Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 15:31

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny


Hussain Abdul-Hussain 2021-09-29

Iracka propaganda pokazująca Saddama Husajna na koniu z mieczem, czołgami, rakietami, okrętami wojennymi i odrzutowcami, jak prowadzi triumfujący tłum ku Jerozolimie, Źródło: @propagandopolis

Iracka propaganda pokazująca Saddama Husajna na koniu z mieczem, czołgami, rakietami, okrętami wojennymi i odrzutowcami, jak prowadzi triumfujący tłum ku Jerozolimie, Źródło: @propagandopolisKiedy świat patrzył, jak amerykańscy marines obalali pomnik Saddama Husajna w Bagdadzie 9 kwietnia 2003 roku, a Irakijczycy w całym kraju zdzierali i zamazywali wszystkie plakaty i murale z Saddamem, inni Irakijczycy zrobili coś jeszcze, co przeszło niezauważenie. Setki ludzi napadły na palestyńską dzielnicę w Bagdadzie. Obrzucono mieszkańców kamieniami, zmuszając ich do ucieczki. Wszystkich Palestyńczyków w Iraku (pięć tysięcy osób) przesiedlono do Treybeel, na granicy Iraku z Jordanią, gdzie ONZ stworzyła tymczasowy obóz uchodźców. ONZ potem rozmieściła tych Palestyńczyków w różnych krajach. Dzisiaj właściwie nie ma Palestyńczyków w Iraku. Po prostu Palestyńczycy nie są mile widziani przez Irakijczyków.

Kiedy Saddam Husajn rozkazał swojej armii najechanie na Kuwejt w 1990 roku, palestyński przywódca, Jaser Arafat, stał obok irackiego tyrana, kiedy obaj panowie przyjmowali paradę armii, która właśnie zrujnowała bratni kraj arabski. Im bardziej Saddam był izolowany z powodu inwazji na Kuwejt, tym bardziej skłaniał się ku “sprawie palestyńskiej” i Arafatowi, który sam był w owym czasie zmarginalizowany, żyjąc na wygnaniu w Tunezji, ale cieszył się miłością bogatego w ropę naftową Iraku.


Do 1990 roku Saddam sponsorował rywali Arafata, włącznie z najbardziej osławionymi, globalnymi terrorystami, takimi jak Abu-Nidal, który rozkazał zamordowanie ambasadora Izraela w Londynie, co wywołało wojnę libańską 1982 roku. Innym palestyńskim terrorystą, którego gościł Saddam, był Abul-Abbas, a jego roszczenia do sławy obejmowały zwerbowanie Samira Kuntara, mordercę rodziny w północnym Izraelu, który został skazany na dożywocie i był w izraelskim więzieniu do momentu uwolnienia go w wymianie więźniów z Hezbollahem, co poprzedziło wojnę libańską 2006 roku. Ale w 1990 roku Saddam nie szukał najemników, a tylko legitymacji, tę zaś znalazł u Arafata.


Kiedy Ameryka rozpoczęła Operację Pustynna Burza, którą wyrzucili żołnierzy Saddama z Kuwejtu, iracki dyktator liczył, że może zmobilizować Arabów, by stanęli za nim, przez wystrzelenie 39 pocisków Skud na Izrael. Wystrzelił też dziesięć na Arabię Saudyjską. Arabowie – włącznie z radykałami, jak Assad z Syrii i Kadafi z Libii – nie stanęli po stronie Saddama. Tylko Palestyńczycy wyszli tłumnie na ulice i wiwatowali na cześć Saddama, krzycząc “O, Saddamie, nasza miłości, uderz w Tel Awiw” (co rymuje się po arabsku).  


Romans Saddama z Palestyńczykami trwał przez całe lata 1990., ale niezadowolony z zawarcia pokoju przez Arafata z Izraelem Saddam zaczął sponsorować Hamas, którego kampania zamachów samobójczych w latach 1990 nie dopuściła do pokoju i w rezultacie dała drugą intifadę w 2000 roku. Każdej rodzinie palestyńskiego “męczennika” Saddam ofiarował pięć tysięcy euro.


Po inwazji na Kuwejt w 1990 roku ONZ narzuciła na Irak embargo, co opróżniło skarbiec Saddama. Saddam nadal płacił olbrzymie sumy Palestyńczykom, podczas gdy Irakijczycy cierpieli głód. W Iraku Palestyńczycy i ich rodziny byli ulubionymi najemnikami wywiadu i cieszyli się szczodrością Saddama, podczas gdy Irakijczycy żyli w biedzie.  


Kiedy Ameryka obaliła Saddama, Irakijczycy przewracali pomniki Saddama i wygnali Palestyńczyków. Ogólna nienawiść Irakijczyków wobec Palestyny, szczególnie wśród szyitów, którzy uważają Palestynę za sunnicką sprawę, pozostaje silna także dziś. Kiedy iracki premier Nouri al-Maliki wygłosił przemówienie przed wspólną sesją Kongresu w 2006 roku, podczas wojny Izraela z Hezbollahem, stanął po stronie Hezbollahu, co wywołało oburzenie na różnych forach. Kiedy Maliki próbował oferować pieniądze Gazańczykom, iraccy komentatorzy zaatakowali go z wściekłością. Dla większości Irakijczyków Palestyna znaczyła Saddam, a Saddam znaczył diabeł.


Kiedy Irakijczycy myślą o islamie, myślą o swojej stolicy, Bagdadzie, Perle kalifatu Abbasydów, który był szczytem muzułmańskiej cywilizacji, kiedy muzułmanie przewodzili światu w wiedzy, nauce, literaturze i ekonomii. Kiedy Irakijczycy myślą o islamie lub arabizmie, rzadko myślą o Jerozolimie, a więc Palestyna właściwie nic nie znaczy dla ich muzułmańskiej lub arabskiej tożsamości.  


Bagdad, jako stolica arabizmu i islamu, jest tym właśnie, czego władcy Iranu nienawidzą. Bagdad Abbasydów reprezentował koniec ostatniego perskiego imperium Sassanidów. Tak więc Jerozolima jest czymś, co Irańczycy chcą wykorzystywać, ale co znaczy niewiele dla Irakijczyków.


Przez używanie strategii marchewki i kija wobec Irakijczyków – nagradzania ludzi lojalnych gotówką i stanowiskami państwowymi, ale zabijania przeciwników – Iran powoli zdobywał panowanie nad Irakiem. A w miarę jak to robił, plakaty “Wyzwolić Jerozolimę” zaczęły być widoczne w całym Iraku.


Irakijczycy jednak, włącznie z najbardziej żarliwymi zwolennikami Iranu, takimi jak Kais Al-Chazaali, nie potrafili sformułować przekonujących argumentów przeciwko pokojowi Iraku z Izraelem. Chazaali powiedział kiedyś, że pokój z Izraelem pozwoli syjonistom na wprowadzenie homoseksualizmu do Iraku.


W piątek 300 Irakijczyków – sunnitów i szyitów – zgromadziło się na konferencji w kurdyjskim mieście Ebril na północy. Wezwali do pokoju z Izraelem. Następnego dnia rozpętało się piekło, kiedy irańskie milicje zaczęły grozić przemocą tym, którzy brali udział w konferencji, zmuszając ich do wycofania się z ich wypowiedzi na rzecz pokoju.   


Ameryka straciła cztery tysiące ludzi i wydała setki miliardów dolarów, by pozwolić demokracji na zastąpienie tyranii w Iraku. Niestety, Saddam odszedł, ale tyrania pozostała.


Podczas gdy iracki rząd powinien był twierdzić, że każdy Irakijczyk ma wolność wyrażania swojej opinii, także kiedy ta opinia nie zgadza się z oficjalną polityką nie podpisywania pokoju z Izraelem, zamiast tego rząd ściga tych, którzy uczestniczyli w konferencji i zapowiada, że ich uwięzi, ale nie mówi o żadnym złamaniu prawa irackiego (bo nie było żadnego).


Jest smutne, że po całej wojnie o wolność rządzący w Iraku nadal nie potrafią pojąć znaczenia wolności słowa, nie mówiąc już o jej ochronie. Jest to szczególnie smutne, bowiem każdy, kto zna Irak i Irakijczyków, wie, że nic ich nie obchodzą Palestyna i Palestyńczycy, ale są zmuszani do głoszenia nienawiści wobec państwa żydowskiego pod groźbą przemocy ze strony irańskiego reżimu i jego irackich sojuszników.


Ameryka powinna domagać się od irackiego rządu, by wycofał oskarżenia i chronił podobne konferencje pokojowe, jeśli nie dla samego pokoju, to dla zapewnienia, że wolność słowa pozostaje święta.


Why Iraqis hate Palestine

House of Wisdom, 27 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaHussain Abdul-Hussain


Iracko-libański dziennikarz mieszkający w Waszyngtonie.  Pracuje jako analityk w instytucie Fundacji Defence of Democrecies. Wcześniej pracował w utworzonej przez amerykański Kongres Arabic TV, przed tym był reporterem w wychodzącej w Bejrucie The Daily Star. Jest absolwentem Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie, gdzie studiował historię Bliskiego Wschodu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1967 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk