Prawda

Piątek, 24 wrzesnia 2021 - 18:54

« Poprzedni Następny »


Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?


Manfred Gerstenfeld 2020-10-15

Dyrektor generalny BBC, Tim Davie, zdjęcie via Twitter

Dyrektor generalny BBC, Tim Davie, zdjęcie via TwitterPrzez dziesięciolecia płynął nieustanny strumień skarg w sprawie antyizraelskich uprzedzeń BBC. Niemniej, poza publiczną krytyką BBC, niewiele można było zrobić. Być może, to się zmieniło. W czerwcu 2020 roku Tim Davie został nowym dyrektorem generalnym BBC. Davie chce, żeby relacje BBC były bezstronne. To byłaby dobra okazja do opublikowania tajnego raportu Malcolma Balena z 2004 roku o relacjonowaniu przez BBC konfliktu izraelsko-palestyńskiego.


Były izraelski ambasador w Wielkiej Brytanii, Zvi Sztauber, powiedział mi w wywiadzie w 2005 roku:

BBC jest problemem sama w sobie. Przez lata prowadziłem z nimi niekończące się dyskusje. Każdy widz, który szuka w BBC informacji o Izraelu, systematycznie otrzymuje wypaczony obraz. Nie wynika to z jednej audycji tu lub tam. Wynika to z metody informowania przez BBC. Kiedy relacjonują z Izraela, zazwyczaj pokazując w tle Wzgórze Świątynne [z Kopułą na Skale], co daje widzowi wrażenie, że Jerozolima jest głównie muzułmańska.   

Sztauber podsumował swoje uwagi mówiąc, że niemal codziennie musiał reagować na wypaczenia informacji o Izraelu w BBC.


Przez dziesięciolecia trwał ciągły strumień skarg na anyizraelskie uprzedzenia BBC – wypełniłyby one niejedną książkę. Camera UK prowadzi specjalną witrynę skupioną wyłącznie  na tych uprzedzeniach BBC.


Oto kilka niedawnych przykładów. Producentka BBC, Rosie Garthwaite, pracuje nad nowym filmem dokumentalnym krytycznym wobec działań Izraela we wschodniej Jerozolimie. Przyznała, że publikowała niezgodną z faktami, propalestyńską propagandę w mediach społecznościowych. Usunęła ze swojego konta Twittera fałszywą mapę, która niesłychanie wyolbrzymiała rzekomą palestyńską utratę ziemi na rzecz Izraela i była oskarżona o zamieszczanie innych fałszywych lub mocno nieścisłych twierdzeń o Izraelu w mediach społecznościowych. Garthwaite pisała także błędnie, że Gaza ma tylko jedną granicę i że ta jedyna granica jest kontrolowana przez Izrael. To jest tylko przykład jej antyizraelskiej propagandy.


Dziennikarz BBC, Nimesh Thaker, używał swojego konta Twittera, @notthatbothered do umniejszania antysemityzmu. Promuje ekstremistów takich jak Jackie Walker, która została wyrzucona z Labour Party jeszcze za czasów Jeremy’ego Corbyna z powodu jej antysemityzmu. Thaker używał także anonimowego konta w mediach społecznościowych do popierania tekstu przeciwko prezenterce żydowskiego pochodzenia, Emmie Barnett, kiedy mówiła o wpływie antysemityzmu na jej osobiste życie.  


Brytyjski działacz, David Collier, napisał, że nie ma powodu do zdziwienia, że lewicowa, marginalna grupa, Jewish Voice for Labour, tak często występuje na antenie BBC. Napisał, że ludzie tacy jak Thaker piszą wiadomości, które miliony ludzi czytają codziennie. Zakończył stwierdzeniem, że nikt w Wielkiej Brytanii nie ponosi większej odpowiedzialności za szerzenie fałszywej, antyizraelskiej narracji niż BBC.


Można to ciągnąć bez końca. Jak powiedział ambasador Sztauber: “Wiele kluczowych stanowisk w BBC zajmują skrajni lewicowcy”. Dodał, że BBC publikuje ogłoszenia o naborze personelu w lewicowej gazecie „Guardian”.  

 

Przy tak wielu stronniczych dziennikarzach nie dziwi, że jest wiele wypadków jednostronności – także takich, które nie są związane z Żydami ani z Izraelem. Niemniej jak dotąd niewiele można było zrobić poza publicznym krytykowaniem BBC.


Poprzednie konserwatywne rządy ignorowały problem stronniczości BBC, ale sytuacja może się teraz zmienić. W czerwcu brytyjski rząd mianował Tima Daviego na stanowisko dyrektora generalnego tej korporacji. Davie krytykował brak bezstronności w BBC w podobnych terminach jak wielu innych krytyków. Na spotkaniu personelu BBC na początku września Davie wygłosił zaskakujące słowa: „Jeśli chcesz być zadufanym, nieznoszącym sprzeciwu, zaangażowanym publicystą lub orędownikiem jakiejś sprawy w mediach społecznościowych, to jest to twój uprawniony wybór, ale nie powinieneś pracować w BBC”.

 


Pytanie do jakiego stopnia dyrektor generalny może zamienić instytucję tak pełną stronniczych dziennikarzy jak BBC w bezstronną.


Brytyjski prawnik, Trevor Asserson, który obecnie mieszka w Izraelu, zainwestował własne pieniądze w latach 2000-2004 w cztery dobrze udokumentowane badania, pokazujące systematyczne uprzedzenia BBC przeciwko Izraelowi. Wniosek z tych badań: relacjonowanie BBC z Bliskiego Wschodu jest skażone przez silną antypatię do tego kraju. To wypaczone relacjonowanie tworzy atmosferę, w której rozkwita antysemityzm.


Asserson napisał, że monopol BBC wynika z prawnie wiążącego kontraktu z brytyjskim rządem. Zdefiniował 15 prawnych obowiązków BBC zapisanych w statucie tej korporacji i pokazał sytuację, w których BBC łamała większość tych obowiązków.  


W swoim pierwszym raporcie Asserson napisal, że w BBC “jadowite komentarze i nieprzypisane cytaty są częścią opisu faktów”. Zanalizował dwa skrajnie skrzywione portrety Szarona i Arafata, które pojawiły się na witrynie BBC, pisząc: “Nieprzypisana żadnemu autorowi uwaga sugerowała, że Szaron używa niepohamowanej przemocy” (oskarżenie, które Asserson zdemaskował jako kłamstwo). Arafata witryna BBC opisywała jako bohatera, bezinteresownie oddanego publicznej służbie, ciężko pracującego i jako charyzmatycznego przywódcę. Nie zauważono dziesięcioleci działalności terrorystycznej Arafata.


Po tym, jak Asserson opublikował swój raport, oba portrety usunięto z witryny BBC.


W drugim raporcie Asserson dostarczył dowodów, że BBC zawiodła w prezentacji zjawisk i wydarzeń pokazujących negatywny obraz Palestyńczyków.


W trzecim raporcie Asserson porównał relacjonowanie BBC o brytyjskich żołnierzach w Iraku i izraelskich żołnierzach w konflikcie z Palestyńczykami. Napisał, że w Iraku “Wojska koalicji opisane są w ciepłych i entuzjastycznych słowach z sympatią zarówno do nich jako jednostek, jak i dla ich trudnej sytuacji militarnej. W odróżnieniu od tego, izraelscy żołnierze przedstawiani są jako anonimowi, bezwzględni i brutalni zabójcy”. On i jego współautor prezentując wiele konkretnych przykładów pokazali, jak silnie obecne w programach BBC są antyizraelskie uprzedzenia.


Raporty Assersona odniosły pewien skutek. W listopadzie 2003 roku BBC stworzyła wysokie stanowisko redaktorskie do udzielania porad w sprawie relacji z Bliskiego Wschodu. Były redaktor 9:00 News BBC, Malcolm Balen, został mianowany na to stanowisko. Ówczesny szef BBC News, Richard Sambrook, powiedział Assersonowi, że jego raporty przyczyniły się do decyzji utworzenia tego stanowiska.  


W 2004 roku Balen podjął się wewnętrznego dochodzenia w sprawie relacji BBC z palestyńsko-izraelskiego konfliktu. Ten raport nigdy nie został opublikowany, co doprowadziło do serii batalii sądowych. Po ośmiu latach Sąd Najwyższy zdecydował, że raport Balena nie podlega Ustawie o Swobodzie Informacji. BBC musiała jednak ujawnić swoje koszty sądowe w tej sprawie, które wówczas wynosiły około pół miliona dolarów. Można się zastanawiać dlaczego, jeśli dochodzenie stwierdzało, że relacjonowanie było bezstronne, BBC wydała tak wiele pieniędzy, by utrzymać je w tajemnicy.  


Byłoby pomocne, gdyby nowy dyrektor generalny zapoznał się z całym materiałem Asssersona. Mogłoby to oszczędzić mu wiele czasu w próbach zrozumienia manipulacji ze strony części personelu BBC.


Honest Reporting była jedną z tych organizacji, które w swoim czasie dokonywały bezskutecznych prób doprowadzenia do publikacji raportu Balena. Mogłaby teraz zasugerować panu Daviemu, by wydobył ten raport z sejfu BBC i wreszcie go opublikował. Mogłoby to pokazać, że szefowie BBC wiedzieli już ponad 15 lat temu, że ich firma jest stronnicza w relacjonowaniu z Bliskiego Wschodu.  


BESA Center Perspectives Paper No. 1,771, October 7, 2020


Is It Possible to Curb the Extreme Bias of the BBC?

Besa Center, 7 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDr. Manfred Gerstenfeld 

Były przewodniczący Steering Committee of the Jerusalem Center for Public Affairs. Założył i kierował Center's Post-Holocaust and Anti-Semitism program. W swojej najnowszej książce "The War of a Million Cuts" analizuje jak Izrael oraz Żydzi są demonizowani i jak można walczyc z próbami delegitimizacji.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1919 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk