Prawda

Niedziela, 13 czerwca 2021 - 11:25

« Poprzedni Następny »


Czy Trump zakończy problem palestyńskich uchodźców?


Vic Rosenthal 2018-01-27

Obóz palestyńskich uchodźców Yarmuk, w Syrii, zbombardowany przez siły rządowe w 2015 roku.  

Obóz palestyńskich uchodźców Yarmuk, w Syrii, zbombardowany przez siły rządowe w 2015 roku.  Ostatnio było głośno na temat Donalda Trumpa i Nikki Haley, kiedy zagrozili odcięciem (lub przynajmniej ostrą redukcją) amerykańskich funduszy dawanych Palestyńczykom. Trump nie mówił wyraźnie, o które fundusze chodzi, ale Haley wspomniała o wsparciu USA dla UNRWA, agencji ONZ, która utrzymuje wiecznie rosnącą grupę “palestyńskich uchodźców”.

Ważne jest zrozumienie, czym są palestyńscy uchodźcy, ponieważ jest to coś zupełnie innego od wszystkich innych rodzajów uchodźców.


Uchodźcą jest ktoś, kto uciekł lub został wygnany z własnego kraju przez wojnę, polityczne zamieszki lub katastrofę naturalną. Często nie mają oni permanentnego domu i żyją tymczasowo w obozach dla uchodźców. Nie mają własnych środków utrzymania i są zależni od dobroczynności.  


ONZ ma agendę, UNHCR, Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, której zadaniem jest pomoc takim ludziom w przetrwaniu jak długo albo wrócą do domu, albo zaczną nowe życie w nowym miejscu. Na przykład, dzisiaj są miliony uchodźców z miejsc takich jak Syria, Afganistan, Mianma, Sudan Południowy, Libia, Jemen i inne. UNHCR karmi uchodźców, dostarcza tymczasowego dachu nad głową i pomocy medycznej na krótką metę, i próbuje wspierać długoterminowe rozwiązania, takie jak przesiedlenie, żeby ci ludzie przestali być uchodźcami. W 2016 r., UNHCR podaje, że przesiedliła ponad 189 tysięcy ludzi. To jest kropla w morzu, skoro jest 17,2 miliona uchodźców na świecie, według danych UNHCR, ale jest to coś.


UNHCR ma budżet 7,7 miliarda dolarów i około 11 tysięcy zatrudnionych na całym świecie; jest finansowana z dobrowolnych składek, z czego 87 procent pochodzi z Unii Europejskiej (tak, ja też zdziwiłem się, czytając to).


Europa jest dzisiaj zalewana masą ludzi, którzy twierdzą, że są uchodźcami. Ważne jest rozróżnienie uchodźców, którzy zostali zmuszeni do porzucenia swoich domów i migrantów, którzy wybrali emigracje, żeby polepszyć swoje życie. Ale nie o tym chcę dzisiaj pisać.


Z punktu widzenia UNHCR uchodźcą jest osoba w szczególnej sytuacji. Jej celem jest zmniejszenie liczby ludzi bez stałych miejsc zamieszkania przez znalezienie stałej pracy i miejsca do życia, przez pomaganie bezpaństwowym uchodźcom na uzyskanie azylu w miejscach, gdzie już nie będą prześladowani. Status uchodźcy dla UNHCR jest przejściową sytuacją, nie zaś stałą cechą osoby. Jest to coś niepożądanego, co chce się zakończyć tak szybko, jak to możliwe.


“Palestyński uchodźca” dla odmiany, jest czymś zupełnie innym. Status palestyńskiego uchodźcy przyznawano każdemu, kto mógł powiedzieć, że przed dwa lata przed 1948 r. (czyli od 1 czerwca 1946 r.) przebywał w Mandacie Palestyńskim, a potem został przesiedlony (dobrowolnie lub nie) ze swojego domu. I ten status jest związany z osoba, a nie jej sytuacją. Tak więc nawet jeśli Palestyńczyk wzbogaca się i buduje okazałą rezydencję w Samarii lub Jordanii, nadal zatrzymuje status uchodźcy. Nie tylko to. Jest to status dziedziczny – ojciec przekazuje swój status uchodźcy dzieciom i wnukom. Istnieje tylko jeden sposób na utracenie statusu palestyńskiego uchodźcy, a jest nim „powrót” do „jego domu” na terenie dzisiejszego Izraela.

 

UNHCR nie zajmuje się palestyńskimi uchodźcami. Specjalna agenda ONZ,  UNRWA  została stworzona w 1949 r. tylko dla uchodźców arabskich z 1948 r. Oceny wahają się, ale prawdopodobnie było około 600 tysięcy Arabów, którzy z powodu wojny opuścili swoje domy. Niektórzy Arabowie, którzy w rzeczywistości nie opuścili domów, także otrzymali status uchodźcy i UNRWA podaje liczbę 750 tysięcy. Dzięki unikatowej, dziedzicznej naturze palestyńskiego uchodźctwa, dzisiaj istnieje około 5 milionów „palestyńskich uchodźców”. UNRWA wydaje rocznie 1,5 miliarda dolarów na mieszkania, wyżywienie i edukację populacji uchodźców, na ich potrzeby medyczne itd. Palestyńskie rodziny otrzymują także zasiłki zależne od wielkości rodziny. Lwia część pieniędzy pochodzi z USA i UE, z małymi sumami z reszty świata (włącznie ze światem arabskim).  


 “Palestyńscy uchodźcy” żyją w obozach w Strefie Gazy (1 300 000), Judei/Samarii (800 000), Libanie (450 000) [nowy spis powszechny pokazał, że w rzeczywistości jest ich w Libanie zaledwie około 175 000 i że dane UNRWA są niezmiernie wyolbrzymione - przyp. tłum.], Syrii (526 000) i Jordanii (2 175 000). Te “obozy” przypominają bardziej duże dzielnice lub małe miasta niż tymczasowe obozy uchodźców. Administrują je rządy gospodarzy (włącznie z Autonomią Palestyńską) a zaopatruje je UNRWA. W Libanie rezydenci podlegają przypominającym apartheid restrykcjom w edukacji i zatrudnieniu; w Syrii siły rządowe atakowały obozy i masakrowały ich mieszkańców.  


Proszę pomyśleć. Obecnie istnieją cztery pokolenia uchodźców. Migrant, który przybył do Mandatu Palestyńskiego w 1946 r., żeby pracować dla władz brytyjskich, a potem wyjechał w 1948 r., otrzymał zagwarantowane utrzymanie na wieczność dla siebie i swoich wszystkich potomków. Ale mandat UNRWA nie obejmuje przesiedlenia i żadne spośród państw-gospodarzy – nawet Autonomia Palestyńska! – nie przyzna obywatelstwa „palestyńskim uchodźcom”. Raz uchodźca, zawsze uchodźca.  


UNRWA ma około 30 tysięcy zatrudnionych, z których około 99% to Palestyńczycy. Jej system edukacyjny jest zaprojektowany do uczenia dzieci i młodzieży palestyńskiej narracji ofiary i zemsty. W Strefie Gazy uczy także ideologii nienawiści do Żydów wg Hamasu.


To nie jest przepis na rozwiązanie problemu uchodźców w sposób, w jaki został rozwiązany problem uchodźców z II wojny światowej. Jest to sposób na tworzenia nieustannie rosnącej, zależnej klasy bezpaństwowych, nieszczęśliwych i wściekłych ludzi. System datków dobroczynnych zachęca do posiadania dużych rodzin, podczas gdy równocześnie  system obozów uchodźczych uniemożliwia większości młodych mężczyzn znalezienie pracy. Nic dziwnego, że obozy okazały się żyznym gruntem dla terroryzmu!

 

Jak to się stało? Dlaczego społeczność międzynarodowa próbowała rozwiązać problemy wszystkich fal uchodźców poza tą jedną, której sytuację postanowiła pogorszyć? Prosta odpowiedź brzmi, że narody arabskie chciały tego jako broni przeciwko Izraelowi, a Zachód dał im to, co chciały, żeby nie zagrozić dostawom ropy naftowej.


Ale czasy się zmieniły, arabska ropa nie jest już tym, czym była, konserwatywne narody Arabów sunnickich są bardziej zaniepokojone Iranem niż Izraelem i prosta matematyka uczyniła utrzymywanie tej populacji uchodźców zbyt kosztowną. Równocześnie prezydent Trump dał wyraz uczuciom wielu, a mianowicie, że Palestyńczycy w ich wyjątkowym poczuciem, że “im się należy”, wiedzą tylko jak brać i nie są skłonni uczynić najmniejszego gestu w kierunku kompromisu.  


Jeśli celem jest porozumienie pokojowe między Izraelem a OWP, to Trump ma rację, że dalsze płacenie im, podczas gdy oni odmawiają negocjowania, jest po prostu głupie. Pozostawiając jednak ten problem na boku, być może jest tu jeszcze większa okazja. Czy nie nadeszła pora na zakończenie „problemu palestyńskich uchodźców” raz na zawsze? Oto, jak można to zrobić:


Po pierwsze, zatrzymać tworzenie nowych uchodźców. Dzieci uchodźców nie będą już dziedziczyć tego statusu. Równocześnie od goszczących ich krajów będzie się oczekiwało przyznania praw stałego pobytu tym, którzy o to poproszą (co ciekawe, tak już jest w kwestii jednego z obozów, Szuafat, który mieści się na obszarze pod izraelską kontrolą – jego mieszkańcy są traktowani jak inni arabscy mieszkańcy Jerozolimy). Od gospodarzy będzie się wymagało usunięcia przypominających apartheid restrykcji w stosunku do uchodźców. Zasiłki społeczne i inne wsparcie będzie stopniowo wycofywane, a fundusze przeznaczone na pokrycie kosztów edukacji i opieki medycznej zostaną przesunięte do krajów-gospodarzy – pod ścisłą kontrolą – by zaczęły udzielać tych usług bezpośrednio mieszkańcom.


W ostatecznym rachunku zniknie sama UNRWA. Ci, którzy odziedziczyli status uchodźcy, utracą go. Niewielu rzeczywistych uchodźców – którzy faktycznie opuścili kraj w 1948 r. (dzieci, które się wówczas urodziły skończą w tym roku 70 lat) – przejdą pod opiekę UNHCR.


Aby zapanował pokój między Izraelem a jego sąsiadami, Arabowie muszą uznać rzeczywistość: Izrael jest prawomocnym krajem należącym do prawomocnego narodu i Palestyńczycy nigdy do niego nie “powrócą”. Farsa z „palestyńskimi uchodźcami” musi się skończyć.


Dzisiaj Trump ma okazję zakończenia kolejnej gry pozorów, tak jak to zrobił z Jerozolimą, stolicą Izraela.


Powinien to zrobić.

 

Trump can-end the Palestinian refugee problem

4 stycznia 2018Vic Rosenthal

Emeryt. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1850 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk