Prawda

Czwartek, 29 wrzesnia 2022 - 22:05

« Poprzedni Następny »


Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?


Hugh Fitzgerald 2022-08-07


Nieżyjący już palestyński aktywista Nizar Banat wrzucał do sieci zjadliwe filmy o korupcji w Autonomii Palestyńskiej (AP), a zwłaszcza o tym, w co zamieszany jest Mahmoud Abbas; za co Abbas kazał go swoim zbirom zabić, nadając nowe znaczenie pojęciu „uciszania krytyków”. Wielu Palestyńczyków oburzyły niedawne nominacje bliskich krewnych wysokich rangą oficjeli Autonomii Palestyńskiej na stanowiska w rządzie, do których wykształcenie i doświadczenie raczej ich nie kwalifikowało. Relacja o ostatnim proteście Palestyńczyków przeciwko ich władcom (wyrażanym tylko w mediach społecznościowych, ponieważ każda grupa protestująca na ulicy była brutalnie okładana pałkami, uczestnicy protestu byli wyłapywani i aresztowani przez policję AP) jest tutaj: Palestinians angry at obvious nepotism in Palestinian Authority [Palestyńczycy są wściekli na oczywisty nepotyzm w Autonomii Palestyńskiej], Elder of Ziyon, 21 lipca 2022:

Niedawno stanowisko palestyńskiego „ministra samorządu lokalnego” przyznano córce innego ministra, powodując wybuch gniewu i kpin w palestyńskich mediach społecznościowych z powodu historii nepotyzmu i faworyzowania krewnych i przyjaciół przy obsadzaniu stanowisk państwowych.

Od jak dawna to się dzieje? Od kiedy AP jest u władzy. Posady w rządzie rozdaje się krewnym możnych jak konfetti. Najlepszym sposobem, w jaki Mahmoud Abbas może utrzymać lojalną wobec niego koterię zwolenników, jest upewnienie się, że ich krewni również są pod opieką; wiedzą, że jeśli odważą się rozgniewać władców w Ramallah, nie tylko oni, ale także wielu ich krewnych może stracić pracę. To podtrzymuje ich lojalność.

Ten nepotyzm ma długą historię. W ubiegłym roku kilka stanowisk wysłanników palestyńskich do innych krajów otrzymali krewni wyższych funkcjonariuszy Fatahu.

Wiele mówiono wówczas o tych nominacjach w palestyńskich mediach społecznościowych. Nikt nie mógł znaleźć w życiorysach tych nowo mianowanych wysłanników niczego, co sugerowałoby, że mają albo wykształcenie dyplomatyczne, albo jakąkolwiek specjalną wiedzę na temat krajów, do których zostali przydzieleni, albo znajomość języka,  która umożliwiłoby im łatwe porozumiewanie się z mieszkańcami w krajach, w których mieli reprezentować „Palestynę”. Ale spora grupa pozbawionych talentów synów i córek, kuzynów i wujków urzędników AP znalazła się na intratnych posadach w Rzymie, Paryżu, Londynie i Waszyngtonie.

Urzędnicy palestyńscy bronili niedawnych nominacji, mówiąc, że kobieta [która została wyznaczona na palestyńskiego „ministra rozwoju lokalnego”] była dobrze wykwalifikowana. Palestyńczycy reagują co najmniej sceptycyzmem, zwłaszcza że bezrobocie jest wysokie, a widzą, że dobre miejsca pracy są dawane uprzywilejowanym osobom.

Gdyby pracy było mnóstwo, wściekłość Palestyńczyków na ten nepotyzm mogłaby być mniej zjadliwa. Ale młodzi Palestyńczycy stają w obliczu największego kryzysu gospodarczego w swoim życiu. Z 22 członków Ligi Arabskiej wszystkie kraje oprócz Algierii zaprzestały dokonywania jakichkolwiek płatności na rzecz AP. Bezrobocie osiągnęło 26% w należących do AP częściach Zachodniego Brzegu i 47% w Gazie. Jest jeszcze wyższe wśród osób poniżej 30 roku życia. Jednak co tydzień jakiś niewykwalifikowany krewny grubej ryby AP zdobywa wygodną posadę, a w Palestyńczykach narasta wściekłość i gorycz. Jednak nic nie mogą zrobić; nie ma wyborów, które mogłyby pozwolić im „wyrzucić darmozjadów”. Mahmoud Abbas już 17. rok sprawuje swoją czteroletnią kadencję jako prezydent. Na początku 2021 roku ogłosił z wielką pompą, że w ciągu kilku miesięcy będą wybory, zarówno prezydenckie, jak i parlamentarne. Ale gdy tylko zdał sobie sprawę, że przegra sromotnie z każdym potencjalnym rywalem, czy to Mohammedem Dahlanem, czy Marwanem Barghoutim, czy Ismailem Haniją, z których każdy otrzyma co najmniej 70% głosów, szybko odwołał wybory. Ani Abbas, ani jego wierni słudzy, żerujący na powszechnej korupcji, której nepotyzm jest tylko jedną z części, nie mogą zostać wyrzuceni.

Na Twitterze hashtag #عظام_الرقبة – palestyński eufemizm oznaczający nepotyzm, który dosłownie oznacza „kości szyi” – otrzymuje wiele postów, ponieważ ludzie przypominają, że na Zachodzie potrzebujesz dobrego CV do pracy, ale dla Palestyńczyków musisz być z kimś spokrewniony.

Wszyscy w AP wiedzą o korupcji Autonomii Palestyńskiej – z wyjątkiem, najwyraźniej, setek zachodnich dziennikarzy, którzy mają bezstronnie relacjonować o życiu na terytoriach palestyńskich.


Kiedy czytałeś w jakimkolwiek reportażu  zachodniego dziennikarza o nepotyzmie w AP i Hamasie?


Nie tylko fakt, że najlepsze posady rządowe – zagraniczne stanowiska wysłanników, krajowe stanowiska szefów rządowych ministerstw – są wręczane jako partyjne nagrody krewnym wysokich urzędników w Autonomii Palestyńskiej, doprowadza zwykłych Palestyńczyków do szału. Doskonale zdają sobie również sprawę z tego, jak bardzo urzędnicy AP wzbogacili się, przekierowując fundusze pomocowe przeznaczone dla wszystkich. Największym przestępcą w Autonomii Palestyńskiej jest sam Mahmoud Abbas, o którym mówi się, że zgromadził wraz ze swoimi synami Tarekiem i Jaserem rodzinną fortunę w wysokości około 400 milionów dolarów. Palestyńczycy może nie wiedzą, jak wiele w rzeczywistości „skręciła” rodzina Abbasów, ale wiedzą, że bardzo dużo.


W Gazie sytuacja jest jeszcze gorsza. Dwóm przywódcom Hamasu, Moussie ibn Marzoukowi i Chaledowi Meszaalowi, udało się położyć ręce na kolosalnej sumie 2,5 miliarda dolarów w przekierowanej pomocy. A na niższym poziomie niż Meszaal i Marzouk, 600 „milionerów Hamasu” żyje w dobrze strzeżonych osiedlach w Gazie, poza zasięgiem wzroku mas palestyńskich, które, gdyby zostały w pełni poinformowane o tym, jak żyją ich władcy i ile pieniędzy ukradli ci, którzy są na samym szczycie, wznieciliby rewoltę.


DlaczegoNew York Times”, „Washington Post”, „Guardian”, BBC, MSNBC, Agence France Presse, Deutsche Welle nie przyjrzą się wartości netto przywódców AP i Hamasu i temu, jak swoje fortunę zdobyli? ? Czy może boją się brutalnych kar, jakie spadają na reporterów w  Gazie i na Zachodnim Brzegu, jeśli odważą się pisać o takich sprawach? A może po prostu przestrzegają dziś niepisanej zasady tak wielu reporterów zajmujących się „Izraelem i Palestyną”, która polega na tym, by nie nagłaśniać niczego, co mogłoby zaszkodzić wizerunkowi Palestyny lub pomóc Izraelowi?


Why Won’t Western Journalists Cover Nepotism and Corruption in the Palestinian Authority?

Jihad Watch, 29 lipca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Hugh Fitzgerald jest publicystą Jihad Watch.

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2222 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk