Prawda

Poniedziałek, 17 stycznia 2022 - 11:11

« Poprzedni Następny »


Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona


Khaled Abu Toameh 2021-08-02

Rosnąca liczba Arabów mówi, że Amerykanie mylą się, jeśli sądzą, że wojna z terroryzmem skończy się wraz z wycofaniem żołnierzy USA z Afganistanu. Na zdjęciu: Talibowie patrolujący ulice. (Zdjęcie: Wikipedia)
Rosnąca liczba Arabów mówi, że Amerykanie mylą się, jeśli sądzą, że wojna z terroryzmem skończy się wraz z wycofaniem żołnierzy USA z AfganistanuNa zdjęciu: Talibowie patrolujący ulice. (Zdjęcie: Wikipedia)

Podczas gdy Stany Zjednoczone przygotowują się do zakończenia wycofywania z Afganistanu do 31 sierpnia 2021 roku, rosnąca liczba Arabów niepokoi się, że to amerykańskie posunięcie nie tylko wyniesie talibów ponownie do władzy, ale doprowadzi również do ponownego pojawienia się innych islamskich grup terrorystycznych, takich jak Al-Kaida i Państwo Islamskie (ISIS).


Arabowie mówią, że Amerykanie mylą się, jeśli sądzą, że wojna z terroryzmem skończy się wraz z wycofaniem żołnierzy USA z Afganistanu.


Ostrzegają USA, że zapłacą wysoką cenę za pozwolenie, by Afganistan wpadł w ręce grup terrorystycznych. Mówią także, że nie widzą różnicy między Talibanem, Al-Kaidą a ISIS i opowiadają, jak te grupy otwarcie współpracują ze sobą.


Mounir Adib, egipski znawca ruchów islamskich i międzynarodowego terroryzmu, zauważył, że talibowie poprzednio chronili Al-Kaidę i odmówili przekazania USA Osamy bin Ladena, kiedy żył on w Afganistanie, pod pretekstem, że Amerykanie nie dowiedli jego związku z atakami z 11 września 2001 roku.  


"Talibowie odmówili przekazania przywódcy Al-Kaidy i dawali mu ochronę, jaką ta grupa ma do dnia dzisiejszego” - napisał Adib.


"Raporty wywiadu potwierdziły, że istnieje kooperacja w sprawach bezpieczeństwa i spraw militarnych między talibami a Al-Kaidą, której wojownicy walczyli razem przeciwko siłom USA przez ostatnich dwadzieścia lat. To znaczy, że talibowie są oddani podstawowym zasadom, jakie mają wspólne z Al-Kaidą. Niebezpieczeństwo ze strony Al-Kaidy i talibów będzie nadal zagrażać światu".


Adib ostrzegł, że USA zapłacą wysoką cenę za wyjście z Afganistanu: „Koszt wycofania będzie większy i bardziej niebezpieczny dla Ameryki i dla całego świata. Al-Kaida i talibowie przygotowują się do założenia państwa, którego cechy będą blisko przypominały ISIS. Groźba ISIS istnieje nadal i jego komórki są rozrzucone wszędzie”.


Według tego egipskiego specjalisty zagrożenie terroryzmem wzrośnie, ponieważ Amerykanie nie konsultowali się ze swoimi sojusznikami na Bliskim Wschodzie, włącznie z Egiptem, Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w sprawie wojny z terrorem.


W późniejszym artykule Adib szydził z administracji USA za ich gotowość prowadzenia negocjacji z talibami:  


"Dwadzieścia lat temu Ameryka weszła do Afganistanu, żeby zlikwidować rządy talibów… Teraz Ameryka prowadzi z nimi negocjacje. Większość raportów wywiadu mówi, że talibowie rozciągną polityczne i wojskowe panowanie na wszystkie ziemie afgańskie. Amerykanie opuszczają Afganistan mimo opowiedzenia się talibów za Al-Kaidą. Amerykański odwrót przed wspólnym frontem talibów i Al-Kaidy potwierdza, że stoimy przed nową sceną, przez którą Al-Kaida może powrócić na czoło dżihadystycznych akcji. Największą katastrofą jest to, że Afganistan znowu stanie się stolicą terroru, a teraz mamy groźbę powrotu Al-Kaidy. Walka z terroryzmem upada wraz z wycofywaniem się Ameryki z Afganistanu, jako że te grupy czują się dumne i zwycięskie, co popchnie je do ciągłej walki przeciwko Ameryce, Arabom i Europejczykom”.


Adib powiedział, że talibowie przejmują nowe tereny jeszcze przed wyjściem amerykańskich sił z Afganistanu: „Te posunięcia mają przekazać światu komunikat, że amerykańskie wycofanie się było tylko poddaniem się i porażką”.  


"Konsekwencje wycofania się pokażą się w ciągu pierwszego roku po wyjściu amerykańskich sił i talibowie całkowicie opanują Afganistan w dwa lata.  Ameryka, przez swoją politykę, przywróci reżim talibów, który obaliła dwadzieścia lat temu, a także odbudowuje potencjał Al-Kaidy. Ameryka ma wobec terroryzmu mętną  wizję, co może zapowiadać ponure konsekwencje dla świata”  


Atef Al-Saadawi, egipski specjalista spraw strategicznych i międzynarodowych, ostrzegał, że wojna z terroryzmem nie zakończyła się. Saadawi powiedział, że ISIS nadal stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa i stabilności na świcie.  


"Niebezpieczeństwo ISIS jest nadal obecne - napisał. – Wiara, że ISIS jest rozgromione oraz podejmowanie decyzji w oparciu o to błędne założenie, to największe dary, jakie można dać tej terrorystycznej organizacji”.


Dlatego, dodał Al-Saadawi, na "międzynarodowej koalicji spoczywa wielka odpowiedzialność walki z ISIS i kontynuacja tego sojuszu nie powinna podlegać dyskusji i na jej misję nie powinna wpływać zmiana administracji USA”.


Saadawi kpił z wypowiedzi prezydenta Joego Bidena, że USA osiągnęły swój cel w walce z terrorystycznym zagrożeniem w Afganistanie:


"Jak można twierdzić, że się osiągnęło cel w walce z terroryzmem bez zbudowania kraju w którym panuje umiarkowana ideologia i który dostarcza przyzwoitego życia, powstrzymującego ludzi od kierowania się ku ekstremizmowi?


Choć Biden wyraził zaufanie do zdolności afgańskiej armii do przeciwstawienia się talibom, przyznał, że talibowie próbują wykorzystać amerykańskie wycofanie się i rozszerzyć swoje panowanie nad krajem. Powrót talibów do panowania w Afganistanie oznacza możliwy i niepożądany powrót Al-Kaidy i jej terroryzmu oraz zagrożenia całego świata. Każdy przyszły rząd w Afganistanie, w którym będą talibowie, może zawierać element Al-Kaidy, co da niesłychanie wzmocnienie morale tej organizacji terrorystycznej i pomoże jej przegrupować się raz jeszcze. Wszystko wskazuje na to, że chaos i niestabilność wkrótce czekają Afganistan”.   


Saudyjski autor, Amal Abdel Aziz Al-Hazani, powiedział, że narasta niepokój, iż talibowie i Al-Kaida są na najlepszej drodze do panowania w Afganistanie po wycofaniu się USA.  


Hazani powiedział, że przechwycenie przez talibów wielu obszarów w Afganistanie pokazuje, że kraj niebawem przejdzie “wielką transformację”. Hazani napisał:


"Siły US mają odejść całkowicie pod koniec sierpnia, pozostawiając talibów wspinających się szybko w górę i rząd afgański, który opiera się powrotowi tej grupy do władzy. Wszyscy są przerażeni. Wiele jest proponowanych scenariuszy, a najgorszym z nich jest wybuch wojny domowej między rządem a talibami i ISIS oraz powrót Al-Kaidy, by znowu zagrażała światu”.


Syryjski dziennikarz i politolog, Bahaa Al-Awam krytykował administrację USA za “próbę przekonania świata, że można prowadzić negocjacje z terrorystami, z którymi walczyło się przez lata, i traktować ich jako polityczną grupę godną dostępu do władzy”.  


Awam powiedział, że USA mylą się, sądząc, że “pojednanie z  wylęgarniami terrorystów powstrzyma produkcję terrorystów i pokój nastanie na Bliskim Wschodzie i na świecie”.


"Problemem jednak jest to, że grupy ekstremistyczne i terrorystyczne oraz polityczny islam, nie wiedzą, jak żyć bez rywalizacji i nie lubią żyć w pokoju i bez wrogów. To prawda, że amerykańska siła militarna zmniejszyła Al-Kaidę i zniszczyła marzenie ISIS o własnym państwie, ale nie wyeliminowała terrorystycznej ideologii ani nie wkorzeniła terroryzmu. Tym, co pogarsza sprawy, jest fakt, że amerykańskie wycofanie się z regionu oznacza zwycięstwo organizacji politycznego islamu, a zwycięzca zawsze przyciąga uwagę i staje się punktem skupienia uwagi”.


To są dzwony alarmowe, w które bije wielu Arabów i słychać je głośno i wyraźnie. Wydają się mieć pilną nadzieję, że administracja USA obudzi się i zrozumie fakt, że wojna z islamskim terroryzmem dalece nie jest skończona i nie skończy się po wycofaniu z Afganistanu. Ci Arabowie mówią administracji Bidena w twardych i jednoznacznych słowach: polityka i działania USA podważają waszą wiarygodność w oczach sojuszników i torują drogę do powrotu islamskich grup terrorystycznych.


Arabs Warn Biden: The War on Terrorism is not Over

Gatestone Institute, 20 lipca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Zmiana reguł gry Marek Eyal 2021-08-02


Notatki

Znalezionych 2005 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Turecki sędzia: “Kobiety nie powinny demonstrować przeciwko zabijaniu kobiet”   Douglass-Williams   2022-01-17
Przyczynek do dialogu międzybezwyznaniowego   Koraszewski   2022-01-15
Arabowie “sfrustrowani” irańską polityką Bidena   Toameh   2022-01-15
Harry Potter i poszukiwania fałszywego antysemityzmu   Tobin   2022-01-12
Demokracja w stylu Autonomii Palestyńskiej   Hirsh   2022-01-10
Administracja Bidena musi przynajmniej pomagać każdemu krajowi, który próbuje przeciwstawić się mułłom Iranu   Rafizadeh   2022-01-08
Nowa zimna wojna i wielkie pieniądze   Koraszewski   2022-01-07
Dlaczego “różnorodność” musi prowadzić do antysemityzmu?   Tobin   2022-01-05
Umowa nuklearna zagrozi pokojowi w regionie     2022-01-04
Nie stawiajcie faktów na głowie   Julius   2022-01-01
Fascynująca groźba feminizmu   Koraszewski   2021-12-31
„Ustawa o zwalczaniu międzynarodowej islamofobii” może z łatwością być nadużyta do potępiania Izraela, kiedy broni się przed terrorem     2021-12-30
Zachód i jego stare iluzje   Taheri   2021-12-29
Wysokie stawki historycznego rewizjonizmu   Tobin   2021-12-27
Giganci podejrzanej profesji   Koraszewski   2021-12-23
Akademiccy ideolodzy korumpują STEM. Milcząca liberalna większość musi stawić opór   i Jay Tanzman   2021-12-22
Arabski apartheid, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-12-21
Litwa rzuca rękawicę Chinom   Kern   2021-12-20
Ciekawy proces byłego premiera   Koraszewski   2021-12-18
Zima nadeszła do Afganistanu   Chesler   2021-12-17
Iran buduje bombę, a Biden robi dobrą minę do złej gry   Bard   2021-12-15
Żywot Titanii McGrath   Koraszewski   2021-12-15
Kiedy uchodźcami byli Żydzi…   Abdul-Hussain   2021-12-14
Niemcy, Europa, Żydzi i zdrada klerków raz jeszcze   Koraszewski   2021-12-13
Amerykańscy podatnicy finansują rewizjonistyczną, antysyjonistyczną historię   Julius   2021-12-12
Piękna i bestia BDS   Collins   2021-12-11
Dwulicowa agenda Bidena w sprawie Turcji   Bekdil   2021-12-11
Strona internetowa RaymondIbrahim.com zbanowana jako “pornograficzna”   Ibrahim   2021-12-10
Iran jest testem strategicznej wizji i charakteru Bidena   Tobin   2021-12-08
Jeśli zakaz podróży wydany przez Trumpa był rasistowski, to rasistowski jest również zakaz wydany przez Bidena   Tobin   2021-12-07
Prawdziwy motor historii   Lewin   2021-12-07
Nie, palestyński terroryzm nie jest legalnym „oporem” według prawa międzynarodowego     2021-12-06
Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk