Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 10:37

« Poprzedni Następny »


Jak Zachód się zgubił


Vic Rosenthal 2021-08-13

Chińska armia jest nowoczesna i świetnie wyszkolona. (Zdjęcie: US Department of Defense) 

Chińska armia jest nowoczesna i świetnie wyszkolona. (Zdjęcie: US Department of Defense)

 Świat, w którym żyjemy dzisiaj, jest zdominowany przez zachodni sojusz obejmujący USA i znaczną część Europy wraz z kilkoma mniejszymi graczami. Dwie główne siły zagrażają temu sojuszowi: radykalny islam, którego najbardziej niebezpiecznym przedstawicielem jest rewolucyjny reżim irański; i Chińska Republika Ludowa. Najpierw omówię Iran.


W zeszłym tygodniu irańskie drony zaatakowały statek u wybrzeży Omanu, zabijając kapitana i jednego członka załogi. Przypuszczalnie motywem było luźne powiązanie z Izraelem. W kilka dni później porwano statek w tym samym regionie i poważnie unieruchomiono kilka innych, prawdopodobnie przez atak cybernetyczny. Chociaż Iran zaprzecza jakiemukolwiek powiązaniu z tymi incydentami, większość obserwatorów sądzi, że reżim irański jest za nie odpowiedzialny.


Irański rząd finansuje i zbroi grupy terrorystyczne w całym regionie, włącznie z Libanem, Syrią i Jemenem. Liban, który przeżył brutalną wojnę domową, próbę OWP ustanowienia “palestyńskiego państwa” w jego granicach, izraelską interwencję, by wyrzucić OWP, systematyczne mordowanie członków jego rządu przez syryjskich agentów, został wreszcie rzucony na kolana przez Hezbollah, organizację kontrolowaną przez Iran. Epidemia Covid i olbrzymia eksplozja magazynu materiałów wybuchowych Hezbollahu w porcie, która zrównała z ziemią jedną trzecią jego stolicy, była dodatkowym ciosem dla tego kraju.


Izrael, który walczył w zażartej, małej wojnie z Hezbollahem w 2006 roku, żyje teraz w cieniu 130 tysięcy rakiet umieszczonych w południowym Libanie. Te rakiety, których część jest zaopatrzona w systemy precyzyjnego uderzenia, mogą dotrzeć do celów na terenie całego  Izraela, a wyrzutnie rakiet są rozmieszczone wśród cywilnej populacji (włącznie z wykorzystaniem do tego celu prywatnych domów). Funcjonariusze izraelskiej obrony powiedzieli, że jeśli Hezbollah uruchomi swoje rakiety, IDF będzie zmuszona do odpowiedzi z potężną siłą ognia, która w zasadzie zniszczy kraj. Możliwość wybuchu wojny z powodu eskalacji między Hezbollahem a Izraelem jest nieustanną groźbą.  

 

Ludzie z Zachodu, którzy odwiedzają krewnych w Iranie lub jadą tam z powodów biznesowych, edukacyjnych lub innych, są często aresztowani na podstawie sfingowanych zarzutów i trzymani jako zakładnicy, albo za okup, albo dla politycznych korzyści. Czasami są torturowani. Warunki w więzieniach dla irańskich dysydentów politycznych są potworne, z częstymi torturami i gwałtami. Co roku dokonuje się egzekucji setek Irańczyków, czasami za poważne przestępstwa, takie jak morderstwo lub gwałt, ale także za „homoseksualizm, cudzołóstwo, seks pozamałżeński, lub picie alkoholu”. Politycznych przeciwników reżimu oskarża się czasami o szpiegostwo i także dokonuje egzekucji.

 

Irańskie kobiety protestujące przeciwko obowiązkowym islamskim ubiorom, które muszą nosić, są bite, aresztowane, więzione i torturowane. Masih Alinejad, irańska feministka, która obecnie żyje na wygnaniu w USA, była celem spisku zmierzającego do porwania jej i wywiezienia do Iranu. FBI udaremniło ten plan.  Porwania i mordowanie dysydentów za granicą jest standardową procedurą reżimu, od kiedy doszedł do władzy w 1979 roku.

 

Nowy irański prezydent, Ebrahim Raisi, jest nazywany “rzeźnikiem Teheranu” z powodu jego współodpowiedzialności za egzekucję tysięcy, a być może dziesiątków tysięcy ludzi podczas fali terroru w 1988 roku. Raisiego uważa się za jednego z najbardziej prawdopodobnych kandydatów do przejęcia stanowiska Najwyższego Przywódcy po Alim Chameneim.  

 

Wreszcie, reżim planuje produkcję broni jądrowej i ten plan szybko postępuje do przodu. Niezależnie od tego, czy użyje takiej broni bezpośrednio, czy też użyją jej jako “parasola”, by osłaniać bardziej konwencjonalną agresję militarną, jest prawdopodobne, że bliskie osiągnięcie potencjału nuklearnego bardzo znacząco zmieni równowagę sił na bliskim Wschodzie i przybliży prawdopodobieństwo wojny. Reżim konsekwentnie i wyraźnie groził “wymazaniem Izraela z mapy” i Izrael traktuje poważnie te groźby.  

 

Irański reżim choć ekonomicznie i militarnie słaby, rozwinął środki prowadzenia asymetrycznych działań wojennych, co wraz z jego agresywną i wręcz mesjańską ideologią czyni z niego poważne zagrożenie – nie tylko dla regionu, ale dla Zachodniego sojuszu i jego przywódcy, USA, którego nazywa „wielkim szatanem”. Jest to wysoce represyjny reżim, mimo że istnieje w kraju silna opozycja, próby jego obalenia spotkają się (i już spotkały się) z wielką brutalnością.


Jako Izraelczyk niepokoję się oczywiście o lokalne i bliskie zagrożenie ze strony Iranu. Ale Chiny są znacznie większym zagrożeniem dla zachodniego sojuszu. Chiny już są mocarstwem nuklearnym i niedawno informowano, że powiększają swoje zapasy broni jądrowej. Militarna i ekonomiczna siła Chin jest tysiące razy większa niż Iranu, a jest to tak samo brutalny reżim, który dławi wszelki wewnętrzny sprzeciw.

 

Chociaż Chiny nie ogłaszają publicznie, że Ameryka jest szatanem, po cichu przesuwają swoje militarne i ekonomiczne figury na szachownicy świata, by wzmocnić swoją władzę i znaczenie. Prowadzą bezprecedensowy system przemysłowego szpiegostwa, który już zneutralizował technologiczną wyższość USA. Budują infrastrukturę na całym świecie w ramach inicjatywy “Jeden pas, jedna droga”, która nie tylko dostarczy ich przemysłowi dostępu do rynków, ale olbrzymie długi zaciągnięte przez odbiorców dają Chinom możliwości wywierania politycznych nacisków.

 

Chińska technologia, która jest używana w najbardziej istotnej infrastrukturze komunikacyjnej, ma ukryte „tylne wejście”, które pozwala na dostęp do ruchu w sieciach. Podejrzewano, że wszystko, od telefonów komórkowych, poprzez PC, do wojskowych systemów komunikacyjnych, może być narażone. 

 

USA i inne rozwinięte kraje przechodzą przez długoterminowe przekształcenie gospodarki od rolnictwa i produkcji przemysłowej do gospodarki opartej na usługach. Część produkcji przemysłowej przeniosła się do Chin i innych krajów, z których większość jest, lub wkrótce będzie, w chińskiej sferze wpływów. W momencie wybuchu pandemii Covid-19 USA doświadczyły poważnego braku wyposażenia ochrony osobistej i urządzeń medycznych, takich jak maski itd. Po prostu nie produkowano ich w USA.


Chiny (na ile wiem) nie eksportują terroryzmu, tak jak robi to Iran. Zajmują się jednak terytorialną ekspansją we wszystkich kierunkach. Chiński nacisk na Hong Kong i Tajwan dostaje się na czołówki gazet, podczas gdy Chiny po cichu próbują przejąć japońskie wyspy, terytoria indyjskie, kawałki Nepalu i Bhutanu i tak dalej. Chiny zbudowały sztuczne wyspy na morzu Południowochińskim, co niezmiernie rozszerzyło ich wody terytorialne i dostarczyło miejsca dla militarnych instalacji, włącznie z silosami dla pocisków balistycznych.

 

Nie omawiałem możliwego wykorzystania epidemii Covid-19. Z pewnością błędna informacja i świadoma dezinformacja, jakich dostarczały Chiny w czasie wybuchu epidemii, powiększyły szkody w zachodnich społeczeństwach.

 

Chińska strategia jest bezpieczniejsza i pewniejsza, choć nieco bardziej powolna niż irańska. Zachód jednak robi niewiele, by się chronić, zarówno przed bliskim niebezpieczeństwem broni jądrowej w rękach bandyckiego, agresywnego państwa, jak przed długoterminową dominacją ekonomiczną, militarną i, być może, biologiczną wzrastającego w siłę totalitarnego nowego supermocarstwa. Kraje Zachodu powinny skonfiskować nuklearne zabawki irańskiego reżimu, przywrócić samowystarczalną gospodarkę, chronić swoją technologiczną własność intelektualną i wzmocnić swoje siły wojskowe. Nie robią ani jednej z tych rzeczy.


Zamiast tego, najbardziej rozwinięte państwa na Zachodzie niszczą same siebie wokół kwestii rasy i tożsamości płciowej.


How the West Was Lost

5 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1938 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk