Prawda

Niedziela, 3 lipca 2022 - 04:47

« Poprzedni Następny »


Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać


Hussain Abdul-Hussain 2022-05-14


Josh Rogin jest zazwyczaj opanowany i uczciwy. Dlatego byłem zaskoczony, kiedy czytałem coś, co wyglądało na obrzucanie błotem sojuszników Ameryki z Zatoki – Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ale Rogin całkowicie się myli w swoich sądach.


Rogin utrzymuje, że sojusznicy USA z Zatoki podważają “kierowane przez USA starania o  udaremnienie planów rosyjskiego prezydenta Władimira Putina”. Mówi także, że saudyjski następca tronu, książę Muhammad bin Salman (MBS) wykorzystuje ukraiński kryzys, by naciskać na administrację Bidena, aby porzuciła obietnicę prezydenta Bidena z kampanii wyborczej całkowitej zmiany stosunków USA-Saudyjczycy. W scenariuszu Rogina MBS chce burzyć stosunki z Ameryką i Biden godzi się na to. Jest to jednak bardzo dziwaczna analiza.  


W okresie między objęciem przez Bidena urzędu 20 stycznia 2021 roku a początkiem rosyjskiej wojny w Ukrainie 24 lutego 2022 toku, administracja Bidena podjęła następujące kroki wobec ZEA i Arabii Saudyjskiej:


1- 29 stycznia 2021 r. rozpoczynająca swoją kadencję administracja Bidena ogłosiła rewizję już zaaprobowanej umowy z ZEA w sprawie sprzedaży broni, włącznie ze sprzedażą  myśliwców odrzutowych F-35. Ta rewizja ciągnęła się przez niemal rok, skłaniając ZEA do próby uratowania twarzy przez odejście od rozmów.


2- 4 lutego 2021 r. prezydent Biden ogłosił zakończenie “poparcia dla przewodzonej przez Saudyjczyków ofensywy w Jemenie” przez zakończenie sprzedaży “istotnej” broni Arabii Saudyjskiej.


3- 12 lutego 2021 r. administracja Bidena zdjęła Hutich z Jemenu z listy Zagranicznych Organizacji Terrorystycznych USA (FTO). Huti są proirańską milicją, która obaliła rząd Jemenu, skłaniając w 2015 roku kierowaną przez Saudyjczyków arabską koalicję do prób odzyskania Sany i przywrócenia legalnego rządu. W wojnie, jaka wywiązała się, Huti uderzali w dziesiątki cywilnych obiektów, włącznie z instalacjami ropy naftowej Arabii Saudyjskiej i ZEA. Takie ataki podnoszą cenę ropy naftowej (co Rogin uważa za absolutne zło).


4- 26 lutego 2021 r. administracja Bidena zdeklasyfikowała sugestię wywiadu USA, że MBS rozkazał pojmanie dysydenta Dżamala Chaszukdżiego, który został zabity w saudyjskim konsulacie w Turcji.


5- 3 września administracja Bidena zdeklasyfikowała informację wywiadu USA o zamachach terrorystycznych 9/11 z zamiarem pokazania związku między saudyjskim rządem a zamachowcami. Należy zauważyć, że MBS reprezentuje antytezę wszystkich saudyjskich monarchów, którzy rządzili od 1979 do 2001 i umizgali się do ruchu islamistycznego. MBS rozpoczął najbardziej wszechstronną kampanię reform, która obejmuje rozprawę z wszystkimi islamistycznymi ikonami i ciągnięcie kraju ku nowoczesności.


Agresywne kroki administracji Bidena przeciwko Arabii Saudyjskiej i ZEA były połączone z niekończącymi się wypowiedziami współpracowników Bidena potępiających MBS, obwiniających go za wojnę w Jemenie, atakujących ZEA, a równocześnie administracja Bidena znosiła sankcje uprzednio narzucone na Iran i zalecała się do irańskiego reżimu, błagając go o przywrócenie fatalnej umowy nuklearnej z 2015 roku.


Przez pierwsze 225 dni urzędowania prezydent Biden rzucił wszystkim, co miał, w Arabię Saudyjską i ZEA. Rogin potępia niechęć tych krajów do zwiększenia produkcji ropy naftowej po wybuchu wojny w Ukrainie, stawiając pytanie: “Z takimi przyjaciółmi, kto potrzebuje wrogów?” Istotnie.


A potem przyszła wojna w Ukrainie.


31 stycznia 2022 r. podczas przygotowań Rosji do wojny w Ukrainie i spodziewając się kłopotów z dostawami gazu ziemnego, prezydent Bidem przyjął Tamima bin Hamada, Emira Kataru — jednego z największych na świecie producentów gazu. W Białym Domu, Biden ogłosił Katar Głównym Nie-Natowskim Sojusznikiem.


Katar jest krajem, który Rogin nazwałby “petropaństwową autokracją”, ale to powinno być mniej ważne wobec narodowych interesów USA i stabilności globalnych rynków energii.


Można by pomyśleć, że w podobny sposób, prezydent Biden potraktowałby inne “petropaństwowe autokracje” w Zatoce, takie jak Arabia Saudyjska i ZEA. Ale nie, administracja Bidena nie potrafiła porzucić swojej wendetty wobec MBS.


9 lutego 2022 roku administracja Bidena naiwnie sądziła, że może pominąć MBS przez rozmawianie z jego ojcem, starym królem Salmanem. Zatem Biden zadzwonił do Salmana i poprosił go o zwiększenie wydobycia ropy. Życzę szczęścia, musiał pomyśleć MBS. Nawet stażysta uczący się polityki Bliskiego Wschodu wie, że MBS jest de facto władcą Arabii Saudyjskiej co najmniej od 2016 roku i że próby pominięcia go nie tylko zawiodą, ale pogłębią rozziew między Waszyngtonem a Rijadem. (Pisałem o tym faux pas Bidena tutaj.)


Potem Biden postanowił zbudować globalną koalicję przeciwko Putinowi.  


24 lutego 2022 roku prezydent Biden ogłosił Putina “pariasem na scenie świata”, proklamacja, która powinna była stać się polityka rządu USA, tyle tylko, że sekretarz Blinken nie chciał, by izolowanie Putina zakłócało umizgi do Teheranu. Tak więc, następnego dnia Blinken ustanowił wyjątek od tego ogłoszenia Putina przez Bidena za pariasa. “Mogą być pewne dziedziny, w których spełnienie naszych priorytetów i imperatywów dotyczących  bezpieczeństwa narodowego  wymaga od nas na pewnych obszarach zaangażowania i współistnienia z Federacją Rosyjską” – powiedział 25 lutego rzecznik Departamentu Stanu,  Ned Price.


Kiedy administracja Biden wycina Bliski Wschód jako wyjątek do sprawy Putina, jak Waszyngton oczekuje, że zachowają się wobec Putina jego bliskowschodni sojusznicy?  Odpowiedzią jest, że ci sojusznicy nie zerwą z Putinem we własnych sprawach, jeśli Ameryka nie zrobi tego pierwsza. Tak więc bliskowschodni sojusznicy Ameryki kontynuują stosunki z Moskwą, tak jak to robili dotąd.  


3 marca 2022 roku Putin zadzwonił do MBS. Obaj zgodzili się zachować poziom produkcji energii w ramach OPEC+ kartelu naftowego (zamiast tego, by MBS zwiększył wydobycie dla utrzymania niższych cen).


5 marca 2022 roku izraelski premier Naftali Bennet odwiedził Moskwę i spotkał się z Putinem. Izrael prowadził próbę mediacji z Ukrainą, ale, co ważniejsze dla Izraela, musi koordynować z Putinem uderzenia w Syrii, których celem jest niedopuszczenie, by irański reżim zbudował wojskową infrastrukturę dla swoich milicji, takich jak Hezbollah, do atakowania Izraela.


8 marca, może rozumiejąc, że jego bliskowschodnia polityka jest porażką, i przy rosnących cenach energii, prezydent Biden wreszcie postanowił zadzwonić do MBS i do de facto władcy ZEA, Muhammada Bin Zayeda (MBZ). Obaj odmówili przyjęcia telefonu, dając tym samym mędrcom w Waszyngtonie, (którzy wcześniej wzywali USA do wykopania Arabii Saudyjskiej i ZEA), szansę na wznowienie wezwań do ukarania sojuszników USA w Zatoce, tym razem z powodu ich postawy wobec Putina.  


Rogin, nie jest znany ze szczególnie proirańskiej i antysaudyjskiej lub antyemirackiej postawy, był ostatnim, który dołączył do chóru uważającego, że Ameryka powinna otworzyć się na Iran i zapomnieć o Arabii Saudyjskiej. Ich argumentem jest, że Arabia Saudyjska i ZEA nie mają nikogo innego, do kogo mogliby pójść szukając obrony i dlatego przyjdą żebrać, niezależnie od tego, jak Waszyngton ich traktuje.


Jednak MBS i MBZ prawdopodobnie nauczyli się lekcji ze sposobu, w jaki USA traktowały Iran przez ostatnie pół wieku.


Kiedy władca Iranu, Szach Reza Pahlavi, był najbliższym sojusznikiem Ameryki, administracja Cartera nieustannie go potępiała w kwestiach związanych z prawami człowieka, aż Szach padł i został zastąpiony przez islamistyczny reżim, który ogłosił siebie najbardziej zaciętym wrogiem Ameryki. Przy islamistycznym reżimie Ameryka stała się niezmiernie uległa wobec Teheranu, zamykając oczy na łamanie praw człowieka i pęd do zdobycia broni jądrowej. Im bardziej antyamerykański stawał się Iran, tym rozpaczliwiej administracje Demokratów starały się ugłaskać Teheran.


Z analizy tego jak administracje Demokratów zachowały się wobec swojego sojusznika, Szacha, jak zachowują się dzisiaj wobec sojuszników Ameryki – Izraela, Arabii Saudyjskiej i ZEA – a następnie porównując to z miłością okazywaną przez Demokratów wrogom Ameryki — Iranowi, Hezbollahowi, Hamasowi i Kubie – wynika jedna lekcja dla MBS i MBZ. Demokraci właściwie nie lubią sojuszników Ameryki. Na ogół chcą przyjaźni z wrogami Ameryki.


How Biden waged a war on MBS, then camed back begging

House of Wisdom, 7 maja 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaHussain Abdul-Hussain


Iracko-libański dziennikarz mieszkający w Waszyngtonie. Pracuje jako analityk w instytucie Fundacji Defence of Democrecies. Wcześniej pracował w utworzonej przez amerykański Kongres Arabic TV, przed tym był reporterem w wychodzącej w Bejrucie The Daily Star. Jest absolwentem Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie, gdzie studiował historię Bliskiego Wschodu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Także w wojnie z Izraelem Marek Eyal 2022-05-14


Notatki

Znalezionych 2160 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk