Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 06:06

« Poprzedni Następny »


Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych


Gerald M. Steinberg 2022-12-22

Federica Mogherini, poprzednia szefowa polityki zagranicznej Unii Europejskiej była honorowym członkiem zarządu organizacji Fight Impunity, zrezygnowała i pospiesznie zdystansowała się od tej organizacji.  (Zdjęcie: Wikipedia)

Federica Mogherini, poprzednia szefowa polityki zagranicznej Unii Europejskiej była honorowym członkiem zarządu organizacji Fight Impunity, zrezygnowała i pospiesznie zdystansowała się od tej organizacji.  (Zdjęcie: Wikipedia)
Przez lata badałem i analizowałem politykę i finanse organizacji pozarządowych, słyszałem i często czytałem liczne deklaracje urzędników europejskich na temat znaczenia wspierania i ochrony tych grup (znanych łącznie jako „społeczeństwo obywatelskie”). Takie generalizacje są wykorzystywane do uzasadnienia miliardów euro, które UE i poszczególne kraje przekazują rocznie podejrzanym organizacjom, zazwyczaj bez nadzoru i przejrzystości.

Palestyńskie i izraelskie polityczne organizacje pozarządowe zajmują uprzywilejowane miejsce w sercach europejskich fundatorów, otrzymując wysoce nieproporcjonalną sumę rocznych dotacji rzekomo w celu promowania praw człowieka, demokracji, pokoju i innych dobrych uczynków. Kiedy europejscy urzędnicy są proszeni o uzasadnienie finansowania grup prowadzących kampanie demonizujące Izrael i przyklejających mu etykietkę „apartheidu”, europejscy darczyńcy unikają istoty sprawy i powtarzają ogólne hasła o wspaniałości „społeczeństwa obywatelskiego”.


Nawet gdy wyszło na jaw, że wielu pracowników z organizacji pozarządowych otrzymujących finansowe wsparcie angażowało się w działalność terrorystyczną, nie przekonało to europejskich rządów do przeprowadzenia niezbędnej analizy ani do zakwestionowania mantr o wspaniałości społeczeństwa obywatelskiego. 


Teraz jednak nad powiązaniami Europy z branżą organizacji pozarządowych zawisły ciemne chmury, co grozi wymuszeniem poważnych zmian i – co zaczyna być prawdopodobne – całkowitej przebudowy tych relacji. W Brukseli toczy się śledztwo wobec wielu urzędników, w tym wpływowych posłów do Parlamentu Europejskiego i ich asystentów, w sprawie korupcji – polegającej na potajemnym przyjmowaniu dużych kwot od rządu Kataru. Według doniesień medialnych przeszukano 16 domów urzędników i aresztowano co najmniej cztery osoby w ramach śledztwa w sprawie „organizacji przestępczej, korupcji i prania brudnych pieniędzy”. Podczas jednej rewizji znaleziono 600 tysięcy euro w gotówce. 


Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego potępiła „osoby powiązane z autokratycznymi państwami trzecimi”, które „według zarzutów zamieniają organizacje pozarządowe w narzędzie wroga”. Podobno zaangażowana organizacja pozarządowa nazywa się Fight Impunity, która, podobnie jak wiele innych z tej branży, twierdzi, że promuje prawa człowieka i deklaruje, że „zasada odpowiedzialności jest centralnym filarem architektury międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości…” Ma aktywne konta w mediach społecznościowych i współsponsoruje różne wydarzenia z agencjami UE.


Znani honorowi członkowie zarządu tej NGO, przedstawieni na jej stronie internetowej, w tym Federica Mogherini, była szefowa unijnej dyplomacji, nadają organizacji i jej wysiłkom zbierania funduszy aurę szacowności. (Po aresztowaniach Mogherini i inni honorowi członkowie zarządu ogłosili rezygnację, szybko próbując zdystansować się od organizacji.) Wśród działaczy tej NGO jest Maria Arena, belgijska eurodeputowana, która promuje program antyizraelski i przewodniczy podkomisji Parlamentu Europejskiego ds. praw człowieka. (W kontekście śledztwa Arena ogłosiła „tymczasową rezygnację”).  


Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że strona internetowa nie podaje żadnych informacji dotyczących finansów tej organizacji pozarządowej i nie ma na niej żadnych darczyńców. Jednak badacze NGO Monitor odkryli odniesienie do raportu z grudnia 2020 roku, w następstwie decyzji przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o utworzeniu niezależnej komisji etycznej w celu zbadania kwestii związanych z rolą byłego komisarza KE w radzie honorowej tej organizacji. Jedna linijka tego dziewięciostronicowego tekstu brzmiała: „Najważniejszym darczyńcą jest Fundacja Rozwoju Sekunjalo”. Najwyraźniej urzędnicy UE nie zadali sobie trudu, by szukać dalej i nie podjęto żadnych działań. 


Co by się stało, gdyby sprawdzili?


Gdyby urzędnicy UE sprawdzili (tj. zastosowali należytą staranność wobec organizacji pozarządowych), urzędnicy i dziennikarze z Brukseli, którzy również całkowicie przeoczyli tę historię, odkryliby, że Fundacja Rozwoju Sekunjalo (SDF) ma siedzibę w Afryce Południowej i ma kłopotliwy bagaż, w tym informacje o finansowaniu z Kataru. SDF jest „działem filantropijnym” odpowiedzialnym za inwestycje i transakcje biznesowe potężnej Grupy Sekunjalo, a związane z tym zaangażowanie powinno wywołać liczne dzwonki alarmowe w Brukseli.


Grupa współpracowała między innymi z rodziną Gupta, która była głęboko zamieszana w sprawy korupcyjne związane z byłym prezydentem Republiki Południowej Afryki Jacobowi Zumie. A jako właściciel Independent Newspapers & Media SA, Sekunjalo został oskarżony o zgodę na chińskie żądania cenzury dotyczące zgłaszania masowych internowań etnicznych Ujgurów. Podobno Chiny mają liczne porozumienia biznesowe z tą południowoafrykańską firmą. 


WSZYSTKIE te informacje były łatwo dostępne dla europejskich urzędników zaangażowanych w organizację pozarządową Fight Impunity, gdyby zadali sobie trud zbadania szczegółów.


Z drugiej strony, jak długo organizacje pozarządowe i ich fundatorzy postrzegają „społeczeństwo obywatelskie” jako religię, wraz z efektem aureoli chroniącym zarówno te grupy, jak i proces ich finansowania przed krytyczną analizą, drzwi do korupcji i nadużyć będą nadal szeroko otwarte. 


Być może ten skandal na wysokim szczeblu w UE doprowadzi ostatecznie do fundamentalnej i spóźnionej zmiany polityki, w tym dotyczącej hurtowego finansowania sieci palestyńskich i izraelskich politycznych organizacji pozarządowych, z których część jest powiązana z grupami terrorystycznymi. Ta zmiana powinna rozpocząć się od ujawnienia dokumentów i protokołów ze spotkań, na których decyduje się o finansowaniu organizacji pozarządowych, co pozwoli na analizę ewentualnego wpływu osób trzecich i korupcji w procesie przyznawania grantów na sumy dziesiątki milionów euro.


Równolegle Europa musi stworzyć mechanizmy nadzoru nad organizacjami pozarządowymi, kładąc kres sytuacji, która umożliwia tym grupom wywieranie wpływu politycznego bez ponoszenia żadnej odpowiedzialności.


Podobnie jak inne poważne kryzysy, unijny skandal korupcyjny łączący łapówkarskie działania Kataru z wspieraniem fasadowych organizacji pozarządowych jest również okazją do naprawy zepsutych i dysfunkcyjnych mechanizmów. „Zamiana organizacji pozarządowych w broń” nie ogranicza się do autokratycznych reżimów daleko od Europy. 


Europe is waking up and seeing NGO corruption

Jerusalem Post, 15 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGerald Steinberg 

Urodzony w Wielkiej Brytanii, studiował fizykę i równolegle  historię Bliskiego Wschodu, ma doktoraty z fizyki i z teorii zarządzania, jest profesorem nauk politycznych na Bar Ilan University. Założyciel NGO Monitor, instytutu śledzącego działalność międzynarodowych NGO na Bliskim Wschodzie.  

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
1. Budzi się? Wątpię. Marek Eyal 2022-12-22


Notatki

Znalezionych 2550 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk