Prawda

Środa, 7 czerwca 2023 - 16:55

« Poprzedni Następny »


Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki


Liat Collins 2022-11-19

Zagraniczni robotnicy w Katarze, (Źródło: Wikipedia)
Zagraniczni robotnicy w Katarze, (Źródło: Wikipedia)

W międzynarodowym sporcie nie chodzi o zabawę i dobrą grę. Pomimo kopa, jaki miliony ludzi czują z okazji mundialu, który rozpocznie się 20 listopada, trudno nie być cynicznym w stosunku do tego turnieju wielkiego biznesu. 


Nie chcę psuć niczyjej zabawy, zwłaszcza tak globalnej, ale już wiadomo, że proces wyboru Kataru na gospodarza igrzysk był w najlepszym razie wadliwy, a co bardziej prawdopodobne, śmierdzący korupcją. W takich okolicznościach przychodzi na myśl zgrabnie podany bakszysz. 


Nie jest też tajemnicą, że około 6500 zagranicznych robotników straciło życie, budując imponujące stadiony, często w morderczym upale w warunkach określanych jako współczesne niewolnictwo. Rzeczywiście, miejsce na pustyni jest tak niegościnne, że FIFA musiała zmienić daty imprezy z tradycyjnego lata na chłodniejsze dni listopada i grudnia. Katar ewidentnie gra według własnych reguł.


Pozwolenie Katarowi na wzmocnienie swojej międzynarodowej pozycji dzięki zorganizowaniu prestiżowego turnieju odbywającego się co cztery lata przypomina sposób, w jaki świat pędził na wyścigi do Pekinu na igrzyska olimpijskie – dwukrotnie – pomimo okropnej sytuacji praw człowieka w Chinach i gróźb pod adresem Tajwanu oraz regionu. I nie zapominajmy, że ostatnim gospodarzem mundialu była Rosja, która dziś toczy bardzo brudną grę w Ukrainie.


W styczniu prezydent USA Joe Biden powitał w Białym Domu przywódcę Kataru, szejka Tamima Bin Hamada Al Thaniego, a dwa miesiące później Katar został oficjalnie uznany za „głównego sojusznika spoza NATO”. Pamiętajmy, że przy tym wszystkim, co dzieje się na Ukrainie, nie jest jasne, co oznacza status sojusznika NATO.


Emir Tamim bin Hamad Al Thani z prezydentem Joe Bidenem w styczniu 2022 (Źródło: Wikipedia)
Emir Tamim bin Hamad Al Thani z prezydentem Joe Bidenem w styczniu 2022 (Źródło: Wikipedia)

A po wycofaniu się z Afganistanu w zeszłym roku nie jest jasne, w jakim stopniu amerykańscy sojusznicy na Bliskim Wschodzie mogą polegać na USA w zakresie ich ochrony, jeśli na tym boisku dojdzie do popchnięcia (lub czegoś bardziej gwałtownego).

Zaprzyjaźnianie się Bidena z Katarczykami jest w naszej globalnej wiosce związane z konfliktem rosyjsko-ukraińskim, który poważnie zakłócił dostawy gazu do Europy.


Katar jest malutki. Z trzymilionowej populacji tylko 330 tysięcy to obywatele. (Porównaj to z 1,2 miliona widzów, którzy mają przylecieć na Mistrzostwa Świata). Braki w zasobach ludzkich nadrabia cennymi zasobami naturalnymi. Kryzys w Europie umożliwił Katarowi - jako największemu na świecie eksporterowi skroplonego gazu ziemnego - przesunięcie się na środek boiska.


Niewiarygodne bogactwo Kataru przysporzyło mu przyjaciół, a przynajmniej wpływów.


Ta gra ma jednak dwie bramki. Wspiera i prowadzi rozmowy mediacyjne z terrorystami. Wśród jego beneficjentów znalazła się Gaza kontrolowana przez Hamas i talibowie w Afganistanie. I warto obserwować, gdzie jest piłka, jeśli chodzi o relacje Kataru z prawie nuklearnym Iranem.


Inwestycje Kataru


Inwestycje Kataru można znaleźć w tak różnych miejscach jak francuskie drużyny piłkarskie – np. kontrakt megagwiazdy Lionela Messiego z Paris Saint-Germain – niemiecki przemysł samochodowy, włoska moda, nieruchomości na Manhattanie i wiele znaczących zabytków Londynu.


Królestwo inwestuje również w uniwersytety i różne interesy bankowe i finansowe na całym świecie. Uwagę zwróciło również utworzenie i prowadzenie akademii sportowej Aspire, zwłaszcza w szumie medialnym związanym z mistrzostwami świata.


Sponsorowana przez państwo katarskie telewizja Al Dżazira to kolejny sposób na kupowanie władzy i wpływów. To kluczowa dyscyplina Katarczyków.


Al Dżazira była w tym tygodniu na pierwszych stronach gazet w Izraelu z niewłaściwych powodów. Pojawiły się doniesienia, że FBI rozpocznie dochodzenie w sprawie śmierci amerykańsko-palestyńskiej dziennikarki Al Dżaziry, Shireen Abu Akleh, która zginęła relacjonując starcie między palestyńskimi terrorystami a siłami IDF w Dżenin w maju podczas izraelskiej rozprawy z falą terroryzmu.


Izrael przeprowadził kilka starannych dochodzeń w sprawie okoliczności jej śmierci, niektóre razem z USA, i doszedł we wrześniu do wniosku, że dziennikarka prawdopodobnie została zabita przez przypadkową kulę z karabinu żołnierza IDF.


Śmierć Abu Akleh przyciągnęła nieproporcjonalnie dużo uwagi w porównaniu ze śmiercią innych dziennikarzy i pracowników mediów – 62 tylko w tym roku, jak podaje Komitet Ochrony Dziennikarzy. Być może nawet nie słyszeliście o innych tragicznych przykładach tak zwanych zgonów „ubocznych”.


Według raportu Departamentu Obrony USA 12 cywilów zginęło w ubiegłym roku w wyniku operacji wojskowych USA. W grze w obwinianie, jeśli nie możesz wskazać palcem na Izrael, ofiary wydają się nie mieć większego znaczenia.


Stany Zjednoczone pod rządami Bidena były ostatnio bardzo zajęte mówieniem Izraelowi, co powinien, a czego nie powinien robić: od nominacji na ministrów, po organizację podróży międzynarodowych, umowę morską z Libanem, a przede wszystkim konieczności wprowadzenia surowszych przepisów dotyczących otwarcia ognia przez żołnierzy.


To ostatnie nie jest teoretycznym problemem dla Izraelczyków. Tylko w tym tygodniu 18-letni palestyński terrorysta zabił trzech izraelskich cywilów w połączonym ataku nożowniczym i samochodowym w Ariel. Ochroniarz przy wejściu do strefy przemysłowej, gdzie rozpoczął się incydent, powiedział, że zamiast zneutralizować terrorystę, strzelił w powietrze, bo bał się, że trafi w pobliskich palestyńskich robotników.


To rodzaj dylematu moralnego do rozstrzygnięcia w ułamku sekundy, który może oznaczać życie lub śmierć. Terrorysta został ostatecznie zastrzelony przez dwóch żołnierzy, którzy zdali sobie sprawę, że staranowanie samochodu było atakiem terrorystycznym, a nie wypadkiem.


W Gazie i na Zachodnim Brzegu [tj. Judei i Samarii, MK] byli Palestyńczycy, którzy świętowali zabójstwo trzech Żydów, rozdając cukierki. Ich zdaniem ich drużyna zdobyła ważnego gola. 


Ale terroryzm to nie gra. To rodzaj wojny. Kiedy żołnierze, policjanci i inni są atakowani, muszą być w stanie odpowiedzieć ogniem – zgodnie z surowymi i jasnymi przepisami Izraela dotyczącymi otwarcia ognia – bez martwienia się o to, jak oddalone o tysiące mil FBI to oceni. 


Możliwe, że sonda FBI jest częścią strategii gry Bidena w obliczu powrotu prawicowego rządu kierowanego przez Benjamina Netanjahu. Ale to kolejny przykład czegoś, co prowadzi do braku zaufania wśród domniemanych sojuszników i przyjaciół.


W zeszłym tygodniu Organizacja Narodów Zjednoczonych miała kolejną sesję dotyczącą swojego ulubionego sportu: atakowania Izraela. Specjalny Komitet ONZ głosował za palestyńskim wnioskiem, by Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze sporządził opinię doradczą w sprawie tego, czy „izraelska okupacja Zachodniego Brzegu i Wschodniej Jerozolimy” stanowi de facto aneksję.

 „To kolejny jednostronny krok Palestyńczyków, który podważa podstawowe zasady rozwiązania konfliktu i może zaszkodzić wszelkim możliwościom przyszłego procesu. Palestyńczycy chcą zastąpić negocjacje jednostronnymi krokami. Znowu używają Organizacji Narodów Zjednoczonych do ataku na Izrael” - powiedział premier Jair Lapid.

ONZ, w której Palestyńczycy mają wbudowaną większość ze względu na liczbę państw arabskich i muzułmańskich, jest ulubionym polem gry. Zgodnie z oczekiwaniami, w rezolucji Wzgórze Świątynne w Jerozolimie, najświętsze miejsce judaizmu, nazywano tylko muzułmańskim terminem: al-Haram, al-Szarif (Szlachetne Sanktuarium).


Wniosek poparło 98 krajów. Były to między innymi Egipt, Jordania i Zjednoczone Emiraty Arabskie – oraz Ukraina, która domaga się, aby Izrael dostarczał jej broni. Palestyński minister spraw zagranicznych Riyad al-Malki nazwał głosowanie „przełomem dyplomatycznym i prawnym”.


Nawiasem mówiąc, jeśli chodzi o „okupację”, należy zauważyć, że ONZ nie płaci Izraelowi czynszu ani podatków miejskich za jego okazałą posiadłość poetycko położoną na Wzgórzu Złej Rady w Jerozolimie.


Premier Yair Lapid wydał oświadczenie, w którym stwierdził: „To kolejny jednostronny krok Palestyńczyków, który podważa podstawowe zasady rozwiązania konfliktu i może zaszkodzić wszelkim możliwościom przyszłego procesu. Palestyńczycy chcą zastąpić negocjacje jednostronnymi krokami. Znowu używają Organizacji Narodów Zjednoczonych do ataku na Izrael”.


Rzeczywiście, wydaje się, że Autonomia Palestyńska preferuje stałe wsparcie finansowe i traktowanie, jakie otrzymuje od ONZ dzięki ich wyjątkowemu statusowi „wiecznego uchodźcy”, który może być przekazany przyszłym pokoleniom. Zwycięskie drogi Autonomii Palestyńskiej obejmują wojnę prawną połączoną ze wspieraniem terroryzmu poprzez politykę „płaca za mordowanie”.


To więcej niż symboliczne, że sekretarz generalny Komitetu Centralnego Fatahu, Dżibril Radżoub – który spędził pewien czas w izraelskich więzieniach po tym, jak został skazany za przestępstwa terrorystyczne – stoi na czele zarówno Palestyńskiego Komitetu Olimpijskiego, jak i Palestyńskiego Związku Piłki Nożnej


Radżoub, który uważa się za potencjalnego spadkobiercę starzejącego się i schorowanego szefa Autonomii Palestyńskiej, Mahmuda Abbasa, nie jest uczciwym zawodnikiem. Wykorzystuje te stanowiska do dalszej kampanii przeciwko normalizacji stosunków z Izraelem.


Nadszedł czas, aby jego gra została uznana za to, czym jest: nieczystą grą. 


The World Cup and global games

Jerusalem Post, 17 listopada 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Haszemickie panstwo Palestyny Teresa i Daffi 2022-11-19


Notatki

Znalezionych 2384 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk