Prawda

Niedziela, 7 sierpnia 2022 - 21:18

« Poprzedni Następny »


Najwspanialszy wynalazek ludzkości


Andrzej Koraszewski 2022-06-30

Richard Mills (Źródło zdjęcia: Wikipedia)
Richard Mills (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

Na Radzie Bezpieczeństwa ciąży główna odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie – czytamy w Wikipedii i natychmiast uświadamiamy sobie te wszystkie wojny stłumione w zarodku dzięki Radzie Bezpieczeństwa, inne szybko zakończone, skuteczne negocjacje, kiedy jakaś wojna niepotrzebnie się przedłuża. Tu widzimy jak na dłoni, ile znaczy dyplomacja i jak ważne jest posiadanie organu, który czuwa nad bezpieczeństwem świata. Tylko w tym stuleciu Rada Bezpieczeństwa odegrała ogromną rolę wygaszając wojny w Afryce, rozwiązując konflikty w Syrii, w Afganistanie, rzuciła koło ratunkowe, by zapobiec uzbrojeniu się Islamskiej Republiki Iranu w broń atomową. Teraz kiedy mimo wszystkich wysiłków doszło jednak do wojny rosyjsko-ukraińskiej, cały świat patrzy z nadzieją na Radę Bezpieczeństwa, ufając że zdoła szybko doprowadzić do sprawiedliwego zakończenia tego konfliktu. Czy umiesz sobie wyobrazić świat bez Rady Bezpieczeństwa ONZ? Przecież ludzi by się pozabijali.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa dzielą się na stałych i rotacyjnie demokratycznie dobieranych. Można się zastanawiać nad pytaniem w czym są stali członkowie stali? W zasadzie są stali w tym samym co członkowie demokratycznie dobrani, ale reprezentują większą siłę i mają większą determinację w walce o pokój, są stali w potępianiu Izraela za brak wystarczających ustępstw wobec tych, którzy chcą go zniszczyć.


Jak informuje Wikipedia, między 5 marca 1948 a 23 grudnia 2016 Rada Bezpieczeństwa wydała 225 rezolucji potępiających Izrael (dane urywają się pięć lat temu, autorzy hasła stracili zainteresowanie). Niemal drugie tyle zostało zawetowanych przez Stany Zjednoczone.


Jak wyjaśnić tę koncentrację uwagi członków stałych i niestałych na państwie żydowskim? Doprawdy trudno powiedzieć, ale tak czy inaczej księga rekordów Guinnessa powinna to odnotować. Być może jeszcze ciekawsze byłyby statystyki na temat liczby roboczogodzin poświęconych na obrady członków na temat sytuacji w mitycznej Palestynie.     


Ostatnio (w poniedziałek 27 czerwca) zastępca ambasadora Stanów Zjednoczonych przy ONZ, Richard Mills, mówił członkom Rady Bezpieczeństwa z przejęciem o ubolewaniu reprezentowanego przez niego kraju z powodu eskalacji przemocy osadników przeciwko Palestyńczykom na Zachodnim Brzegu, obejmującej śmierć Alego Hassana Harba, Palestyńczyka zabitego na polu uprawnym jego rodziny.


Jak często Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmuje się pojedynczymi przypadkami śmierci w konfliktach zbrojnych i jak dokładnie je bada? Okoliczności śmierci Alego Hassana Harba jeśli były przez kogoś badane, to przez władze izraelskie (a badanie jest w toku), ale czy można Żydom wierzyć? To znaczy, czy można nie wierzyć, że to jest eskalacja, jeśli nawet oni aresztowali jakichś podejrzanych o to zabójstwo i coś tam badają? Tak więc, zastępca ambasadora ubolewa na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa w imieniu swojego kraju oraz wzywa do ubolewania innych.


Nie jest prawdą, że Rada nigdy nie zajmuje się pojedynczymi przypadkami śmierci. Nie dalej jak dwa lata temu, w styczniu 2020r. Stany Zjednoczone przedstawiły Radzie Bezpieczeństwa  prawniczy raport, w którym informuje, że  likwidacja Kasema Sulejmaniego była, “zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych, aktem samoobrony”. Oczywiście moglibyśmy uzasadnić, że likwidacja wyjątkowego łajdaka była aktem chrześcijańskiego miłosierdzia albo działaniem w ramach obrony praw człowieka, co na jedno wychodzi. Ostatecznie chodziło o wzmocnienie prawa do życia ludzi, na których życie czyhał irański generał Sujelmani i jego uzbrojone zbiry.   


Wyjaśnienie prawne wiele nie pomogło, ekspert ONZ napisał, że zabójstwo Sujemaniego było bezprawne, a Iran zażądał, żeby Rada obarczyła winą za to zabójstwo Izrael.      


Jakby na to nie patrzeć, podjęcie sprawy zabójstwa Alego Hassana Harba w Samarii na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ może powodować uniesienie brwi. Jednak jak się poważnie nad tym zastanowić, to wcale nie jest takie dziwne. Ostatecznie szansa na jakąś rezolucję w sprawie Sulejmaniego była żadna, bo Stany Zjednoczone są jednym ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa. Próby zawieszenia Rosji w prawach stałego członka spełzły na panewce.


Siódmego kwietnia 2022 roku dziennikarze całego świata informowali z zachwytem publiczność całego świata, że Zgromadzenie Ogólne ONZ zawiesiło Rosję w funkcji stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dziennikarze całego świata mogli czegoś nie wiedzieć, więc po poinformowaniu nas o tej „decyzji” nabrali wódki w usta i tylko najbardziej ciekawi mogli się dziwić, że Rosja nadal tam siedzi i zabiera głos. Czego zatem nie wiedzieli dziennikarze całego świata? No mogli nie wiedzieć, że rezolucje Zgromadzenia Ogólnego nie mają mocy prawnej, mogli nie wiedzieć, że takie zawieszenie wymagałoby zgody wszystkich pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (w tym samej Rosji oraz Chin), mogli nie wiedzieć, że weto jednego ze stałych członków Rady zamyka sprawę i powoduje powrót do punktu wyjścia. Oczywiście Rosja mogłaby się obrazić i sama zrezygnować z członkostwa w Radzie lub całej ONZ, bo ją tam teraz ciągle obrażają, ale prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa przekłada się na bardzo konkretne zyski. Na tym forum dyplomacja oznacza grę w weta.     


W dwa tygodnie po szumnie odtrąbionym sukcesie w postaci „zawieszenia” Rosji w Radzie przez Zgromadzenie Ogólne zapytano dyrektora Międzynarodowej Grupy Kryzysowej ONZ, Richarda Gowana,  czy naprawdę nie ma mowy o tym, żeby usunąć Rosję z Rady Bezpieczeństwa? Dyrektor Gowan odpowiedział:

To jakaś ironia. W karcie ONZ znajduje się artykuł, który mówi, że kraje mogą zostać całkowicie wydalone z ONZ. Ale żeby to zrobić, trzeba uzyskać zalecenie od Rady Bezpieczeństwa, a Rosja może użyć swojego weta, aby zablokować zalecenie. Więc jesteś w pułapce.

Zapytany przez dziennikarza dygnitarz ONZ o to, co zatem Rada Bezpieczeństwa może zrobić w sprawie „kryzysu” związanego z wojną Rosji z Ukrainą Richard Gowan wystękał:

I jest scenariusz, w którym - myślę, że nie teraz, ale w pewnym momencie - Rosja i Ukraina dokonują pewnego rodzaju porozumienia pokojowego. I wtedy, Rada Bezpieczeństwa mogłaby odegrać jakąś rolę w zatwierdzeniu tego lub nawet wysłać siły pokojowe ONZ, aby pomogli monitorować ugodę.

Czy można być jeszcze bardziej śmiesznym? Można, można w ramach usprawiedliwiania wynagrodzenia za niezłomną walkę o pokój ubolewać z powodu śmierci w niewyjaśnionych okolicznościach pewnego Palestyńczyka na należącym do rodziny polu w Samarii. To zawsze chwyci, jeśli tylko sprawcą nie był inny Palestyńczyk.


Czy można mieć jeszcze wątpliwości, że utworzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ to największe osiągnięcie ludzkości od czasu założenia Stolicy Piotrowej? Sam nie wiem.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2186 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk