Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 01:21

« Poprzedni Następny »


Miłość ponad kolorem skóry


Jeff Jacoby 2021-08-27

W Stanach Zjednoczonych kolor skóry nie zatrzymuje związków. Dzisiaj 1 na 6 amerykańskich nowożeńców pobiera się z kimś z innej rasy lub pochodzenia etnicznego.
W Stanach Zjednoczonych kolor skóry nie zatrzymuje związków. Dzisiaj 1 na 6 amerykańskich nowożeńców pobiera się z kimś z innej rasy lub pochodzenia etnicznego.

PRAWDA CZY FAŁSZ: Biała populacja Stanów Zjednoczonych zmniejszyła się między 2010 a 2020 rokiem.


Jeśli widzieliście w tym miesiącu w mediach informacje o szczegółowych danych ze spisu powszechnego z 2020 roku, to pytanie wydaje się najprostsze z możliwych. Niemal wszystkie media podkreślały zmniejszanie się białej populacji Ameryki jako najważniejsze odkrycie spisu powszechnego z zeszłego roku i większość umieściła tę informację w nagłówkach. Garść przykładów:


"Dane spisu powszechnego pokazują rozszerzającą się różnorodność; liczba białych ludzi zmniejszyła się po raz pierwszy” (Washington Post)


"Dane spisu powszechnego pokazują, że biała populacja skurczyła się poniże 60 procent" (Politico)

"Dane spisu powszechnego: USA różnicują się, biała populacja kurczy się" (Associated Press)


"Biała populacja USA po raz pierwszy zmniejszyła się, dane spisu powszechnego 2020" (The Guardian)


"Spis powszechny: USA doznają bezprecedensowego wzrostu wielorasowości, spadek białej populacji po raz pierwszy w historii" (USA Today)


W rzeczywistości populacja białych Amerykanów zwiększyła się nieco w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Według Census Bureau, liczba ludzi, którzy zaznaczyli rubrykę “Biały” na kwestionariuszu spisu powszechnego, wzrosła z 231 milionów w 2010 roku do ponad 235 milionów w 2020 — wzrost o 1,9 procenta.


Te tytuły w mediach mówiły o 87 procentach białych respondentów – 204 milionów – którzy określili siebie jako biali i nic więcej. Jeśli liczysz tylko ich, liczba “białych” znacząco spadła w porównaniu do sytuacji 10 lat temu, kiedy suma deklarujących się jako biali wynosiła 223,5 miliona. Dlaczego jednak liczyć tylko ich? Ujmując to odwrotnie: dlaczego nie liczyć 31 milionów ludzi, którzy identyfikują się w kwestionariuszu spisu powszechnego jako zarówno „biali”, jak i któraś z innych ras?


Odłóżmy na moment na bok te pytania i zastanówmy się nad innym: w 2010 tylko 7,5 miliona respondentów zaznaczyło rubrykę “biały” obok jednej lub więcej innych. Jak ta liczba zwiększyła się ponad poczwórnie w ciągu zaledwie dziesięciu lat? Populacje zmieniają się, ale rzadko w takim tempie. Co się stało?


Odpowiedź składa się z dwóch części.


Po pierwsze, populacja istotnie zmienia się, radykalnie i na lepsze, ponieważ kolor skóry w Ameryce nie zatrzymuje związków. „Niemal troje na 10 Azjatów, jedno na czworo Latynosów i jedno na pięcioro Czarnych nowożeńców pobiera się z członkiem innej etnicznej lub rasowej grupy” – napisali w czerwcu w „Atlantic badacze Richard Alba, Morris Levy, i Dowell Myers. "Ponad trzy czwarte tych związków jest z białym partnerem. Dla coraz większej liczby Amerykanów rasowa integracja jest wbudowana w ich najbliższe związki”.


Kiedy Sąd Najwyższy wydał orzeczenie w 1967 roku w sprawie Loving v. Virginia, że prawo przeciwko małżeństwom między członkami różnych ras jest niekonstytucyjne, tylko 1 na 33 nowożeńców brało ślub z kimś z innej rasy. Dzisiaj co szóste małżeństwo jest małżeństwem mieszanym – do teraz jest takich małżeństw tak wiele, że pełne 10 procent małżeństw w Ameryce jest między partnerami z różnych ras. Zdrowe lekceważenie koloru skóry przez tych dorosłych ludzi naturalnie staje się standardem dla ich dzieci. Dzisiaj 1 na 9 amerykańskich dzieci dorasta w domu z jednym białym rodzicem i jednym nie białym lub Latynosem.


"Ten odsetek jest znacznie wyższy niż liczba tylko azjatyckich dzieci i niewiele niższy od liczby tylko czarnych dzieci” – pisze Alba, socjolog z City University of New York, w niedawno wydanej książce, The Great Demographic Illusion. Stopniowo wyłania się nowy, wielorasowy nurt główny, który nie jest “większością” ani “mniejszością”, ale jest po prostu amerykański.  


Ale — i tutaj jest druga część odpowiedzi – tego wzrostu “mieszanej” populacji nie wychwytywały wcześniejsze spisy powszechne, ponieważ wcześniejsze kwestionariusze nie zachęcały respondentów do pokazywania wszystkich rasowych kategorii, z jakimi się identyfikowali.


kwestionariuszu z 2010 roku instrukcje pozwalały na “zaznaczenie jednej lub więcej rubryk”, ale tylko jedna możliwość istniała dla kategorii rasowych „Biali” i „Czarni”. W kwestionariuszu z 2020 roku zmieniono to jednak. Teraz instrukcja brzmi: "Zaznacz jedną lub więcej rubryk i wpisz pochodzenie drukowanymi literami". Nie tylko kluczowe słowo “I” jest dużymi literami, kursywą i z pogrubieniem, ale pozostawiono miejsce na dostarczenie dodatkowej informacji. Zaproszenie do samoidentyfikacji jako człowieka wielorasowego było znacznie wyraźniejsze i wyniki to pokazały. Dziesięć lat temu 9 milionów ludzi określiło się jako wielorasowi. Tym razem liczba Amerykanów, którzy mówią, że mają więcej niż jedną rasową tożsamość, poszybowała do niemal 34 milionów – skok o 276 procent. Większość jednak z tego pozornego skoku, jak przyznaje Census Bureau, było spowodowane “ulepszeniem…  pytań o rasę”.


Niemal wszystkie media informowały, że biała populacja Ameryki zmniejszyła się od 2010 roku. Nie to jednak pokazują dane spisu powszechnego.

Niemal wszystkie media informowały, że biała populacja Ameryki zmniejszyła się od 2010 roku. Nie to jednak pokazują dane spisu powszechnego.Co doprowadza nas z powrotem do tych 31 milionów mieszkańców USA, którzy podali, że są zarazem biali oraz członkami jakiejś innej rasy/ras. Powodem niewykluczania ich z totalnej populacji białych jest to, że dane spisu opierają się całkowicie na opisie własnym, a oni opisywali się jako – między innymi – biali. Jak długo mamy spisy powszechne, które proszą ludzi, by sami określali swoją rasę, jedynym konsekwentnym sposobem przedstawiania danych, jest pokazywanie tego, co mówią.


Zgoda, to może nie dawać naukowo precyzyjnej analizy składu rasowego Ameryki. Rasa jednak nie jest naukowo precyzyjną rzeczywistością. Jest to społeczny konstrukt, a nie genetyczny fakt. Nie można odróżnić DNA Czarnych od DNA Azjatów albo od DNA Białych – ani od DNA ich wszystkich razem.


Mimo nieustannego mówienia o “ludziach kolorowych”, określenie to ma bardzo niewielkie obiektywne znaczenie. W latach 1750. Benjamin Franklin pomstował na napływ niemieckich imigrantów do kolonii Pensylwania, opisując ich jako ludzi tak "śniadej cery", że nie mieli żadnej nadziei na asymilację do Ameryki głównego nurtu. Dla nas rasistowskie rozróżnienie Franklina między “śniadymi” Niemcami a białymi Anglikami jest absurdalne. Ale jaka rasowa kategoria nie jest równie absurdalna?  


Kwestionariusze spisów powszechnych solennie rozróżniały między "Murzynami", "mulatami", "w jednej czwartej Murzynami" i w "jednej ósmej Murzynami". W 1930 roku “Meksykanie” byli osobną rasą; potem, w 1940 roku wyeliminowano to określenie. Wszystko, co można powiedzieć z pewnością o tym i innym rasowym dzieleniu włosa na czworo, na punkcie którego Amerykanie od tak dawna mają obsesję, jest to, że nic z tego nie ma empirycznej podstawy. To samo dotyczy obecnej obsesji z dzieleniem Amerykanów na rasy “większości” i “mniejszości” i zakładanie, że zyski jednej grupy muszą być stratą innej.


"Obraz amerykańskiego społeczeństwa jako rozłupanego przez rasę na dwa odrębne bloki jest zbyt prostacki, by opisać prawdopodobną przyszłość kraju” - pisze Alba. Najlepszym tego dowodem jest gwałtownie rosnąca liczba młodych ludzi o mieszanym rasowo pochodzeniu. Ich liczba pnie się w górę w miarę jak coraz więcej spośród nas spotyka się, bierze śluby i zostaje matkami i ojcami bez względu na rasowe podziały. Hałaśliwe i wpływowe głosy – w świecie akademickim, w polityce i w mediach – mówią nam jak ważna jest rasa. Ale dziesiątki milionów Amerykanów, którzy kochają i są kochani bez zwracania uwagi na kolor skóry, wie lepiej.  


Love across the color line

Boston Globe, 22 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJeff Jacoby

Amerykański prawnik i dziennikarz, publicysta “Boston Globe” od 1994 roku. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk