Prawda

Piątek, 22 wrzesnia 2023 - 12:33

« Poprzedni Następny »


Głupota i podłość w służbie walki o władzę


Andrzej Koraszewski 2023-06-02

Sklep pod nazwa „Hitler”, ten na zdjęciu jest akurat w Kairze, sklepy z tą nazwą znajdujemy w Turcji, w Indiach, w Pakistanie i w kilku innych krajach.  (Źródło zdjęcia: \
Sklep pod nazwa „Hitler”, ten na zdjęciu jest akurat w Kairze, sklepy z tą nazwą znajdujemy w Turcji, w Indiach, w Pakistanie i w kilku innych krajach.  (Źródło zdjęcia: "Metro")

Najnowszy skandal wywołany przez pisowskich propagandystów, to próba przekonania, że marsz z okazji 4 czerwca powinien kojarzyć się z obozem śmierci w Auschwitz. Gensek (generalny sekretarz) Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Sobolewski, zapewnia, że użycie archiwalnych zdjęć z Auschwitz było całkowicie zgodne z prawem. Być może prokurator miałby pewien problem z przedstawieniem aktu oskarżenia, trudno jednak o jakiekolwiek wątpliwości, że mamy do czynienia z całkowicie amoralnym zachowaniem, podyktowanym bezdenną głupotą i skrajną podłością.

Czy ten skandal może cokolwiek zmienić, czy znów mamy trochę medialnego szumu, który za kilka dni ucichnie, wypchnięty przez kolejne skandale?


Wiele lat temu Adam Michnik był w Londynie, podczas spotkania w Polskiej Sekcji BBC zapytałem go o fenomen skandali, które nie powodują wstrząsu, niczego nie zmieniają, stając się po prostu częścią codzienności.


Było to wkrótce po tym jak w Sejmie grasowała panna Anastazja P, więc Michnik sądził, że pytam o skandale seksualne. Miałem na myśli znacznie poważniejsze skandale, które powinny społeczeństwem wstrząsnąć, ale znikały z radarów równie szybko, jak się na nich pojawiały.


Czy również ten skandal będzie za tydzień zapomniany jak wszystkie inne? Prawdopodobnie. Wiele wskazuje na to, że nasza wrażliwość moralna ma zadyszkę i nieustannie szukamy nowych podniet, szybko zapominając o powodach wczorajszego oburzenia moralnego. Prawda, podaż skandali mamy ogromną. Kryminalny występ posła Grzegorza Brauna, słownie i fizycznie atakującego mówcę i niszczącego sprzęt, prawdopodobnie nie zainteresował żadnego prokuratora i nie zauważyłem również żądania pozbawienia go immunitetu poselskiego, ani kar dyscyplinarnych za oczywiste wykroczenie przeciw etyce poselskiej.


Gdyby brunatny poseł Grzegorz Braun przypadkiem stanął przed sądem oskarżony o gangsterską napaść, zapewne tłumaczyłby wysokiemu sądowi, że występował w obronie polskiego honoru, chroniąc cześć i pamięć tych, którzy mordowali Żydów pod osłoną nazistowskiego okupanta.


Skandal ze zdjęciami z Auschwitz w propagandowym spocie pisowców nie jest bez związku z wyczynem brunatnego posła z Torunia. Światowe media na moment zatrzymały się na występach innego miłośnika tradycji, Rogera Watersa, który w Berlinie ściągnął tysięczne rzesze na orgię morderczego antysemityzmu w niemieckiej stolicy. Najwyraźniej w miarę upływu czasu słabnie odraza do nazistowskiej zarazy.


Amerykański dziennikarz Daniel Greenfield przypomniał właśnie swój tekst sprzed dwóch lat o współczesnych, wielokulturowych zwolennikach Adolfa Hitlera. Jest ich wielu i są rozsiani po całym globie. Korespondent szacownej amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN Adeel Raja, bez cienia zażenowania pisał na Twitterze: „Dzisiejszy świat potrzebuje Hitlera”, dziennikarka BBC, specjalistka od spraw palestyńskich, Tala Halawa wywaliła całą tyradę z hashtagiem #HitlerMiałRację. Nie trudno było odkryć, że to hasło Hitler miał rację jest szczególnie popularne wśród tych, którzy są aktywni pod hashtagiem #FreePalestine. Jak pisze Greenfield, Hitler jest dziś chyba najbardziej modny w Pakistanie. (Irańscy władcy nie są za nimi daleko w tyle.)      


Poseł do pakistańskiego parlamentu pisał: „Pamiętam powiedzenie Hitlera, który powiedział, że oszczędził kilku Żydów, aby świat wiedział, dlaczego ich zabił. Dziś mocno w to wierzę”.  Pakistańska aktorka, Veena Malik, zamieściła na Twitterze ten sam fałszywy cytat z Hitlera. „Zabiłbym wszystkich Żydów na świecie… ale zatrzymałem kilku, aby pokazać światu, dlaczego ich zabiłem”.


Pakistański minister pisał z dumą o swoim (byłym już) premierze, że Hitler należy do jego idoli dodając, że Imre Khan jest jak Hitler.   


Podobnie jest w Autonomii Palestyńskiej, gdzie rodzice chętnie nadają synom imię „Hitler”, a dorośli dodają je do swojego nazwiska.


Greenfield przypomina postać Dżamala Abu Rouba, przywódcę terrorystycznej Brygady Męczenników Al-Aksa, który przybrał przydomek „Hitler”, a jego zwolennicy krzyczeli: „Och, Hitlerze, przyniosłeś dumę ojczyźnie i Allahowi”.


W palestyńskich mediach pochwały Hitlera nie są rzadkością, a nazistowski salut nieustannie powraca na wiecach terrorystów.   


Wrzawa w mediach zmusiła CNN do rozstania się ze swoim korespondentem, będącym wielbicielem Adolfa Hitlera. A z BBC musiała się rozstać również Tala Halawa.  


W Ameryce sympatie dla Hitlera dają o sobie znać w szeregach czarnych nacjonalistów. Farrakhan, przywódca Narodu Islamu, powiedział, że Żydzi porównują go do Hitlera, „ale Hitler to dobre imię. Hitler był wielkim człowiekiem”.      


Były minister edukacji Meksyku, Vasconcelos, wylansował ruch La Raza Cosmica: nowej  rasy panów. Ten ruch, pisze Greenfield, zdobył wielu sympatyków w Stanach Zjednoczonych, gdzie znany jest pod nazwą Raza Unida.

Rasizm nie jest wymysłem białego człowieka i nie jest również wyłącznie na prawicy.


W 2010 roku tygodnik „Polityka” pisał o książce będącej analizą listów do Adolfa Hitlera. Na zbiór tych listów natrafił w moskiewskich archiwach niemiecki historyk Henrik Eberle.  


Jeden z tych dziesiątków tysięcy listów do wodza brzmiał tak:

Nie chcemy już, by rządził nami ktokolwiek inny. Chcemy tylko ADOLFA HITLERA jako wodza, jako człowieka rządzącego silną ręką, jako dyktatora. My, narodowi socjaliści chcemy zakazu wydawania wszystkich gazet, które pluły jadem na naszego Wodza, chcemy wydalenia z kraju wszystkich Żydów, usunięcia ze stanowisk wszystkich wójtów, którzy szykanowali mieszkańców wsi i podejmowali oburzająco niesprawiedliwe decyzje. Oddamy naszą krew za Adolfa Hitlera – ale proszę żelazną ręką rozprawić się z wszystkimi opornymi i po dyktatorsku wcielać w życie program naszej partii. Żadnych rozmów – tylko czyny! Ufamy naszemu Wodzowi i ofiarujemy mu każde uderzenie naszych serc! Ratuj nas, Wodzu, przed zniewoleniem przez wewnętrznego wroga! Heil Hitler!

Czytam ten list sprzed bez mała stu lat i wracam myślami do naszych skandali. Niektórym znów się podoba narodowy socjalizm, czasem sygnalizują to dyskretnie, czasem niemal całkiem otwarcie. Ciekawe zjawisko, bo ci sami ludzie, którzy otwarcie lub dyskretnie wchodzą w stare koleiny lubią insynuować związki z nazizmem swoim wrogom.     


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2449 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk