Prawda

Niedziela, 25 lutego 2024 - 00:08

« Poprzedni Następny »


Amerykański front


Victor Rosenthal 2023-11-07


Wczoraj amerykański przyjaciel zapytał mnie, gdzie według mnie leży największe niebezpieczeństwo. Ugrzęźnięcie w Gazie? Front północny przeciwko Hezbollahowi i irańskim bojówkom w Syrii? Wkrótce nuklearny Iran? Kolejna intifada w Judei i Samarii? Brutalne zamieszki wśród arabskich obywateli Izraela?

 

Żadne z nich – powiedziałem. Największym niebezpieczeństwem, przed jakim stoi dziś Izrael, są Amerykanie.


Mój przyjaciel był zaskoczony. Jak to możliwe? Prezydent Biden wyraził pełne poparcie dla Izraela i dostarcza nam broń i amunicję, a także wysłał do naszego regionu znaczące siły morskie. Zagroził Iranowi, żeby nie interweniował. Kongres właśnie większością głosów przyjął uchwałę o wsparciu dla Izraela. Czego więcej chcę?

 

Wyjaśniłem więc, że problem z Ameryką jest tym samym problemem, który mieliśmy tutaj, w Izraelu, do 7 października. To conseptzia , uparty opór wobec rzeczywistości, który stoi za konfliktem trwającym od co najmniej stulecia, a czego rzeź w Simchat Tora była najnowszym wybuchem.

 

Co to jest conseptzia? Jest to zbiór błędnych idei, konstelacja błędnych pojęć o tym, kim są Palestyńczycy, co ich motywuje i czego chcą. Polega na błędnej projekcji zbioru wartości powszechnych na Zachodzie na narody wyznające inne wartości, upartej odmowie ich wysłuchania i konsekwentnym niedocenianiu ich inteligencji, uporu i wyjątkowo silnego uczucia nienawiści, jaka przesyca ich kulturę.

 

W tym miejscu ktoś zapyta, jak mogę tak generalizować. Jest kilka milionów Palestyńczyków i wiele frakcji politycznych i religijnych. Jak mogę mówić, że wszystkie są takie same? Pamiętaj o tym – wrócę do tej myśli.

 

Oto kilka fałszywych twierdzeń, które są częścią conseptzia:

 

1. Podobnie jak większość współczesnych Amerykanów i Europejczyków z Zachodu, Palestyńczycy kierują się przede wszystkim względami ekonomicznymi, a dopiero w drugiej kolejności religią i ideologią.
2. Brutalny terroryzm Palestyńczyków wynika z ich frustracji spowodowanej brakiem niepodległego państwa.
3. Palestyńczycy są zasadniczo skorumpowani i zrezygnują ze swoich ideologicznych celów, jeśli będą wystarczająco opłacani.
4. Autonomia Palestyńska (zdominowana przez ruch Fatah) jest bardziej umiarkowana niż Hamas i zaakceptowałaby państwo żydowskie gdzieś pomiędzy rzeką a morzem, gdyby w wystarczającym stopniu spełniono ich żądania.

Powody, dla których żadne z powyższych twierdzeń nie jest prawdziwe, wynikają z natury kultury palestyńskiej.

 

Kultura palestyńska bardzo różni się od kultury liberalnych Amerykanów czy Europejczyków. Nie jest to zaskakujące, ponieważ rozwinęła się w zupełnie innym miejscu na bazie zupełnie innych kultur poprzednich. Punktem wyjścia jest tradycyjna koczownicza kultura arabska, kładąca nacisk na zachowanie honoru osobistego i rodzinnego oraz unikanie hańby. Arabowie z Eretz Yisrael, pochodzący z różnych części regionu, na początku XX wieku nie uważali się za Palestyńczyków (z wyjątkiem niewielkiego ruchu złożonego z wykształconych chrześcijańskich Arabów). Ich tożsamość wynikała z przynależności do klanów i muzułmańskiej Ummy. Według nich Eretz Yisrael była południową Syrią.

 

Kiedy 400-letnie jarzmo Osmanów zostało usunięte i nasiliła się imigracja Żydów, narósł opór muzułmanów wobec możliwości powstania państwa żydowskiego, a do tego oporu szczególnie zachęcał Amin al-Husseini, mianowany przez Brytyjczyków i wspierający nazistów mufti Jerozolimy. Brytyjczycy mieli własne powody, aby woleć suwerenność arabską, kiedy opuszczali kraj w 1948 r., i wspierali opór lokalnych Arabów, a także inwazję państw arabskich. Ale jak wszyscy wiedzą, Żydom udało się pokonać Arabów, społeczeństwo arabskie w Erec Yisrael upadło, a setki tysięcy Arabów uciekło z obszaru, który stał się państwem Izrael.

 

To była nakba, straszliwy cios wymierzony w honor wszystkich Arabów, którzy zostali pokonani – i dla islamu, który był oburzony przeniesieniem jakiegoś obszaru spod rządów muzułmańskich pod rządy niewiernych. I przegrali z Żydami, Żydami, których Mahomet rozgromił w VII wieku i którym pozwolono mieszkać na ziemiach muzułmańskich jedynie jako dhimmi, prawomocnie gorsi od muzułmanów. Nie sposób przecenić znaczenia tego wydarzenia dla ukształtowania się kultury specyficznie palestyńskiej, kultury, która wyrosła z tej masowej utraty honoru. Być Palestyńczykiem oznacza cierpieć z powodu nakby i marzyć o jej odwróceniu i zemście.

 

W latach sześćdziesiątych Sowieci zachęcali do palestyńskiego nacjonalizmu, dodając do niego trochę smaczku marksizmu-leninizmu i przedstawiając Palestyńczyków światu jako uciskany naród trzeciego świata toczący walkę narodowowyzwoleńczą przeciwko europejskiemu kolonializmowi. Później w nikczemnej ONZ przyjęto uchwałę „Syjonizm to rasizm”, po czym w 2001 r. odbył się szczyt antyrasistowski w Durbanie w Republice Południowej Afryki, na którym uwydatniono ten temat (pomimo jego całkowitego braku związku z tym konfliktem), co doprowadziło do dzisiejszych oskarżeń o „apartheid.” Pomimo tego wszystkiego, czego głównym celem jest oswojenie zachodnich liberałów z pomysłem wymazania Izraela z mapy, świadomość palestyńska nadal skupia się na hańbie nakby.

 

Honor utracony w 1948 r., którego utrata trwa przez całą „okupację” (dla Palestyńczyków oznacza to okres żydowskiej suwerenności rozpoczęty w 1948 r.), można odzyskać jedynie poprzez odwrócenie nakby, sprowadzenie z powrotem wszystkich, którzy uciekli w 1948 r., wraz z ich potomkami i ustanowienie palestyńskiej suwerenności nad tą ziemią. Przywrócenie rządów muzułmanów jest także nakazem religijnym. Wreszcie hańba z powodu tego, co się wydarzyło, jest tak wielka, że odwrócenia należy dokonać z wielką przemocą. Tylko wtedy, gdy ziemia spłynie krwią, będzie można w końcu pomścić narosłe zniewagi ostatnich 75 lat.

 

To jest kultura palestyńska. To właśnie odróżnia Palestyńczyków od innych Arabów i muzułmanów, z których wielu może zaakceptować istnienie państwa żydowskiego. Z różnymi modyfikacjami i różnym naciskiem, tego właśnie uczy się każde palestyńskie dziecko w szkole, czy to w szkole Hamasu lub UNRWA w Gazie, czy w szkole AP w Judei/Samarii. Jest ona nawet w dużym stopniu nauczana wśród arabskich obywateli Izraela w izraelskim arabskim systemie edukacyjnym. To właśnie Palestyńczycy słyszą od swoich przywódców, w swoich meczetach, w telewizji i radiu, w gazetach i mediach społecznościowych. To samo mówią Palestyńczycy po arabsku, a często także po angielsku.

 

Z pewnością są Palestyńczycy, dla których ważne są cele gospodarcze; są świeccy i chrześcijanie; są też tacy, którzy nienawidzą przemocy i wierzą w demokrację. Istnieje sprzeciw wobec Hamasu w Gazie i AP w Judei/Samarii. Ale podstawowe idee pozostają niekwestionowane – są wszechobecne w samej kulturze. Jest to konwencjonalna mądrość, nieodłączna tożsamość Palestyńczyków, a pewna jej forma jest akceptowana przez zdecydowaną większość. Sondaże konsekwentnie pokazują, że większość Palestyńczyków opowiada się za zbrojnym oporem przeciwko Izraelowi, a wybory prawie zawsze wygrywa najbardziej radykalny kandydat. Jeśli to nie wystarczy, wartości palestyńskie są często egzekwowane przez mężczyzn z bronią.

 

Dlatego też Palestyńczycy na całym świecie witali z radością ultrabrutalną masakrę na południu Izraela. I dlatego twierdzenia conseptzia  fałszywe. Honor/hańba i religia znajdują się na szczycie listy czynników motywujących Palestyńczyków. Palestyńczycy konsekwentnie wybierają przemoc zamiast państwowości i broń zamiast rozwoju gospodarczego. Nie są sfrustrowani faktem, że nie mają niepodległego państwa – są wściekli, ponieważ my mamy państwo, które według nich jest ich własnością. Jeśli damy im pieniądze na rozwój, wezmą je (a przywódcy zgarną wielką ich część do własnych kieszeni). Ale AP zawsze będzie płacić terrorystom i ich rodzinom, a Hamas nie przestanie budować tuneli i rakiet.

 

Palestyńczyków nie można przekupić i nie można ich przekonać, że w ich interesie leży życie w pokoju u boku państwa żydowskiego. Różne frakcje mają różne strategie i taktyki, ale ich ostateczny cel jest ten sam: Izrael musi zniknąć.

 

Amerykanie są niebezpieczni, ponieważ nie akceptują tego lub nie chcą tego zaakceptować. Amerykanie są niewolnikami conseptzia co najmniej od 1967 r. Biden, Blinken i reszta w dalszym ciągu mówią o „rozwiązaniu w postaci dwóch państw”, przez co mają na myśli państwo palestyńskie podlegające Autonomii Palestyńskiej w Judei/Samarii i Gazie (czasami nawet z drogą między nimi, przecinającą Izrael na pół!) To, co wydarzyło się 7 października, pokazuje, że jest to niedopuszczalne. Jeśli Izrael straci kontrolę nad Judeą i Samarią, straszne wydarzenia w słabo zaludnionej okolicy koło Gazy mogą się powtórzyć, tym razem w Tel Awiwie. Nawet gdyby AP była bardziej umiarkowana niż Hamas (nie jest), kto powiedział, że umiarkowane przywództwo nie zostałoby zastąpione przez skrajne? Istotnie, Gazą początkowo rządziła AP, ale Hamas wygrał wybory; a kiedy w 2007 r. nie pozwolono mu przejąć władzy, obalił AP w Gazie, zrzucił lokalnych urzędników z budynków i przejął władzę.

 

Zwykli Izraelczycy to rozumieją i wydaje się, że nasz rząd także. Dlatego ogłosił, że nie chce w tej chwili decydować, co stanie się w Gazie po pokonaniu Hamasu. Jest dla nas oczywiste, że tylko pewna forma izraelskiej kontroli zarówno w Gazie, jak i Judei/Samarii może nas chronić i równie oczywiste jest, że Amerykanie sprzeciwiają się temu. Dlatego żądają, abyśmy przygotowali plan na „pojutrze”. Izrael wolałby dzisiaj nie mieć tej dyskusji.

 

Istnieją dwa rodzaje ludzi, którzy opowiadają się za rozwiązaniem w postaci dwóch państw: ci, którzy nie rozumieją Palestyńczyków, oraz ci, którzy rozumieją Izrael i chcą go skrzywdzić. Uważam, że Biden należy do pierwszej grupy, natomiast w jego administracji i Departamencie Stanu jest zdecydowanie za dużo ludzi z drugiej.


Link do oryginalu: https://abuyehuda.com/2023/10/the-american-front/

27 października 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Vic Rosenthal


Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  Prowadzi blog: http://abuyehuda.com/


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2553 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk