Prawda

Piątek, 17 wrzesnia 2021 - 21:16

« Poprzedni Następny »


Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona


Khaled Abu Toameh 2021-08-02

Rosnąca liczba Arabów mówi, że Amerykanie mylą się, jeśli sądzą, że wojna z terroryzmem skończy się wraz z wycofaniem żołnierzy USA z Afganistanu. Na zdjęciu: Talibowie patrolujący ulice. (Zdjęcie: Wikipedia)
Rosnąca liczba Arabów mówi, że Amerykanie mylą się, jeśli sądzą, że wojna z terroryzmem skończy się wraz z wycofaniem żołnierzy USA z AfganistanuNa zdjęciu: Talibowie patrolujący ulice. (Zdjęcie: Wikipedia)

Podczas gdy Stany Zjednoczone przygotowują się do zakończenia wycofywania z Afganistanu do 31 sierpnia 2021 roku, rosnąca liczba Arabów niepokoi się, że to amerykańskie posunięcie nie tylko wyniesie talibów ponownie do władzy, ale doprowadzi również do ponownego pojawienia się innych islamskich grup terrorystycznych, takich jak Al-Kaida i Państwo Islamskie (ISIS).


Arabowie mówią, że Amerykanie mylą się, jeśli sądzą, że wojna z terroryzmem skończy się wraz z wycofaniem żołnierzy USA z Afganistanu.


Ostrzegają USA, że zapłacą wysoką cenę za pozwolenie, by Afganistan wpadł w ręce grup terrorystycznych. Mówią także, że nie widzą różnicy między Talibanem, Al-Kaidą a ISIS i opowiadają, jak te grupy otwarcie współpracują ze sobą.


Mounir Adib, egipski znawca ruchów islamskich i międzynarodowego terroryzmu, zauważył, że talibowie poprzednio chronili Al-Kaidę i odmówili przekazania USA Osamy bin Ladena, kiedy żył on w Afganistanie, pod pretekstem, że Amerykanie nie dowiedli jego związku z atakami z 11 września 2001 roku.  


"Talibowie odmówili przekazania przywódcy Al-Kaidy i dawali mu ochronę, jaką ta grupa ma do dnia dzisiejszego” - napisał Adib.


"Raporty wywiadu potwierdziły, że istnieje kooperacja w sprawach bezpieczeństwa i spraw militarnych między talibami a Al-Kaidą, której wojownicy walczyli razem przeciwko siłom USA przez ostatnich dwadzieścia lat. To znaczy, że talibowie są oddani podstawowym zasadom, jakie mają wspólne z Al-Kaidą. Niebezpieczeństwo ze strony Al-Kaidy i talibów będzie nadal zagrażać światu".


Adib ostrzegł, że USA zapłacą wysoką cenę za wyjście z Afganistanu: „Koszt wycofania będzie większy i bardziej niebezpieczny dla Ameryki i dla całego świata. Al-Kaida i talibowie przygotowują się do założenia państwa, którego cechy będą blisko przypominały ISIS. Groźba ISIS istnieje nadal i jego komórki są rozrzucone wszędzie”.


Według tego egipskiego specjalisty zagrożenie terroryzmem wzrośnie, ponieważ Amerykanie nie konsultowali się ze swoimi sojusznikami na Bliskim Wschodzie, włącznie z Egiptem, Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w sprawie wojny z terrorem.


W późniejszym artykule Adib szydził z administracji USA za ich gotowość prowadzenia negocjacji z talibami:  


"Dwadzieścia lat temu Ameryka weszła do Afganistanu, żeby zlikwidować rządy talibów… Teraz Ameryka prowadzi z nimi negocjacje. Większość raportów wywiadu mówi, że talibowie rozciągną polityczne i wojskowe panowanie na wszystkie ziemie afgańskie. Amerykanie opuszczają Afganistan mimo opowiedzenia się talibów za Al-Kaidą. Amerykański odwrót przed wspólnym frontem talibów i Al-Kaidy potwierdza, że stoimy przed nową sceną, przez którą Al-Kaida może powrócić na czoło dżihadystycznych akcji. Największą katastrofą jest to, że Afganistan znowu stanie się stolicą terroru, a teraz mamy groźbę powrotu Al-Kaidy. Walka z terroryzmem upada wraz z wycofywaniem się Ameryki z Afganistanu, jako że te grupy czują się dumne i zwycięskie, co popchnie je do ciągłej walki przeciwko Ameryce, Arabom i Europejczykom”.


Adib powiedział, że talibowie przejmują nowe tereny jeszcze przed wyjściem amerykańskich sił z Afganistanu: „Te posunięcia mają przekazać światu komunikat, że amerykańskie wycofanie się było tylko poddaniem się i porażką”.  


"Konsekwencje wycofania się pokażą się w ciągu pierwszego roku po wyjściu amerykańskich sił i talibowie całkowicie opanują Afganistan w dwa lata.  Ameryka, przez swoją politykę, przywróci reżim talibów, który obaliła dwadzieścia lat temu, a także odbudowuje potencjał Al-Kaidy. Ameryka ma wobec terroryzmu mętną  wizję, co może zapowiadać ponure konsekwencje dla świata”  


Atef Al-Saadawi, egipski specjalista spraw strategicznych i międzynarodowych, ostrzegał, że wojna z terroryzmem nie zakończyła się. Saadawi powiedział, że ISIS nadal stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa i stabilności na świcie.  


"Niebezpieczeństwo ISIS jest nadal obecne - napisał. – Wiara, że ISIS jest rozgromione oraz podejmowanie decyzji w oparciu o to błędne założenie, to największe dary, jakie można dać tej terrorystycznej organizacji”.


Dlatego, dodał Al-Saadawi, na "międzynarodowej koalicji spoczywa wielka odpowiedzialność walki z ISIS i kontynuacja tego sojuszu nie powinna podlegać dyskusji i na jej misję nie powinna wpływać zmiana administracji USA”.


Saadawi kpił z wypowiedzi prezydenta Joego Bidena, że USA osiągnęły swój cel w walce z terrorystycznym zagrożeniem w Afganistanie:


"Jak można twierdzić, że się osiągnęło cel w walce z terroryzmem bez zbudowania kraju w którym panuje umiarkowana ideologia i który dostarcza przyzwoitego życia, powstrzymującego ludzi od kierowania się ku ekstremizmowi?


Choć Biden wyraził zaufanie do zdolności afgańskiej armii do przeciwstawienia się talibom, przyznał, że talibowie próbują wykorzystać amerykańskie wycofanie się i rozszerzyć swoje panowanie nad krajem. Powrót talibów do panowania w Afganistanie oznacza możliwy i niepożądany powrót Al-Kaidy i jej terroryzmu oraz zagrożenia całego świata. Każdy przyszły rząd w Afganistanie, w którym będą talibowie, może zawierać element Al-Kaidy, co da niesłychanie wzmocnienie morale tej organizacji terrorystycznej i pomoże jej przegrupować się raz jeszcze. Wszystko wskazuje na to, że chaos i niestabilność wkrótce czekają Afganistan”.   


Saudyjski autor, Amal Abdel Aziz Al-Hazani, powiedział, że narasta niepokój, iż talibowie i Al-Kaida są na najlepszej drodze do panowania w Afganistanie po wycofaniu się USA.  


Hazani powiedział, że przechwycenie przez talibów wielu obszarów w Afganistanie pokazuje, że kraj niebawem przejdzie “wielką transformację”. Hazani napisał:


"Siły US mają odejść całkowicie pod koniec sierpnia, pozostawiając talibów wspinających się szybko w górę i rząd afgański, który opiera się powrotowi tej grupy do władzy. Wszyscy są przerażeni. Wiele jest proponowanych scenariuszy, a najgorszym z nich jest wybuch wojny domowej między rządem a talibami i ISIS oraz powrót Al-Kaidy, by znowu zagrażała światu”.


Syryjski dziennikarz i politolog, Bahaa Al-Awam krytykował administrację USA za “próbę przekonania świata, że można prowadzić negocjacje z terrorystami, z którymi walczyło się przez lata, i traktować ich jako polityczną grupę godną dostępu do władzy”.  


Awam powiedział, że USA mylą się, sądząc, że “pojednanie z  wylęgarniami terrorystów powstrzyma produkcję terrorystów i pokój nastanie na Bliskim Wschodzie i na świecie”.


"Problemem jednak jest to, że grupy ekstremistyczne i terrorystyczne oraz polityczny islam, nie wiedzą, jak żyć bez rywalizacji i nie lubią żyć w pokoju i bez wrogów. To prawda, że amerykańska siła militarna zmniejszyła Al-Kaidę i zniszczyła marzenie ISIS o własnym państwie, ale nie wyeliminowała terrorystycznej ideologii ani nie wkorzeniła terroryzmu. Tym, co pogarsza sprawy, jest fakt, że amerykańskie wycofanie się z regionu oznacza zwycięstwo organizacji politycznego islamu, a zwycięzca zawsze przyciąga uwagę i staje się punktem skupienia uwagi”.


To są dzwony alarmowe, w które bije wielu Arabów i słychać je głośno i wyraźnie. Wydają się mieć pilną nadzieję, że administracja USA obudzi się i zrozumie fakt, że wojna z islamskim terroryzmem dalece nie jest skończona i nie skończy się po wycofaniu z Afganistanu. Ci Arabowie mówią administracji Bidena w twardych i jednoznacznych słowach: polityka i działania USA podważają waszą wiarygodność w oczach sojuszników i torują drogę do powrotu islamskich grup terrorystycznych.


Arabs Warn Biden: The War on Terrorism is not Over

Gatestone Institute, 20 lipca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Zmiana reguł gry Marek Eyal 2021-08-02


Notatki

Znalezionych 1912 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk