Prawda

Sobota, 26 listopada 2022 - 23:02

« Poprzedni Następny »


Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli


Lawrence A. Franklin 2022-10-02

<span> Na zdjęciu: Najwyższy Przywódca Iranu Ali Chamenei spotyka się z prezydentem Wenezueli Nicolásem Maduro w Teheranie 11 czerwca 2022 r. (Zdjęcie: khamenei.ir)</span>
 Na zdjęciu: Najwyższy Przywódca Iranu Ali Chamenei spotyka się z prezydentem Wenezueli Nicolásem Maduro w Teheranie 11 czerwca 2022 r. (Zdjęcie: khamenei.ir)

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro w czerwcu br. podczas wizyty w Iranie podpisał wszechstronny, 20-letni traktat o współpracy. Pakt zawiera umowy dotyczące nauki i technologii, a także umowy dotyczące rolnictwa, komunikacji, kultury i turystyki. Zaskakujące przekazanie Iranowi przez reżim Maduro ponad miliona hektarów (około 2,5 miliona akrów; prawie 4000 mil kwadratowych) ziemi uprawnej było trzymane w tajemnicy, dopóki irański ekonomista rolny Ali Revanizadeh nie ujawnił tego wenezuelskim mediom.

Przekazane grunty mają podobno być wykorzystane do uprawy podstawowych roślin, takich jak kukurydza i soja, co pozwoli wygłodniałemu Iranowi na lepsze wyżywienie swojej ludności. Jednak obecne wykorzystanie Wenezueli przez Iran (tutajtutaj i tutaj), w połączeniu z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), stwarza możliwość, że Iran i jego grupy terrorystyczne, takie jak Hezbollah i Hamas, mogą wykorzystywać ogromny areał do operacji wojskowych i terrorystycznych.


Hezbollah prowadzi już paramilitarne ośrodki szkoleniowe na wyznaczonych terenach wenezuelskiej wyspy Margarita, obszaru turystycznego na północny wschód od kontynentu. Grupa terrorystyczna ma znaczne wsparcie ze strony kilku znaczących klanów libańskich w Wenezueli, takich jak rodzina Nasr al Din, która podobno ułatwiła irańską penetrację wyspy Margarita. Wiadomo, że intensywne wysiłki rekrutacyjne podejmowane przez szyickich duchownych islamskich wśród Wenezuelczyków i gdzie indziej, obejmują gorliwych nawróconych, by podejmowali misje rewolucyjne.


Reżim Maduro najwyraźniej był tak przyjazny dla irańskich agentów wywiadu, że działania Hezbollahu na wenezuelskiej wyspie Margarita przewyższyły zasięgiem część latynoamerykańskiej sieci Hezbollahu w trójgranicznym węźle Brazylii, Argentyny i Paragwaju.


Co najważniejsze, sojusz Iranu z Wenezuelą, daje Teheranowi możliwość atakowania interesów USA w Ameryce Łacińskiej i potencjalnie w południowych Stanach Zjednoczonych.


Iran wraz z Komunistyczną Partią Chin jest w trakcie wzmacniania sił zbrojnych Wenezueli przeciwko USA, m.in. poprzez dostawy wojskowych dronów, które również Kolumbia uważa za zagrożenie.


Według doniesień Chiny, Rosja i Iran prowadziły w zeszłym miesiącu ćwiczenia wojskowe w Ameryce Łacińskiej. Według Center for a Secure Free Society jest to „strategiczny ruch, który ma na celu przesunięcie zasobów wojskowych w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach”.


Iran i Wenezuela zaczęły nawiązywać bliskie kontakty podczas rządów prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza w latach 2002–2013. Ówczesny prezydent Iranu Ahmadineżad podpisał wiele dwustronnych umów z Chávezem, których zwieńczeniem była wizyta Cháveza w Teheranie w 2010 roku.


Stany Zjednoczone i niektórzy sojusznicy kwestionowali współpracę Wenezueli z Iranem. Już w 2008 roku Turcja skonfiskowała 22 kontenery z irańskiego statku. Wśród ładunków były materiały wybuchowe przeznaczone dla Wenezueli.


Iran wykorzystał również swoje bliskie związki z Wenezuelą, aby uzasadnić antyamerykańskie i antyizraelskie tematy irańskiego, państwowego, hiszpańskojęzycznego kanału telewizyjnego HispanTV, nadawanego w całej Ameryce Łacińskiej.


Iran, wraz z Wenezuelą, wydaje się wykorzystywać swoje wpływy w innych rządach Ameryki Łacińskiej, by stworzyć antyamerykańską koalicję na amerykańskim podwórku.


Ponadto wiosną 2021 r. Iran wysłał do Wenezueli niszczyciela Sahand i okręt wsparcia – Makran zbierający informacje wywiadowcze. Makran wypłynął na misję „z siedmioma kutrami bojowymi na pokładzie”, według raportu opublikowanego przez US Naval Institute. Dalej w raporcie czytamy:


„Jeśli kutry zostaną dostarczone, mogą stanowić rdzeń asymetrycznych sił wojennych w siłach zbrojnych Wenezueli. Mogą zajmować się zakłócaniem żeglugi jako sposobem przeciwdziałania większym siłom morskim. Trasy żeglugowe do i z Kanału Panamskiego znajdują się w pobliżu wybrzeża Wenezueli".


Masowa ingerencja Iranu w sprawy Wenezueli powinna wzbudzić obawy o demokrację na półkuli i o to, czy Caracas nadal jest suwerenne. Demokratyczne państwa USA i Ameryki Łacińskiej muszą monitorować stopień, do jakiego Wenezuela oddaje suwerenność autorytarnym wrogom wolności.


Teheran zainicjował trwający handel ropą z Wenezuelą za panowania Chaveza. Zarówno gospodarka Wenezueli, jak i Iranu cierpią z powodu amerykańskich sankcji. W konsekwencji znaleźli sposoby na osłabienie skutków sankcji poprzez handel wymienny ropą i artykułami spożywczymi. Ten schemat dostaw paliwa z Iranu do Wenezueli został utrudniony. Na przykład w 2020 roku amerykańskie statki zatrzymały cztery tankowce w Cieśninie Ormuz i przejęły ropę kierowaną do Wenezueli.


Teraz, co niezwykłe, współpraca obu krajów polega na cesji wenezuelskiego terytorium narodowego na rzecz Islamskiej Republiki Iranu.


Wydaje się, że Iran i Wenezuela ustanowiły również most powietrzny między Teheranem a Caracas. Loty są obsługiwane przez irańskie załogi i umożliwiają obu reżimom zachowanie tajemnicy w sprawie możliwego transportu broni i agentów terrorystycznych. W maju i czerwcu tego roku samoloty, które poprzednio należały do IRGC/Sił Kuds wykonały kilka misji, przewożąc wyłącznie obywateli Iranu i Wenezueli. Jednym z samolotów był należący niegdyś do Iranu Boeing 747 bez ładunku na pokładzie.


Podczas gdy dostawy broni drogą powietrzną i morską są widomym dowodem na powiązania Iranu z Wenezuelą, współpraca Teheranu z wenezuelskimi agencjami wywiadowczymi, choć mniej widoczna, jest również intensywna. Poparcie Republiki Islamskiej dla operacji terrorystycznych Hezbollahu jest wszechobecne w całej Ameryce Łacińskiej. Hezbollah rekrutuje ludzi z dziesięciomilionowej libańskiej diaspory w Wenezueli. Iran i Hezbollah współpracują w szkoleniu agentów wywiadu i rozwijaniu źródeł przebywających w Wenezueli i Kolumbii, a także w trójgranicznym regionie Brazylii, Paragwaju i Argentyny.


Emanuele Ottolenghi, specjalista ds. operacji Iranu i Hezbollahu w Ameryce Łacińskiej, w zeznaniach przed Kongresem USA przedstawił powiązania Hezbollahu z głównymi kartelami narkotykowymi w celu zbierania funduszy na sponsorowane przez Iran operacje w regionie.


Dwa inne klany wenezuelskie z Libanu, które pomagają rozszerzać wpływy Iranu w Ameryce Łacińskiej, to rozszerzone rodziny Rada i Saleh. Sieci te połączyły się z lokalnymi gangami i kartelami narkotykowymi, przekształcając te grupy w międzynarodowe organizacje przestępcze. Ich związki zapewniły Hezbollahowi korzystne finansowo umowy, takie jak handel amfetaminą Captagon.


Szef klanu Rada, Amer Mohammad Akil Rada, pomógł zaplanować zamachy terrorystyczne na centrum społeczności żydowskiej Argentyny (AMIA) i na ambasadę Izraela w Buenos Aires w 1994 i 1992 roku. Klan Saleh działa głównie jako powiązana z Hezbollahem grupa terrorystyczna i narkotykowa na granicy kolumbijsko-wenezuelskiej. Bazy Hezbollahu w Wenezueli ułatwiały również tworzenie sieci wywiadowczych na Bliskim Wschodzie, w tym umożliwiały spotkania wenezuelskich oficerów bezpieczeństwa z agentami wywiadu w Syrii.


Ta siatka terrorystyczna irańskiego Hezbollahu w regionie była również jednym ze źródeł wysiłków zmierzających do nawrócenia Latynosów na irańską wersję szyickiego islamu.


Jeden z duchownych szyickich, Teodoro Darnott, nawrócony na islam, określa się mianem „imama Hezbollahu w Wenezueli”. Od czasu do czasu amerykańska straż graniczna zatrzymywała Irańczyków nielegalnie przekraczających długą, porowatą granicę Ameryki z Meksykiem. Ci nielegalni migranci mogą wykonywać misje, takie jak obsadzanie irańskich komórek Hezbollahu w USA, podczas gdy inni mogą otrzymywać zlecania wykonywania operacji wywiadowczych lub wspierania terrorystów.


Wszechstronne powiązania Wenezueli z jej autorytarnymi sojusznikami nieustannie podważają administracyjną kontrolę Maduro nad jego reżimem i suwerenność terytorialną kraju.


Powiązania Maduro z irańskimi agencjami wywiadowczymi są dodatkowo wykorzystywane do przeprowadzania operacji wewnątrz USA. W połowie lipca irańscy terroryści planowali porwać aktywistkę antyislamskiego reżimu Masih Alinejad z jej domu na Brooklynie, a następnie przetransportować ją motorówką do Wenezueli. Irańska siatka Hezbollahu w Ameryce Łacińskiej wydaje się być gotowa uderzyć w demokratyczne interesy na całej półkuli.


Iran Acquires 2.5 Million Acres of Venezuela

Gatestone Institute, 21 września 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Lawrence A. Franklin


Amerykański analityk, emerytowany pułkownik lotnictwa, były pracownik ministerstwa obrony w administracji prezydenta Busha. W styczniu 2006 roku został skazany na 13 lat więzienia za ujawnienie Izraelowi tajnych informacji o amerykańskiej polityce w Iranie. Franklin przyznał się do winy. W drugiej instancji wyrok został zmieniony na 10 miesięcy aresztu domowego. (Jak komentował jeden z amerykańskich publicystów „skazany za ujawnienie sojusznikowi informacji o naszych konszachtach z wrogiem”.)   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2265 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk