Prawda

Piątek, 7 maja 2021 - 11:22

« Poprzedni Następny »


Jak wygląda palestyńska porażka


Khaled Abu Toameh 2020-11-04

W tym miesiącu prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, wyprawił do Syrii delegację jako część jego starań o zjednoczenie Palestyńczyków przeciwko Izraelowi i USA. Delegacja, na której czele stał Dżibril Radżoub, sekretarz generalny komitetu centralnego Fatahu, podczas pobytu w Damaszku całkowicie zignorowała los Palestyńczyków w Syrii. Na zdjęciu: Dżibril Radżoub
W tym miesiącu prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, wyprawił do Syrii delegację jako część jego starań o zjednoczenie Palestyńczyków przeciwko Izraelowi i USA. Delegacja, na której czele stał Dżibril Radżoub, sekretarz generalny komitetu centralnego Fatahu, podczas pobytu w Damaszku całkowicie zignorowała los Palestyńczyków w Syrii. Na zdjęciu: Dżibril Radżoub

Kiedy Arabowie tacy jak saudyjski książę Bandar bin Sultan bin Abdul Aziz potępiają palestyńskich przywódców jako “nieudaczników”, odnoszą się konkretnie do finansowej korupcji, podziałów między Palestyńczykami, niewdzięczności wobec krajów arabskich, które wspierały ich finansowo i politycznie oraz do zmarnowanych okazji rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.  


Ostatnio jednak palestyńscy przywódcy pokazali kolejną ze swoich trwających “porażek”, kiedy odwiedzili Syrię, gdzie przez ostatnich dziewięć lat zabito, zraniono, przesiedlono, aresztowano i wygnano z domów tysiące Palestyńczyków. Przywódcy nie pojechali do Syrii, by znaleźć sposoby na udzielenie pomocy żyjącym tam Palestyńczykom.


Tym razem palestyńscy przywódcy, reprezentujący rządzącą frakcję Fatah, przybyli do Damaszku w pierwszym tygodniu października na rozmowy z przywódcami mieszczących się w Syrii palestyńskich frakcji o sposobach osiągnięcia “narodowej jedności”, przeprowadzenia nowych wyborów na prezydenta i do parlamentu Autonomii Palestyńskiej (AP) i “przeciwstawienia się izraelsko-amerykańskim spiskom” przeciwko palestyńskiemu narodowi.


Delegację Fatahu wyprawił do Syrii prezydent AP, Mahmoud Abbas, jako część starań o zjednoczenie Palestyńczyków przeciwko Izraelowi i USA oraz o przeprowadzenie bardzo opóźnionych wyborów prezydenckich i parlamentarnych.  


Delegacja, na której czele stał Dżibril Radżoub, sekretarz generalny komitetu centralnego Fatahu, podczas pobytu w Damaszku całkowicie zignorowała los Palestyńczyków w Syrii.


Radżoub i jego delegacja nie poruszyli tego tematu także w rozmowach z syryjskim wiceministrem spraw zagranicznych, Faisalem Mekdadem, kiedy spotkali się z nim 6 października. Zamiast tego Radżoub podobno chwalił syryjski rząd za sukces w “osiągnięciu bezpieczeństwa i stabilności” i wyraził nadzieję, że Syryjczycy będą w stanie „zlikwidować terroryzm we wszystkich częściach Syrii”.


Raz jeszcze palestyńska delegacja nie miała nic do powiedzenia o cierpieniach Palestyńczyków w Syrii, kiedy jej członkowie spotkali się z przywódcami wspieranego przez Iran Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu i innych radykalnych grup palestyńskich, takich jak As-Saika, Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP), Demokratyczny Front Wyzwolenia Palestyny (DFWP) i Ludowy Front-Komenda Główna.


Warto zauważyć, że te syryjskie frakcje całkowicie sprzeciwiają się jakiemukolwiek procesowi pokojowemu z Izraelem, nie uznają prawa Izraela do istnienia i są poświęcone „zbrojnej walce”, by zniszczyć Izrael. Niektóre z tych frakcji, szczególnie Ludowy Front-Komeda Główna pod przewodnictwem Ahmeda Dżibrila, brały udział w organizowanych przez władze syryjskie potwornościach wobec Palestyńczyków w Syrii od początku wojny domowej w tym kraju w 2011 roku.  


Te mieszczące się w Syrii grupy należą do palestyńskiego obozu “negacjonistów”, którzy odrzucili Umowy z Oslo podpisane przez Izrael i OWP w 1993 i 1995 roku. Czy Abbas jest tak naiwny, że zakłada, iż obóz “negacjonistów” zgodzi się uczestniczyć w palestyńskich wyborach zgodnych z Umowami w Oslo, którym się tak zaciekle sprzeciwiają? Tych frakcji nie obchodzą wybory. Nie obchodzą ich plany pokojowe. Nie obchodzi ich “jedność” między Fatahem Abbasa a Hamasem. Mają tylko jeden cel: dokonywanie ataków terrorystycznych przeciwko Izraelowi i zabijanie tylu Żydów, ile to możliwe.


Jeśli palestyńskich frakcji nie obchodzą cierpienia ich ludności w Syrii, co powoduje, że Abbas uważa, iż będzie ich obchodzić dobro Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu lub w Strefie Gazy?


Podczas dyskusji w Damaszku przywódcy palestyńskich frakcji nie powiedzieli ani słowa o 4048 Palestyńczykach zabitych podczas wojny domowej w Syrii. Nie wspomnieli o 1800 Palestyńczykach zamkniętych od wielu lat w syryjskich więzieniach i ośrodkach internowania. Przywódcy palestyńskich frakcji nie mieli nic do powiedzenia o 620 Palestyńczykach, którzy zmarli w wyniku tortur w syryjskich więzieniach. Oczywiście, zignorowali także apele rodzin i krewnych 333 Palestyńczyków, którzy zaginęli w Syrii podczas wojny domowej.


Nie trzeba dodawać, że przywódcy palestyńskich frakcji nie słyszeli o sprawie Szadiego Amareena, Palestyńczyka z syryjskiego miasta Duma, który zmarł 11 października w syryjskim więzieniu w wyniku tortur. Według informacji od jego rodziny, Amareen został aresztowany przez syryjskie siły bezpieczeństwa cztery lata temu z nieznanego powodu.  


Można by argumentować, że przywódcy palestyńskich frakcji boją się, że podniesienie sprawy potworności popełnianych przeciwko ich ludziom, spowodowałoby zemstę reżimu Baszara Assada. Wiedzą, że w chwili, w której przemówią przeciwko zbrodniom Syryjczyków wobec Palestyńczyków, podpiszą własny wyrok śmierci.


Przywódcy palestyńskich frakcji wiedzą także, że jeśli zrażą do siebie reżim Assada, będą mieli szczęście, jeśli zostaną tylko wtrąceni do więzienia wraz z setkami Palestyńczyków już trzymanych tam przez Syryjczyków. Gdyby nie mieli szczęścia, ci przywódcy powiększyliby statystyki ponad czterech tysięcy Palestyńczyków zabitych w Syrii w ciągu ostatnich dziewięciu lat.


Zawieść własną ludność przez kradzież pieniędzy, jakie przysłała jej społeczność międzynarodowa, to jedna rzecz. Na innym poziomie jest jednak nieakceptowalna obojętność i zamknięcie oczu na potworności popełniane przeciwko własnym ludziom przez kraj arabski.  


Przeprowadzenie nowych wyborów nie zrekompensuje ani nie pocieszy rodzin Palestyńczyków zabitych w Syrii. Podobnie, 1800 Palestyńczyków siedzących w syryjskich więzieniach nie mogłoby dbać mniej o wybory lub o odrzucenia planu pokojowego prezydenta USA, Donalda Trumpa, natychmiast ostro potępionego przez Abbasa i wszystkich przywódców palestyńskich frakcji.


Wychwalając syryjski rząd za “osiągnięcie bezpieczeństwa i stabilności”, przywódcy Fatahu w rzeczywistości mówią Assadowi, że może nadal zabijać, więzić i torturować tysiące Palestyńczyków.  


Organizując spotkania w Damaszku bez poruszenia kwestii, jak pomóc swoim ludziom oblężonym w Syrii, palestyńscy przywódcy mówią, że udaremnienie planów pokoju i potępienie Arabów za zawieranie pokoju z Izraelem mają pierwszeństwo przed bezpieczeństwem ich ludności. Krótko mówiąc, ta wizyta dołożyła palestyńskiemu przywództwa kolejny medal za “porażkę”.


Palestinians: What Failure Looks Like

Gatestone Institute, 22 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1832 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk