Prawda

Sobota, 28 maja 2022 - 15:35

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny


Hussain Abdul-Hussain 2021-09-29

Iracka propaganda pokazująca Saddama Husajna na koniu z mieczem, czołgami, rakietami, okrętami wojennymi i odrzutowcami, jak prowadzi triumfujący tłum ku Jerozolimie, Źródło: @propagandopolis

Iracka propaganda pokazująca Saddama Husajna na koniu z mieczem, czołgami, rakietami, okrętami wojennymi i odrzutowcami, jak prowadzi triumfujący tłum ku Jerozolimie, Źródło: @propagandopolisKiedy świat patrzył, jak amerykańscy marines obalali pomnik Saddama Husajna w Bagdadzie 9 kwietnia 2003 roku, a Irakijczycy w całym kraju zdzierali i zamazywali wszystkie plakaty i murale z Saddamem, inni Irakijczycy zrobili coś jeszcze, co przeszło niezauważenie. Setki ludzi napadły na palestyńską dzielnicę w Bagdadzie. Obrzucono mieszkańców kamieniami, zmuszając ich do ucieczki. Wszystkich Palestyńczyków w Iraku (pięć tysięcy osób) przesiedlono do Treybeel, na granicy Iraku z Jordanią, gdzie ONZ stworzyła tymczasowy obóz uchodźców. ONZ potem rozmieściła tych Palestyńczyków w różnych krajach. Dzisiaj właściwie nie ma Palestyńczyków w Iraku. Po prostu Palestyńczycy nie są mile widziani przez Irakijczyków.

Kiedy Saddam Husajn rozkazał swojej armii najechanie na Kuwejt w 1990 roku, palestyński przywódca, Jaser Arafat, stał obok irackiego tyrana, kiedy obaj panowie przyjmowali paradę armii, która właśnie zrujnowała bratni kraj arabski. Im bardziej Saddam był izolowany z powodu inwazji na Kuwejt, tym bardziej skłaniał się ku “sprawie palestyńskiej” i Arafatowi, który sam był w owym czasie zmarginalizowany, żyjąc na wygnaniu w Tunezji, ale cieszył się miłością bogatego w ropę naftową Iraku.


Do 1990 roku Saddam sponsorował rywali Arafata, włącznie z najbardziej osławionymi, globalnymi terrorystami, takimi jak Abu-Nidal, który rozkazał zamordowanie ambasadora Izraela w Londynie, co wywołało wojnę libańską 1982 roku. Innym palestyńskim terrorystą, którego gościł Saddam, był Abul-Abbas, a jego roszczenia do sławy obejmowały zwerbowanie Samira Kuntara, mordercę rodziny w północnym Izraelu, który został skazany na dożywocie i był w izraelskim więzieniu do momentu uwolnienia go w wymianie więźniów z Hezbollahem, co poprzedziło wojnę libańską 2006 roku. Ale w 1990 roku Saddam nie szukał najemników, a tylko legitymacji, tę zaś znalazł u Arafata.


Kiedy Ameryka rozpoczęła Operację Pustynna Burza, którą wyrzucili żołnierzy Saddama z Kuwejtu, iracki dyktator liczył, że może zmobilizować Arabów, by stanęli za nim, przez wystrzelenie 39 pocisków Skud na Izrael. Wystrzelił też dziesięć na Arabię Saudyjską. Arabowie – włącznie z radykałami, jak Assad z Syrii i Kadafi z Libii – nie stanęli po stronie Saddama. Tylko Palestyńczycy wyszli tłumnie na ulice i wiwatowali na cześć Saddama, krzycząc “O, Saddamie, nasza miłości, uderz w Tel Awiw” (co rymuje się po arabsku).  


Romans Saddama z Palestyńczykami trwał przez całe lata 1990., ale niezadowolony z zawarcia pokoju przez Arafata z Izraelem Saddam zaczął sponsorować Hamas, którego kampania zamachów samobójczych w latach 1990 nie dopuściła do pokoju i w rezultacie dała drugą intifadę w 2000 roku. Każdej rodzinie palestyńskiego “męczennika” Saddam ofiarował pięć tysięcy euro.


Po inwazji na Kuwejt w 1990 roku ONZ narzuciła na Irak embargo, co opróżniło skarbiec Saddama. Saddam nadal płacił olbrzymie sumy Palestyńczykom, podczas gdy Irakijczycy cierpieli głód. W Iraku Palestyńczycy i ich rodziny byli ulubionymi najemnikami wywiadu i cieszyli się szczodrością Saddama, podczas gdy Irakijczycy żyli w biedzie.  


Kiedy Ameryka obaliła Saddama, Irakijczycy przewracali pomniki Saddama i wygnali Palestyńczyków. Ogólna nienawiść Irakijczyków wobec Palestyny, szczególnie wśród szyitów, którzy uważają Palestynę za sunnicką sprawę, pozostaje silna także dziś. Kiedy iracki premier Nouri al-Maliki wygłosił przemówienie przed wspólną sesją Kongresu w 2006 roku, podczas wojny Izraela z Hezbollahem, stanął po stronie Hezbollahu, co wywołało oburzenie na różnych forach. Kiedy Maliki próbował oferować pieniądze Gazańczykom, iraccy komentatorzy zaatakowali go z wściekłością. Dla większości Irakijczyków Palestyna znaczyła Saddam, a Saddam znaczył diabeł.


Kiedy Irakijczycy myślą o islamie, myślą o swojej stolicy, Bagdadzie, Perle kalifatu Abbasydów, który był szczytem muzułmańskiej cywilizacji, kiedy muzułmanie przewodzili światu w wiedzy, nauce, literaturze i ekonomii. Kiedy Irakijczycy myślą o islamie lub arabizmie, rzadko myślą o Jerozolimie, a więc Palestyna właściwie nic nie znaczy dla ich muzułmańskiej lub arabskiej tożsamości.  


Bagdad, jako stolica arabizmu i islamu, jest tym właśnie, czego władcy Iranu nienawidzą. Bagdad Abbasydów reprezentował koniec ostatniego perskiego imperium Sassanidów. Tak więc Jerozolima jest czymś, co Irańczycy chcą wykorzystywać, ale co znaczy niewiele dla Irakijczyków.


Przez używanie strategii marchewki i kija wobec Irakijczyków – nagradzania ludzi lojalnych gotówką i stanowiskami państwowymi, ale zabijania przeciwników – Iran powoli zdobywał panowanie nad Irakiem. A w miarę jak to robił, plakaty “Wyzwolić Jerozolimę” zaczęły być widoczne w całym Iraku.


Irakijczycy jednak, włącznie z najbardziej żarliwymi zwolennikami Iranu, takimi jak Kais Al-Chazaali, nie potrafili sformułować przekonujących argumentów przeciwko pokojowi Iraku z Izraelem. Chazaali powiedział kiedyś, że pokój z Izraelem pozwoli syjonistom na wprowadzenie homoseksualizmu do Iraku.


W piątek 300 Irakijczyków – sunnitów i szyitów – zgromadziło się na konferencji w kurdyjskim mieście Ebril na północy. Wezwali do pokoju z Izraelem. Następnego dnia rozpętało się piekło, kiedy irańskie milicje zaczęły grozić przemocą tym, którzy brali udział w konferencji, zmuszając ich do wycofania się z ich wypowiedzi na rzecz pokoju.   


Ameryka straciła cztery tysiące ludzi i wydała setki miliardów dolarów, by pozwolić demokracji na zastąpienie tyranii w Iraku. Niestety, Saddam odszedł, ale tyrania pozostała.


Podczas gdy iracki rząd powinien był twierdzić, że każdy Irakijczyk ma wolność wyrażania swojej opinii, także kiedy ta opinia nie zgadza się z oficjalną polityką nie podpisywania pokoju z Izraelem, zamiast tego rząd ściga tych, którzy uczestniczyli w konferencji i zapowiada, że ich uwięzi, ale nie mówi o żadnym złamaniu prawa irackiego (bo nie było żadnego).


Jest smutne, że po całej wojnie o wolność rządzący w Iraku nadal nie potrafią pojąć znaczenia wolności słowa, nie mówiąc już o jej ochronie. Jest to szczególnie smutne, bowiem każdy, kto zna Irak i Irakijczyków, wie, że nic ich nie obchodzą Palestyna i Palestyńczycy, ale są zmuszani do głoszenia nienawiści wobec państwa żydowskiego pod groźbą przemocy ze strony irańskiego reżimu i jego irackich sojuszników.


Ameryka powinna domagać się od irackiego rządu, by wycofał oskarżenia i chronił podobne konferencje pokojowe, jeśli nie dla samego pokoju, to dla zapewnienia, że wolność słowa pozostaje święta.


Why Iraqis hate Palestine

House of Wisdom, 27 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaHussain Abdul-Hussain


Iracko-libański dziennikarz mieszkający w Waszyngtonie.  Pracuje jako analityk w instytucie Fundacji Defence of Democrecies. Wcześniej pracował w utworzonej przez amerykański Kongres Arabic TV, przed tym był reporterem w wychodzącej w Bejrucie The Daily Star. Jest absolwentem Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie, gdzie studiował historię Bliskiego Wschodu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2125 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk