Prawda

Piątek, 7 maja 2021 - 12:45

« Poprzedni Następny »


BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie

 


David Collier 2019-12-25

Tegoroczna choinka w Wilnie.
Tegoroczna choinka w Wilnie.

Piątego grudnia BBC Newsround opublikowała artykuł zatytułowany ”Choinki z całego świata”. Jest opublikowany na stronach Newsround i jest skierowany do dzieci. Zamiarem było pokazanie ducha Bożego Narodzenia i przedstawienie zdjęć imponujących choinek z całego świata. Jak dotąd, wszystko O.K.

 

Dopóki nie zajrzysz do tego artykułu. Jestem wyczulony na antyizraelski aktywizm i propagandę. Analizuję artykuły i oceniam subtelne skrzywienia tych dziennikarzy, którzy chcą wpleść swoją osobistą niechęć do państwa żydowskiego w swoje teksty. Przy wielu okazjach ta tendencyjność jest subtelna i może nawet być umiejętnie ukryta. Rzadko kiedy przyłapuje się tych ludzi ze spodniami spuszczonymi do samych kostek jak w tym konkretnym artykule na stronie BBC. Poza światem małostkowych antyizraelskich aktywistów, umyślnie piszących palestyńską propagandę godną oddziału PR Hamasu, ten artykuł BBC nie ma absolutnie żadnego sensu.   


Jak wiele jest na świecie imponujących choinek bożonarodzeniowych? W artykule na stronie BBC, opublikowanym 10 dni temu, autorom udało się znaleźć siedem. Tylko siedem. Artykuł nie został uaktualniony przez te dni i nadal jest ich tylko siedem. BBC znalazła imponujące choinki w Wilnie, w Nowym Jorku, w Gazie, Pradze, Kalifornii, Ramallah i w Betlejem.   Trzy choinki na obszarach AP/Hamasu. Trzy. To nie jest edukacja – to jest jawna propaganda. Nawet arabskie „Gulf News” nie opublikowało czegoś takiego. Znaleźli inne zdjęcia z Dortmundu, Strasbourga i z Watykanu – miast z choinkami, których z jakiegoś powodu BBC po prostu nie umiała znaleźć.  


Boże Narodzenie na terenach AP/Hamasu


Wygląda na to, że ktokolwiek to napisał, zaczął już ze zdjęciami trzech „palestyńskich” choinek – i te choinki dały mu pomysł na cały artykuł. Innymi słowy, było to świadomie napisane jako kawałek propagandowy – i prawdopodobnie nie zostałoby napisane, gdyby nie miało propalestyńskiej wkładki. Nie wybierasz się na poszukiwanie choinek bożonarodzeniowych na całym świecie i przypadkiem znajdujesz 43% z nich w Gazie, Ramallah i Betlejem. Świat jest na to zbyt duży.


Skandalicznie użyli nawet nazwy „Palestyna” jako lokalizacji. Ten artykuł napisał człowiek, który użył BBC do antyizraelskiego aktywizmu:Artykuł jest spektakularnie wykoślawiony. Boże Narodzenie w Gazie? W Gazie zostało zaledwie tysiąc chrześcijan (jeśli rzeczywiście jest ich tam jeszcze tak wielu). Od dziesięcioleci chrześcijanie są wyganiani z Gazy. Pozwolenie dzisiaj na publiczne celebrowanie Bożego Narodzenia w Gazie jest tylko chwytem reklamowym radykalnej, islamistycznej grupy terrorystycznej. W zeszłym roku rozdawali ulotki ostrzegające chrześcijan, by nie świętowali Bożego Narodzenia. Dawniej była choinka na centralnym placu w Gazie, ale to się nie zdarzyło, od kiedy Hamas przejął panowanie. Teraz świętowanie jest tylko przy YMCA w zamożnej części miasta Gaza. W 2008 roku był atak i podłożenie bomby w bibliotece YMCA – a bandyta pytał strażników, dlaczego pracują dla „niewiernych”.

 

YMCA w Gazie nie zamieściła niczego na swojej stronie internetowej od 9 miesięcy. Nawet nie wspomnieli o Bożym Narodzeniu. W rzeczywistości, ich ostatni post jest z lutego 2019 roku o Bożym Narodzeniu 2018 roku.


Chrześcijanie uciekają


A co z innymi? 25 kwietnia „przerażeni mieszkańcy chrześcijańskiej wsi Dżifna koło Ramallah prosili AP o ochronę po tym, jak zostali zaatakowanie przez uzbrojonych muzułmanów”. Trzy dni później przyszła kolej na anglikański kościół we wsi Aboud, na zachód od Ramallah. Nikogo po tym ataku nie aresztowano. Kościoły w Betlejem były w ostatnich latach kilkakrotnie atakowane, włącznie z podpaleniem w 2015 roku, co bardzo uszkodziło budynek kościelny.

 

Chrześcijanie w Gazie i na Zachodnim Brzegu stanowili około 10% populacji, obecnie jest ich około 2%. Podobnie jak na terenach większości Bliskiego Wschodu chrześcijaństwo w Gazie i na Zachodnim Brzegu jest atakowane przez islamistów, czasami z użyciem przemocy, a to praktycznie zmiotło tę religię. Open Doors, organizacja, która monitoruje prześladowania chrześcijan i publikuje o tym raporty, pisze o „islamskich prześladowaniach” chrześcijan na terenach Autonomii Palestyńskiej. Open Doors podkreśla, że szczególnie narażeni są ludzie, którzy nawrócili się na chrześcijaństwo. Organizacja nazwała to, co dzieje się z chrześcijanami w tej części świata „ludobójstwem”.  

 

Arabowie umyślnie pokazują teraz Boże Narodzenie ze względu na wartość propagandową. Dochodzi to na Zachód i mówi się o tym w kościołach – gdzie obraz biednych chrześcijan rzekomo prześladowanych przez Izraelczyków, jest tym, co można opowiedzieć. Gdyby nie było tej wartości propagandowej – to poza Betlejem nie byłoby żadnych choinek. W Gazie? Naprawdę? Co dalej – w 2020 roku BBC opowie o tym, jak ISIS obchodzi Boże Narodzenie?  


Newsround, kiedy nie jest Boże Narodzenie


Szybko poszedłem zobaczyć, co jeszcze jest w Newsround. Weźmy to na temat historii.

“Po II Wojnie Światowej i Holocauście, w którym sześć milionów Żydów zostało zabitych, więcej Żydów chciało własnego kraju. Dano im dużą część Palestyny, którą uważali za swój tradycyjny dom, ale Arabowie, którzy już żyli tam i w sąsiednich krajach uważali, że to niesprawiedliwe i nie zaakceptowali nowego kraju.

Co za nieprawdopodobna nikczemność. To jest skandaliczna propaganda, jaką BBC karmi nasze dzieci. Jeszcze upiększona obrazami choinki bożonarodzeniowej na terytorium Hamasu. Mógłbym zapytać, kto pisze coś takiego – ale nie muszę. Prawdziwym pytaniem jest, jak to w ogóle zostało opublikowane? Jest obsceniczne, że Palestyńczycy używają chrześcijan, których prześladują, jako broni propagandowej w antyizraelskiej kampanii prania mózgów – ale jest niewybaczalne, że BBC jest ich ochoczym wspólnikiem. Takie jednak są postawy na Zachodzie. Zamiast stać w obronie prześladowanych chrześcijan, zachodnie organizacje chrześcijańskie stają po stronie Hamasu, tej właśnie organizacji, która prześladuje ich współwyznawców.


Wymazać i działać dalej


Zabrało mi 10 sekund znalezienie choinki Zocalo w Mexico City, kolejnych 20 na znalezienie zarówno Pływającej Choinki w Rio de Janeiro i choinki o temacie pszczoły w Galeries Lafayette w Paryżu. Nie brak „świątecznych jodeł”, jak opisuje je strona BBC. Dlaczego więc tylko siedem? Ponieważ jedynie trzy były dla nich ważne.


To jest najsprytniejszy typ dezinformacji, ponieważ człowiek, który skarży się na to, wygląda jak maruda, czasami także bezduszny. Jest to precyzyjnie wykalibrowana, dewastująca propaganda. Kiedy jest to propaganda skierowana do dzieci, istnieje uzasadniony powód do gniewu. Obraz, jakiionych szacunku dla samych siebie  przedstawia się tu światu, jest całkowicie fałszywy. To jest fake news. Przedstawiony przez antyizraelskiego propagandzistę. Taki materiał pierze dzieciom mózgi.  


Rzadko znajduje się tak nieskrywany przykład. Ktoś jest za to odpowiedzialny. Nie wystarczy tylko uaktualnić lub usunąć tę stronę. Nie można po prostu tego wymazać i działać dalej. To jest dowód, że propagandzista użył BBC do świadomego propagowania własnej agendy. Ta osoba powinna ponieść odpowiedzialność. Paul Plunkett jest obecnie redaktorem Newsround. Georgina Bowman jest zastępczynią redaktora. Oni wiedzą, kto to jest.

 

BBC powinna zostać zmuszona do ujawnienia, jak taka jawna propaganda Hamasu wylądowała na ich stronie i zapewnić, że człowiek za to odpowiedzialny nigdy więcej dla nich niczego nie napisze.


The BBC can only find Christmas trees in Palestine

15 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


David Colier

Znany brytyjski bloger śledzący antysemityzm w Wielkiej Brytanii. 


Od redakcji „Listów
”: Po otrzymaniu wielu skarg 18 grudnia BBC nieco zmieniła ten tekst, dodając jeszcze cztery miejsca (Białoruś, Manczester, Moskwa i El Salvador) i zamieniając podpis „w Palestynie” na „na Bliskim Wschodzie”. Patrz: https://bbcwatch.org/2019/12/18/bbc-amends-newsround-christmas-feature-which-breached-style-guide/

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dzisiaj w Nazarecie Marek Eyal 2019-12-25


Notatki

Znalezionych 1832 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk