Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 11:30

« Poprzedni Następny »


BBC przewodzi światu w walce z Izraelem


Richard Kemp 2021-08-22

BBC jest największym nadawcą na świecie, zatrudnia ponad 35 000 pracowników. W zeszłym roku kierownictwo BBC oceniało, że z ich informacji każdego tygodnia korzysta średnio 438 milionów ludzi na świecie.
BBC jest największym nadawcą na świecie, zatrudnia ponad 35 000 pracowników. W zeszłym roku kierownictwo BBC oceniało, że z ich informacji każdego tygodnia korzysta średnio 438 milionów ludzi na świecie.

BBC jest odpowiedzialna za podżeganie do nienawiści wobec Izraela w stopniu większym niż jakiekolwiek inne medium nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie. Programy tej korporacji podsycają ciągłą agresję przeciwko państwu żydowskiemu; ukrywają przemoc ze strony Hamasu i innych grup terrorystycznych; promują ruch Bojkotu, Dezinwestycji i Sankcji; zachęcają do bezpodstawnego potępienia Izraela przez grupy praw człowieka i organy międzynarodowe; i dostarczają nierzetelnych materiałów dla uniwersytetów i studentów.


Wszystko to nie tylko szkodzi reputacji państwa Izrael i wzmacnia antysemityzm na całym świecie, ale także pogłębia cierpienie Palestyńczyków przez ukrywanie działań palestyńskich władz, odpowiedzialnych za trudną sytuację palestyńskiego społeczeństwa.


Wiele innych organizacji medialnych i propagandystów przyczynia się do złowrogiej antyizraelskiej narracji, ale BBC ma większy niż inne media wpływ na światową opinię publiczną ze względu na swoją renomę obiektywności i rzetelności w połączeniu z ogromnym zasięgiem. Działa jako operator publiczny, pod nadzorem brytyjskiego rządu, jest związana statutem mającym gwarantować przekazywanie informacji dokładnych i bezstronnych oraz prezentowanie bezstronnych analiz bieżących wydarzeń i polityki. Jak sami twierdzą: „Wiadomości BBC są szanowane zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie ze względu na siłę dziennikarstwa i bezstronność”.


BBC jest największym nadawcą na świecie, zatrudnia ponad 35 000 pracowników. W zeszłym roku kierownictwo BBC oceniało, że z ich informacji każdego tygodnia korzysta średnio 438 milionów ludzi na świecie.


Po oskarżeniach o stronniczym relacjonowaniu informacji o drugiej palestyńskiej intifadzie, która rozpoczęła się w 2000 r., i wywołanym przez tendencyjne dziennikarstwo wzroście nienawiści do Żydów, w 2004 r. kierownictwo BBC zostało zmuszone przez Malcolma Balena, byłego redaktora BBC News, do wszczęcia śledztwa w sprawie sposobu relacjonowania z Bliskiego Wschodu. Przez 17 lat odkrycia Balena były trzymane pod kluczem, a BBC przyznała się, że  korporacja wydała ponad pół miliona dolarów z funduszy publicznych w serii batalii prawnych, aby zapobiec ich ujawnieniu. Obecnie filmowiec Hugh Kitson i inni starają się o upublicznienie raportu. W czerwcu 2021 roku lord Polack z partii konserwatywnej wezwał rząd, aby zmusił BBC do ujawnienia tego raportu. "Co oni ukrywają i czego się boją?", pytał lord Polack w parlamencie. W odpowiedzi Minister Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu powiedział, że „w niektórych przypadkach [BBC] rażąco odbiegało od wymaganych standardów”.


Po tym (utajnionym) raporcie Balena w 2005 roku kierownictwo BBC utworzyło stanowisko redaktora koordynującego doniesienia z Bliskiego Wschodu. Doświadczony reporter Jeremy Bowen otrzymał to zadanie i od tego czasu nadal je pełni. Bowen był korespondentem BBC na Bliski Wschód w latach 1995-2000. W maju 2000 r., kiedy relacjonował wycofanie się IDF z Libanu, jego kierowca zginął od pocisku wystrzelonego z czołgu IDF, co opisał jako kluczowy moment w jego życiu.


Śledztwo IDF wykazało, że był to tragiczny błąd. Wydaje się jednak, że Bowen nie ma wątpliwości, że IDF celowo zaatakował dziennikarza BBC. W zeszłorocznym tweecie , w rocznicę tego incydentu, napisał: „Byli wystarczająco blisko, aby wyraźnie nas widzieć dzięki wyrafinowanej optyce czołgu Merkava”.


Walczyłem w porównywalnym brytyjskim czołgu i wiem, że bez względu na to, jak nowoczesna jest optyka, w naturalnym zamieszaniu na polu bitwy często zdarzają się błędy. Czołg Challenger w mojej brygadzie podczas wojny w Zatoce w 1991 roku otworzył ogień do brytyjskiego pojazdu opancerzonego, a podczas wojny w Zatoce w 2003 roku jeden brytyjski czołg zaatakował inny, powodując śmierć dwóch członków załogi.


Było wiele podobnych incydentów z udziałem czołgów. Czy Bowen twierdziłby, że były one również celowe? W 2003 roku dziennikarz BBC John Simpson został ranny podczas amerykańskiego nalotu, w którym zginął jego tłumacz i 17 innych osób. Dziennikarz nie sugerował, że było to celowe działanie Amerykanów, napisał, że „takie rzeczy dzieją się na wojnie”.


Oczywiście, nie można winić Bowena, że ma takie odczucia na temat tego konkretnego incydentu z maja 2000 roku, czasem trudno zachować obiektywność.  Czy słuszne jednak było powołanie tego właśnie człowieka na stanowisko kogoś, kto ma nadzorować zachowanie bezstronności, po oskarżeniach o stronniczość?    


Komitet Standardów Dziennikarskich BBC podtrzymał w 2009 roku trzy zarzuty wysunięte przeciwko Bowenowi o naruszenie wytycznych BBC dotyczących rzetelności i bezstronności. Komitet stwierdził również, że Bowen tłumił doniesienia zawierające poglądy niezgodne z jego własnymi. Jeremy Bowen odrzucił krytykę, oznajmiając, że jego krytycy są „wrogami bezstronności”.


Raporty o konflikcie w Gazie w tym roku ukazują długoterminowe uprzedzenia BBC wobec Izraela. Dziennikarze tej korporacji nieustannie wskazywali na moralną równoważność między Izraelem, liberalną demokracją zachodniego stylu z jednej strony, a Hamasem i Palestyńskim Islamskim Dżihadem z drugiej. Obydwie te grupy znajdują się na liście organizacji terrorystycznych, ale o tym nigdy nie wspominano w doniesieniach BBC. Nie było informacji, że konflikt po raz kolejny został zainicjowany przez te grupy, ani o tym, że otwarcie dążą one do zniszczenia Izraela, jak również o tym, że bez tej brutalnej napaści żaden Palestyńczyk w Gazie ani cywile w Izraelu nie zginęliby. BBC wolała utrzymywać fikcję (forsowaną przez stronę palestyńską), że przyczyną były działania Izraela w Jerozolimie. Dziennikarze BBC nie wspomnieli również, że Hamas sprzeniewierzył miliony dolarów międzynarodowej pomocy na budowę tuneli, rakiet i innej infrastruktury militarnej, by zaatakować izraelskich cywilów.


To stronnicze dziennikarstwo zostało ukoronowane przez samego Jeremy'ego Bowena, którego doniesienie z Gazy pod koniec konfliktu brzmiało bardziej jak  propaganda Hamasu, niż jak dziennikarskie doniesienie. W artykule napisanym przez Bowena po poprzedniej wielkiej rozprawie z terrorystami w Gazie w 2014 roku napisał: „Nie widziałem dowodów… na oskarżenie Izraela, że Hamas używa Palestyńczyków jako żywych tarcz”. To pisze dziennikarz, pomimo powszechnie uznanych dowodów na to, że używanie ludzkich tarcz jest stałą taktyką Hamasu w walce z Izraelem, co z dumą wielokrotnie przyznał przywódca Hamasu Fathi Hamad i co potwierdził w swoim przemówieniu w maju 2021 specjalny koordynator ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, Tor Wennesland.


Dlaczego wskazuję przede wszystkim na rolę Bowena? Ponieważ przez ponad 15 lat wszystkie doniesienia BBC na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego były przez niego nadzorowane. Jak pisał brytyjski The Independent:

„Jako szef działu bliskowschodniego BBC Bowen zajmuje tak kluczową pozycję, że ludzie z całego świata zwracają się do niego o wyjaśnienie sytuacji w tym regionie.”

Jeremy Bowen mówi o swojej pracy: „próba wyjaśnienia najbardziej złożonego konfliktu i miejsca budzącego największe zainteresowanie świata, to naprawdę cholernie ciężka praca”.


Nie mam pretensji do Bowena o to, że ma tak wielki wpływ, obwiniam kierownictwo BBC, które mimo uprzedzeń tego dziennikarza pozwala mu dyktować formę doniesień tej największej na świecie korporacji medialnej. To jednak doskonale pasuje do tej organizacji mającej tak rażąco stronniczy stosunek do Izraela. Podczas konfliktu w Gazie w 2021 r., jak donosiła brytyjska Jewish Chronicle, BBC musiała po skargach osiem razy prostować swoje informacje tylko w serwisie arabskim.


Przez lata wielu pracowników BBC zdradzało własne uprzedzenia zarówno w swoich doniesieniach, jak i w mediach społecznościowych. Na przykład w tym roku dziennikarka BBC, Tala Halawa została zwolniona po tym, jak na stronie Honest Reporting ujawniono jej tweet (który napisała przed zatrudnieniem w BBC), w którym pisała: „Izrael jest bardziej nazistowski niż Hitler! Och, Hitler miał rację, niech IDF piekło pochłonie”.


Wieloletni dziennikarz BBC, Alaa Daraghme,  niedawno pokazał na Twitterze wideo z opisem:  "Izraelski osadnik taranuje Palestyńczyka w pobliżu Bramy Lwów. " W rzeczywistości wideo pokazało samochód wjeżdżający na chodnik po próbie zlinczowania kierowcy przez Palestyńczyków, po tym jak kierowca stracił kontrolę nad kierownicą. Jest wiele innych podobnych przypadków karykaturalnych zniekształceń rzeczywistości, za które odpowiedzialni są pracownicy BBC.


W maju, podczas konfliktu w Gazie, brytyjska organizacja Campaign Against Antisemitism (CAA) zaapelowała do kierownictwa BBC o odwołania Bowena po tweecie, który zamieścił na swoim oficjalnym twitterze BBC, polecającym „każdemu Żydowi” przeczytanie „eksploracji judaizmu”, według której „rasizm, nienawiść i przemoc są również wartościami żydowskimi”. Gideon Falter, dyrektor generalny CAA, pisał:

„W obliczu gwałtownego narastania antysemickich incydentów w Wielkiej Brytanii, pan Bowen uznał za stosowne zalecanie wszystkim Żydom artykułu, którego autor twierdzi, że  judaizm jest religią rasizmu, nienawiści i przemocy. Pan Bowen powinien wiedzieć, że przy obecnych nastrojach, jest to lekkomyślne dolewanie oliwy do ognia”.

W ubiegłym roku CAA zaskarżyła w BBC doniesienie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz dziennikarki, Orli Guerin, wieloletniej korespondentki BBC. Ta dziennikarka sugerowała powiązanie zamordowania sześciu milionów Żydów podczas Holokaustu z traktowaniem Palestyńczyków przez Izrael, co z punktu widzenia Roboczej Definicji Antysemityzmu IHRA przyjętej przez rząd brytyjski jest oczywistym wyrazem antysemityzmu. Po jej doniesieniu historyk Simon Sebag Montefiore napisał :

„Ten komentarz BBC News na temat Jad Waszem autorstwa Orli Guerin, łączący Holokaust z okupacją Zachodniego Brzegu Izraela, jest naprawdę odrażający – jest  zarówno haniebnie amoralny, jak i historycznie nieścisły, jest cyniczny i pełen  samozadowolenia”.

W 2006 roku Guerin, która zastąpiła Bowena jako korespondentka BBC w Jerozolimie, została przeniesiona do Afryki po zarzutach o stronniczość w jej doniesieniach na temat Izraela. W 2015 roku była prezes BBC skarżyła się na doniesienia Guerin na Bliskim Wschodzie, stwierdzając, że sugerowały „równoważność między izraelskimi ofiarami terroryzmu a Palestyńczykami zabitymi przez izraelskie siły bezpieczeństwa w trakcie przeprowadzania ataków terrorystycznych”. Być może, podobnie jak Bowen, Guerin ma jakieś osobiste urazy?


Podobnie jak wiele innych organizacji medialnych, BBC odrzuca lub ignoruje rzeczywistość historyczną w celu przedstawienia Izraela jako nielegalnego okupanta ziem arabskich. Aby wzmocnić swoją fałszywą narrację, BBC przez wiele lat powtarzało palestyńską propagandę, ignorując palestyńską przemoc wobec własnego narodu i wybielając ich nienawiść do Żydów. Czasami jest to rażące, czasami subtelne i często podkreślane również przez mowę ciała reporterów. Przekaz jest jednak zawsze jasny i spójny. Osobiście pamiętam tylko jeden lub dwa pozytywne doniesienia o Izraelu w ciągu ostatnich 20 lat. Nawet doniesienia o niezwykłym sukcesie kraju w walce z koronawirusem muszą być skażone fałszywymi zarzutami o pozbawienie Palestyńczyków szczepionek. Wkład Izraela w pomoc w przypadku katastrof i inne akcje humanitarne na całym świecie są nieodmiennie ignorowane.


Istnieją pewne oczekiwania, że nowy dyrektor generalny korporacji, Tim Davie, zakończy tak bardzo tendencyjny przekaz informacji BBC na temat Izraela i nie tylko Izraela. Niedawno oznajmił pracownikom : „Jeśli ktoś chce być zaangażowanym felietonistą lub stronniczym działaczem w mediach społecznościowych, to jest to jego wybór, ale nie powinien pracować w BBC”. Ale  walka z instytucjonalnymi uprzedzeniami nie będzie łatwa. W odpowiedzi na niedawną skargę na Jeremy'ego Bowena, personel kierownictwa BBC stwierdzał:

„Jesteśmy pewni, że jest w stanie przedstawić analizę tej często skomplikowanej sytuacji z jego własnym spostrzeżeniem i wiedzą… Nie zgadzamy się, że Jeremy wykazuje uprzedzenia wobec Izraela”.

Jest niewielkie prawdopodobieństwo, że bez zdecydowanej interwencji rządu BBC zrezygnuje ze swojej czołowej roli w globalnym ruchu antyizraelskim, który przyczynił się do tak wielu cierpień, nędzy i rozlewu krwi. Jak pisała brytyjska dziennikarka Melanie Phillips : „Nie jest przesadą stwierdzenie, że jeśli chodzi o Izrael, problemem nie są tylko uprzedzenia BBC. Problemem jest podżeganie przez BBC do niczym nie uzasadnionej nienawiści”.


BBC: Leading the World Against Israel

Gatestone Institute 15 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiRichard Justin Kemp  Były dowódca sił brytyjskich w Afganistanie, pracował w Joint Intelligence Committee oraz COBR. Po przejściu na emeryturę napisał książkę o wojnie w Afganistanie Attack State Red, która stała się bestsellerem.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1938 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk