniec XIX wieku zaczęła zastępować „biowładza”, medycyna i  psychologia.

Te ostatnie przedstawiały istotę ludzką jako mającą seksualną tożsamość powiązaną z tym, czym „w rzeczywistości są” z natury, zastępując religijną „duszę” „duszą” psychologiczną. „Pedofilia” dołączyła do tych zmedykalizowanych tożsamości, takich jak „patologiczny homoseksualizm” czy w przypadku kobiet nimfomania, histeryczki, których seksualne dusze były niezdrowe. „Pedofilia” oddziela „niezdrowych psychicznie mężczyzn”, którzy uprawiają seks z dziećmi, od rzekomo zdrowych „normalnych mężczyzn”, którzy uprawiają seks tylko z kobietami, najlepiej z ich żonami.

Ta brawurowa obrona francuskiego intelektualisty przed pomówieniem o pedofilię może (w moim odczuciu), zwiększać prawdopodobieństwo tego, iż Guy Sorman ujawnił faktyczne zdarzenie, chociaż nadal byłbym ostrożny z twierdzeniem, że jego opowieść jest równoznaczna z dowodem.


Być może nieco więcej mogłyby wykazać polskie archiwa IPN, ponieważ jak informuje Wikipedia, Michel Foucault:

W latach 1958–1959 był dyrektorem Centrum Francuskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Pobyt w Polsce pogłębił jego rozczarowanie ideologią partii komunistycznej. Warszawę musiał opuścić nagle w wyniku prowokacji na tle seksualnym (Służba Bezpieczeństwa sprowokowała intrygę, wykorzystując homoseksualizm Foucaulta).

Głęboka niechęć do komunistycznej Służby Bezpieczeństwa nie jest dowodem, że owa „prowokacja” nie miała podstaw w czynach kryminalnych francuskiego intelektualisty.


Zastanawia intrygujące zjawisko, jakim jest przymykanie oczu przez „przebudzonych” na islamską pedofilię i to zarówna na małżeństwa z nieletnimi dziewczynkami, jak i masowe wykorzystywanie małych chłopców. Czy wreszcie na wyczyny muzułmańskich gangów gwałcących dziewczynki z robotniczych rodzin w angielskich miastach. Równie trudno zrozumieć trudności z oddzieleniem akceptacji homoseksualizmu od krzywdzenia dzieci, czy to przez nakłanianie ich do dziecięcej prostytucji, czy przez wykorzystywanie autorytetu (księża, nauczyciele, trenerzy, aktorzy).


Podczas gdy w środowiskach nauczycielskich raczej nie obserwuje się heroicznej obrony pedofilii we własnych szeregach, kler, środowiska artystyczne i intelektualne mają tendencję do solidarnej obrony swoich „świętych”, „wielkich” i modnych guru. Czy zbliżamy się do punktu, w którym ta solidarność z przestępcami we własnych szeregach zaczyna obracać się przeciwko tym środowiskom?


Dlaczego kusi mnie również opowieść o śmierci innego francuskiego intelektualisty, który zmarł nagle 20 maja 1974 roku z powodu nadmiernego zadowolenia z dostarczonej usługi. Kardynał Jean-Guinole Daniélou był zwolennikiem  katolickiej odnowy, podobno doskonały znawca kultury helleńskiej oraz źródeł biblijnych, wyrządził niezamierzoną krzywdę Mimi umierając w jej mieszkaniu, bowiem była przerażona śmiercią i wystraszona jej możliwymi konsekwencjami. Ani dziewiętnastoletnia pracownica seksualna, ani kardynał nie popełnili przestępstwa, chociaż kardynał naraził na szok nie tylko dziewczynę, ale i Kościół katolicki, jako, że cieszył się ogromnym szacunkiem jako człowiek mądry i dobry. Podjęto starania aby przedstawić jego wizytę u Mimi jako wizytę pasterską, ale ponieważ kardynał zmarł bez odzieży, a raport policji przedostał się do prasy, więc Kościół katolicki naraził się na gromki śmiech.  


Pism kardynała też nie czytałem, ale podejrzewam, że nie odrzucałyby mnie aż tak strasznie jak twórczość Michela Foucaulta. Trzeba to sprawdzić.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. @subject Hal 2023-03-20


Notatki

Znalezionych 2384 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk