Prawda

Piątek, 7 maja 2021 - 12:37

« Poprzedni Następny »


Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę

 


Dov Lipman 2020-09-04


Harvard niedawno ogłosił nazwiska czterech nowych wykładowców programu Future of Diplomacy Project. Saeb Erekat, główny palestyński negocjator i przewodniczący departamentu negocjacji w Organizacji Wyzwolenia Palestyny będzie wykładał na Harvardzie w roku akademickim 2020-2021. 

 

Harvard Kennedy School of Government należy do najbardziej prestiżowych uczelni w dziedzinie publicznej i społecznej polityki. Jej program stosunków międzynarodowych konsekwentnie zalicza się do najlepszych na świecie. Wśród absolwentów tej uczelni są premierzy, parlamentarzyści, członkowie Kongresu i rad miejskich, burmistrzowie i doradcy globalnych przywódców.


To ogłoszenie jednak podaje w wątpliwość samą rzetelność Future of Diplomacy Project. Fakt, że Harvard wybrał Erekata jako wykładowcę w sprawach dotyczących “przyszłej dyplomacji” i że będzie on dzielił się swoją “ekspertyzą” o konflikcie izraelsko-palestyńskim, jest czystą parodią, a może wręcz świadomą decyzją indoktrynowania studentów Harvardu przeciwko Izraelowi. [Wybór Hanan Ashrawi, palestyńskiej działaczki, oraz Federiki Mogherini, polityczki UE o bardzo negatywnym do Izraela nastawieniu, na pozostałych dwoje z czworga światowych polityków, którzy mają wykładać na tym kursie, może świadczyć na rzecz tezy, że decyzja była świadoma. Czwarta wykładowczyni, Julie Bishop, która podczas gdy była ministrem spraw zagranicznych Australii, wykazała się tak znajomością, jak i zrozumieniem sytuacji Izraela, nie może zrównoważyć pozostałych trzech. przyp. tłum.] 

 

Dziekan wydziałuDziekan wydziału, Nicholas Burns, dumnie oznajmił, że nowi wykładowcy “wzmocnią nasze możliwości nauczania skutecznej dyplomacji i umiejętności rządzenia”. Wykładowcy mają przemawiać na wirtualnych seminariach, prowadzić dyskusje ze studentami oraz prowadzić grupy studentów.    

 

W oświadczeniu uniwersytet podkreślił fakt, że Erekat brał udział we wszystkich palestyńskich negocjacjach z Izraelem.

 

Wczesny sukces dyplomatyczny Erekata? Druga Intifada 

 

Historia działań Erekata mówi sama za siebie. Był przy boku Jasera Arafata podczas negocjacji w Camp David w 2000 roku. Podczas tych spotkań i w miesiącach po spotkaniu na szczycie, Izrael zgodził się wówczas dać Palestyńczykom 96% Zachodniego Brzegu i dokonać wymiany ziemi, by uzupełnić pozostałe 4%. 

 

Gdyby zaakceptowali tę umowę, Palestyńczycy mieliby suwerenność na Wzgórzu Świątynnym i stolicę we wschodniej Jerozolimie. Ponadto społeczność międzynarodowa miała pomóc w rekompensacie dla palestyńskich uchodźców. 

 

Jeśli dyplomacja jest “sztuką kompromisu”, to wielki palestyński dyplomata – ten, który byłby rzeczywiście właściwym nauczycielem dla innych – z pewnością zaakceptowałby tę propozycję. Jednak, choć Izrael zgodził się, Erekat i palestyński zespół negocjacyjny odrzucił ofertę. Zamiast tego rozpętali w Izraelu drugą intifadę, w której setki palestyńskich terrorystów zamordowały i okaleczyły tysiące Izraelczyków w samobójczych zamachach bombowych w restauracjach, kawiarniach, pasażach handlowych i autobusach.

 

Erekat brał także udział w Konferencji w Annapolis w 2007 roku, która doprowadziła do ofertowania Palestyńczykom przez ówczesnego premiera, Ehuda Olmerta, jeszcze więcej niż oferowano przy stole w Camp David. Strona palestyńska nawet nie pofatygowała się, by odpowiedzieć Olmertowi.

 

Twierdzenia Erekata o Dżenin, śmierci Arafata, Wzgórzu Świątynnym

 

Krytyka wyboru Erekata jako nauczyciela przyszłych przywódców sztuki dyplomacji nie ogranicza się do jego niepowodzeń w tej dziedzinie. Jego historia szerzenia kłamstw także powinna dyskwalifikować go jako wykładowcę Harvardu.

 

Tylko kilka przykładów: 

 

  • Podczas drugiej intifady, po samobójczym zamachu bombowym 27 marca 2002 roku w hotelu Netanja podczas święta Pesach, w którym zginęło 30 ludzi a 140 innych odniosło rany, Izrael nie miał wyboru i wysłał wojsko do palestyńskiego miasta Dżenin. Stamtąd właśnie pochodziło wielu terrorystów i IDF musiała zneutralizować planowane, przyszłe zamachy. Erekat ostro krytykował operację w Dżenin, mówiąc światu, że Izrael popełnił masakrę i twierdził, że armia izraelska zabiła 500 niewinnych Palestyńczyków. (W rzeczywistości podczas tej operacji zginęło 54 terrorystów oraz 23 żołnierzy IDF – przyp.  tłum.)
  • Podczas wywiadu dla telewizji Al-Dżazira w 2014 roku Erekat wysunął oburzająco fałszywe i oszczercze twierdzenie, że Izrael zabił palestyńskiego przywódcę, Jasera Arafata.  
  • W listopadzie 2015 roku Erekat przekazał prasie dokument pod tytułem “Kluczowe punkty, o jakich trzeba pamiętać, kiedy relacjonuje się o okupowanej Palestynie”. Napisał tam: “Główną sprawą jest izraelska okupacja” i to, że “Izrael okupuje Państwo Palestynę”. Izrael jednak zaczął “okupację” Zachodniego Brzegu dopiero po wojnie sześciodniowej 1967 roku. Jeśli okupacja jest przyczyną izraelsko-palestyńskiego konfliktu, to dlaczego założono Organizację Wyzwolenia Palestyny, której Erekat jest reprezentantem, w 1964 roku, na trzy lata wcześniej? Ponadto, Zachodni Brzeg nie był “państwem Palestyna”, kiedy Izrael zdobył go w obronnej wojnie. To terytorium było wówczas pod panowaniem Jordanii.
  • W tym samym przewodniku dla mediów Erekat napisał, że “Teren meczetu Al-Aksa jest pod izraelską okupacją” i „Izrael skutecznie zmienił status Al-Aksy”. To także są kłamstwa, którymi karmił media. Izrael istotnie sprawuje kontrolę bezpieczeństwa nad miejscem, które Żydzi nazywają Wzgórzem Świątynnym, jako że tam stały kiedyś dwie biblijne świątynie. Kontrolę jednak nad codziennymi działaniami na Wzgórzu sprawuje jordański Wakf. Ponadto Izrael nie zmienił tam status quo – Żydom i chrześcijanom nie wolno się tam nawet modlić.

Czyli było to kolejne całkowite wypaczenie prawdy przez Erekata w celu przekonania mediów, by bardziej popierały Palestyńczyków.

 

Erekat: człowiek, który ma kształtować młode umysły?

 

Jak może człowiek, który wielokrotnie publicznie głosił wierutne kłamstwa, zdobyć zaufanie Harvardu i gwarantować, że będzie uczył prawdy ich „najlepszych i najzdolniejszych” studentów? Dlaczego Harvard powierza Erekatowi kształtowanie umysłów przyszłych przywódców?

 

I wreszcie, podczas gdy Erekat przedstawia siebie (mówiąc po angielsku) jako dyplomatę i jest traktowany przez media jako umiarkowany głos palestyński – w tej roli występował w BBC, CNN, a nawet w konserwatywnej Fox News — jest w rzeczywistości ekstremistą, który w 2014 roku w wywiadzie dla Al-Dżaziry (po arabsku) powiedział, że przemoc wobec Izraelczyków jest palestyńskim „prawem” i że on „nie może zaakceptować Izraela jako państwa żydowskiego”.

 

Na decyzję Harvardu wpłynęła, być może, akceptacja Saeba Erekata przez media. A zatem media powinny na poważnie zacząć zastanawiać się nad konsekwencjami dawania Erekatowi platformy. A co najmniej powinny wytknąć mu całą litanię kłamstw i jadowitego anty-syjonizmu, jaki głosi.   

 

Dziennikarska uczciwość wymaga, by media nie przedstawiały Saeba Erekata jako umiarkowanego polityka.

 

Biorąc pod uwagę historię kłamstw, negacjonizmu i ekstremizmu Erekata, Kennedy School powinna cofnąć ofertę dla niego, by był w tym roku jednym z jej wykładowców, albo przynajmniej zrównoważyć jego ideologię innym wykładowcą, który zarówno ma na koncie osiągnięcia dyplomatyczne, trzyma się prawdy i faktów i zna historię konfliktu izraelsko-palestyńskiego, jak również nie ma uprzedzeń do Żydów i Izraela.

 

Jutrzejsi przywódcy powinni otrzymywać prawdziwą, uczciwą i zrównoważoną perspektywę na temat konfliktów, by mogli sami wyrobić sobie własne opinie.  

 

Harvard to Welcome Chief Palestinian Rejectionist

Honest Reporting, 30 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Dov Lipman

Izraelski polityk. Urodzony w Stanach Zjednoczonych, w 2004 przeniósł się z rodziną do Izraela. Jest członkiem Knesetu z ramienia partii Yesh Atid. Często komentuje w radiu, pisze cotygodniowe felietony w „Jerusalem Post”.  

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1832 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk