Prawda

Środa, 28 wrzesnia 2022 - 21:12

« Poprzedni Następny »


Dno nienawiści do Izraela


Adam Levick 2022-04-22


London Review of Books (LRB) od dawna znany jest z publikowania demonizującej retoryki przeciwko Izraelowi i czasami przeciwko Żydom jako Żydom. To obejmuje ich decyzję z 2006 roku, by opublikować “erudycyjny“ antysemityzm Stephena Walta i Johna Mearsheimera, w którym ci autorzy twierdzili, że istnieje w Waszyngtonie proizraelska, żydowska klika sprawująca kontrolę nad polityką zagraniczną USA.


Raport
 zlikwidowanej obecnie organizacji monitorującej media, Just Journalism, pokazał, że “LRB konsekwentnie przedstawiał Izrael jako krwiożerczy i ludobójczy reżim, co nie ma żadnego związku z rzeczywistością, podczas gdy życzliwie przedstawia grupy uznane przez rząd brytyjski za organizacje terrorystyczne, takie jak Hamas i Hezbollah”.


Mary Kay Wilmers, redaktorka naczelna LRB od 1992 do 2021 roku, napisała kiedyś, że jest „jednoznacznie wroga wobec Izraela, ponieważ jest to zakłamane państwo”.


Ostatnio LRB zamieścił post  z blogu (“The Safety of Others”, 5 kwietnia) autorstwa trzech popierających BDS, antysyjonistycznych nauczycielek akademickich – Sary RoyEve Spangler i Elsy Auerbach – które nie tylko twierdzą, że Izrael nie ma prawa istnieć, ale że syjonizm jest w rzeczywistości antysemicki.   


Zaczynają swoje uzasadnienie tego, że jedyne żydowskie państwo na świecie, to o jedno za dużo, przez przywołanie fałszywego oskarżenia o “izraelskim apartheidzie” za takimi NGO jak Amnesty International. Powołują się również na Michaela Lynka, specjalnego sprawozdawcę ONZ o sytuacji praw człowieka na palestyńskich terytoriach, którego raport, jak pokazała CAMERA, zawierał antysemickie opinie i poważne błędy w interpretacji międzynarodowego prawa.  


Następnie przechodzą do sedna argumentu:

Syjonistyczne organizacje twierdzą, że Żydzi potrzebują bezpiecznego schronienia; dlatego Izrael musi być żydowskim państwem – państwem, które uświęca prawa jednej grupy ludzi kosztem innej. Jak powiedział Benjamin Netanjahu, kiedy był premierem: "Izrael nie jest państwem wszystkich swoich obywateli… Izrael jest państwem narodowym żydowskiego narodu i tylko jego”.  

Po pierwsze, tak samo jak Amnesty, która użyła tego samego, obciętego cytatu z wypowiedzi Netanjahu, autorki LRB są w najwyższym stopniu nieuczciwe. Oto, co ówczesny premier rzeczywiście powiedział o państwie narodowym, odpowiadając na post w mediach społecznościowych izraelskiej aktorki i modelki Rotem Sela:

Droga Rotem, ważna poprawka: Izrael nie jest państwem wszystkich swoich obywateli. Według Prawa Państwa Narodowego, które uchwaliliśmy, Izrael jest państwem narodowym żydowskiego narodu - i tylko jego. Jak napisałaś, nie ma problemu z arabskimi obywatelami Izraela – mają te same prawa, co my wszyscy i rząd Likudu zainwestował w sektor arabski więcej niż jakikolwiek inny rząd. (podkreślenie dodane)

Znaczy to, że aby oskarżyć Izrael o apartheid, autorki LRB pominęły następne słowa Netanjahu, w których pokazuje wyraźnie, że Izrael nie jest apartheidem, i że arabscy obywatele istotnie mają równe prawa.


Roy, Spangler i Auerbach, po zafałszowanym zacytowaniu słów byłego premiera w sposób prowadzący czytelników do wniosku, że przyznaje on, iż Izrael jest państwem apartheidu, używają tego kłamstwa do opatrzenia syjonizmu etykietą jakiejś „supremacji”, która jest nie do pogodzenia z demokracją:

Ta jawna supremacja jest rodzajem rasizmu, który jest nie do pogodzenia z demokracją, a uzasadnianie tego w imię judaizmu samo jest antysemickie.  

Po pierwsze, twierdzenie, że Izrael nie jest demokracją byłoby zaskakującą wiadomością dla powszechnie szanowanej międzynarodowej organizacji monitorującej prawa człowieka, Freedom House, która konsekwentnie ocenia Izrael jako jedyne wolne i demokratyczne państwo na Bliskim Wschodzie. Nawet “Economist”, którego artykuły o Izraelu często   przedstawiają wypaczony obraz, w najnowszym dorocznym Democracy Index zaszeregował Izrael na 23. miejscu na świecie, wyżej od Włoch, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych.


W sprawie ich demonizacji Izraela jako “supremacyjnego” państwa, Community Security Trust napisał, że koncepcja „żydowskiej supremacji” jest „od dawna używana przez antysemitów”.


Jak już pisaliśmy wcześniej, antysemici często używają tego określenia, by sugerować, że Żydzi wierzą, iż są rasowo i etnicznie lepsi od nie-Żydów – i dlatego muszą nad nimi dominować. Jest to oszczerstwo związane z neonazistami, takimi jak David Duke, który napisał książkę i użył tego właśnie określenia w tytule, a także opublikował pracę doktorską zatytułowaną “Syjonizm jako rodzaj etnicznej supremacji”. Na stronie 208 napisał: „Izrael żyje jako świadectwo … supremacyjnej natury… syjonizmu”.  


Zwrot “żydowski supremacjonizm” jest także często używany w tekstach osławionego antysemity Gilada Atzmona, i jak udokumentowała Anti-Defamation League (ADL), skrajna prawica w USA posługuje się tym określeniem do oczerniania George’a Sorosa. Użycie tego zwrotu jest szczególnie szkodliwe w kontekście głośnej obecnie debaty o zagrożeniu, jakie stanowi biała supremacja, uniwersalnie pogardzana ideologia, którą przywołuje określenie „żydowska supremacja”. Mówienie, że syjonizm jest rodzajem supremacji, stanowi w praktyce oskarżenie przytłaczającej większości Żydów na świecie o wyznawanie wewnętrznie rasistowskiej ideologii.   


Autorki postu w LRB, nie zadowoliwszy się jedynie demonizowaniem Żydów, przechodzą następnie do legitymizowania palestyńskiego terroryzmu wobec Żydów.

Jeśli Ukraińcy, którzy stawiają opór i bronią się, są nazywani bohaterami, dlaczego Palestyńczycy, którzy stawiają opór i bronią się przed okupacją i przejmowaniem ziemi, są nazywani terrorystami?

Chociaż wcześniej obaliliśmy intelektualnie niepoważne porównanie między Ukraińcami i Palestyńczykami, żeby zająć się tym konkretnym cytatem dodamy, że Palestyńczycy są “nazywani terrorystami”, ponieważ – w odróżnieniu od Ukraińców, którzy bronią swojego kraju przed niesprowokowaną agresją – Palestyńczycy atakują Żydów w imię antysemickiej ideologii, która nie rozróżnia między terenami sprzed i po 1967 roku ani między cywilami i żołnierzami.   


Podczas gdy jest skandaliczne (choć nie zaskakujące), że RoySpangler i Auerbach – które wszystkie już wcześniej wygłaszały apologię terroru – próbują przedstawić pełnych przemocy fanatyków, takich jak Palestyńczyk, który zabił trzech cywilów w zeszłym tygodniu w Tel Awiwie, jako aktywistów sprawiedliwości społecznej, najbardziej chyba oburzającą częścią ich publikacji jest następujące zdanie:  

Właśnie dlatego, że jesteśmy Żydówkami i dziećmi ofiar nazizmu, uważamy, że jest naszą odpowiedzialnością nagłaśnianie krzywd wyrządzanych Palestyńczykom w naszym imieniu i w imieniu naszych rodziców.

Przede wszystkim pamiętajmy, że sześć milionów Żydów zamordowano podczas II wojny światowej, ponieważ, w odróżnieniu od dzisiejszych Żydów, nie mieli narodowego bezpiecznego schronienia. Ponadto, z, jak się szacuje, 400 tysięcy ocalałych z Holocaustu, którzy nadal żyją, krajem, w którym jest najwięcej ocalałych (180 000), jest Izrael.


Ci, którzy cynicznie powołują sią na Holocaust, by podważyć prawo Izraela do istnienia, muszą liczyć się z niewygodnym faktem, że po wymordowaniu przez nazistów jednej trzeciej  populacji Żydów na świecie, największa grupa, jaka przeżyła, wybrała Izrael za swój dom. Uznali, że rodzące się państwo żydowskie z wszystkimi jego przytłaczającymi problemami ekonomicznymi i militarnymi, jest społecznością, która z największym prawdopodobieństwem zapewni bezpieczeństwo im i ich potomkom.    


Tak się składa, że syjonizm nie jest, jak był przed niepodległością, aspiracją, ideą lub abstrakcją, o której można dyskutować. Jest żyjącym, oddychającym państwem, realizacją dwóch tysięcy lat żydowskiej tęsknoty, by być wolnym narodem na swojej ziemi, państwem, w którym obecnie żyje 45% Żydów świata, narodem, który w dodatku do swojej roli bezpiecznego schronienia dla prześladowanych Żydów na całym świecie, jest – według wszystkich miar – kwitnącym krajem w stopniu, jakiego nikt nie mógł sobie wyobrazić 14 maja 1948 roku.


Fundamentalne prawo Izraela do istnienia – jest, podobnie jak prawo wszystkich narodów - parafrazując upomnienie Abby Ebana wobec antysjonistycznego bloku w ONZ – aksjomatyczne i całkowite, i z całą pewnością nie jest zawieszone w powietrzu w oczekiwaniu na zatwierdzenie przez intelektualne szakale z aspiracjami do londyńskiego salonu LRB.


London Review of Books Plumbs New Depths of Israel Hatred

Camera UK, 11 kwietnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Adam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "Camera UK" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach brytyjskiej prasy.

 Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2222 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk