Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 17:28

« Poprzedni Następny »


Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie


Andrzej Koraszewski 2023-03-20

Michel Foucault. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)
Michel Foucault. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

Guru, człowiek „który prowadzi z ciemności do światła”, (a częściej odwrotnie). Zazwyczaj powołuje się na związki z siłami nadprzyrodzonymi, ale racjonalizm osłabił atrakcyjność sił nadprzyrodzonych, otwierając bramy raju dla mistyków kroczących śladami Friedricha Nietzschego, wiernych zasadzie „Bóg umarł, ale bełkot jest nadal święty”. Michel Foucault wielkim guru był, a dla wielu jest nadal, o czym zaświadcza amerykańska filozofka Angela Davis, w niedawnym artykule o konieczności likwidacji więzień i zaprzestania finansowania policji, która sama w sobie jest rasistowska i przestępcza.

Jej guru Michel Foucault, chodził do jezuickiego gimnazjum, potem studiował filozofię, ale magisterskie studia robił z psychologii, doktoryzował się z transcendentalności, wędrując po bezdrożach fenomenologii ducha, który doprowadził go do Komunistycznej Partii Francji.


Po kilku latach wystąpił z partii, ale marksistą chyba pozostał, (piszę chyba, bo nie wszystko z jego wynurzeń dawało się zrozumieć). Jego dzieło Nadzorować i karać, podobno traktujące o tym, że przestępcy to nie przestępcy tylko rewolucjoniści, w polskim przekładzie ukazało się w 1993, drugie wydanie w 1998, trzecie w 2009 roku i czwarte w 2020 roku. Co może świadczyć o dużym popycie na myśli tego jednego z Ojców Założycieli filozofii „woke”.


Osobiście twórczość tego filozofa znam tylko z drugiej ręki, ponieważ nie zdołałem przebrnąć przez żadną z jego książek, a wszystkie próby studiowania jego myśli kończyły się niepowodzeniem.


Prawicowi publicyści ucieszyli się, kiedy przed rokiem pojawiło się oskarżenie, że Michel Foucault był jak ten nasz arcybiskup Józef Wesołowski, seksualnym drapieżnikiem, polującym na małych chłopców.


Sprawa arcybiskupa Wesołowskiego jest, jak się wydaje, lepiej udokumentowana. Nie wiemy dlaczego został nuncjuszem papieskim w Dominikanie, czy był to awans, czy raczej karne przeniesienie na odległą plebanię, bo kuria wiedziała o jego skłonnościach? Wiemy, że dominikańska policja ma nagrania nuncjusza w dzielnicy męskiej prostytucji, że w jego komputerze znaleziono dziesiątki tysięcy zdjęć i filmów z dziecięcą  pornografią, a wreszcie, że przekazane do Watykanu dowody skłoniły kurię do jego natychmiastowego odwołania, pozbawienia kapłaństwa i rozpoczęcia procesu, podczas którego oskarżony zmarł w Watykanie 27 sierpnia 2015 roku.  


Oskarżenia Michela Foucault mają zdecydowanie słabsze podstawy, opierają się bowiem wyłącznie na opowieściach innego francuskiego intelektualisty, który po dziesięcioleciach przypomniał sobie, że odwiedził Foucaulta w Tunezji w końcu lat sześćdziesiątych i był świadkiem jak Foucault rzucał małym chłopcom pieniądze, krzycząc: „spotkamy się tam gdzie zawsze o dziesiątej wieczorem”. Guy Sorman dodaje, że Foucault uprawiał seks z tymi dziećmi na lokalnym cmentarzu.


Trudno się nie zastanawiać, dlaczego Sorman potrzebował pół wieku, żeby sobie o tym przypomnieć, więc podniecenie prawicowych publicystów zlekceważyłem, ale z ciekawości postanowiłem sprawdzić, jak też przed tym szkalowaniem bronią swojego guru, ci którzy w niego wierzą.

 

Najbardziej spodobała mi się obrona w wykonaniu brytyjskiej woke-feministki, specjalistki od seksu, gender, medycyny, etyki i Michela Foucaulta.


Heather Brunskell-Evans równo rok temu wystąpiła z druzgoczącą krytyką tych oskarżeń, stwierdzając, że francuski intelektualista oskarżający drugiego francuskiego intelektualistę jest całkowicie niewiarygodny.       

Faktycznie Foucault podpisał list domagający się obniżenia wieku przyzwolenia, ale był tylko jednym z sygnatariuszy i nie prowadził żadnej kampanii. Przebudzona feministka łapie byka za rogi i stawia pytanie wprost: „Czy Foucault był podłym pedofilem, gwałcicielem dzieci i apologetą wykorzystywania seksualnego dzieci?” Wydaje się odpowiadać, że nie jest to takie proste. Owszem jest w jego pismach scena, w której opisuje, jak wieśniak chce zapłacić dziewczynce za to, żeby go onanizowała, ignoruje to jako trywialną scenę „sielskich przyjemności”. Scena jest z początków drugiej połowy XIX wieku, a Foucault przywołuje ją pokazując jak „pedofilię” próbowano zdefiniować jako chorobę i analizując, jak religijną władzę nad seksem pod koniec XIX wieku zaczęła zastępować „biowładza”, medycyna i  psychologia.

Te ostatnie przedstawiały istotę ludzką jako mającą seksualną tożsamość powiązaną z tym, czym „w rzeczywistości są” z natury, zastępując religijną „duszę” „duszą” psychologiczną. „Pedofilia” dołączyła do tych zmedykalizowanych tożsamości, takich jak „patologiczny homoseksualizm” czy w przypadku kobiet nimfomania, histeryczki, których seksualne dusze były niezdrowe. „Pedofilia” oddziela „niezdrowych psychicznie mężczyzn”, którzy uprawiają seks z dziećmi, od rzekomo zdrowych „normalnych mężczyzn”, którzy uprawiają seks tylko z kobietami, najlepiej z ich żonami.

Ta brawurowa obrona francuskiego intelektualisty przed pomówieniem o pedofilię może (w moim odczuciu), zwiększać prawdopodobieństwo tego, iż Guy Sorman ujawnił faktyczne zdarzenie, chociaż nadal byłbym ostrożny z twierdzeniem, że jego opowieść jest równoznaczna z dowodem.


Być może nieco więcej mogłyby wykazać polskie archiwa IPN, ponieważ jak informuje Wikipedia, Michel Foucault:

W latach 1958–1959 był dyrektorem Centrum Francuskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Pobyt w Polsce pogłębił jego rozczarowanie ideologią partii komunistycznej. Warszawę musiał opuścić nagle w wyniku prowokacji na tle seksualnym (Służba Bezpieczeństwa sprowokowała intrygę, wykorzystując homoseksualizm Foucaulta).

Głęboka niechęć do komunistycznej Służby Bezpieczeństwa nie jest dowodem, że owa „prowokacja” nie miała podstaw w czynach kryminalnych francuskiego intelektualisty.


Zastanawia intrygujące zjawisko, jakim jest przymykanie oczu przez „przebudzonych” na islamską pedofilię i to zarówna na małżeństwa z nieletnimi dziewczynkami, jak i masowe wykorzystywanie małych chłopców. Czy wreszcie na wyczyny muzułmańskich gangów gwałcących dziewczynki z robotniczych rodzin w angielskich miastach. Równie trudno zrozumieć trudności z oddzieleniem akceptacji homoseksualizmu od krzywdzenia dzieci, czy to przez nakłanianie ich do dziecięcej prostytucji, czy przez wykorzystywanie autorytetu (księża, nauczyciele, trenerzy, aktorzy).


Podczas gdy w środowiskach nauczycielskich raczej nie obserwuje się heroicznej obrony pedofilii we własnych szeregach, kler, środowiska artystyczne i intelektualne mają tendencję do solidarnej obrony swoich „świętych”, „wielkich” i modnych guru. Czy zbliżamy się do punktu, w którym ta solidarność z przestępcami we własnych szeregach zaczyna obracać się przeciwko tym środowiskom?


Dlaczego kusi mnie również opowieść o śmierci innego francuskiego intelektualisty, który zmarł nagle 20 maja 1974 roku z powodu nadmiernego zadowolenia z dostarczonej usługi. Kardynał Jean-Guinole Daniélou był zwolennikiem  katolickiej odnowy, podobno doskonały znawca kultury helleńskiej oraz źródeł biblijnych, wyrządził niezamierzoną krzywdę Mimi umierając w jej mieszkaniu, bowiem była przerażona śmiercią i wystraszona jej możliwymi konsekwencjami. Ani dziewiętnastoletnia pracownica seksualna, ani kardynał nie popełnili przestępstwa, chociaż kardynał naraził na szok nie tylko dziewczynę, ale i Kościół katolicki, jako, że cieszył się ogromnym szacunkiem jako człowiek mądry i dobry. Podjęto starania aby przedstawić jego wizytę u Mimi jako wizytę pasterską, ale ponieważ kardynał zmarł bez odzieży, a raport policji przedostał się do prasy, więc Kościół katolicki naraził się na gromki śmiech.  


Pism kardynała też nie czytałem, ale podejrzewam, że nie odrzucałyby mnie aż tak strasznie jak twórczość Michela Foucaulta. Trzeba to sprawdzić.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
1. @subject Hal 2023-03-20


Notatki

Znalezionych 2556 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wszyscy jesteśmy imigrantami   Koraszewski   2024-03-02
Współudział UE w finansowaniu irańskiego terrroru   Rafizadeh   2024-03-01
Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk