Prawda

Środa, 12 maja 2021 - 19:14

« Poprzedni Następny »


Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami


Nervana Mahmoud 2020-12-03

Mohamed Ramadan(w środku, Omar Adam po lewej, a po prawej dziennikarz ZEA, Hamad Al Mazrouel) Twitter.
Mohamed Ramadan(w środku, Omar Adam po lewej, a po prawej dziennikarz ZEA, Hamad Al Mazrouel) Twitter.

Podobnie jak większość Egipcjan, nigdy nie spotkałam Żyda zanim nie przeniosłam się do Wielkiej Brytanii.

 

Po raz pierwszy stało się to, kiedy byłam na stażu lekarskim w dzielnicy z dużym odsetkiem żydowskiej populacji i oczywiście nie trwało długo zanim zgłosiła się do mnie pierwsza żydowska pacjentka z religijnej, ortodoksyjnej społeczności.

 

Zamarłam, kiedy ją zobaczyłam i przypomniały mi się wszystkie egipskie seriale telewizyjne o Żydach, poczynając od “Łzy w bezwstydnych oczach” do "Raafat Al-Hagan". Przez moment bałam się, że stoję przed izraelskim Mosadem, który śledzi mnie jako Egipcjankę.


Szybko jednak wyrwał mnie z tego urojenia głos pacjentki, która miała silne bóle, i jej męża, który próbował ją uspokoić.

 

W jego oczach odczytałam lęk przede mną, może zgadywał, że jestem Arabką, ale słuchał mnie uważnie i zgodził się, choć z lękiem, na mój plan leczenia.

 

Następnego dnia zobaczyłam go, jak biegł w moim kierunku, kiedy szłam schodami szpitala. Po raz drugi przeszły mi przez głowę wszystkie negatywne obsesje i wyobrażałam sobie, że ten Żyd z jego długą brodą i wielką energią, będzie próbował mnie zaatakować, ale zaskoczył mnie jego uśmiech i uprzejme podziękowania za leczenie jego żony i złagodzenie jej bólu.

 

Minęły lata, awansowałam w pracy i byłam wyznaczana do komisji kwalifikujących lekarzy na staż. W jednej z takich komisji moim kolegą był ortodoksyjny Żyd, który pracował w tej samej dzielnicy co ja, ale w innym szpitalu.  

 

Jak zwykle zaczęłam myśleć jak każdy Egipcjanin i nie spodziewałam się, że odda sprawiedliwość jakiemukolwiek muzułmańskiemu lekarzowi czy lekarce. Umyślnie nie ujawniłam mojego egipskiego pochodzenia, żeby zobaczyć, jak będzie postępował z kandydatami, szczególnie tymi, którzy mieli muzułmańskie nazwiska.

 

Istotnie, weszła muzułmańska lekarka indyjskiego pochodzenia i byłam zaskoczona, że mój żydowski kolega dał jej wyższą ocenę niż ja jej dałam.

 

Zapytałam go potem, dlaczego był tak szczodry w ocenie, mimo że dziewczyna niezbyt dobrze odpowiedziała na kilka zadanych jej pytań. Uśmiechnął się i powiedział, że zawsze chce pomagać młodym lekarzom, bo mają przed sobą długą i trudną drogę.

 

Stopniowo nauczyłam się nie sądzić nikogo w oparciu o religię lub rasę. 

 

A więc Żydzi, czy są izraelskimi obywatelami, czy nie, są jak inni ludzie, włącznie z dobrymi i złymi, uprzejmymi i nieuprzejmymi, kochającymi pokój i takimi, którzy go odrzucają. Osobiste cechy każdego Żyda nie są związane z jego narodowością ani obywatelstwem izraelskim lub innym.

 

Są Żydzi, którzy bronią Izraela, nawet jeśli tam nie mieszkają, i są także Żydzi, którzy krytykują Izrael codziennie, mimo że są jego mieszkańcami.  

 

Kultura odrzucenia normalizacji stosunków i demonizacji Żydów kwitła w Egipcie za czasów byłego prezydenta, Mubaraka, mimo zdecydowania reżimu Mubaraka na zachowanie porozumienia pokojowego między Egiptem i Izraelem za zwrot całego Synaju przez Izrael.  

 

Odrzucenie normalizacji stosunków stało się nie tylko polityczną kwestią poparcia dla narodu palestyńskiego, ale środkiem do przelicytowania każdego przeciwnika oraz śmiertelną bronią moralnej egzekucji i niszczenia reputacji. 

 

Ci w Egipcie, którzy odrzucają normalizację stosunków, twierdzą, że istnieje różnica między porozumieniem pokojowym podpisanym przez rząd, a normalizacją stosunków między narodami. Aparat państwowy ma prawo do kontaktów z Izraelem na podstawie porozumienia podpisanego między dwoma państwami, ale żaden Egipcjanin nie ma prawa naśladować polityki państwa wobec Izraela i Izraelczyków.

 

Sprawa egipskiego aktora, Mohameda Ramadana, który został ostatnio zawieszony w pracy przez jego agencję z powodu oskarżenia o normalizację, jest najlepszym przykładem tej anomalii.

 

Media społecznościowe pełne są zdjęć Mohameda Ramadana, jak obejmuje znanego izraelskiego piosenkarza, Omara Adama, w Dubaju.

 

Egipcjanie wylewali swój gniew na egipskiego aktora pod pretekstem, że zdjęcie z Izraelczykiem i występowanie na koncercie, na którym byli Izraelczycy, jest straszliwą zdradą sprawy palestyńskiej. Reprezentująca aktorów agencja pospiesznie zawiesiła go w pracy, jak gdyby niedopuszczenie go do występowania miało wyzwolić Jerozolimę i założyć palestyńskie państwo.

 

Zabawne jest to, że większość Egipcjan, którzy są wściekli na Muhammada Ramadana, okazuje wyrozumiałość dla Sadata i chwalą jego  przemyślność, a także popierają decyzję państwa o zamknięciu przejścia granicznego Rafah i zniszczeniu tuneli między Egiptem a Gazą, argumentując, że pokój jest strategicznym wyborem, a narodowe bezpieczeństwo jest priorytetem dla wszystkich Egipcjan.

 

Egipski naród wybiera realizm wobec rzeczywistości bezpieczeństwa i polityki, ale wybiera demagogiczny populizm wobec osobistych i społecznych sytuacji – a to jest po prostu absurdalne. 

 

Najbardziej niebezpieczną rzeczą jest to, że ten absurd nie dotyczy tylko kontaktów z Izraele, ale także z krajami Zatoki, z braćmi, takimi jak Zjednoczone Emiraty Arabskie i Królestwo Bahrajnu, które stały u boku Egiptu w trudnych czasach.  

 

Jest wiele pytań, na które nie odpowiadają ci, którzy są rozgniewani z powodu normalizacji stosunków:

 

Jak będą zachowywać się Egipcjanie żyjący w ZEA i Bahrajnie wobec odwiedzających lub pracujących tam obywateli izraelskich po podpisaniu Porozumień Abrahamowych?  

 

Czy naród egipski będzie podnosił raban za każdym razem, gdy zdjęcie egipskiego obywatela z Izraelczykiem ukaże się w Dubaju lub Manamie? Czy też miecz zawieszenia w pracy i kary jest tylko dla dobrze znanych ludzi, których trzeba moralnie wykończyć? 

 

Czy odrzucenie normalizacji stosunków rzeczywiście ma na celu poparcie sprawy palestyńskiej, czy też jest to absurdalna broń dla zaspokojenia egipskiej dumy i ukrycia naszych wad?

 

Niestety, żyjemy jak jaskiniowcy, więźniowie starych przekonań i pojęć, które są sprzeczne z rzeczywistością, w jakiej żyjemy. 

 

Rzeczywistość mówi nam, że Żydzi są ludźmi, czy mają izraelskie obywatelstwo, czy nie, takimi samymi jak inni ludzie, włącznie z dobrymi i złymi, uprzejmymi i nieuprzejmymi, tymi, którzy kochają pokój, i tymi, którzy go odrzucają. I że osobiste cechy każdego Żyda nie mają związku z jego narodowością i tym, czy jest Izraelczykiem, czy nie.

 

Egipskie urojenie, z drugiej strony, nalega na demonizowanie Żydów i przesadzanie znaczenia i wpływu egipskiego odrzucenia normalizacji stosunków, chociaż to jest najmniejszą troską Izraelczyków, szczególnie po przełomie w stosunkach z wieloma państwami Zatoki.

 

Mam nadzieję, że Egipcjanie zobaczą, jak ludzie w Emiratach działają z dojrzałością i rozsądkiem w sprawie pokoju z Izraelem i jak ich mądre kierownictwo pozostawiło poszczególnym ludziom wolność kontaktów z Izraelczykami, lub unikania ich, jeśli tego chcą.

 

Naród egipski nie jest stadem owiec, które idą za swoim przewodnikiem.

 

Naród egipski składa się z jednostek, z których każda ma prawo zgodzić się lub nie, według własnych przekonań, jak długo nie szkodzi to interesom narodu.

 

Artykuł z “Al-Hurra”:

 

An Arab writes about the stupidity of not normalizing with Jews

Elder of Ziyon, 25 listopada 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Nervana Mahmoud

 

Egipska lekarka, komentatorka i publicystka. Na swoim blogu prezentuje cotygodniowe informacje z Egiptu, pisze artykuły o liberalnym islamie, o prawach kobiet, o muzułmańskim radykalizmie i ogólnie, o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Jej artykuły publikowane są w prasie arabskiej, ale również w prasie brytyjskiej.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1838 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk