Prawda

Poniedziałek, 11 grudnia 2023 - 01:05

« Poprzedni Następny »


Biden podaje rękę antysemitom
Bojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.


Mitchell Bard 2023-07-13

Około 10 tysięcy demonstrantów maszeruje przed Białym Domem w Waszyngtonie, aby zaprotestować przeciwko izraelskiej ofensywie w Gazie znanej jako „Operacja Ochronny Brzeg”, 2 sierpnia 2014 r. Źródło zdjęcia: Wikipedia.
Około 10 tysięcy demonstrantów maszeruje przed Białym Domem w Waszyngtonie, aby zaprotestować przeciwko izraelskiej ofensywie w Gazie znanej jako „Operacja Ochronny Brzeg”, 2 sierpnia 2014 r. Źródło zdjęcia: Wikipedia.

W chwili, gdy walka z antysemityzmem koncentruje się na powstrzymaniu starań antropologów, by przekonać swoje stowarzyszenie zawodowe do bojkotu izraelskich instytucji naukowych, administracja Bidena ogłosiła własny antysemicki bojkot takich instytucji na Zachodnim Brzegu [w Judei i Samarii].


Decyzja jest szczególnie ironiczna, biorąc pod uwagę, że administracja Bidena właśnie szumnie ogłosiła swoją strategię walki z antysemityzmem. W połączeniu z włączeniem do tej strategii antysemickiej Rady ds. Stosunków Amerykańsko-Islamskich [CAIR], brakiem finansowania i odmową przyjęcia roboczej definicji antysemityzmu opracowanej przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA), polityka ta czyni kompletną farsę z walki z antysemityzmem.


Oświadczenie Bidena wygląda głupio również dlatego, że Wielka Brytania właśnie uchwaliła ustawę zakazującą bojkotów Izraela, w tym bojkotów skierowanych przeciwko Żydom na Zachodnim Brzegu.


Obecny rząd Izraela zrobił wszystko, co w jego mocy, by rozzłościć administrację, ale to nie jest wymówka do przyjęcia polityki, która nie karze rządu, ale jest wymierzona w Żydów, którzy pracują mniej niż godzinę drogi od Jerozolimy i Tel Awiwu.


Bojkot administracji Bidena jest nie mniej oburzający niż bojkot firmy Ben & Jerry, który wywołał międzynarodowe oburzenie i spowodował, że wiele stanów wycofało się z firmy macierzystej, ponieważ naruszyła ona ich prawa antybojkotowe.


Istnieje federalna ustawa antybojkotowa, ale dzięki Demokratom w Kongresie została ona ograniczona do zapobiegania współpracy z bojkotem Ligi Arabskiej, ale nie do współdziałania z kampanią bojkotu, dezinwestycji i sankcji (BDS). W każdym razie ta administracja subsydiując palestyński terror przez ignorowanie ustawy Taylor Force Act pokazała, że nie będzie związana żadnymi restrykcjami mającymi na celu ochronę Żydów.


Co gorsza, administracja całkowicie podkopała walkę z nienawiścią do Żydów, dając antysemitom przyzwolenie na bojkot Żydów. Zamiast wspierać sprawę pokoju, jej działania karzą niewinnych Żydów niezaangażowanych w konflikt polityczny i legitymizują ruch BDS. Jak powiedział rabin Eric Yoffie, były przewodniczący ruchu reformatorskiego i częsty krytyk polityki izraelskiej: „Niemożliwe jest rozróżnienie różnych typów bojkotów. … Ci, którzy twierdzą, że tylko popierają bojkot Ariel, ale sprzeciwiają się ruchowi BDS, dokonują rozróżnień, które nie będą jasne dla nikogo oprócz nich samych”.


Antysemicki bojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi. Nikogo to nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę, że kierują tym departamentem izraelożercy z administracji Obamy. Ich usprawiedliwieniem dla tego najnowszego ataku jest to, że po prostu wracają do poprzedniej polityki. Zdjęcie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena powinno wisieć na plakatach Einsteinowskiej definicji szaleństwa jako robienia ciągle tego samego i oczekiwania innych rezultatów.


Co zdaniem Blinkena osiągnie on, odmawiając funduszy na badania naukowe i rolnicze Uniwersytetowi Ariel w Samarii? Czy to jest jego pomysł na zachowanie urojenia o dwóch państwach? Czy wierzy, że to zmieni politykę Izraela o jedną jotę lub zrobi cokolwiek, by pomóc Palestyńczykom? Jeśli tak, cierpi na delirium. Ta antysemicka polityka przyniesie odwrotny skutek.


Po pierwsze, to tylko pokazuje Izraelczykom, że nie mogą ufać tej administracji i że Biden jest zainteresowany tylko ukaraniem ich, ignorując podżeganie i terror Palestyńczyków. Podobnie jak zwolennicy BDS, administracja obwinia za konflikt tylko Izrael. Zamiast deklarowanego celu, jakim jest szerzenie pokoju, dalej umacnia maksymalistyczne żądania Palestyńczyków i wzmacnia tych, którzy dążą do upadku Izraela. Utwardzając stanowisko Izraelczyków, administracja nie wyświadcza Palestyńczykom żadnej przysługi.


Nie jest to nic nowego, ponieważ administracja już pokazała swoją niezdolność do odróżnienia dobra od zła i swoją obsesję na punkcie bezstronności. Żydzi krytykowali byłego prezydenta Donalda Trumpa za jego komentarz „po obu stronach są dobrzy ludzie” po marszu neonazistów i kontrdemonstracji w Charlottesville w stanie Wirginia w sierpniu 2017 r.; rzecznicy Bidena zasadniczo mówią, kiedy terroryści mordują Żydów: „Po obu stronach są źli ludzie”.


Abstrahując od polityki, obcięcie funduszy na badania i współpracę odmawia Palestyńczykom, jak również Amerykanom i ludziom na całym świecie korzyści z tych badań. Administracja zatrzymała granty dla Binational Science Foundation (BSF), która jest apolityczna i wspiera badania podstawowe. BSF finansuje ponad 5 tysięcy projektów badawczych angażujących tysiące naukowców z ponad 400 instytucji amerykańskich w 46 stanach, Portoryko i Dystrykcie Kolumbii. Te projekty doprowadziły do znaczących przełomów naukowych, medycznych i technicznych z szerokim wachlarzem praktycznych zastosowań.


Binational Agricultural Research and Development Foundation (BARD) koncentruje się na zwiększaniu produktywności rolnictwa, zdrowiu roślin i zwierząt oraz jakości i bezpieczeństwie żywności. Naukowcy stworzyli nowe technologie w dziedzinie nawadniania kropelkowego, pestycydów, hodowli ryb, zwierząt gospodarskich, drobiu, zwalczania chorób i sprzętu rolniczego. BARD finansuje projekty w 45 stanach i Dystrykcie Kolumbii. 40-letni przegląd przeprowadzony w 2019 roku, obejmujący 20 studiów przypadków, oszacował wkład fundacji w gospodarkę USA na 2,7 miliarda dolarów, w gospodarkę Izraela na 500 milionów dolarów i innych krajów na 13,3 miliarda dolarów.


Trzecią organizacją dotkniętą bojkotem administracyjnym jest Binational Industrial Research and Development Foundation (BIRD), która finansuje wspólne amerykańsko-izraelskie zespoły do opracowywania i komercjalizacji innowacji, niezwiązanych z obronnością produktów technologicznych. Od 1977 roku fundacja zatwierdziła inwestycje w ponad tysiącu projektów, które przyniosły bezpośrednie i pośrednie przychody w wysokości ponad 10 miliardów dolarów.


Wspieranie tej pracy jest przeszkodą dla pokoju?!


Oskarżyłem Departament Stanu o głupotę, ale wyszło to już poza głupotę, jest to wrogość, powrót do podejścia arabistów z lat 40. i 50. ubiegłego wieku, kiedy amerykańscy dyplomaci chcieli zapobiec powstaniu Izraela, a gdy to się nie udało, dążyli do osłabienia go i zapobieżenia rozwinięciu bliskich stosunków między USA a Izraelem.


Pomijając Izrael, Blinken zneutralizował Deborah Lipstadt, swoją wysłanniczkę do monitorowania i zwalczania antysemityzmu, która nie może poważnie prosić innych krajów o wyeliminowanie nienawiści do Żydów, skoro jej rząd przyjął antysemicką politykę. Warto przypomnieć słowa Lipstadt po tym, jak Unia Akademicka (UCU) w Wielkiej Brytanii wezwała do akademickiego bojkotu Izraela: „działania grup takich jak UCU są nie tylko zaciekle antyizraelskie, ale w rzeczywistości antysemickie”.


Biden widzi sondaże i uznaje, że głosy Żydów na niego można uważać za rzecz oczywistą. Były prezydent Jimmy Carter popełnił ten sam błąd i obwiniał Żydów o swoją porażkę po tym, jak porzucili go z powodu jego antyizraelskiej postawy. Jak na ironię, to Carter podpisał federalną ustawę antybojkotową.


W 2019 roku 136 międzynarodowych organizacji żydowskich podpisało oświadczenie potępiające wezwania do bojkotu izraelskich instytucji akademickich i deklarujące, że są one sprzeczne z celem pokoju, sprzeczne z wolnością słowa i są częścią większych wysiłków zmierzających do podważenia prawa narodu żydowskiego do samostanowienia w ich ojczyźnie: Izraelu.


Organizacje te powinny głosić, że amerykański bojkot izraelskich instytucji akademickich, gdziekolwiek się znajdują, jest nierozsądny. Społeczność żydowska potrzebuje postaci takiej jak Elie Wiesel, z kręgosłupem i zasadami, by mówić władzy prawdę w oczy i powiedzieć prezydentowi, że zamiast walczyć z antysemityzmem, jego Departament Stanu go utrwala.


Link do oryginału: https://www.jns.org/jns/topic/23/7/5/300463/

JNS Org., 5 lipca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Mitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2494 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk