Prawda

Czwartek, 8 grudnia 2022 - 20:54

« Poprzedni Następny »


Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać


Hussain Abdul-Hussain 2022-05-14


Josh Rogin jest zazwyczaj opanowany i uczciwy. Dlatego byłem zaskoczony, kiedy czytałem coś, co wyglądało na obrzucanie błotem sojuszników Ameryki z Zatoki – Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ale Rogin całkowicie się myli w swoich sądach.


Rogin utrzymuje, że sojusznicy USA z Zatoki podważają “kierowane przez USA starania o  udaremnienie planów rosyjskiego prezydenta Władimira Putina”. Mówi także, że saudyjski następca tronu, książę Muhammad bin Salman (MBS) wykorzystuje ukraiński kryzys, by naciskać na administrację Bidena, aby porzuciła obietnicę prezydenta Bidena z kampanii wyborczej całkowitej zmiany stosunków USA-Saudyjczycy. W scenariuszu Rogina MBS chce burzyć stosunki z Ameryką i Biden godzi się na to. Jest to jednak bardzo dziwaczna analiza.  


W okresie między objęciem przez Bidena urzędu 20 stycznia 2021 roku a początkiem rosyjskiej wojny w Ukrainie 24 lutego 2022 toku, administracja Bidena podjęła następujące kroki wobec ZEA i Arabii Saudyjskiej:


1- 29 stycznia 2021 r. rozpoczynająca swoją kadencję administracja Bidena ogłosiła rewizję już zaaprobowanej umowy z ZEA w sprawie sprzedaży broni, włącznie ze sprzedażą  myśliwców odrzutowych F-35. Ta rewizja ciągnęła się przez niemal rok, skłaniając ZEA do próby uratowania twarzy przez odejście od rozmów.


2- 4 lutego 2021 r. prezydent Biden ogłosił zakończenie “poparcia dla przewodzonej przez Saudyjczyków ofensywy w Jemenie” przez zakończenie sprzedaży “istotnej” broni Arabii Saudyjskiej.


3- 12 lutego 2021 r. administracja Bidena zdjęła Hutich z Jemenu z listy Zagranicznych Organizacji Terrorystycznych USA (FTO). Huti są proirańską milicją, która obaliła rząd Jemenu, skłaniając w 2015 roku kierowaną przez Saudyjczyków arabską koalicję do prób odzyskania Sany i przywrócenia legalnego rządu. W wojnie, jaka wywiązała się, Huti uderzali w dziesiątki cywilnych obiektów, włącznie z instalacjami ropy naftowej Arabii Saudyjskiej i ZEA. Takie ataki podnoszą cenę ropy naftowej (co Rogin uważa za absolutne zło).


4- 26 lutego 2021 r. administracja Bidena zdeklasyfikowała sugestię wywiadu USA, że MBS rozkazał pojmanie dysydenta Dżamala Chaszukdżiego, który został zabity w saudyjskim konsulacie w Turcji.


5- 3 września administracja Bidena zdeklasyfikowała informację wywiadu USA o zamachach terrorystycznych 9/11 z zamiarem pokazania związku między saudyjskim rządem a zamachowcami. Należy zauważyć, że MBS reprezentuje antytezę wszystkich saudyjskich monarchów, którzy rządzili od 1979 do 2001 i umizgali się do ruchu islamistycznego. MBS rozpoczął najbardziej wszechstronną kampanię reform, która obejmuje rozprawę z wszystkimi islamistycznymi ikonami i ciągnięcie kraju ku nowoczesności.


Agresywne kroki administracji Bidena przeciwko Arabii Saudyjskiej i ZEA były połączone z niekończącymi się wypowiedziami współpracowników Bidena potępiających MBS, obwiniających go za wojnę w Jemenie, atakujących ZEA, a równocześnie administracja Bidena znosiła sankcje uprzednio narzucone na Iran i zalecała się do irańskiego reżimu, błagając go o przywrócenie fatalnej umowy nuklearnej z 2015 roku.


Przez pierwsze 225 dni urzędowania prezydent Biden rzucił wszystkim, co miał, w Arabię Saudyjską i ZEA. Rogin potępia niechęć tych krajów do zwiększenia produkcji ropy naftowej po wybuchu wojny w Ukrainie, stawiając pytanie: “Z takimi przyjaciółmi, kto potrzebuje wrogów?” Istotnie.


A potem przyszła wojna w Ukrainie.


31 stycznia 2022 r. podczas przygotowań Rosji do wojny w Ukrainie i spodziewając się kłopotów z dostawami gazu ziemnego, prezydent Bidem przyjął Tamima bin Hamada, Emira Kataru — jednego z największych na świecie producentów gazu. W Białym Domu, Biden ogłosił Katar Głównym Nie-Natowskim Sojusznikiem.


Katar jest krajem, który Rogin nazwałby “petropaństwową autokracją”, ale to powinno być mniej ważne wobec narodowych interesów USA i stabilności globalnych rynków energii.


Można by pomyśleć, że w podobny sposób, prezydent Biden potraktowałby inne “petropaństwowe autokracje” w Zatoce, takie jak Arabia Saudyjska i ZEA. Ale nie, administracja Bidena nie potrafiła porzucić swojej wendetty wobec MBS.


9 lutego 2022 roku administracja Bidena naiwnie sądziła, że może pominąć MBS przez rozmawianie z jego ojcem, starym królem Salmanem. Zatem Biden zadzwonił do Salmana i poprosił go o zwiększenie wydobycia ropy. Życzę szczęścia, musiał pomyśleć MBS. Nawet stażysta uczący się polityki Bliskiego Wschodu wie, że MBS jest de facto władcą Arabii Saudyjskiej co najmniej od 2016 roku i że próby pominięcia go nie tylko zawiodą, ale pogłębią rozziew między Waszyngtonem a Rijadem. (Pisałem o tym faux pas Bidena tutaj.)


Potem Biden postanowił zbudować globalną koalicję przeciwko Putinowi.  


24 lutego 2022 roku prezydent Biden ogłosił Putina “pariasem na scenie świata”, proklamacja, która powinna była stać się polityka rządu USA, tyle tylko, że sekretarz Blinken nie chciał, by izolowanie Putina zakłócało umizgi do Teheranu. Tak więc, następnego dnia Blinken ustanowił wyjątek od tego ogłoszenia Putina przez Bidena za pariasa. “Mogą być pewne dziedziny, w których spełnienie naszych priorytetów i imperatywów dotyczących  bezpieczeństwa narodowego  wymaga od nas na pewnych obszarach zaangażowania i współistnienia z Federacją Rosyjską” – powiedział 25 lutego rzecznik Departamentu Stanu,  Ned Price.


Kiedy administracja Biden wycina Bliski Wschód jako wyjątek do sprawy Putina, jak Waszyngton oczekuje, że zachowają się wobec Putina jego bliskowschodni sojusznicy?  Odpowiedzią jest, że ci sojusznicy nie zerwą z Putinem we własnych sprawach, jeśli Ameryka nie zrobi tego pierwsza. Tak więc bliskowschodni sojusznicy Ameryki kontynuują stosunki z Moskwą, tak jak to robili dotąd.  


3 marca 2022 roku Putin zadzwonił do MBS. Obaj zgodzili się zachować poziom produkcji energii w ramach OPEC+ kartelu naftowego (zamiast tego, by MBS zwiększył wydobycie dla utrzymania niższych cen).


5 marca 2022 roku izraelski premier Naftali Bennet odwiedził Moskwę i spotkał się z Putinem. Izrael prowadził próbę mediacji z Ukrainą, ale, co ważniejsze dla Izraela, musi koordynować z Putinem uderzenia w Syrii, których celem jest niedopuszczenie, by irański reżim zbudował wojskową infrastrukturę dla swoich milicji, takich jak Hezbollah, do atakowania Izraela.


8 marca, może rozumiejąc, że jego bliskowschodnia polityka jest porażką, i przy rosnących cenach energii, prezydent Biden wreszcie postanowił zadzwonić do MBS i do de facto władcy ZEA, Muhammada Bin Zayeda (MBZ). Obaj odmówili przyjęcia telefonu, dając tym samym mędrcom w Waszyngtonie, (którzy wcześniej wzywali USA do wykopania Arabii Saudyjskiej i ZEA), szansę na wznowienie wezwań do ukarania sojuszników USA w Zatoce, tym razem z powodu ich postawy wobec Putina.  


Rogin, nie jest znany ze szczególnie proirańskiej i antysaudyjskiej lub antyemirackiej postawy, był ostatnim, który dołączył do chóru uważającego, że Ameryka powinna otworzyć się na Iran i zapomnieć o Arabii Saudyjskiej. Ich argumentem jest, że Arabia Saudyjska i ZEA nie mają nikogo innego, do kogo mogliby pójść szukając obrony i dlatego przyjdą żebrać, niezależnie od tego, jak Waszyngton ich traktuje.


Jednak MBS i MBZ prawdopodobnie nauczyli się lekcji ze sposobu, w jaki USA traktowały Iran przez ostatnie pół wieku.


Kiedy władca Iranu, Szach Reza Pahlavi, był najbliższym sojusznikiem Ameryki, administracja Cartera nieustannie go potępiała w kwestiach związanych z prawami człowieka, aż Szach padł i został zastąpiony przez islamistyczny reżim, który ogłosił siebie najbardziej zaciętym wrogiem Ameryki. Przy islamistycznym reżimie Ameryka stała się niezmiernie uległa wobec Teheranu, zamykając oczy na łamanie praw człowieka i pęd do zdobycia broni jądrowej. Im bardziej antyamerykański stawał się Iran, tym rozpaczliwiej administracje Demokratów starały się ugłaskać Teheran.


Z analizy tego jak administracje Demokratów zachowały się wobec swojego sojusznika, Szacha, jak zachowują się dzisiaj wobec sojuszników Ameryki – Izraela, Arabii Saudyjskiej i ZEA – a następnie porównując to z miłością okazywaną przez Demokratów wrogom Ameryki — Iranowi, Hezbollahowi, Hamasowi i Kubie – wynika jedna lekcja dla MBS i MBZ. Demokraci właściwie nie lubią sojuszników Ameryki. Na ogół chcą przyjaźni z wrogami Ameryki.


How Biden waged a war on MBS, then camed back begging

House of Wisdom, 7 maja 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaHussain Abdul-Hussain


Iracko-libański dziennikarz mieszkający w Waszyngtonie. Pracuje jako analityk w instytucie Fundacji Defence of Democrecies. Wcześniej pracował w utworzonej przez amerykański Kongres Arabic TV, przed tym był reporterem w wychodzącej w Bejrucie The Daily Star. Jest absolwentem Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie, gdzie studiował historię Bliskiego Wschodu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Także w wojnie z Izraelem Marek Eyal 2022-05-14


Notatki

Znalezionych 2272 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk