Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 20:40

« Poprzedni Następny »


Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością


Vic Rosenthal 2021-03-17


Najuboższy człowiek w swojej chacie może przeciwstawić się wszystkim siłom Korony. Może być marna, z przeciekającym dachem, wiatr może po niej hulać, burza może wpaść, deszcz może wpaść, ale król Anglii nie może wejść.  - William Pitt Starszy (1763)

 

To, co dotyczy domu, że powinien chronić przed niechcianym najściem, szczególnie przez przedstawicieli rządzącej władzy, powinno być jeszcze bardziej prawdą wobec umysłu człowieka.


Jednak w całej historii istnieją przykłady inwazji naszych umysłów przez rządy, partie polityczne, kościoły, korporacje, zgraje przestępców i innych. Święta Inkwizycja chciała wypalić herezje, poglądy sprzeczne z kościelną doktryną. Co ważne, przestępstwo bycia heretykiem nie wymagało publicznego potwierdzenia herezji; sama wiara w nią była uznana za zbrodnię. Dlatego też często tych, którzy niechętnie mówili o swoich przekonaniach, trzeba było torturować żeby ich zdemaskować i właściwie ukarać. Chociaż rozumiano, że na torturach nie zawsze można polegać, jak jednak inaczej ustalić winę popełnienia zbrodni, której dowody istnieją tylko w czyjejś głowie?

 

W przypadku Inkwizycji rzeczywistej inwazji dokonywano tylko po to, by wydobyć informacje (chociaż ustanowiony przykład miał na celu odstraszanie innych od popełnienia podobnego przestępstwa). Czasami inwazji umysłów ludzi dokonuje się w celu zmodyfikowania ich poglądów; wymazania niewłaściwego myślenia i wpojenia „lepszych” myśli. Metody dokonywania tego obejmują olbrzymią inwigilację i naciski psychiczne, jak to robiła wschodnioniemiecka Stasi i straszliwie niszcząca i mordercza Rewolucja Kulturalna Mao Zedonga, która nie tylko likwidowała przeciwników reżimu, ale chciała zniszczyć „cztery stare…  stare obyczaje, starą kulturę, stare zwyczaje i stare idee”.

 

Jedną z najbardziej rozległych, ambitnych i brutalnych prób masowej kontroli myśli jest system obozów internowania w prowincji Sinciang zorganizowany przez rząd chiński. W reakcji na niepokoje i terroryzm w regionie rząd wysłał setki tysięcy muzułmańskich Ujgurów i innych mniejszości do „obozów reedukacyjnych”, gdzie pierze im się mózgi, by odrzucili swoją religię, język i kulturę, i przyjęli język i kulturę większości, tj. Chińczyków Han. Dla osiągnięcia tego celu używają zarówno psychologicznej manipulacji, jak fizycznego przymusu, włącznie z lekami, biciem i wykorzystywaniem seksualnym. Dzieci zabiera się rodzicom i kształci w specjalnych szkołach, by podporządkowały się kulturze większości.   

 

Większość totalitarnych państw, które próbują kontrolować umysły, ma możliwość uwięzienia lub egzekucji trudnych przypadków, co służy także jako przykład, wzbudzający strach w sercach obywateli, którzy inaczej mogliby “pobłądzić”. George Orwell jednak w Roku 1984 opisuje wiele technik bez przemocy do kształtowania ludzkiej psychiki, a nawet całej kultury zgodnie z planami reżimu.

 

Najbardziej podstawowym i potężnym narzędziem opisanym przez Orwella była nowomowa, wypatroszony angielski stworzony przez Partię, by zapobiec wewnętrznemu wokalizowaniu, a więc samej myśli, jakichkolwiek pojęć, które były politycznie niebezpieczne, takich jak wolność, honor, demokracja, nauka i tak dalej. Te słowa nie istniały i pojęcia, jakie opisywały, nie dawały się wyrazić w nowomowie.

 

W dodatku do przekształcenia języka z angielskiego (staromowa) na nowomowę Anglię opisaną w Roku 1984 charakteryzowała wielość rodzajów kontroli myśli, jakie znamy z rzeczywistych totalitarnych społeczeństw. Bohater, Winston Smith, pracuje w Ministerstwie Prawdy, gdzie zmienia dokumenty historyczne, by zgadzały się z obecną linią partyjną. Pozycje, które podawały sprzeczne fakty, są wrzucane w “dziurę pamięci”, gdzie są niszczone, co przypomina radziecką praktykę preparowania fotografii. Wszystkie publikacje i audycje są ściśle cenzurowane, by zapobiec myślozbrodni. Inwigilacje przez wszechobecne ekrany telewizyjne w każdym domu i miejscu pracy, ukryte mikrofony i, oczywiście, agenci, są wszędzie. Korespondencję czyta się rutynowo. Obywatel zaczyna czuć, że nawet jego najgłębsze myśli są widoczne dla Partii. Partia wie wszystko, ale nic z tego, co ci mówi, nie jest prawdą. Wszystkie wiadomości to Fake News. Trwa niekończąca się wojna, ale skład stron ciągle zmienia się i zmienia się zapisy historyczne, by dotrzymać tym zmianom kroku.

 

Powieść, napisana w 1949 roku, miała na celu przywołanie totalitarnych reżimów, takich jak Związek Radziecki, który stosował wszechobecną inwigilację, pranie mózgów, cenzurę i historyczny rewizjonizm i oczywiście miał usłużną prasę. Podobnie jak w Roku 1984, groźba aresztu i egzekucji (z dodaną arbitralnością, by zwiększyć strach) wisiała nad głową każdego, kto ściągnął na siebie uwagę władz.  

 

Nie uważam, że USA są dzisiaj tego rodzaju krajem. Dysydenci nie znikają nocą. Nie ma Wielkiego Brata ani totalitarnego dyktatora, żadna pojedyncza Partia nie rządzi wszystkim. W rzeczywistości, jest całkiem dużo politycznego bałaganu. Ale wszystkie składniki istnieją, gotowe do zestawienia w to, co może być jedną z największych dystopii w historii, jeśli Amerykanie na to pozwolą.


Najbardziej niebezpiecznym aspektem ze wszystkich jest ideologia, którą akceptuje tak wielu Amerykanów. Jest to ni mniej ni więcej jak rewolucyjna postać antyamerykanizmu. Pogarda dla Ameryki, która była powszechna w Europie od XIX wieku i którą starannie hodowali agenci radzieckiego wywiadu w XX wieku, została (być może przy pomocy tychże agentów) importowana do USA. Wprowadzono koncepcję, że problemy Ameryki, włącznie z uprzedzeniami wobec mniejszości, trwające istnienie biedy mimo ogólnie wydajnej gospodarki i wiele innych, pochodzą od grzechu (lub grzechów) pierworodnego, którego nie można wymazać liberalnymi reformami. Tylko rewolucyjna zmian, która wymaga rozbicia większości instytucji rządu i społeczeństwa, tak fundamentalnie zatrutych niewolnictwem, ludobójstwem rdzennych Amerykanów i tak dalej, może stworzyć sprawiedliwy i moralny naród.  

 

Ta rewolucyjna idea stała się obiegową mądrością na amerykańskich uniwersytetach w latach 1960. Teraz naucza się jej w szkołach. A ostatnio dodano nowy element do tego ideologicznego koktajlu: wolne wyrażanie myśli jest teraz uważane za mniej ważne niż chronienie marginalizowanych kultur przed obrazą, a “obraza” jest definiowana jako to, co obrażony mówi, że jest obraźliwe. Służy to jako uzasadnienie cenzury, odmawianie platform, a także niszczenie historycznych artefaktów, które są uznane za obraźliwe.


Gdyby ta antykonstytucyjna rewolucja zwyciężyła, narzędzia zaprowadzenia totalitarnego społeczeństwa, jak to opisane w Roku 1984, już istnieją; dzisiaj jednak dzierżą je wielkie, politycznie nieodpowiadające przed nikim korporacje, nie zaś reżim.  

 

Stopień inwigilacji, jaki jest możliwy przy pomocy środków elektronicznych, daleko wykracza poza wyobraźnię Orwella. Czy masz połączoną z internetem smart TV? To jest niemal dokładnie orwellowski ekran; trzeba mu tylko powiedzieć, co ma robić. Nasze wszechobecne smartphony są w stanie informować o naszej lokalizacji przez cały czas, podsłuchiwać nasz rozmowy twarzą w twarz, jak również rozmowy telefoniczne i notować naszą korespondencję (oprogramowanie do tych praktyk już istnieje). Wielu z nas ma doświadczenie z szukaniem czegoś w Google, a potem z otrzymywaniem reklam podobnych produktów pojawiających się na Facebooku, konkurencie. Korporacje technologiczne bezczelnie zbierają niewyobrażalną liczbę danych o nas i dzielą się nimi. I nie ma żadnego problemu z powiązaniem tych danych z naszymi nazwiskami, adresami a nawet aktualnym miejscem, gdzie jesteśmy.  

Kiedy społeczna technologia wspiera całą naszą korespondencję i rozmowy telefoniczne, nasze zakupy, nasze leczenie, naszą edukację, naszą bankowość, kredyt i inne transakcje biznesowe, nasz dostęp do dróg i publicznego transportu – właściwie każda formę działania, jaką człowiek w nowoczesnym społeczeństwie podejmuje, by zrobić cokolwiek, pójść gdziekolwiek lub powiedzieć cokolwiek – władza korporacji, które to kontrolują, staje się niemal absolutna.  

 

Do niedawna korporacje technologiczne były głównie zainteresowane używaniem tej władzy do gromadzenia bogactwa. Jednak ich interwencja w ostatnich wyborach prezydenckich – a jest niezaprzeczalne, że istotnie interweniowały – pokazała wyraźnie, że mogą i użyją tej władzy w przyszłości, by wpływać na coś więcej niż tylko swoje konta bankowe.   


Niepokojące jest to, że ludzie kierujący tymi korporacjami także są produktem amerykańskiego system uniwersyteckiego. Podzielają rewolucyjną ideologię, która jest tam popularna. Dzisiaj są w stanie nie tylko wpływać na reżim, ale kontrolować go lub nawet stać się nim.

 

Jeśli to się zdarzy, wizja Orwella stanie się gorzką rzeczywistością.


How Orwell’s Vision Might Become Reality

7 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1973 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk