Prawda

Wtorek, 29 listopada 2022 - 02:22

« Poprzedni Następny »


Najwspanialszy wynalazek ludzkości


Andrzej Koraszewski 2022-06-30

Richard Mills (Źródło zdjęcia: Wikipedia)
Richard Mills (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

Na Radzie Bezpieczeństwa ciąży główna odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie – czytamy w Wikipedii i natychmiast uświadamiamy sobie te wszystkie wojny stłumione w zarodku dzięki Radzie Bezpieczeństwa, inne szybko zakończone, skuteczne negocjacje, kiedy jakaś wojna niepotrzebnie się przedłuża. Tu widzimy jak na dłoni, ile znaczy dyplomacja i jak ważne jest posiadanie organu, który czuwa nad bezpieczeństwem świata. Tylko w tym stuleciu Rada Bezpieczeństwa odegrała ogromną rolę wygaszając wojny w Afryce, rozwiązując konflikty w Syrii, w Afganistanie, rzuciła koło ratunkowe, by zapobiec uzbrojeniu się Islamskiej Republiki Iranu w broń atomową. Teraz kiedy mimo wszystkich wysiłków doszło jednak do wojny rosyjsko-ukraińskiej, cały świat patrzy z nadzieją na Radę Bezpieczeństwa, ufając że zdoła szybko doprowadzić do sprawiedliwego zakończenia tego konfliktu. Czy umiesz sobie wyobrazić świat bez Rady Bezpieczeństwa ONZ? Przecież ludzi by się pozabijali.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa dzielą się na stałych i rotacyjnie demokratycznie dobieranych. Można się zastanawiać nad pytaniem w czym są stali członkowie stali? W zasadzie są stali w tym samym co członkowie demokratycznie dobrani, ale reprezentują większą siłę i mają większą determinację w walce o pokój, są stali w potępianiu Izraela za brak wystarczających ustępstw wobec tych, którzy chcą go zniszczyć.


Jak informuje Wikipedia, między 5 marca 1948 a 23 grudnia 2016 Rada Bezpieczeństwa wydała 225 rezolucji potępiających Izrael (dane urywają się pięć lat temu, autorzy hasła stracili zainteresowanie). Niemal drugie tyle zostało zawetowanych przez Stany Zjednoczone.


Jak wyjaśnić tę koncentrację uwagi członków stałych i niestałych na państwie żydowskim? Doprawdy trudno powiedzieć, ale tak czy inaczej księga rekordów Guinnessa powinna to odnotować. Być może jeszcze ciekawsze byłyby statystyki na temat liczby roboczogodzin poświęconych na obrady członków na temat sytuacji w mitycznej Palestynie.     


Ostatnio (w poniedziałek 27 czerwca) zastępca ambasadora Stanów Zjednoczonych przy ONZ, Richard Mills, mówił członkom Rady Bezpieczeństwa z przejęciem o ubolewaniu reprezentowanego przez niego kraju z powodu eskalacji przemocy osadników przeciwko Palestyńczykom na Zachodnim Brzegu, obejmującej śmierć Alego Hassana Harba, Palestyńczyka zabitego na polu uprawnym jego rodziny.


Jak często Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmuje się pojedynczymi przypadkami śmierci w konfliktach zbrojnych i jak dokładnie je bada? Okoliczności śmierci Alego Hassana Harba jeśli były przez kogoś badane, to przez władze izraelskie (a badanie jest w toku), ale czy można Żydom wierzyć? To znaczy, czy można nie wierzyć, że to jest eskalacja, jeśli nawet oni aresztowali jakichś podejrzanych o to zabójstwo i coś tam badają? Tak więc, zastępca ambasadora ubolewa na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa w imieniu swojego kraju oraz wzywa do ubolewania innych.


Nie jest prawdą, że Rada nigdy nie zajmuje się pojedynczymi przypadkami śmierci. Nie dalej jak dwa lata temu, w styczniu 2020r. Stany Zjednoczone przedstawiły Radzie Bezpieczeństwa  prawniczy raport, w którym informuje, że  likwidacja Kasema Sulejmaniego była, “zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych, aktem samoobrony”. Oczywiście moglibyśmy uzasadnić, że likwidacja wyjątkowego łajdaka była aktem chrześcijańskiego miłosierdzia albo działaniem w ramach obrony praw człowieka, co na jedno wychodzi. Ostatecznie chodziło o wzmocnienie prawa do życia ludzi, na których życie czyhał irański generał Sujelmani i jego uzbrojone zbiry.   


Wyjaśnienie prawne wiele nie pomogło, ekspert ONZ napisał, że zabójstwo Sujemaniego było bezprawne, a Iran zażądał, żeby Rada obarczyła winą za to zabójstwo Izrael.      


Jakby na to nie patrzeć, podjęcie sprawy zabójstwa Alego Hassana Harba w Samarii na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ może powodować uniesienie brwi. Jednak jak się poważnie nad tym zastanowić, to wcale nie jest takie dziwne. Ostatecznie szansa na jakąś rezolucję w sprawie Sulejmaniego była żadna, bo Stany Zjednoczone są jednym ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa. Próby zawieszenia Rosji w prawach stałego członka spełzły na panewce.


Siódmego kwietnia 2022 roku dziennikarze całego świata informowali z zachwytem publiczność całego świata, że Zgromadzenie Ogólne ONZ zawiesiło Rosję w funkcji stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dziennikarze całego świata mogli czegoś nie wiedzieć, więc po poinformowaniu nas o tej „decyzji” nabrali wódki w usta i tylko najbardziej ciekawi mogli się dziwić, że Rosja nadal tam siedzi i zabiera głos. Czego zatem nie wiedzieli dziennikarze całego świata? No mogli nie wiedzieć, że rezolucje Zgromadzenia Ogólnego nie mają mocy prawnej, mogli nie wiedzieć, że takie zawieszenie wymagałoby zgody wszystkich pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (w tym samej Rosji oraz Chin), mogli nie wiedzieć, że weto jednego ze stałych członków Rady zamyka sprawę i powoduje powrót do punktu wyjścia. Oczywiście Rosja mogłaby się obrazić i sama zrezygnować z członkostwa w Radzie lub całej ONZ, bo ją tam teraz ciągle obrażają, ale prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa przekłada się na bardzo konkretne zyski. Na tym forum dyplomacja oznacza grę w weta.     


W dwa tygodnie po szumnie odtrąbionym sukcesie w postaci „zawieszenia” Rosji w Radzie przez Zgromadzenie Ogólne zapytano dyrektora Międzynarodowej Grupy Kryzysowej ONZ, Richarda Gowana,  czy naprawdę nie ma mowy o tym, żeby usunąć Rosję z Rady Bezpieczeństwa? Dyrektor Gowan odpowiedział:

To jakaś ironia. W karcie ONZ znajduje się artykuł, który mówi, że kraje mogą zostać całkowicie wydalone z ONZ. Ale żeby to zrobić, trzeba uzyskać zalecenie od Rady Bezpieczeństwa, a Rosja może użyć swojego weta, aby zablokować zalecenie. Więc jesteś w pułapce.

Zapytany przez dziennikarza dygnitarz ONZ o to, co zatem Rada Bezpieczeństwa może zrobić w sprawie „kryzysu” związanego z wojną Rosji z Ukrainą Richard Gowan wystękał:

I jest scenariusz, w którym - myślę, że nie teraz, ale w pewnym momencie - Rosja i Ukraina dokonują pewnego rodzaju porozumienia pokojowego. I wtedy, Rada Bezpieczeństwa mogłaby odegrać jakąś rolę w zatwierdzeniu tego lub nawet wysłać siły pokojowe ONZ, aby pomogli monitorować ugodę.

Czy można być jeszcze bardziej śmiesznym? Można, można w ramach usprawiedliwiania wynagrodzenia za niezłomną walkę o pokój ubolewać z powodu śmierci w niewyjaśnionych okolicznościach pewnego Palestyńczyka na należącym do rodziny polu w Samarii. To zawsze chwyci, jeśli tylko sprawcą nie był inny Palestyńczyk.


Czy można mieć jeszcze wątpliwości, że utworzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ to największe osiągnięcie ludzkości od czasu założenia Stolicy Piotrowej? Sam nie wiem.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2265 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk