Prawda

Piątek, 27 maja 2022 - 01:40

« Poprzedni Następny »


Były palestyński minister: Zachodni Brzeg jest w kompletnym chaosie


Z materiałów MEMRI 2022-01-26

Aszraf Al-'Adżrami (Źródło: snd.ps)
Aszraf Al-'Adżrami (Źródło: snd.ps)

Były minister ds. więźniów w Autonomii Palestyńskiej (AP) Aszraf Al-'Adżrami, w artykule w gazecie “Al-Ayyam”, ostrzegł, że Zachodni Brzeg znajduje się w stanie kompletnego chaosu, co przejawia się w pełnych przemocy konfliktach między klanami i plemionami, które zagrażają bezpieczeństwu publicznemu. Ta sytuacja, powiedział, wynika z porażki wszystkich palestyńskich instytucji – systemu edukacji, organów wykonawczych i sądowniczych, partii politycznych, a także organizacji społeczeństwa obywatelskiego – które nie potrafiły zbudować krajowej cywilnej infrastruktury, oddzielonej od klanowych i plemiennych lojalności.


Al-'Adżrami dodał, że społeczne zaufanie do instytucji AP jest niskie i że AP traci zdolność do rządzenia, ponieważ ludność coraz bardziej polega na miejscowych i plemiennych lojalnościach, by bronić się i zarządzać swoimi sprawami. Powiedział, że dyskurs oporu, który gloryfikuje przemoc, tylko nasila zjawisko obywateli biorących prawo we własne ręce i używających broni do wyrównania osobistych i lokalnych porachunków. Ostrzegł, że jeśli palestyńskie społeczeństwo ześlizgnie się w całkowitą anarchię, międzynarodowa społeczność przestanie popierać utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego z obawy, że zamieni się ono w upadły i skorumpowany kraj. Wezwał Palestyńczyków, by zaakceptowali wartości porządnego rządu oraz rządy prawa i w ten sposób uzyskali wizerunek „cywilizowanego i wykształconego narodu, który może odgrywać czynną rolę w kulturze świata”.


Należy wspomnieć, że słabość rządów prawa w AP jest kwestią często omawianą w palestyńskich mediach z wieloma autorami twierdzącymi, że jest to objaw głębszych problemów w palestyńskim społeczeństwie, które mogą zagrozić przyszłości narodowej sprawy palestyńskiej. 
[1]


Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty artykułu Al-'Adżramiego:[2]


Okupowany Zachodni Brzeg widzi wiele sporów i konfliktów między klanami i plemionami, w których obywatele czasami giną lub zostają ranni, własność jest niszczona, publiczne i społeczne bezpieczeństwo zagrożone i panuje chaos, włącznie z chaosem spowodowanym przez broń będącą poza kontrolą [władz]. Niestety, te spory nie są dłużej ograniczone do [kilku ulic] w różnych wsiach i miastach, ale dotarły do szacownych instytucji edukacyjnych, takich jak uniwersytety Al-Kuds i Bir Zeit oraz Arabsko-Amerykański [uniwersytet w Dżanin], gdzie jeden ze studentów został niedawno zamordowany [4 grudnia 2021 r.] tuż przed [kampusem]. To destrukcyjne pogorszenie sytuacji jest bardzo poważne, bowiem w przeszłości uniwersytety i instytucje edukacyjne prowadziły społeczeństwo ku większej świadomości, kulturze i oświeceniu, będąc także na czele narodowej walki. Dzisiaj stały się w jakiś sposób wylęgarniami głupich i bezsensownych sporów, które nie odzwierciedlają niczego poza ignorancją, zacofaniem i utratą ich narodowej i kulturowej roli. 


To, co dzieje się ostatnio w Hebronie, w różnych częściach Zachodniego Brzegu i na uniwersytetach i w ośrodkach edukacyjnych, jest odbiciem kompletnej i haniebnej palestyńskiej porażki na wszystkich poziomach i we wszystkich sferach. Jest to porażka Autonomii Palestyńskiej, która nie potrafiła stać się podstawą porządnego, obywatelskiego państwa, w którym klany i plemiona rozpływają się i do którego obywatele zwracają się po pomoc prawną, bezpieczeństwo i porządek. Niestety, wiara w zdolność wykonawczych i sądowniczych organów AP w załatwianie spraw, wymierzanie sprawiedliwości i rozwiazywanie konfliktów między obywatelami maleje. Dla rozwiązywania konfliktów obywatele zwracają się częściej do klanowych i plemiennych grup niż do instytucji AP, które zaczęły tracić kontrolę nad społeczeństwem i nad zbrojnymi gangami – z powodu upadku wartości moralnych, pogorszeniu się rządów prawa i braku motywacji przez samą AP do spełniania swoich obowiązków. W dodatku do tego wszystkiego korupcja często powstrzymuje AP przed zajmowaniem się przyczynami tych problemów w sposób sprawiedliwy i zgodny z prawem.   


Jest to także porażka systemu edukacji, który ma przewodzić rozwojowi cywilizowanego społeczeństwa i wpajać nowoczesne myślenie, które zastępuje klanowe i plemienne związki związkami z ojczyzną, państwem i społeczeństwem… Ponadto jest to sromotna porażka palestyńskich frakcji i partii, które opuściły masy i nie odgrywają dłużej roli w edukowaniu społeczeństwa, skupiając się zamiast tego wyłącznie na działaniach dotyczących kontrowersyjnej polityki i wewnętrznych konfliktów w oparciu o slogany.[3] W ten sposób przyczyniają się do pogłębienia rozłamu i tworzenia kultury niezgody i konfliktu. Same unikają przedstawiania swoich konfliktów palestyńskim prawnym i rządzącym organom. Wpływowe frakcje, które panują na Zachodnim Brzegu [tj. Fatah] i w Gazie [tj. Hamas] nie interesują się prawem ani systemami prawnymi, ponieważ wierzą, że ich interesy są chronione nawet w stanie chaosu, korupcji i konfliktu. Inne frakcje zasadniczo nie mają żadnej realnej i znaczącej roli w kształtowaniu opinii publicznej i na ogół naśladują większe i wpływowe frakcje. Tak więc, cały narodowy ruch nie jest dłużej zaangażowany w narodową zmianę; w rzeczywistości często odgrywają bierną rolę.


Niekompetencja i porażka charakteryzują także organizacje społeczeństwa obywatelskiego, które przyjęły plany edukowania społeczeństwa i wpajania humanistycznych i cywilizowanych wartości, ale w większości wypadków nie są zdolne doprowadzić do zmiany wymaganej przez ich plany i cele … chociaż, ogólnie mówiąc, organizacje społeczeństwa obywatelskiego są lepsze niż inne we wpajaniu nowoczesnej narodowej świadomości i kultury.  


Być może język i slogany różnych narodowych frakcji i grup, które gloryfikują przemoc i język oporu, mają szeroki, negatywny wpływ na kulturę społeczeństwa. Większość z tych frakcji i grup nie ma rzeczywistych planów oporu, ale bardziej interesuje ich kontrolowanie społeczeństwa. Panujący język siły nie rozróżnia między tajnym oporem prowadzonym daleko od oczu opinii publicznej … a wszechobecną bronią, z którą paraduje się wszędzie i która stała się bronią klanów i grup, które są poza kontrolą i nie przypisują żadnej wagi do prawa lub życia innych.  


Niestety, nie jesteśmy sami na tym świecie i wszyscy śledzą, co dzieje się między nami. Każdy negatywny rozwój sytuacji, nawet na lokalnym poziomie, wpływa na naszą walkę o zdobycie narodowych praw. Kiedy palestyńskie społeczeństwo osiąga stan kompletnego chaosu i rządzące instytucje tracą swoją rolę, nie będziemy dłużej mogli znaleźć kogokolwiek, kto poprze ideę ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego. Także ci, którzy zdecydowanie popierają nasze prawa, nie będą chętni do ustanowienia upadłego państwa i plemiennego społeczeństwa, które nie jest rządzone przez standardowe władze, ale przez siły plemienne. To prawda, nasza ludność nadal uważa się za cywilizowany i wykształcony naród, który może odegrać czynną rolę w kulturze świata, ale to nie może pozostać tylko sloganem, jaki powtarzamy. Musimy dowieść tego w praktyce, w codziennym zachowaniu. Czy przywrócimy nasz cywilizowany wizerunek i umocnimy go? Czy też zmierzamy do dalszego pogorszenia i destrukcyjnej klęski?[4]

 


[1] See MEMRI reports: Special Dispatch No. 8405 - Palestinian Former Minister: We Have State Institutions And Symbols, But We Have Failed To Consolidate A Real State, Anchored In Democracy And Rule Of Law, Which Benefits The Citizens – December 11, 2019; Inquiry & Analysis Series No. 1266 - Recent Violence In Nablus Reveals Rifts In Fatah, Triggers Calls For Tackling Fundamental Problems In Palestinian Society – August 31, 2016.

[2] Al-Ayyam (PA), December 8, 2021.

[3] Perhaps a reference to the conflict with Israel and/or to the schism between Fatah and Hamas.

[4] Al-Ayyam (PA), December 8, 2021.

 

Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/

MEMRI, 18 stycznia 2022, Specjalny komunikat Nr 9726

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Retoryczna obawa. Marek Eyal 2022-01-26


Notatki

Znalezionych 2123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16
Rzeczywisty apartheid na Bliskim Wschodzie   Toameh   2022-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk