Prawda

Środa, 4 sierpnia 2021 - 15:49

« Poprzedni Następny »


Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu


Judith Bergman 2021-03-12

Od kiedy Chiny przyjęły Prawo o Bezpieczeństwie Narodowym w czerwcu 2020 roku, rząd Hong Kongu i Chiny starały się stłumić całą opozycję wobec Pekinu i Komunistycznej Partii Chin oraz wymazać podstawowe wartości Hong Kongu. Zdjęcie: Protesty w Hong Kongu, 2019, Wikipedia.

Od kiedy Chiny przyjęły Prawo o Bezpieczeństwie Narodowym w czerwcu 2020 roku, rząd Hong Kongu i Chiny starały się stłumić całą opozycję wobec Pekinu i Komunistycznej Partii Chin oraz wymazać podstawowe wartości Hong Kongu. Zdjęcie: Protesty w Hong Kongu, 2019, Wikipedia.Od kiedy Chiny przyjęły Prawo o Bezpieczeństwie Narodowym w czerwcu 2020 roku, rząd Hong Kongu i Chiny starały się stłumić całą opozycję wobec Pekinu i Komunistycznej Partii Chin oraz wymazać podstawowe wartości Hong Kongu. Obejmują one wolność słowa, gospodarkę wolnego rynku, wolność zgromadzeń i swobodę wyznania. Te prawa są gwarantowane we Wspólnej Deklaracji Chińsko-Brytyjskiej z 1984 r., traktacie zarejestrowanym w ONZ. Chiny wyraziły pogardę dla tego traktatu już w 2017 roku. Powiedziały, że był to jedynie “historyczny dokument” bez żadnego znaczenia.

Pekin ogłosił swoje prawo o bezpieczeństwie narodowym, które zawiera cztery kategorie przestępstw – secesja, działalność wywrotowa, działalność terrorystyczna i zmowa z obcym krajem lub zewnętrznymi elementami zagrażająca bezpieczeństwu narodowemu – jako „miecz” odstraszający ludzi, którzy narażają narodowe bezpieczeństwo, oraz „strażnik”, chroniący mieszkańców Hong Kongu.   


Prawo o bezpieczeństwie narodowym nie tylko obłożone jest karami (do kary dożywocia włącznie), ale daje także Chinom możliwość prowadzenia procesu w Chinach kontynentalnych za naruszenie prawa, jakie miało miejsce w Hong Kongu. Obecnie robi to właśnie z 12 działaczami z Hong Kongu, którzy próbowali uciec na Tajwan łodzią w sierpniu i zostali aresztowani na morzu, pozornie za nielegalne przekroczenie granicy. Co jest zupełnie nadzwyczajne, prawo o bezpieczeństwie narodowym stosuje się do domniemanych naruszeń popełnionych przez każdego, gdziekolwiek na świecie.


Nowe prawo dotyka wszystkich aspektów społeczeństwa Hong Kongu. Mieszkańcy Hong Kongu muszą teraz być chińskimi “patriotami” lojalnymi wobec partii komunistycznej. Jak przystoi prawdziwemu państwu policyjnemu, Hong Kong ma teraz gorącą linię dla ludzi, którzy mogą donosić o łamaniu prawa bezpieczeństwa narodowego. W ciągu kilku godzin ta gorąca linia podobno otrzymała tysiące zgłoszeń. Według Mayi Wang, chińskiej pracownicy Human Rights Watch:

"Przez zachęcanie ludzi do donoszenia na swoich przyjaciół i sąsiadów chiński rząd kopiuje w Hong Kongu jedno ze swoich najbardziej skutecznych narzędzi kontroli społecznej: kulturę donosicielstwa...


To jest jedno z najbardziej mrożących krew w żyłach posunięć w Hong Kongu, gdzie władze wyciągają nowe narzędzia, by karać i poskromić prodemokratyczny ruch w mieście”.

W listopadzie stała komisja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych uchwaliła prawo, które pozwala rządowi Hong Kongu usuwać polityków z wyboru uznanych za niewystarczająco patriotycznych. W Radzie Legislacyjnej Hong Kongu nie pozostał żaden prodemokratyczny ustawodawca. Ostatni zrezygnował w listopadzie dając wyraz solidarności ze swoimi usuniętymi kolegami. To nie wystarczyło władzom i 6 stycznia aresztowano ponad 50 byłych, prodemokratycznych polityków i działaczy za naruszenie prawa o bezpieczeństwie narodowym. Władze przeprowadziły nieformalne wybory wstępne w lipcu 2020 roku, by wybrać kandydatów do rady legislacyjnej, które miały odbyć się we wrześniu 2020 roku, ale które rząd odłożył. "Dzisiejsza operacja celuje w aktywne elementy, które są podejrzane o udział w przestępstwie obalenia lub poważnego zakłócania wykonywania przez rząd Hong Kongu jego prawnych obowiązków” – oznajmił wówczas sekretarz Hong Kongu ds. bezpieczeństwa, John Lee. Przygotowanie do uczestnictwa w wyborach jest obecnie działalnością wywrotową w Hong Kongu.


Radni dzielnicowi w Hong Kongu – przedstawiciele 18 dzielnic miasta – wkrótce będą  zobowiązani do złożenia przysięgi lojalności zgodnie z Artykułem 6 prawa o bezpieczeństwie narodowym.  479 miejsc w Radzie Dzielnic zajmują obecnie głównie przedstawiciele obozu prodemokratycznego.


"Dla zapewnienia stabilnej i trwałej realizacji idei ‘jeden kraj, dwa systemy’ Hong Kongiem muszą zawsze rządzić patrioci” - powiedział chiński prezydent Xi Jinping podczas niedawnej konferencji wideo z szefową administracji, Carrie Lam. "To jest fundamentalna zasada, która dotyczy suwerenności, bezpieczeństwa i rozwoju Chin, jak również długoterminowego dobrobytu i stabilności Hong Kongu”. Lam podobno powiedziała, że administratorzy Hong Kongu “będą nadal wykonywać swoje obowiązki pilnowania bezpieczeństwa narodowego bez obaw”.  


Pekin nie zatrzymuje się na ustawodawcach lub radnych dzielnicowych. Hong Kong musi zostać przekształcony na obraz Chin kontynentalnych, zapewniając przyszłą wierność Komunistycznej Partii Chin i dlatego dzieci od szóstego roku życia muszą uczyć się o prawie o bezpieczeństwie narodowym w ramach programu szkolnego, według nowych wytycznych wydanych przez rząd Hong Kongu 4 lutego. Czytamy w tych wytycznych, że:  

"Szkoły będą wtedy mogły podnieść świadomość uczniów o bezpieczeństwie narodowym zgodnie z ich zdolnościami poznawczymi, żeby uczniowie wyrośli na dobrych obywateli, którzy mają poczucie narodowej tożsamości, szacunek dla prawa i  przestrzegania prawa...


Podstawy edukacji o bezpieczeństwie narodowym mają rozwinąć w uczniach poczucie przynależności do kraju, ciepłe uczucia dla narodu , poczucie narodowej tożsamości, jak również świadomość i poczucie odpowiedzialności za pilnowanie bezpieczeństwa narodowego...."

Według “Guardiana”:

"Rząd ostrzegł nauczycieli, że ‘nie ma miejsca na dyskusje lub kompromis’, jeśli chodzi o narodowe bezpieczeństwo i że powinni ‘kultywować u uczniów’ poczucie odpowiedzialności za pilnowanie go”.

Nauczyciele i dyrektorzy szkół mają także obowiązek usunięcia z bibliotek książek, które są uważane za naruszające prawo o bezpieczeństwie narodowym.  


Nowym wskazówkom towarzyszy obrazkowe wideo dla dzieci, które podkreśla, że prawo o bezpieczeństwie narodowym jest “dla naszego dobra” i że Hong Kong “jest nieodłączną częścią naszej ojczyzny”.


Cenzura jest już powszechna. Rozprawa ma najwyraźniej nasilić zastraszanie, by odwieść od myśli o wszelkich protestach i zachęcić do autocenzury. W lipcu, natychmiast po uchwaleniu prawa o bezpieczeństwie narodowym, książki autorów prodemokratycznych zostały usunięte z publicznych bibliotek w Hong Kongu na „przegląd”, żeby zobaczyć, czy naruszają nowe prawo.  


Wielu mieszkańców Hong Kongu mówi teraz o swoim mieście jako o "mieście strachu". "Hong Kong nadal wygląda zamożnie i efektownie, ale w głębi gnije” - powiedziała Claudia Mo, jedna z prodemokratycznych ustawodawczyń, która była aresztowana podczas rozprawy z demokracją 6 stycznia.


Szefowa administracji, Carrie Lam, ogłosiła jeszcze więcej inicjatyw, których celem jest zdławienie opozycji. Jedną z tych inicjatyw będzie prawo do dalszego dławienia wolności słowa przez rozprawę z szerzeniem "fake news" i "mowy nienawiści". Ponadto, istnieją plany zmuszenia kupujących opłacone karty SIM do podawania rzeczywistych nazwisk i okazania dowodów tożsamości, a za fałszywą informację grozi 10 do 14 lat więzienia. Policja otrzyma uprawnienia żądania osobowych danych od dostarczyciela usług z lub bez nakazu sądowego. Uniemożliwi to działaczom planowanie jakiejkolwiek antyrządowej działalności bez wiedzy władz.


Tysiące mieszkańców Hong Kongu już opuściło miasto, w tym działacze prodemokratyczni. Ponadto w ciągu następnych dwóch lat ponad 600 tysięcy mieszkańców Hong Kongu może przenieść się do Wielkiej Brytanii. "Dziewięćdziesiąt sześć procent uważa, że Hong Kong nie jest już bezpiecznym i wolnym domem, w jakim kiedyś żyli, po tym, jak uchwalono prawo o bezpieczeństwie narodowym” – pokazał sondaż przeprowadzony przez organizację byłych mieszkańców Hong Kongu w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania powiedziała, że przyjmie do pięciu milionów mieszkańców Hong Kongu.


Wkrótce jednak nawet możliwość ucieczki z kraju może zostać ograniczona. Nowa propozycja rządowa ma na celu danie “nieograniczonej władzy” urzędowi imigracyjnemu Hong Kongu, by zatrzymywać ludzi, niezależnie czy są stałymi mieszkańcami Hong Kongu, czy nie, i nie pozwalać im na opuszczenie miasta. Wywołało to krytykę Izby Adwokackiej Hong Kongu (HKBA):

"Jest szczególnie niepokojące, że podstawy na których może być wykonywana tak dalece ingerująca władza, nie są przedstawione w proponowanej ustawie i nie ma wyjaśnienia, dlaczego taka władza jest niezbędna, ani nawet, jak zamierza się jej używać.  


Jeśli nowa możliwość przeszkodzenia mieszkańcom Hong Kongu i innym opuszczenia regionu ma zostać nadana… Powinna to być sprawą dla sądów, a nie dla urzędników, by sądy decydowały, kiedy narzucenie zakazu podróży jest niezbędne i proporcjonalne”.

Komunistyczna Partia Chin jest zdecydowana zmiażdżyć Hong Kong i jak dotąd była w stanie robić to praktycznie bez żadnych kosztów dla Chin na arenie międzynarodowej. 30 grudnia Unia Europejska podpisała Wszechstronne Porozumienie o Inwestycjach z Chinami. UE całkowicie zignorowała problem praw człowieka, o które rzekomo bardzo dba. Kilka zachodnich rządów potępiło słownie działania Chin, ale jak dotąd tylko USA narzuciły sankcje na funkcjonariuszy odpowiedzialnych za rozprawę z demokracją w Hong Kongu. Ważne jest by nie zniesiono tych sankcji. 


China Continiues Crushing Hong-Kong

Gatestone Institute, 2 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJudith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1872 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk