Prawda

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 - 16:38

« Poprzedni Następny »


Coraz więcej i więcej…


Mitchell Bard 2022-03-13


Hasło "Nigdy więcej!" zostało zdegradowane do równie pustych naklejek na zderzaki, takich jak „Pokój dziś!” Odpowiedź na agresję rosyjskiego prezydenta Władimira Putina to tylko najnowszy dowód na to, że puszczamy parę w gwizdek.


Siedzimy na naszych sofach i popijamy herbatę, oglądając rzeź Ukraińców w telewizji, słuchając poważnych analityków opisujących, jak rosyjskie wojska najeżdżają sąsiada i uspakajamy się zapewnieniami  polityków obwieszczających, że Putin przegrywa wojnę. W międzyczasie prezydent Joe Biden – najpotężniejszy człowiek na świecie – powiedział narodowi ukraińskiemu, aby zachował dzielność, ponieważ Ameryka nie wyśle ani jednego amerykańskiego żołnierza ani samolotu, żeby odeprzeć rosyjski atak. Nałożył jednak ostre sankcje i konfiskuje wspaniałe jachty rosyjskich oligarchów. Wyobraź sobie przerażenie, kiedy jakiś miliarder zajeżdża swoim Rolls-Royce’em do portu i stwierdza, że jedna z jego cennych zabawek zniknęła. Z pewnością wezwie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, aby natychmiast przerwał tę wojnę – jeśli nie chce ryzykować wysłania do gułagu.


Wyobraź sobie, co muszą teraz odczuwać Tajwańczycy. Dlaczego Chiny miałyby wahać się przed przejęciem ich kraju, kiedy jest jasne, że nie zrobimy nic, aby ich powstrzymać z obawy przed wciągnięciem w wojnę? Zachód pozwala Putinowi na przymusowy powrót Ukrainy do Matiuszki Rasiji. Ile czasu upłynie, zanim Tajwan zostanie zmuszony do poddania się Pekinowi?


Dla amerykańskich decydentów porażka nie jest jedną z opcji; to wręcz jest ich cel. Nikt najwyraźniej nie zauważył, że sankcje nie zdołały powstrzymać chińskiej agresji, ani zmusić Rosji do opuszczenia Krymu, ani przekonać Iranu do rezygnacji z nuklearnych ambicji. Podczas gdy sankcje zostały teraz zaostrzone w przypadku dwóch pierwszych, Biden jest zdecydowany znieść niemal wszystkie sankcje wobec Iranu mimo sprzeciwu ze strony państw, którym zagrażają mułłowie.


Kiedy Żydzi mówią: „Nigdy więcej!” mają na myśli przede wszystkim to, że nigdy nie można pozwolić, żeby powtórzył się Holokaust. To hasło zostało podchwycone jako gotowość zapobiegania wszelkim ludobójstwom. Jednak wszystkie lata po zakończenia II wojny światowej uczyły nas, że jest to tylko pustosłowie.


Niemal natychmiast po zakończeniu wojny Żydzi byli mordowani przez Polaków w Kielcach i w innych miastach. Żydzi byli i są mordowani przez palestyńskich terrorystów. Amerykańscy Żydzi zostali zabici w ich synagodze. Żydzi na całym świecie czują się teraz zagrożeni przez narastający antysemityzm.


Kiedy patrzymy na świat, historia pokazuje ogrom porażki Zachodu w spełnieniu obietnicy zawartej w haśle „Nigdy więcej!”

  • Chiny wymordowały aż 1,5 miliona ludzi podczas rewolucji kulturalnej, zmasakrowały Tybetańczyków, a teraz dokonują czystki etnicznej Ujgurów.
  • Czerwoni Khmerzy zabili w Kambodży ponad milion ludzi.
  • Aż 800 000 osób zginęło w ludobójstwie w Rwandzie.
  • W Kongu zmasakrowano ponad 200 000 Hutu.
  • Idi Amin zabił aż 300 000 ludzi Acholi i Lango.
  • Ludobójstwa w Somalii i Iraku zabiły nie mniej niż 400 000 osób.
  • Myanmar był zaangażowany w ludobójstwo ludności Rohingya.
  • Około 40 000 osób zginęło podczas ludobójstwa w Bośni. (Uwaga tłumacza: Autor podaje tylko niektóre przykłady. Obszerniejsze  informacje na temat ludobójstw po II Wojnie Światowej znajdujemy w angielskojęzycznej Wikipedii tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Genocides_in_history_(after_World_War_II)#Partition_of_India)  

Gdzie byli egzekutorzy hasła „Nigdy więcej!”?


Prezydent Biden usprawiedliwia swoją odmowę interwencji wobec najazdu na Ukrainę obawą przed bezpośrednim konfliktem z Rosją, bo to oznacza wojnę i możliwość koszmarnego scenariusza w postaci użycia broni nuklearnej. Rozumiem. Niewielu ludzi w Stanach Zjednoczonych poparłoby teraz wojnę. Co się jednak stanie, jeśli Rosja zaatakuje innego sąsiada, takiego jak Finlandia, która również nie należy do NATO? Biden i NATO przez odwołanie się do zasady nieinterwencji w krajach nienależących do NATO pozwala Putinowi na tworzenie nowego Związku Radzieckiego z państw, które są bez osłony NATO. Moja rada dla Finów to uciekać do Szwecji. Chociaż, chwileczkę, Szwecja też nie jest członkiem  NATO. Czyli Finowie, kupujcie bilety do dowolnego kraju poza Europą.


Co jednak jeśli Putin postanowi ponownie włączyć Polskę do rosyjskiej strefy wpływów? Polska jest członkiem NATO. Czy ktoś wierzy, że Stany Zjednoczone są gotowe walczyć o Polskę? Rosjanie nie pierwszy raz dokonują inwazji. Biden i NATO będą mieli tę samą wymówkę, że nie należy zaczynać wojny z Rosją, bo może przerodzić się w wojnę nuklearną. Myślisz, że naród amerykański będzie domagał się wysłania naszych żołnierzy, aby chronili Polaków i ryzykowali Armagedon?


Czy wiesz, że NATO ma swoje motto? Jest nim łacińska maksyma animus in consulendo liber – co przetłumaczono na stronie sojuszu jako „duch nieskrępowany w rozważaniach”. Nie tak inspirujący jak „Nigdy więcej!” Biorąc pod uwagę jego ogólną bezużyteczność w zapobieganiu działaniom tyranów zagrażającym porządkowi świata lub angażującym się w ludobójstwo, bardziej odpowiednim mottem byłyby być „NATO szmato”.

 

Biden początkowo sprzeciwiał się przyjęciu jedynego działania, które zdaniem analityków mogło mieć największy wpływ na Rosję bez jednego wystrzału z naszej strony – embargo na ropę i gaz. Rosja jest największym światowym eksporterem i trzecim co do wielkości producentem ropy, ale 80 procent trafia do Europy i Chin. Według magazynu Fortune rosyjska ropa stanowi tylko 5 procent amerykańskiego importu ropy naftowej.

 

Wahanie Bidena nie miało nic wspólnego z Rosją czy Ukrainą; opierało się wyłącznie na jego osobistym interesie politycznego przetrwania i utrzymywania większości w Kongresie, przede wszystkim jednak ze względu na ekonomię. Inflacja osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat i ta sytuacja będzie się pogarszać wraz ze wzrostem cen gazu. Lutowy sondaż ABC News / Washington Post wykazał, że 75 procent Amerykanów ocenia stan gospodarki jako niezbyt dobry lub słaby; 58 procent nie zgadza się z podejściem Bidena do gospodarki; 54 procent twierdzi, że pod rządami Bidena gospodarka pogorszyła się; a 35 procent twierdzi, że za jego prezydentury jest w gorszej sytuacji. Jeśli słynna przestroga Jamesa Carville'a dotycząca wyborów jest słuszna – „Ekonomia, głupcze” – Biden i wielu Demokratów to już polityczne trupy.

 

Embargo na rosyjską ropę pogorszy sytuację, ale Biden jest tu bardziej winny niż Putin. Poza podjęciem kroków w celu sparaliżowania krajowego przemysłu energetycznego, w swoim zagniewaniu z powodu zabicia  dziennikarza Jamala Khashoggiego, Biden odmówił rozmowy z de facto władcą Arabii Saudyjskiej – Mohammedem bin Salmanem, który trzyma rękę na kranie, od którego otwarcia zależą polityczne nadzieje amerykańskich Demokratów.Podczas gdy Stany Zjednoczone są w dużej mierze niezależne energetycznie i w mniejszym stopniu niż w przeszłości polegają na ropie z Zatoki Perskiej, OPEC – zdominowany przez Saudyjczyków – wpływa na światowe ceny ropy, które z kolei  rzutują na to, ile Amerykanie płacą za gaz.


Biden wielokrotnie upokorzył saudyjskiego księcia, unikał go, wycofał poparcie dla wojny Arabii Saudyjskiej z Huti, usuwając tę wspieraną przez Iran szyicką milicję z amerykańskiej listy organizacji terrorystycznych i ignorując ostrzeżenia Arabii Saudyjskiej o zagrożeniach wynikających z  powrotu do nieudanego porozumienia nuklearnego. W konsekwencji MBS nie ma ochoty wyświadczać przysługi człowiekowi, który próbuje mu szkodzić. Nic dziwnego, że Saudyjczycy zignorowali prośby Bidena o zwiększenie podaży ropy naftowej i pomogli podnieść cenę ropy powyżej 100 dolarów za baryłkę.


Biden ma inną opcję – zniesienie sankcji na irańską ropę, na co wydaje się być gotowy, w ramach zachęcania Irańczyków do złej umowy nuklearnej.  Jednak, jeśli ceny paliw nadal będą rosły, amerykańscy Demokraci mogą równie dobrze dołączyć do Finów w poszukiwaniu bardziej przyjaznego kraju.


Tak, łatwo jest malować apokaliptyczne scenariusze końca wojny, ale ci sami ludzie rzadko zastanawiają się nad konsekwencjami dzisiejszego zaniechania działania. Podobnie jak dziś, podczas wojny z Hitlerem  Departamenty Stanu i Obrony USA miały tysiąc wymówek, by nie ratować Żydów w Europie ani nie bombardować torów kolejowych do obozów koncentracyjnych. Rezultatem były miliony zabitych Żydów, cena, którą nasz rząd był gotów zapłacić. Słyszeliśmy podobne usprawiedliwienia wykluczenia użycia siły militarnej dla powstrzymania programu nuklearnego Iranu; zamiast tego Biden wydaje się być gotowy do podpisania nowego porozumienia, które nie tylko nie powstrzyma Iranu przed zdobyciem bomby, ale wynagrodzi ich setkami miliardów dolarów na kontynuowanie złowrogich działań.


Czy ktokolwiek wierzy, że odpowiedź świata byłaby inna, gdyby Putin czy ktokolwiek inny miał zamiar eksterminacjiŻydów? Moglibyśmy krzyczeć „Nigdy więcej!” do bólu gardła i wiemy, że podczas gdy Izrael zrobi wszystko, co w jego mocy, by ratować Żydów, Biden będzie wygłaszał kolejne przemówienia, żądając, aby Putin powstrzymał zabijanie i mamrotał o możliwych zbrodniach wojennych, a następnie już cichszym głosem przejdzie do ważniejszych spraw, na które ma jeszcze mniejszy wpływ, takich jak klimat, aborcja, przemoc z użyciem broni, prawa do głosowania, pandemia COVID-19 i „Odbudujmy Lepszą Amerykę”.


Po tym, jak Iran zdobędzie bombę, kto przyjdzie z pomocą Żydom, jeśli mułłowie spełnią swoje groźby zniszczenia Izraela? Tak, Izrael będzie się bronił, ale czy powinien robić to sam? NATO użyje tych samych wymówek, co teraz, ponieważ Izrael nie jest jego członkiem (Kongres określił go jako głównego sojusznika spoza NATO, ale starania Izraela o przyłączenie się w latach pięćdziesiątych zostały odrzucone). Jeśli Biden podpisze umowę z tyranią, da Iranowi licencję na stworzenie nuklearnego środka odstraszającego, takiego jak Rosja, Korea Północna i Chiny, który sprawi, że Zachód nie będzie mógł powstrzymać radykalnego islamskiego programu terroru i imperialnych ambicji.


W przeciwieństwie do Rosjan, Irańczycy nie boją się wojny nuklearnej, ponieważ wierzą, że kraj jest wystarczająco duży, by wytrzymać odwetowe  uderzenie Izraela. Dla nich zarówno najgorszym i najlepszym scenariuszem jest to, że pójdą do raju.


Zamiast podejmować działania w celu powstrzymania Iranu przed popełnieniem ludobójstwa, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest przyjęcie przez ONZ rezolucji potępiającej Izrael za „nadmierną”: reakcję, liberałowie oskarżyliby Izrael o narażanie Palestyńczyków, media prowadziłyby bieżący rejestr ofiar w oparciu o irańskie źródła, a organizacje praw człowieka powiedziałyby, że Izrael używał nieproporcjonalnej siły i popełniał zbrodnie wojenne (prawdopodobnie już napisali raport i wystarczy dopisać datę).


"Nigdy więcej!" to puste hasło. Świat  akceptuje fakt, że agresja i ludobójstwo zdarzają się raz za razem.


Again and again…
  

JNS, 9 marca 2022r.

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiMitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2153 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk