Prawda

Sobota, 25 czerwca 2022 - 03:06

« Poprzedni Następny »


Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu


Matt Ridley 2022-03-30


Kiedy Lorraine Allanson wypowiadała się na rzecz wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego w jej części North Yorkshire, aktywiści odcięli ją od Internetu, nazywali ją “prostytutką”. “Krzyki, obelgi, brudzenie pod domem, blokowanie ulic, a nawet całych wsi, takie jest codzienne doświadczenie mieszkańców” – napisała w książce My Story.


Fala głośnych protestów przeciwko wydobywaniu gazu z łupków w Lancashire i Yorkshire w ostatnich latach wyglądała jak oddolny ruch. Była jednak czymś innym.

Pełno w było w tym ruchu ludzi z klasy średniej, zawsze skłonnych do protestowania, podnieconych mylnymi, panikarskimi opowieściami Friends of the Earth, nagłaśnianymi przez BBC i “Guardiana”. Finansowane to było przez bogatych miliarderów z funduszami hedgingowymi i radośnie witane przez istniejące firmy energetyczne, które martwiły się perspektywą nowej konkurencji ze strony źródeł odnawialnych, jądrowych lub podmorskiego gazu.


Wszystko to odpowiadało reżimowi Władimira Putina, ponieważ zakaz wydobycia gazu łupkowego trzymał ten gaz pod ziemią i pozostawiał nas w większej zależności od dostaw z Rosji.

W odróżnieniu od Niemiec Wielka Brytania kupuje większość gazu z Norwegii i Kataru, ale coraz większa ilość przychodzi bezpośrednio z Rosji. A europejska odmowa szczelinowania pomaga podnosić cenę gazu wszędzie.

Pan Putin nie zadowolił się tym, by radykalni Zieloni wykonywali tę pracę dla niego i postanowił im pomóc. Zaniepokojony spadkiem cen gazu, jaki pokazywała rewolucja łupkowa w Ameryce, powiedział na globalnej konferencji ekonomicznej w 2013 roku, że “czarna ciecz wypływa z kranu”, kiedy szczelinujesz w pobliżu domów ludzi, a jest to absurdalne twierdzenie, którego nawet Friends of the Earth nie odważyliby się przedstawić.


Dziesiątki historyjek


Rosyjskie poparcie kampanii przeciwko szczelinowaniu przyjęło przez ostatnie dziesięć lat postać publicznych wypowiedzi kumpli Kremla, powódź panikarskich historyjek na kanale Russia Today TV, nieco jawnego politycznego lobbowania ze strony Gazpromu i rosyjskie pieniądze, które niemal z pewnością znajdowały drogę do kufrów środowiskowych grup nacisku.

W 2011 roku Gazprom, firma niezbyt słynna z zainteresowania ochroną środowiska, błędnie twierdziła: “Produkcja gazu łupkowego jest związana ze znacznym zagrożeniem dla środowiska, szczególnie z powodu niebezpieczeństwa zanieczyszczenia substancjami chemicznymi wód powierzchniowych i gruntowych”.

Aleksander Miedwiediew, dyrektor generalny Gazprom Export, powiedział, że szczelinowanie nigdy nie będzie działało w Europie. Gdyby jednak działało, dodał w przemówieniu w Brukseli, państwo rosyjskie jest „gotowe prowadzić wojnę przeciwko łupkom”.

W ciągu sześciu miesięcy Russia Today nadała dziesiątki audycji przeciwko szczelinowaniu z tytułami takimi jak te:

“Niszczenie Ziemi: szczelinowanie powoduje poważne zagrożenie promieniowaniem, o czym niewielu mówi”; ”Płyn do szczelinowania kojarzony z wymieraniem ryb”; “Odwierty szczelinowe w USA rocznie produkują 1060 miliardów litrów toksycznych ścieków, niszcząc środowisko”; “Badanie pokazuje, że substancje chemiczne do szczelinowania zakłócają funkcjonowanie ludzkich hormonów”; „Życie w pobliżu miejsc szczelinowania podnosi liczbę wad płodów"; „Setki ludzi zbierają się w Manchesterze na marsz przeciwko szczelinowaniu”.

W jednej, absurdalnej historii posunęli się jeszcze dalej, twierdząc, że ci, którzy szczelinują, są “moralnymi odpowiednikami pedofilów”. Rosyjskie media społecznościowe nagłaśniały każdy alarm, podsycając niepokój.

Za kulisami Rosjanie ostro lobbowali za zakazaniem gazu łupkowego. Bułgaria pospiesznie wprowadziła zakaz w 2012 roku pod naciskiem socjalistycznej partii i bułgarskiej firmy gazowej, Overgas, która otrzymuje niemal cały gaz od Gazpromu. Zakaz wprowadzono po kilku niewielkich protestach, na których występowali czołowi członkowie tajnej policji z epoki sowieckiej.

W Niemczech, Gazprom Germania lobbował  Bundestag i kluczowe ministerstwa o zakaz gazu łupkowego. To samo robiły niemieckie firmy energetyczne z dużymi rosyjskimi inwestycjami. W Wielkiej Brytanii Lord Truscott, żonaty z córką rosyjskiego pułkownika, kilkakrotnie występował w Izbie Lordów, by krytykować gaz łupkowy, kiedy był wiceprzewodniczącym krótko żyjącej „Parlamentarnej grupy wszystkich partii do regulacji i planowania gazu łupkowego” – która była otwartą grupa nacisku przeciwko szczelinowaniu.

W Ameryce komisja badawcza Kongresu doszła do wniosku, że dwie fundacje środowiskowe w San Francisco, Sea Change Foundation i Energy Foundation, były “przekaźnikami” dla kampanii przeciwko szczelinowaniu, przekazując olbrzymie datki dokonane w jurysdykcjach, które pozwalają na anonimowość, takich jak Bermudy.


Jak się wydaje, były one powiązane z rosyjskimi inwestorami.

Center for Strategic and International Studies, think tank mieszczący się w Waszyngtonie, opublikował raport, którego wniosek brzmi: “Wspierane przez Rosjan firmy konsultingowe w Europie mogą pomagać grupom środowiskowców, sprzeciwiającym się hydraulicznemu szczelinowaniu”.

W 2014 roku Anders Fogh Rasmussen, ówczesny sekretarz generalny NATO i były premier Danii, powiedział think tankowi Chatham House: “Spotkałem sojuszników, którzy mogą potwierdzić, że Rosja w ramach wyrafinowanych operacji informacji i dezinformacji, aktywnie współpracowała z tak zwanymi organizacjami pozarządowymi – organizacjami środowiskowymi działającymi przeciwko gazowi łupkowemu – by zachować zależność Europy od importu rosyjskiego gazu”.  

“National Review”, amerykański magazyn, zamieścił w 2015 roku konkluzję: “Rosja podniosła ostro ukryte wypłaty dla środowiskowych grup na Zachodzie. Przez wspieranie środowiskowców o dobrych intencjach ciężką gotówką (często bez ich wiedzy) rosyjski wywiad zyskał tubę do przekonywania zachodniej publiczności do poglądów dla niego korzystnych”.

Wilfried Martens Centre for European Studies w Belgii opublikował raport w 2016 roku, w którym stwierdzano, że “rosyjski rząd zainwestował zatem 82 miliony euro w NGO, których zadaniem jest przekonanie rządów UE do zaprzestania wydobycia gazu łupkowego”.

Wiele było krajowego poparcia dla ruchu przeciwko szczelinowaniu. Wykonywał on jednak brudną robotę dla Putina.


My article for The Sun:

 

How Putin spent millions spreading fake news about fracking

Rational Optimist, 15 marca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2150 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk