Prawda

Sobota, 24 lutego 2024 - 23:25

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?


Hussain Abdul-Hussain 2023-11-18


New York Post: Gaza „musi być rządzona przez Palestyńczyków” i „zjednoczyć się z Zachodnim Brzegiem pod władzą Autonomii Palestyńskiej” – twierdzi Sekretarz Stanu Antony Blinken.


Jedynym problemem jest fakt, że Palestyńczycy dali jasno do zrozumienia, że po wojnie nie chcą rządzić Gazą. Prezydent Palestyny Mahmoud Abbas powiedział Blinkenowi, że Autonomia Palestyńska będzie rządzić Gazą jedynie w ramach kompleksowego porozumienia obejmującego AP rządzącą całym Zachodnim Brzegiem i Wschodnią Jerozolimą; czyli albo AP zdobędzie całe terytorium sprzed czerwca 1967 r., albo niech Izrael wymyśli, jak zarządzać Gazą.


Abbas w lipcu br. po raz pierwszy od 2012 roku odwiedził Dżenin na Zachodnim Brzegu. Jego wyżsi urzędnicy zostali wypędzeni, on sam nie był tam mile widziany. Uważa jednak, że może rządzić całym terytorium z granicą sprzed czerwca 1967r., mimo, że ledwo może narzucić swoją kontrolę na Ramallah i jego najbliższe okolice.


Muhammad Dahlan, były namiestnik Autonomii Palestyńskiej w Gazie, którego Hamas wyrzucił w wyniku zamachu stanu w 2007 r., również powiedział, że nie przyjmie oferty rządzenia Gazą po Hamasie, ponieważ nie ma takiego człowieka, który mogłaby naprawić sytuację Palestyńczyków potrzebujących gruntownej zmiany całej polityki i systemu. 


Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, (frakcja Organizacji Wyzwolenia Palestyny), przestrzegł Palestyńczyków, aby nawet nie myśleli o koncepcji Gazy po Hamasie stwierdzając, że „Jedynym możliwym rezultatem jest to, że „opór przezwycięży agresję. Pokonując najeźdźców, Palestyńczycy rozwieją złudzenia o stworzeniu nowej rzeczywistości” [w Gazie po wojnie].


Ponieważ Palestyńczycy (i wielu innych Arabów), zatarli granicę między Gazańczykami a Hamasem, omawianie przyszłości Gazy stało się równoznaczne ze zdradą stanu.


Wydaje się, że palestyńscy władcy i inni Arabowie sądzą, że ich antagonizm wobec Izraela wzmacnia legitymację ich rządów i wolą politykierstwo od racjonalnej polityki.     


Na szczęście Zjednoczone Emiraty Arabskie poszły w przeciwnym kierunku. We wtorek Emiraty przedstawiły plan budowy szpitala polowego w Gazie. Na pozór plan wydaje się czysto humanitarny, ale patrząc głębiej, trudno nie zauważyć, że jest to posunięcie naładowane przekazem politycznym. Zjednoczone Emiraty Arabskie, jedyny rząd arabski, który otwarcie potępia atak Hamasu z 7 października, budują szpital w Gazie bez pozwolenia lub koordynacji z Hamasem, który do 7 października był de facto rządem w tej Strefie.


Jeśli Zjednoczone Emiraty Arabskie będą mogły teraz zbudować szpital w Gazie i zarządzać nim bez konsultacji z Hamasem, z pewnością będą mogły zbudować inne obiekty publiczne i zarządzać nimi, gdy wojna się skończy i Hamas zniknie.


Minister spraw zagranicznych Emiratów, Abdullah bin Zayed, rozmawiał w środę przez telefon z sekretarzem generalnym Komitetu Wykonawczego Autonomii, Husajnem al-Szejkiem. Jak wynika z wpisu, jaki szejk umieścił w serwisie X, obaj politycy rozmawiali o „koordynacji z braćmi i przyjaciółmi na rzecz utworzenia bloku międzynarodowego, który popiera natychmiastowe zawieszenie broni”.


Temu blokowi prawie na pewno nie uda się powstrzymać Izraela przed ostateczną rozprawą z Hamasem. Jednak prawdopodobnie będzie obecny, gdy wojna się skończy i wówczas będzie mógł „wspólnie” nadzorować rządzenie Gazą już bez Hamasu. To jednak nie jest jeszcze przesądzone. Chętnych do podtrzymania istnienia Hamasu nie brakuje.


Katar, główny sponsor Hamasu, próbuje cofnąć czas do 6 października. Katar zdał sobie sprawę z powagi masakry Hamasu 7 października, w której zginęło 1400 izraelskich obywateli.


Doha próbuje zniwelować szkody przekonując przywódcę Hamasu, Ismaila Haniję, że powinien teraz udawać, iż jego organizacja akceptuje rozwiązanie w postaci dwóch państw. Hanija powiedział w swoim przemówieniu, że Hamas zgodził się uznać państwo palestyńskie na terytorium z granicami sprzed czerwca 1967 roku.


Ale to byłaby tylko połowa Arabskiej Inicjatywy Pokojowej. Druga połowa to uznanie Izraela i gwarancje życia z nim w pokoju. Hanija nie mógł zmusić się do wypowiedzenia takich słów jak „Izrael” i „pokój”.


Po drugie, Katar przyjął ofertę innego przywódcy Hamasu, Chalida Maszala, że jego organizacja jest gotowa uwolnić wszystkich zakładników nie będących wojskowymi, ale to wymaga, aby Izrael przerwał wojnę na wystarczająco długo, żeby Hamas mógł zebrać zakładników i ich uwolnić.


Maszal powiedział, że pozostałych 200 izraelskich „zakładników wojskowych” zostanie zwolnionych jedynie w zamian za uwolnienie przez Izrael wszystkich Palestyńczyków przetrzymywanych w swoich więzieniach.


Katar doskonale wie, że kiedy Izrael zaangażuje się w negocjacje z Hamasem w sprawie uwolnienia jakiejkolwiek liczby zakładników, państwo żydowskie może być zmuszone do kontynuowania rozmów w celu uwolnienia pozostałych. I tak długo jak Izrael będzie musiał rozmawiać z Hamasem, pośrednio przez Katar, Hamas pozostanie na scenie. Zniszczenie go będzie musiało poczekać.


Palestyńczycy i Strefa Gazy są na rozdrożu. Albo Izraelowi uda się unicestwić Hamas, dając Palestyńczykom szansę na nowy start – odbudowę Gazy, a wraz z nią nowy i kompetentny rząd – albo Katarowi uda się spowolnić operację militarną i utrzymać Hamas przy życiu do czasu, aż izraelski impet osłabnie, a siły światowe zmuszą Izrael, aby się zatrzymał.


W ten sposób Hamas przetrwa, a plany lepszej powojennej Gazy zostaną odłożone na półkę, prawdopodobnie na zawsze.

 

Link do oryginału: https://hussainabdulhussain.substack.com/p/palestinians-dont-want-to-govern?utm_source=post-email-title&;publication_id=262184&post_id=138843406&utm_campaign=email-post-title&isFreemail=false&r=sdu5&utm_medium=email

House of Wisdom, 13 listopada 2023r.

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski


Hussain Abdul-Hussain


Iracko-libański dziennikarz mieszkający w Waszyngtonie.  Pracuje jako analityk w instytucie Fundacji Defence of Democrecies. Wcześniej pracował w utworzonej przez amerykański Kongres Arabic TV, przed tym był reporterem w wychodzącej w Bejrucie The Daily Star. Jest absolwentem Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie, gdzie studiował historię Bliskiego Wschodu.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2553 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk