Prawda

Piątek, 23 lutego 2024 - 20:03

« Poprzedni Następny »


Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce


Busani Bafana 2022-11-14

Prof. Eric Danquah odbiera nagrodę Africa Food 2022 z rąk prezydenta Rwandy Paula Kagame. Z boku Hailemariam Dessalegn, przewodniczący Sojuszu na rzecz Zielonej Rewolucji w Afryce (AGRA) 
Prof. Eric Danquah odbiera nagrodę Africa Food 2022 z rąk prezydenta Rwandy Paula Kagame. Z boku Hailemariam Dessalegn, przewodniczący Sojuszu na rzecz Zielonej Rewolucji w Afryce (AGRA) 

Afryka musi inwestować więcej w badania naukowe, które zaowocują innowacjami pozwalającymi rozwiązać problem braku bezpieczeństwa żywnościowego, mówi wiodący genetyk roślin, prof. Eric Danquah, założyciel i dyrektor West Africa Center for Crop Improvement (WACCI) na Uniwersytecie Ghany.


„Najpewniejszą zrównoważoną ścieżką rozwoju w Afryce jest rolnictwo. Potrzebujemy więcej funduszy i powiązanych z rolnictwem inwestycji, potrzebujemy następnej generacji naukowców, nowych nasion i świadomości znaczenia tych działań” – mówi prof. Danquah, laureat Africa Food Prize 2022 za wiedzę fachową i umiejętności przywódcze, co doprowadziło do powstania i rozwoju WACCI, który przekształcił się w jeden z największych programów doktoranckich w dziedzinie hodowli roślin w Afryce.


Afrykańska Nagroda Żywnościowa o wartości 100 000 dolarów to najważniejsza doroczna nagroda przyznawana wybitnym osobom lub instytucjom, które kierują wysiłkiem na rzecz rozwoju rolnictwa w Afryce.


Przewodniczący Komitetu Afrykańskiej Nagrody Żywnościowej
, Olusegun Obasanjo, były prezydent Nigerii, ogłaszając prof. Danquah zdobywcą tegorocznej nagrody, powiedział: „Wiodąca pozycja profesora Danquaha w innowacjach genetycznych inspiruje przyszłość bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce i już znacząco zmieniła sposób, w jaki nowe pokolenie pracuje nad ulepszeniem afrykańskich systemów żywnościowych”.


Inwestowanie w rolnictwo i wyżywienie Afryki


W 2006 r. afrykańscy przywódcy państw zobowiązali się do przeznaczenia co najmniej jednego procenta produktu krajowego brutto (PKB) z budżetów krajowych na wydatki na badania i rozwój (B+R) do 2010 r. Niestety, żaden z krajów afrykańskich nie osiągnął tego celu.


„Kraje afrykańskich nie wypełniły zobowiązania do zainwestowania jednego procenta PKB w badania i rozwój, a przecież jest tak ważne, by Afryka inwestowała w naukę, aby odblokować innowacje, które przyspieszą jej rozwój” – powiedział prof. Danquah w rozmowie z Alliance for Science.


WACCI - partnerski program między Uniwersytetem Ghany i Cornell University z USA utworzono w czerwcu 2007 roku z funduszy Alliance for a Green Revolution in Africa (AGRA) w celu szkolenia na Uniwersytecie Ghany hodowców roślin w Afryce, pracujących nad poprawą plonów afrykańskich w lokalnych środowiskach.


Chociaż mamy niepełne dane na temat liczby hodowców roślin w Afryce, Danquah szacuje, że każdy afrykański kraj potrzebuje co najmniej dwóch dobrze wyszkolonych specjalistów  hodowli roślin na każdą uprawę w każdym regionie agroekologicznym, którzy mogą inicjować zarówno konwencjonalne, jak i nowoczesne techniki rozwijania nowych upraw.


„To wykwalifikowani specjaliści hodowli roślin opracują innowacje, które wpłyną pozytywnie na wydajność naszych podstawowych upraw, które są obecnie najniższe na świecie”, zauważył prof. Danquah, dodając, że przeciwdziałanie drenażowi mózgów przyspieszy rozwój masy krytycznej naukowców, którzy będą działać na rzecz transformacji rolnictwa na kontynencie.


„Afryka ma naukowców, którzy wprowadzają innowacje, by zmienić krajobraz żywnościowy, ale afrykańskie rządy nie inwestują w badania naukowe tak, jak powinny”, powiedział prof. Danquah, podkreślając, że zbyt długo rzucano puste obietnice inwestowania w rolnictwo.


W 2003 r. przywódcy afrykańskich państw i rządów podpisali deklarację z Maputo w sprawie rozwoju rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce, zobowiązując się do zainwestowania co najmniej 10 procent krajowych środków budżetowych na wdrażanie polityki rolnej i rozwój obszarów wiejskich. Dziesięć lat później podpisali deklarację z Malabo w sprawie przyspieszonego wzrostu rolnictwa i transformacji na rzecz wspólnego dobrobytu i lepszych warunków życia, która potwierdziła zobowiązania z Maputo, ale wiele krajów zaniechało realizacji tych celów i zadań.


Podczas tej uroczystości krytykowano złą politykę afrykańskich rządów, która nie stymuluje lokalnej produkcji i nie przyciąga inwestycji do sektora rolnego, krytykowano zbyt wysokie rachunki za import żywności do Afryki, co pozostaje jednym z powodów drogiej żywności, głodu i niedożywienia, zwłaszcza wśród dzieci poniżej piątego roku życia.


Pilna potrzeba przyspieszenia produkcji żywności i poprawy wydajności w Afryce znalazła się w centrum uwagi ze względu na skutki zmian klimatycznych i niskie plony w rolnictwie. Brakuje hodowców nowych roślin i producentów lepszych nasion, za mało jest specjalistów, którzy mają gruntowną wiedzę na temat potrzeb Afryki, przekonywał prof. Danquah.


Cuda w WACCI


Pod jego kierownictwem WACCI opracowało hybrydy kukurydzy, które dają najwyższe plony w Ghanie, dając plony od 9 do 11 ton z hektara, oraz hybrydowe odmiany pomidora, które dają ponad 48 ton z hektara.


„Pracowaliśmy we współpracy ze Światowym Centrum Warzyw, aby wypuścić trzy hybrydowe odmiany pomidorów, które dają plony ponad 48 ton z hektara. Zakładając, że możemy uzyskać dostęp do tych odmian z sektora prywatnego, nie musimy importować koncentratu pomidorowego z Chin, nasion pomidora z Francji i USA. Możemy ograniczyć import pomidorów, ponieważ będziemy samowystarczalni” – powiedział.


Według Afrykańskiego Banku Rozwoju (AfDB) rolnictwo stanowi około 30 procent PKB kontynentu. Jednak Afryka jest importerem netto żywności, wydając na import żywności do 50 miliardów dolarów rocznie, a do 2030 r. przewiduje się wzrost do  110 miliardów dolarów, chyba że kontynent podejmie działania na rzecz zwiększenia produkcji zdrowej żywności w sposób przyjazny dla środowiska i zrównoważony.


Promowanie afrykańskich talentów naukowych dla Afryki


„Ta nagroda ma wpływ na rozwój pracy, którą wykonujemy, ale daleko nam do spełnienia naszych aspiracji jako kontynentu” – zauważył prof. Danquah, dodając, że istnieje wielka potrzeba przyciągnięcia inwestycji sektora prywatnego w rozwój rolnictwa i badań naukowych.


Profesor Danquah powiedział, że zainwestuje pieniądze z nagrody w Fundację Erica Danquaha, którą założył w 2018 r., po otrzymaniu nagrody World Agriculture Prize (WAP) w wysokości 100 tysięcy dolarów od Światowej Konfederacji Stowarzyszeń Szkolnictwa Wyższego ds. Rolnictwa i Nauk Przyrodniczych (GCHERA).


Fundacja uruchomiła swój flagowy program Ambitni w Hodowli Roślin & Genetyce w WACCI. Ponadto Fundacja połączyła podopiecznych z mentorami, którzy uczą ich  odpowiednich umiejętności i dają im wiedzę, aby mogli stać się pionierami i twórcami rozdziału historii w nowoczesnej hodowli roślin na potrzeby transformacji rolniczej, mówi prof. Danquah.


Edukacja naukowa to podstawa


Laureat tegorocznej nagrody podkreślił, że „musimy spojrzeć także na licea i szkoły podstawowe, aby upewnić się, że są one odpowiednio przygotowane do pokazywania magii nauki i budzenia fascynacji nauką jako metodą zmieniającą reguły gry na rzecz rozwoju społecznego”.


„Nadszedł czas przyciągnięcia mądrych ludzi do nauki w celu rozwoju. Uważam, że gdyby inwestorzy mogli uzyskać dostęp do funduszy, których potrzebują, aby nawiązać partnerstwo, którego potrzebują do rozwoju, powstałoby partnerstwo między instytucjami z globalnej Północy i globalnego Południa w zakresie wykorzystania nauki do pobudzenia innowacji”.


Programy hodowli roślin mają kluczowe znaczenie w rozwiązywaniu problemów związanych z wydajnością produkcji żywności, a także w eliminowaniu niedożywienia i nędzy. Profesor Danquah jest zdania, że rodzime rośliny afrykańskie, takie jak sorgo, proso, maniok, pochrzyn, babka, kokos, taro, sorzycha ziemna, orzeszki ziemne i wspięga wężowata, nie zostały dobrze zbadane, ale stanowią klucz do rozwiązywania problemów żywieniowych na afrykańskim kontynencie.

___________________________________________________________________________

Prof. Danquah zasiada również w Międzynarodowej Radzie Doradczej Cornell Alliance for Science i jest członkiem zarządu w brytyjskim Planet Earth Institute oraz byłym przewodniczącym Rady Zarządzającej Uniwersytetu Górniczo-Technologicznego w Tarkwa w Ghanie.

 

Investing in science for food security in Africa

Alliance for Science, 4 listopada 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBusani Bafana

Dziennikarz z Zimbabwe specjalizujący się w sprawach rolnictwa, bezpieczeństwa żywnościowego, zmian klimatu i rozwoju nauki.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2552 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk