Prawda

Czwartek, 18 sierpnia 2022 - 05:59

« Poprzedni Następny »


Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem


Alberto M. Fernandez 2021-04-27


Poniższe dwa zdania mogą być i są prawdziwe równocześnie:  


Stany Zjednoczone prawdopodobnie mogłyby na wiele lat pozostać w Afganistanie i zachować obecne status quo wspierając afgański rząd, bez poważnych ofiar w ludziach, ale przy dalszych znacznych kosztach finansowych.


Podzielone amerykańskie społeczeństwo, w rzadkim dziś ponadpartyjnym konsensusie, w swej większości z radością patrzy na zakończenie militarnego zaangażowania Ameryki w Afganistanie, uważając je za stratę czasu i pieniędzy.             


Administracja prezydenta Bidena wybrała bardzo złą datę ostatecznego wycofania swoich wojsk  - 11 września, 20 rocznicę najbardziej skutecznego zamachu terrorystycznego w historii, zorganizowanego z terenu Afganistanu. Wiąże się to z decyzją administracji  prezydenta Trampa o przyspieszeniu wycofania amerykańskich wojsk. Możnaby pomyśleć, że jeśli administracja Bidena bardzo chciała uniknąć wyznaczonej przez Trumpa daty wycofania – 1 maja 2021 - data 14 listopada byłaby znacznie lepsza niż 11 września. Czternastego listopada 2001 Kabul został odbity z rąk Talibanu przez afgański “Sojusz Narodowy” z silnym wsparciem amerykańskiego lotnictwa.             


Podczas gdy jest to bez wątpienia porażka amerykańskiej armii, a Taliban jest dziś pewien siebie i zdobywa nowe tereny, wiele zależy od tego, co i kiedy będzie się działo po wyjściu wojsk amerykańskich. Około 10 500 żołnierzy amerykańskich i sił NATO opuści
Afganistan i prawdopodobnie znaczna część z 16 tysięcy – pracowników zagranicznych przedsiębiorstw - również opuści ten kraj.


Podczas gdy amerykańskie i sojusznicze siły lądowe odegrały ważną rolę, jednak to amerykańskie lotnictwo i amerykańskie pieniądze miały zasadnicze znaczenie dla utrzymania afgańskiego rządu przy władzy. Nie tylko amerykańskie, również oddziały NATO, a w szczególności pieniądze państw członkowskich NATO pomogły utrzymać Afgańską Narodową Armię (ANA), mimo, że jak się wydaje, Talibowie płacą lepiej. Jest świadectwem podstępnych czy szlachetnych (a może jedno i drugie) nierealistycznych ambicji Zachodu twierdzenie, że w dodatku do finansowania afgańskiej armii, pieniądze z ANA Trust Fund “wzmocniły dobre zarządzanie strukturami afgańskich sił bezpieczeństwa i wzmocniły uczestnictwo kobiet w odpowiednich afgańskich ministerstwach i w instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo”. [1]


Nie ma wątpliwości, że afgańska armia i siły bezpieczeństwa zostaną teraz poddane testom jak nigdy wcześniej. Od 2001 roku ponad 60 tysięcy członków rządowych sił bezpieczeństwa zostało zabitych. Wielu ludzi będzie patrzyło, jak obecny rząd afgański i jego siły bezpieczeństwa będą się bronić (po tym jak wydano na nie 88 miliardów dolarów), czy zdołają utrzymać równowagę, czy też załamią się szybciej niż radziecki marionetkowy reżim Nadżibullaha. Spodziewano się, że upadnie natychmiast po wycofaniu się oddziałów radzieckiej armii w 1989 roku, ale brutalny policyjny reżim, tracąc powoli siły, zdołał się jeszcze utrzymać przez ponad trzy lata po wyjściu Armii Czerwonej. Kiedy Związek Radziecki załamał się, gwałtownie urwała się rosyjska pomoc, prowadząc do przerwania dopływu pieniędzy i wsparcia lotnictwa. To spowodowało upadek Nadżibullaha i ostatecznie został powieszony na latarni w pobliżu prezydenckiego pałacu. Obecnie Taliban zapowiada, że to samo spotka prezydenta Afganistanu Ashrafa Ghaniego.[2]


Oczywiście dzisiejszy rząd afgański w niczym nie przypomina komunistycznej dyktatury, która upadła w 1992 roku. Po pierwsze nie jest to dyktatura, raczej swego rodzaju pseudodemokracja (a równocześnie jeden z najbardziej skorumpowanych rządów na świecie).  [3] Po drugie, popierany przez Zachód afgański rząd ma przyjaciół, nie jest izolowany. Amerykanie i kraje NATO nie zamierzają gwałtownie przerywać finansowego wsparcia dla afgańskiej armii, a potężna siła amerykańskiego lotnictwa nadal może być użyta. Te ważne elementy amerykańskiej siły nie mogą być lekceważone przez Talibów, ale oni walczyli z Amerykanami przez ponad dwie dekady i nie tylko przetrwali, ale wzrastali w siłę.[4]


Najlepszym dla Stanów Zjednoczonych scenariuszem byłoby utrzymanie przez afgański rząd kontroli nad tymi częściami kraju, nad którymi jeszcze panuje.[5] Mógłby wówczas użyć tej mało prawdopodobnej odporności na ataki do wymuszenia jakiejś kompromisowej umowy z Talibami.[6] Byłoby to swego rodzaju ratujące twarz porozumienie, chroniące przed najbardziej kompromitującym Amerykę scenariuszem, takim jak w Sajgonie w 1975 roku, kiedy helikopterami lądującymi na dachu amerykańskiej ambasady, w ostatniej chwili ewakuowano jej personel.[7] Takie porozumienie dałoby Stanom Zjednoczonym “przyzwoitą przerwę” do jakiej cynicznie dążył Henry Kissinger w końcowej fazie wojny w Wietnamie – “dwa do trzech lat między wycofaniem amerykańskich oddziałów” a przejęciem kraju przez wroga.[8] Taliban ma bardzo mało bodźców do uczciwych negocjacji, jednak zarówno oni, jak i ci, którzy za nimi stoją, w przypadku wzięcia Kabulu, woleli by jednak zdobyć coś więcej niż tylko ruiny i zgliszcza.[9]


Najbardziej istotnym elementem zakończenia wojny w Afganistanie nie jest to, co się stanie z obecnym afgańskim rządem, jaki będzie los afgańskiego społeczeństwa obywatelskiego, afgańskiej demokracji, afgańskich kobiet i praw człowieka w tym kraju – to wszystko są niesłychanie ważne sprawy w nowej scenerii politycznej.[10] Nawet bardzo prawdopodobne zagrożenie Amerykanów przez terroryzm Talibów jest mniej ważne niż szersza regionalna perspektywa.[11] Najbardziej interesującą sprawą jest to, jak polityczno-militarne zmagania w Afganistanie wpłyną na rozwój zmagań o polityczne wpływy w Eurazji w sytuacji nowej rzeczywistości, po wycofaniu się Zachodu.   


Oczywiste zwycięstwo Talibów będzie przede wszystkim zwycięstwem Pakistanu, który odgrywał główną zakulisową rolę we wspomaganiu przetrwania i rozwoju Talibów przez dekady.[12] Będzie to oczywiście również porażka Indii. 


Jednak poza tymi dwoma uzbrojonymi w broń nuklearną rywalami, ważną rolę mogą odegrać inne regionalne mocarstwa – Chiny, Rosja, Iran, i Turcja. Nawet mały przyjazny wobec Talibów Katar. Iran i Turcja wymagają uważnego obserwowania. Czy te kraje (pomijając walczące ze sobą Indie i Pakistan) znajdą sposób, by podzielić afgański tort, czy też wyłonią się dwie lub więcej stref wpływu?[13]


Amerykański Sekretarz Stanu Blinken powiedział niedawno, że jeśli Taliban "ma jakiekolwiek oczekiwania na uzyskanie międzynarodowego uznania, musi zaakceptować prawa kobiet i dziewcząt”. W rzeczywistości to nie jest prawdą.[14] Z pewnością jest to stanowisko Zachodu, ale żadne regionalne mocarstwo nie opiera swojej polityki na kwestii praw kobiet, czy ogólnie praw człowieka. Iran może być zainteresowany prawami wyznających szyityzm Hazarów (kiedy nie traktuje ich wyłącznie jako mięso armatnie w Syrii), Turcja może być zainteresowana prawami Uzbeków i Turkmenów w Afganistanie, ale nie są to zainteresowania oparte na prawach związanych z uniwersalnymi ideałami.     


Ostatnim razem, kiedy przed zamachem z 11 września 2001 Talibowie mieli władzę w Kabulu, zmagali się z opozycją wspieraną przez Rosję, Iran i Indie, które popierały Północny Sojusz dowodzony przez legendarnego Ahmeda Shaha Massouda i teflonowego  Abdula Rashida Dostuma. W tej rudzie będziemy mogli zobaczyć nową grę regionalnych mocarstw Eurazji, z coraz silniejszymi Chinami mediującymi między Pakistanem, Iranem i Turcją.[15] Chiny już wspominały o możliwości wysłania sił pokojowych do Afganistanu, ale to wydaje się prawdopodobne tylko w kontekście gwarancji ze strony ich regionalnych muzułmańskich sojuszników.[16] Chińczycy z pewnością nie zamierzają wyrzucać w błoto bilionów dolarów, tak jak to zrobili Amerykanie.[17] Dalszy los Afganistanu raczej nie będzie powtórką przeszłości, ale będzie wynikać z azjatyckiej przyszłości.   


*Alberto M. Fernandez jest wiceprezesem MEMRI.


[1] Nato.int/nato_static_fl2014/assets/pdf/2021/2/pdf/2102-backgrounder-ana-trust-fund.pdf, February 2021.

[2] See MEMRI JTTM report Afghan Taliban Envision Execution Of President Ashraf Ghani As They Hanged Dr. Najibullah At United Nations Office In Kabul In 1996, February 18, 2021.

[3] Ariananews.af/afghanistan-scores-dismally-on-corruption-perception-index, January 28, 2021.

[4] See MEMRI JTTM report Taliban Website: Hundreds Of Afghan Police And Administrative Officials Joined The Islamic Emirate In November 2020

[5] Longwarjournal.org/archives/2018/09/mapping-taliban-controlled-and-contested-districts-in-afghanistan-lwj-vs-us-military-assessments.php, September 8, 2018.

[6] See MEMRI Inquiry & Analysis Series No. 1532, Intra-Afghan Talks Deadlocked In Qatar, Taliban Mount Terror Attacks In 24 Afghan Provinces, Demand 'A Pure Islamic Government', October 2, 2020.

[7] Youtube.com/watch?v=wD64kYG-z5I, April 30, 2020.

[8] Historynewsnetwork.org/article/140712, accessed April 20, 2021.

[9] Youtube.com/watch?v=dOX-GWXgwM8, December 20, 2016.

[10] See MEMRI JTTM report Urdu Daily: Afghan Taliban Order Revival Of Shari'a Courts Across Afghanistan, March 11, 2021.

[11] See MEMRI JTTM report Afghan Taliban's Operational Chief Sirajuddin Haqqani Warns The Biden Administration Against Scrapping The Doha Agreement: 'We Have The Technology To Use Drones, We Have Our Own Missiles; This Time If The Mujahideen Resume Fighting, It Would Be Something [The Americans] Have Never Seen Before', March 3, 2021.

[12] Hindustantimes.com/world-news/india-afghanistan-criticise-pakistan-for-backing-taliban-meddling-in-afghan-affairs-101618586835936.html, April 16, 2021.

[13] See MEMRI Special Dispatch No. 9291, Russian Foreign Minister Lavrov's Visit To Pakistan Showcases Improved Relations Between The Two Countries, April 19, 2021.

[14] Washingtonpost.com/national-security/biden-afghanistan-decision-foreign-policy-process/2021/04/18/e45e3fec-a05d-11eb-a774-7b47ceb36ee8_story.html, April 18, 2021.

[15] See MEMRI Daily Brief No. 256, A New Alliance Rising In The East – Turkey, Azerbaijan, Pakistan, China – And Its Enemies – The U.S. and India, February 3, 2021.

[16] Scmp.com/news/china/diplomacy/article/3129707/china-may-send-peacekeeping-force-afghanistan-after-us-troops, April 16, 2021.

[17] Bbc.com/news/world-47391821, April 16, 2021.


The Afghanistan Endgame is Also a Beginning

MEMRI Daily Brief  No. 271

Tłumaczenie: AndrzejKoraszewski


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2195 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk