Prawda

Poniedziałek, 14 czerwca 2021 - 04:17

« Poprzedni Następny »


Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem


Alberto M. Fernandez 2021-04-27


Poniższe dwa zdania mogą być i są prawdziwe równocześnie:  


Stany Zjednoczone prawdopodobnie mogłyby na wiele lat pozostać w Afganistanie i zachować obecne status quo wspierając afgański rząd, bez poważnych ofiar w ludziach, ale przy dalszych znacznych kosztach finansowych.


Podzielone amerykańskie społeczeństwo, w rzadkim dziś ponadpartyjnym konsensusie, w swej większości z radością patrzy na zakończenie militarnego zaangażowania Ameryki w Afganistanie, uważając je za stratę czasu i pieniędzy.             


Administracja prezydenta Bidena wybrała bardzo złą datę ostatecznego wycofania swoich wojsk  - 11 września, 20 rocznicę najbardziej skutecznego zamachu terrorystycznego w historii, zorganizowanego z terenu Afganistanu. Wiąże się to z decyzją administracji  prezydenta Trampa o przyspieszeniu wycofania amerykańskich wojsk. Możnaby pomyśleć, że jeśli administracja Bidena bardzo chciała uniknąć wyznaczonej przez Trumpa daty wycofania – 1 maja 2021 - data 14 listopada byłaby znacznie lepsza niż 11 września. Czternastego listopada 2001 Kabul został odbity z rąk Talibanu przez afgański “Sojusz Narodowy” z silnym wsparciem amerykańskiego lotnictwa.             


Podczas gdy jest to bez wątpienia porażka amerykańskiej armii, a Taliban jest dziś pewien siebie i zdobywa nowe tereny, wiele zależy od tego, co i kiedy będzie się działo po wyjściu wojsk amerykańskich. Około 10 500 żołnierzy amerykańskich i sił NATO opuści
Afganistan i prawdopodobnie znaczna część z 16 tysięcy – pracowników zagranicznych przedsiębiorstw - również opuści ten kraj.


Podczas gdy amerykańskie i sojusznicze siły lądowe odegrały ważną rolę, jednak to amerykańskie lotnictwo i amerykańskie pieniądze miały zasadnicze znaczenie dla utrzymania afgańskiego rządu przy władzy. Nie tylko amerykańskie, również oddziały NATO, a w szczególności pieniądze państw członkowskich NATO pomogły utrzymać Afgańską Narodową Armię (ANA), mimo, że jak się wydaje, Talibowie płacą lepiej. Jest świadectwem podstępnych czy szlachetnych (a może jedno i drugie) nierealistycznych ambicji Zachodu twierdzenie, że w dodatku do finansowania afgańskiej armii, pieniądze z ANA Trust Fund “wzmocniły dobre zarządzanie strukturami afgańskich sił bezpieczeństwa i wzmocniły uczestnictwo kobiet w odpowiednich afgańskich ministerstwach i w instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo”. [1]


Nie ma wątpliwości, że afgańska armia i siły bezpieczeństwa zostaną teraz poddane testom jak nigdy wcześniej. Od 2001 roku ponad 60 tysięcy członków rządowych sił bezpieczeństwa zostało zabitych. Wielu ludzi będzie patrzyło, jak obecny rząd afgański i jego siły bezpieczeństwa będą się bronić (po tym jak wydano na nie 88 miliardów dolarów), czy zdołają utrzymać równowagę, czy też załamią się szybciej niż radziecki marionetkowy reżim Nadżibullaha. Spodziewano się, że upadnie natychmiast po wycofaniu się oddziałów radzieckiej armii w 1989 roku, ale brutalny policyjny reżim, tracąc powoli siły, zdołał się jeszcze utrzymać przez ponad trzy lata po wyjściu Armii Czerwonej. Kiedy Związek Radziecki załamał się, gwałtownie urwała się rosyjska pomoc, prowadząc do przerwania dopływu pieniędzy i wsparcia lotnictwa. To spowodowało upadek Nadżibullaha i ostatecznie został powieszony na latarni w pobliżu prezydenckiego pałacu. Obecnie Taliban zapowiada, że to samo spotka prezydenta Afganistanu Ashrafa Ghaniego.[2]


Oczywiście dzisiejszy rząd afgański w niczym nie przypomina komunistycznej dyktatury, która upadła w 1992 roku. Po pierwsze nie jest to dyktatura, raczej swego rodzaju pseudodemokracja (a równocześnie jeden z najbardziej skorumpowanych rządów na świecie).  [3] Po drugie, popierany przez Zachód afgański rząd ma przyjaciół, nie jest izolowany. Amerykanie i kraje NATO nie zamierzają gwałtownie przerywać finansowego wsparcia dla afgańskiej armii, a potężna siła amerykańskiego lotnictwa nadal może być użyta. Te ważne elementy amerykańskiej siły nie mogą być lekceważone przez Talibów, ale oni walczyli z Amerykanami przez ponad dwie dekady i nie tylko przetrwali, ale wzrastali w siłę.[4]


Najlepszym dla Stanów Zjednoczonych scenariuszem byłoby utrzymanie przez afgański rząd kontroli nad tymi częściami kraju, nad którymi jeszcze panuje.[5] Mógłby wówczas użyć tej mało prawdopodobnej odporności na ataki do wymuszenia jakiejś kompromisowej umowy z Talibami.[6] Byłoby to swego rodzaju ratujące twarz porozumienie, chroniące przed najbardziej kompromitującym Amerykę scenariuszem, takim jak w Sajgonie w 1975 roku, kiedy helikopterami lądującymi na dachu amerykańskiej ambasady, w ostatniej chwili ewakuowano jej personel.[7] Takie porozumienie dałoby Stanom Zjednoczonym “przyzwoitą przerwę” do jakiej cynicznie dążył Henry Kissinger w końcowej fazie wojny w Wietnamie – “dwa do trzech lat między wycofaniem amerykańskich oddziałów” a przejęciem kraju przez wroga.[8] Taliban ma bardzo mało bodźców do uczciwych negocjacji, jednak zarówno oni, jak i ci, którzy za nimi stoją, w przypadku wzięcia Kabulu, woleli by jednak zdobyć coś więcej niż tylko ruiny i zgliszcza.[9]


Najbardziej istotnym elementem zakończenia wojny w Afganistanie nie jest to, co się stanie z obecnym afgańskim rządem, jaki będzie los afgańskiego społeczeństwa obywatelskiego, afgańskiej demokracji, afgańskich kobiet i praw człowieka w tym kraju – to wszystko są niesłychanie ważne sprawy w nowej scenerii politycznej.[10] Nawet bardzo prawdopodobne zagrożenie Amerykanów przez terroryzm Talibów jest mniej ważne niż szersza regionalna perspektywa.[11] Najbardziej interesującą sprawą jest to, jak polityczno-militarne zmagania w Afganistanie wpłyną na rozwój zmagań o polityczne wpływy w Eurazji w sytuacji nowej rzeczywistości, po wycofaniu się Zachodu.   


Oczywiste zwycięstwo Talibów będzie przede wszystkim zwycięstwem Pakistanu, który odgrywał główną zakulisową rolę we wspomaganiu przetrwania i rozwoju Talibów przez dekady.[12] Będzie to oczywiście również porażka Indii. 


Jednak poza tymi dwoma uzbrojonymi w broń nuklearną rywalami, ważną rolę mogą odegrać inne regionalne mocarstwa – Chiny, Rosja, Iran, i Turcja. Nawet mały przyjazny wobec Talibów Katar. Iran i Turcja wymagają uważnego obserwowania. Czy te kraje (pomijając walczące ze sobą Indie i Pakistan) znajdą sposób, by podzielić afgański tort, czy też wyłonią się dwie lub więcej stref wpływu?[13]


Amerykański Sekretarz Stanu Blinken powiedział niedawno, że jeśli Taliban "ma jakiekolwiek oczekiwania na uzyskanie międzynarodowego uznania, musi zaakceptować prawa kobiet i dziewcząt”. W rzeczywistości to nie jest prawdą.[14] Z pewnością jest to stanowisko Zachodu, ale żadne regionalne mocarstwo nie opiera swojej polityki na kwestii praw kobiet, czy ogólnie praw człowieka. Iran może być zainteresowany prawami wyznających szyityzm Hazarów (kiedy nie traktuje ich wyłącznie jako mięso armatnie w Syrii), Turcja może być zainteresowana prawami Uzbeków i Turkmenów w Afganistanie, ale nie są to zainteresowania oparte na prawach związanych z uniwersalnymi ideałami.     


Ostatnim razem, kiedy przed zamachem z 11 września 2001 Talibowie mieli władzę w Kabulu, zmagali się z opozycją wspieraną przez Rosję, Iran i Indie, które popierały Północny Sojusz dowodzony przez legendarnego Ahmeda Shaha Massouda i teflonowego  Abdula Rashida Dostuma. W tej rudzie będziemy mogli zobaczyć nową grę regionalnych mocarstw Eurazji, z coraz silniejszymi Chinami mediującymi między Pakistanem, Iranem i Turcją.[15] Chiny już wspominały o możliwości wysłania sił pokojowych do Afganistanu, ale to wydaje się prawdopodobne tylko w kontekście gwarancji ze strony ich regionalnych muzułmańskich sojuszników.[16] Chińczycy z pewnością nie zamierzają wyrzucać w błoto bilionów dolarów, tak jak to zrobili Amerykanie.[17] Dalszy los Afganistanu raczej nie będzie powtórką przeszłości, ale będzie wynikać z azjatyckiej przyszłości.   


*Alberto M. Fernandez jest wiceprezesem MEMRI.


[1] Nato.int/nato_static_fl2014/assets/pdf/2021/2/pdf/2102-backgrounder-ana-trust-fund.pdf, February 2021.

[2] See MEMRI JTTM report Afghan Taliban Envision Execution Of President Ashraf Ghani As They Hanged Dr. Najibullah At United Nations Office In Kabul In 1996, February 18, 2021.

[3] Ariananews.af/afghanistan-scores-dismally-on-corruption-perception-index, January 28, 2021.

[4] See MEMRI JTTM report Taliban Website: Hundreds Of Afghan Police And Administrative Officials Joined The Islamic Emirate In November 2020

[5] Longwarjournal.org/archives/2018/09/mapping-taliban-controlled-and-contested-districts-in-afghanistan-lwj-vs-us-military-assessments.php, September 8, 2018.

[6] See MEMRI Inquiry & Analysis Series No. 1532, Intra-Afghan Talks Deadlocked In Qatar, Taliban Mount Terror Attacks In 24 Afghan Provinces, Demand 'A Pure Islamic Government', October 2, 2020.

[7] Youtube.com/watch?v=wD64kYG-z5I, April 30, 2020.

[8] Historynewsnetwork.org/article/140712, accessed April 20, 2021.

[9] Youtube.com/watch?v=dOX-GWXgwM8, December 20, 2016.

[10] See MEMRI JTTM report Urdu Daily: Afghan Taliban Order Revival Of Shari'a Courts Across Afghanistan, March 11, 2021.

[11] See MEMRI JTTM report Afghan Taliban's Operational Chief Sirajuddin Haqqani Warns The Biden Administration Against Scrapping The Doha Agreement: 'We Have The Technology To Use Drones, We Have Our Own Missiles; This Time If The Mujahideen Resume Fighting, It Would Be Something [The Americans] Have Never Seen Before', March 3, 2021.

[12] Hindustantimes.com/world-news/india-afghanistan-criticise-pakistan-for-backing-taliban-meddling-in-afghan-affairs-101618586835936.html, April 16, 2021.

[13] See MEMRI Special Dispatch No. 9291, Russian Foreign Minister Lavrov's Visit To Pakistan Showcases Improved Relations Between The Two Countries, April 19, 2021.

[14] Washingtonpost.com/national-security/biden-afghanistan-decision-foreign-policy-process/2021/04/18/e45e3fec-a05d-11eb-a774-7b47ceb36ee8_story.html, April 18, 2021.

[15] See MEMRI Daily Brief No. 256, A New Alliance Rising In The East – Turkey, Azerbaijan, Pakistan, China – And Its Enemies – The U.S. and India, February 3, 2021.

[16] Scmp.com/news/china/diplomacy/article/3129707/china-may-send-peacekeeping-force-afghanistan-after-us-troops, April 16, 2021.

[17] Bbc.com/news/world-47391821, April 16, 2021.


The Afghanistan Endgame is Also a Beginning

MEMRI Daily Brief  No. 271

Tłumaczenie: AndrzejKoraszewski


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1850 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk