Prawda

Czwartek, 8 grudnia 2022 - 19:45

« Poprzedni Następny »


Czy politycy mogą być racjonalni?


Andrzej Koraszewski 2022-05-25

Laboratoryjna róża z szalki (Źródło: Wikipedia)       
Laboratoryjna róża z szalki (Źródło: Wikipedia)       

Putin wstrząsnął światem, nie wiemy jeszcze jak mocno. Konsekwencje rosyjskiego najazdu na Ukrainę będą się ujawniały przez długie lata.  Czy otrząśniemy się z naiwności nazbyt bliskich związków z tyranami i uzależnienia od ich dostaw? Pytanie jest zasadne, ale naiwnością jest nadzieja, że wyleczymy się z naiwności.      


Politycy i dziennikarze żyją nadzieją, że ich będziemy kochać, ci pierwsi chcą być wybierani, ci drudzy kupowani i wielbieni. W pogoni za popularnością rezygnacja z rozsądku przynosi obfite zyski.


Pierwsza związana z rosyjską agresją informacja o globalnym trzęsieniu ziemi przyszła z rynku paliwami. Jeszcze długo nie będziemy wiedzieli, kiedy i jak zakończy się ta wojna, ale wiemy już, że nieunikniona jest przebudowa zaopatrzenia Zachodu w gaz, ropę naftową i węgiel. W pogoni za dyktowanymi przez media intelektualnymi modami, politycy od lat wymuszali rezygnację z wydobywania własnych zasobów coraz bardziej uzależniając sektor energetyczny od importu z takich lub innych tyranii. Efekt był łatwy do przewidzenia, przy wysokim stopniu zależności musiał pojawić się szantaż. 

Reakcja jest niemal zabawna. Mimo oczywistości, że tzw. energia odnawialna jest na obecnym etapie znacznie droższa, mniej wydajna i przez długie dziesięciolecia nie będzie mogła pokrywać zapotrzebowania, pierwszą reakcją było pospieszne szukanie alternatywnych dostaw paliw kopalnych od innych tyranów, a równocześnie radosne wezwania, żeby nasilić astronomiczne subwencjonowanie nieopłacalnych technologii.


Rosyjską wojnę z Ukrainą poprzedziły lata rosnących cen energii, ale analizy pokazujące związek tego zjawiska z zamykaniem elektrowni atomowych, utrudnianiem wydobycia gazu i ropy naftowej z łupków, zamykaniem kopalń węgla i subwencjami wiatraków i paneli słonecznych, biopaliw, elektrycznych samochodów itp., kwitowane były głęboką niechęcią z dodatkiem ładunku otwartej wrogości. Czy był związek między wzrostem cen energii na Zachodzie a decyzją Putina o napaści na Ukrainę? Nie ma tu pewności, ale rosyjscy politycy nie kryli swojej wiedzy na temat poziomu uzależnienia Unii Europejskiej od rosyjskich dostaw.


W Polsce i nie tylko w Polsce na długo przed rosyjską napaścią na Ukrainę rolnicy sygnalizowali, że dramatycznie rosną koszty produkcji żywności. Rosły koszty nawozów, środków ochrony roślin, paliwa, wody. Rolników nikt nie lubi, bo jak donosiła swego czasu słynna gwiazda „Polityki”, oni tylko do kasy i w pole, a tam im wszystko samo rośnie.


Najazd na Ukrainę i blokada ukraińskich portów uświadomiła światu, że kraj, który był jednym z głównych eksporterów pszenicy, nie tylko będzie miał problemy z wyeksportowaniem swoich zbiorów, ale w tym roku  samych zbiorów będzie tyle, co kot napłakał, a powrót do poziomu sprzed najazdu zajmie kilka lat.


Jak pisał w zeszłym tygodniu „Economist”:

„Wojna na Ukrainie uderza w globalny system żywnościowy osłabiony przez covid-19, zmiany klimatyczne i szok energetyczny. Ukraiński eksport zbóż i roślin oleistych w większości ustał, a rosyjski jest zagrożony. Ceny pszenicy, które wzrosły o 53% od początku roku, podskoczyły 16 maja o kolejne 6%, po tym jak Indie ogłosiły, że wstrzymają eksport z powodu fali upałów.


Rosja i Ukraina dostarczają razem 28% światowych dostaw pszenicy, 29% jęczmienia, 15% kukurydzy i 75% oleju słonecznikowego. Ukraiński eksport żywności zwykle dostarcza chleba dla 400 mln ludzi na całym świecie.”

W bogatych krajach możemy się zmartwić, że uderzy to najmocniej w najbiedniejsze państwa, ale mogę wszystkich pocieszyć, że ten kryzys nikogo nie oszczędzi. Faktycznie Afryka się budzi i coraz częściej widzimy w afrykańskiej prasie artykuły z apelami, żeby przestać słuchać dobrych rad od przeżartych i bezmyślnych Europejczyków. Kraj za krajem decyduje się na zmianę polityki rolnej, akceptację GMO i całej biotechnologii, traktując europejską walkę z nauką tak, jak ona na to zasługuje, bo inaczej Afryka wyląduje tam, gdzie Ukraina wylądowała w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

 

Ponieważ Afryka redaktorów naszych gazet zaczyna interesować dopiero, kiedy uciekinierzy z piekła topią się u naszych wybrzeży, pozostańmy na naszym podwórku. A tu, po staremu, miłość do rolnictwa organicznego i rzekomo ekologicznego. Powielamy sobie te mądrości ze stolic wielkiego świata niepomni na to, że i w wielkim świecie mody intelektualne skutecznie tłumią ochotę na obliczanie zysków i strat.

 

Jak szybko do naszych polityków dotrze, że pora przyjrzeć się uważnie modzie na rolnictwo ekologiczne i zauważyć, że nie jest ono wcale ekologiczne, że jest potwornie drogie, zabiera znacznie więcej ziemi i bazuje na kompletnie irracjonalnej tęsknocie do jakiejś wydumanej „naturalności”.

 

Jak 6 maja pisał Bjorn Lomborg na łamach Wall Street Journal:

Badania jednoznacznie wykazały, że rolnictwo ekologiczne produkuje mniej żywności na hektar niż rolnictwo konwencjonalne. Co więcej, rolnictwo ekologiczne wymaga częstego odłogowania ziemi ponieważ rezygnuje z korzystania z nawozów syntetycznych i pestycydów.


Rolnictwo ekologiczne produkuje od 29% do 44% mniej żywności na hektar niż metody konwencjonalne. W związku z tym wymaga aż o 78% więcej ziemi niż konwencjonalne rolnictwo, a wyprodukowana żywność kosztuje o 50% więcej – a wszystko to bez wymiernego wzrostu zdrowia ludzi i dobrostanu zwierząt.

Można było ignorować te fakty, kiedy wzrost cen żywności był dramatycznym problemem dla najmniej zarabiających, ale nie powodował wielkiego uszczerbku w kieszeniach klasy piszącej, jednak wojna w Ukrainie powinna uświadomić, że rolnictwo, podobnie jak wszystkie inne działy gospodarki, musi podlegać prawom ekonomii i korzystać z naukowego postępu. Obecny wzrost cen żywności jest tylko wstępem, Rosja dostarczała nie tylko gaz, ropę, węgiel i pszenicę, dostarczała również na rynki zachodnie surowce potrzebne do produkcji nawozów (a te zostaną prawdopodobnie objęte sankcjami).   

 

Lomborg porównuje rolnictwo organiczne z rolnictwem konwencjonalnym, tymczasem rolnictwo konwencjonalne jest w kleszczach biurokracji i nie korzysta z tego, co oferuje nauka. Dzisiejsza biotechnologia pozwala na radykalny wzrost plonów, na zmniejszenie zużycia pestycydów, nawozów i wody, a co więcej na zmniejszenie areału potrzebnego dla rolnictwa. Oznacza to nie tylko możliwość oddawania ziemi rolnej pod budownictwo i drogi, ale również powiększania obszarów dzikiej przyrody. To ostatnie, chwilowo nie jest największą troską, ponieważ teraz, w obliczu kryzysu, którego rozmiarów jeszcze nie znamy, najważniejsza jest szybka modernizacja rolnictwa pozwalająca na zatrzymanie wzrostu kosztów produkcji rolnej, na radykalny wzrost plonów i powstrzymanie tempa wzrostu cen żywności.

 

Nawet gdyby ta piekielna wojna zakończyła się jutro musimy zakończyć wojnę z nauką, jeśli chcemy złagodzić nieuniknione konsekwencje tej wojny. Obawiam się jednak, że Polski Bank Rezerw Intelektualnych wypuści nowe obligacje dla wsparcia miłego sercu irracjonalizmu. Politycy bez silnych nacisków ze strony wyborców na żaden racjonalizm nie dadzą się  namówić, gdzie jednak szukać wyborców wiedzących na jakim świecie żyją?


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2272 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk