Prawda

Piątek, 27 maja 2022 - 01:35

« Poprzedni Następny »


Dwulicowa agenda Bidena w sprawie Turcji


Burak Bekdil 2021-12-11

Coraz bardziej hipokrytyczna polityka prezydenta USA, Joego Bidena wobec coraz trudniejszego sojusznika NATO, Turcji, jest dramatycznie chwiejna. Na zdjęciu: Biden spotyka się z tureckim prezydentem, Recepem Tayyip Erdoğanem, podczas szczytu G20 31 października 2021 roku w Rzymie we Włoszech (Zdjęcie: Zrzut z ekranu z dokumentacji filmowej)
Coraz bardziej hipokrytyczna polityka prezydenta USA, Joego Bidena wobec coraz trudniejszego sojusznika NATO, Turcji, jest dramatycznie chwiejna. Na zdjęciu: Biden spotyka się z tureckim prezydentem, Recepem Tayyip Erdoğanem, podczas szczytu G20 31 października 2021 roku w Rzymie we Włoszech (Zdjęcie: Zrzut z ekranu z dokumentacji filmowej)

Coraz bardziej hipokrytyczna polityka prezydenta USA, Joego Bidena wobec Turcji będącej coraz trudniejszym sojusznikiem NATO, zatacza się coraz gorzej między głoszoną przez przywódcę USA obroną uniwersalnych wartości demokratycznych, a tajną agendą Bidena, którą próbuje przed światem ukryć. Jest to polityka ugłaskiwania tureckiego prezydenta, Recepa Tayyip Erdoğana za zamkniętymi drzwiami i publicznego potępiania braku demokracji w Turcji. W niespełna dwa lata Biden przeszedł od obietnicy obalenia autokratycznego przywódcy Turcji, do polityki ustępstw starannie ukrywanej przed wyborcami.

W wywiadzie z grudnia 2019 roku ówczesny kandydat na prezydenta, Biden, powiedział, że Erdoğana należy usunąć od władzy w demokratycznym procesie i że wsparcie dla opozycji jest kluczowe. Od tego czasu łamanie praw człowieka w Turcji nieustannie narastało. Rada Europy powiedziała, że jeśli tureckie sądy będą nadal ignorować wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, pod koniec listopada rozpocznie procedurę przeciwko Turcji.


Mimo to, 31 października Biden i Erdoğan odbyli 70-minutowe spotkanie w kulisach szczytu G20 w Rzymie w "bardzo pozytywnej atmosferze". Podobno zgodzili się utworzyć wspólny mechanizm naprawienia stosunków. Współpracownik Erdoğana powiedział mi: “Podczas spotkania pouczenia Bidena o prawach człowieka nie przekroczyły dwóch minut”. Wydaje się, że delegacja USA wkrótce przybędzie do Ankary, by pracować nad tym wspólnym mechanizmem.


Od lata wydaje się, że na osi Waszyngton-Ankara wszystko się sypie. Podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Spraw Zagranicznych, senatorowie tak republikańscy, jak demokratyczni krytykowali politykę tureckiego rządu i żądali bardziej zdecydowanych działań ze strony administracji Bidena. Demokratyczny Senator Bob Menendez z New Jersey i inni Senatorowie wyrazili zaniepokojenie staraniami tureckiego rządu o zdelegalizowanie prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP). "To jest analogiczne do tego, jakby prezydent Biden zakazał działania partii Republikańskiej” – powiedział Menendez.


Amerykańska NGO, Turecki Projekt Demokracji (TDP) we wrześniu wezwała trzy firmy amerykańskie i jedną niemiecką do zerwania związków z Baykar Makina, której uzbrojone drony TB2 stały się ulubioną bronią represyjnych reżimów na całym świecie. Według ambasadora Marka D. Wallace’a, dyrektora TDP:

"Odmawiając przecięcia związków z Turcją wobec bezpośrednich dowodów zbrodni, jakie popełnia reżim Erdoğana z używaniem ich produktów, te firmy pokazują, że nie traktują poważnie moralnych i prawnych konsekwencji swoich działań. Ustawodawcy muszą wziąć to pod uwagę w ustaleniu, jak należy postąpić z tymi firmami”.  

Wcześniej koalicja 27 członków Kongresu podpisała list mówiący, że transfery technologii, jakich dokonują te firmy, pokazują, że Turcja nadal łamie postanowienia sankcji CAATSA (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act).


W październiku ustawodawcy USA zaproponowali ustawę, która wymagałaby od Departamentu Stanu zbadania, czy turecka, ultra-nacjonalistyczna grupa związana z rządem tureckim, Szare Wilki, powinna zostać uznana za zagraniczną organizację terrorystyczną. Grupa Szare Wilki jest ściśle stowarzyszona z Partią Narodowego Działania, najzagorzalszym politycznym sojusznikiem Erdoğana.


Pod koniec października Erdoğan nakazał ogłoszenie 10 ambasadorów w Ankarze, włącznie z ambasadorami USA, Niemiec i Francji, personae non gratae. Była to reakcja na oświadczenie ambasadorów z wezwaniem do natychmiastowego uwolnienia działacza Osmana Kavali, który siedzi w więzieniu od ponad czterech lat, rzekomo w śledztwie za udział w protestach i próbie zamachu stany, choć nigdy nie był skazany.


Erdoğan wycofał się dopiero po wypowiedzi ambasady USA w Ankarze:

"W odpowiedzi na pytania dotyczące oświadczenia z 18 października Stany Zjednoczone podkreślają, że podporządkowują się Artykułowi 41 Konwencji Genewskiej o Stosunkach Dyplomatycznych”.  

Artykuł 41 określa, że nie będzie ingerencji w sprawy wewnętrzne innych państw.  


Kiedy wydawało się, że dwustronne stosunki przechodzą od jednego załamania do drugiego, Erdoğan zaszokował świat oznajmieniem, że administracja USA zaproponowała sprzedanie Turcji 40 myśliwców odrzutowych F-16 Block 70 – które to twierdzenie szybko zamieniło się w zagadkę. 23 października, w dniu, kiedy Erdoğan to powiedział, rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price, oznajmił, że USA nie przedstawiły żadnych ofert finansowania w reakcji na prośbę Turcji o zakup samolotów F16. 15 listopada jednak, dyplomata USA powiedział mi, że wszyscy w Departamencie Stanu, Pentagonie i Białym Domu są „zgodni, by zachęcać do sprzedaży F-16 Turcji, ale nie mogą gwarantować aprobaty Kongresu”.


Dwa dni później, 17 listopada, Ministerstwo Obrony Turcji powiedziało, że spotkanie na wysokim szczeblu delegacji wojskowych w Waszyngtonie było „pozytywne i konstruktywne”. Najwyraźniej, rozmowy o F-16 będą trwały, a Biden będzie ignorował Kongres.


Zarówno Demokratyczni, jak Republikańscy ustawodawcy wzywali administrację Bidena, by nie sprzedawała samolotów F-16 Turcji i mówili, że są pewni, iż Kongres zablokuje taki eksport. W liście z 25 października skierowanym do Bidena i sekretarza stanu, Antony’ego Blinkena, 11 członków Izby Reprezentantów powoływało się na “głębokie poczucie niepokoju” wobec niedawnych informacji, że Turcja mogłaby kupić 40 nowych Lockheed Martin F-16 i 80 modernizujących zestawów F-16 do już posiadanych  maszyn.


Ambasador Turcji w USA, Murat Mercan, wyjątkowo zręczny dyplomata, powiedział 27 października:

"Podniesiony wkład Turcji w starania transatlantyckiej społeczności otwiera okno możliwości dla na nowo zdefiniowanych stosunków sojuszniczych między Turcją a Stanami Zjednoczonymi, które nadal mogą działać pod skrajnym przymusem, niezależnie rozbieżnych opinii”.

Coś się nie zgadza w tej zagadce prezydenta Bidena. Czy jest on, jak twierdzi, orędownikiem praw człowieka i uniwersalnych wartości demokratycznych? Czy też jest odrażającym oszustem z fałszywą agendą demokratyczną?


Biden’s Two-Faced Agenda on Turkey

Gatestone Institute, 3 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Burak Bekdil

Wieloletni publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News", w 2017 zwolniony za publikowanie artykułów na Zachodzie, wyemigrował z Turcji w obawie przed aresztowaniem.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16
Rzeczywisty apartheid na Bliskim Wschodzie   Toameh   2022-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk